Masna jetra – uzroci, simptomi i liječenje
- 1 komentara
- 6 min čitanja
Premda nije jednako zastupljena u svakodnevnoj konverzaciji kao primjerice kolesterol, artritis, visoki tlak te problemi sa šećerom, masna jetra je po mnogočemu nalik na te tegobe. S jedne strane, podjednako je učestala, a s druge strane, od nje primarno obolijevaju osobe starije od 50 godina. Drugo ime za masnu jetru je steatoza jetre.
Prisutnost masnoće u jetri je normalna. No, ako masnoće čine više od 5% – 10% težine jetre, moguće je da imate alkoholnu ili ne-alkoholnu bolest jetre. U nekim slučajevima, ove bolesti mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Alkoholna masna jetra
Masna jetra može biti posljedica konzumiranja umjerene ili velike količine alkohola. Ona može biti posljedica čak i kratkog razdoblja opijanja (akutna alkoholna bolest jetre).
Genetika ili nasljeđe od roditelja mogu igrati važnu ulogu u razvijanju alkoholne bolesti jetre na dva načina:
- Mogu utjecati na to koliko alkohola konzumirate.
- Mogu utjecati na razinu jetrenih enzima uključenih u razgradnju alkohola.
Ostali faktori koji utječu na vaše šanse za razvoj alkoholne masne jetre uključuju:
- Hepatitis C (može dovesti do upale jetre)
- Preopterećenje željezom
- Gojaznost
- Dijeta
Alkoholna masna jetra – simptomi
Alkoholna bolest jetre razvija se u tri faze:
- Masna jetra
- Alkoholni hepatitis
- Ciroza jetre
U početku bolesti razvijaju se probavni problemi, poput mučnine i povraćanja, nadutosti i naglog gubitka težine. Već u tom stadiju, kod osoba koje je zahvatila masna jetra bolovi mogu biti vrlo intenzivni.
U uznapredovaloj fazi, dolazi do ciroze jetre i drugih komplikacija, poput hipertenzije i rjeđe, embolije pluća, pojave akutnog alkoholnog hepatitisa i šoka.
Alkoholna masna jetra – liječenje
Apstinencija od alkohola je temelj liječenja alkoholne bolesti masne jetre, kao i promjena prehrambenih navika.
Gotovo svi bolesnici imaju neki stupanj pothranjenosti i zato je važno slijediti preporuke liječnika u promjeni prehrane.
Medicinsko liječenje ovisi o stupnju razvoja bolesti i simptoma.
Nealkoholna masna jetra
Uzroci ne-alkoholne masne jetre nisu u potpunosti jasni. Određeni čimbenici povećavaju rizik, ali u nekim slučajevima se ne-alkoholna masna jetra javlja čak i bez prisutnosti takvih čimbenika.
Čimbenici koji mogu utjecati na razvoj ne-alkoholne masne jetre su:
- Genetika
- Dob (češće se javlja kod sredovječnih osoba)
- Prekomjerna težina ili pretilost (ove osobe često imaju i visoke razine kolesterola, triglicerida ili dijabetes)
- Lijekovi
- Virusni hepatitis
- Autoimuna ili nasljedna bolest jetre
- Naglo mršavljenje
- Pothranjenost
- Prekomjerna konzumacija šećera i zaslađenih pića
Nedavna istraživanja pokazuju da bujanje bakterija u tankom crijevu i druge promjene u crijevima mogu biti povezane s nealkoholnom masnom jetrom.
Nealkoholna masna jetra – simptomi
Nealkoholna masna jetra obično započinje bez vidljivih znakova i simptoma. Kada se simptomi pojave, oni mogu uključivati:
- Debljanje
- Bol u gornjem desnom abdomenu
- Slabost
- Gubitak apetita
- Gubitak težine
- Nateknut trbuh
- Pad koncentracije
Problemi s jetrom mogu često dovesti do promjena u boji urina ili stolice. Pretjerano taman urin može ukazivati na oboljenje jetre. Međutim, ako je zaista posrijedi masna jetra stolica neće biti neobično svijetla ili boje gline. Taj simptom, zajedno s osobito neugodnim mirisom, ukazuje na blokadu žučovoda.
Nealkoholna masna jetra – liječenje
Ne postoje standardni tretmani za liječenje ne-alkoholne bolesti masne jetre. Umjesto toga, liječnici obično liječe faktore rizika koji doprinose masnoj jetri. Primjerice, ako ste pretili, liječnik vam može pomoći da izgubite težinu kroz prehranu, vježbanje i, u nekim slučajevima, lijekove i operaciju.
Također, liječnik vam može preporučiti cjepivo protiv hepatitisa A i hepatitisa B, koje vas štiti od virusa koji mogu uzrokovati daljnje oštećenje jetre.
Masna jetra – prirodno liječenje
Terapija za masnu jetru je prije svega usredotočena na kvalitetniju prehranu te na promjene u načinu života. Međutim, postoji nekoliko učinkovitih prirodnih lijekova koji mogu pospješiti funkciju jetre te ubrzati njeno obnavljanje. Ti su prirodni lijekovi:
- Zeleni čaj: jedna od najzdravijih i najpoznatijih prirodnih namirnica, zeleni čaj je poznat po tome da ublažava upalne procese te djeluje kao antioksidans. Zeleni čaj je učinkovit i u borbi s viškom kilograma, koji su često jedan od okidača masne jetre.
- Korijen maslačka: detoksikacija jetre odvija se daleko brže ako se koristi korijen maslačka, koji također potiče i regeneraciju oštećenih stanica. Može se konzumirati u obliku čaja. Sušeni korijen maslačka se samelje, a potom dvije žličice praha prelijete šalicom vrele vode. Valja ga piti tri puta na dan.
- Masna jetra i sirutka: Ako je vjerovati narodnoj recepturi, masna jetra i sirutka su zakleti neprijatelji. Istraživanja potvrđuju djelotvornost sirutke u liječenju jetre. Ako se pije između pola litre i litru sirutke svaki dan, jetra se može oporaviti već za mjesec dana.
Najbolji prirodni lijek za jetru
Kad je riječ o zdravlju jetre, jedna biljka je apsolutno nenadmašna. Ta je biljka Silybum Marianum odnosno sikavica, velika i bodljikava biljka iz porodice glavočika. Za nju postoje i brojni narodni nazivi, na primjer oslobod, gujina trava, gospin trn, osljebad, bijeli stričak, badelj, divlja artičoka i drugi.
Riječ je o biljci koja je rasprostranjena u južnoj Europi (Mediteransko područje) i Rusiji. Koristi se za liječenje još od antičkih vremena – prije svega za liječenje tegoba s jetrom. Prvi ju spominje Dioskorid kao lijek za zmijski ugriz.
Sikavica – djelovanje
Kad je riječ o liječenju jetre, sikavica je toliko učinkovita da nema medicinske zamjene. Koristi se i kao jedini lijek kod trovanja otrovnom gljivom zelenom pupavkom (Amanita phalloides).
Kao aktivni sastojak, sikavica sadrži kompleks ljekovitih flavonoida sa skupnim nazivom silimarin. Zahvaljujući silimarinu, sikavica je nenadmašna u svojoj primjeni za detoksikaciju i zaštitu jetre. Silimarin znanstveno dokazano obnavlja oštećene stanice jetre i potiče rast novih stanica.
Silimarin djeluje tako da povećava razinu glutationa, najvažnijeg antioksidansa za zaštitu jetre. Ako je jetra svakodnevno izložena visokim razinama toksina, naša razina glutationa pada. Silimarin to sprečava i podiže razinu glutationa u jetri čak za 35%.
Čaj za čišćenje jetre – 5 biljaka za sezonsko čišćenje jetre!
Tako se sprečava stvaranje novih toksina, a stanice jetre se učinkovito obnavljaju. Osim u prirodnom obliku, silimarin se može nabaviti i u obliku tableta ili kapsula. Koristi se za liječenje masne jetre, ali je jednako učinkovit i kod tretiranja virusnih infekcija jetre.
Kad se redovito koristi, sikavica štiti jetru od razornog djelovanja velikog broja lijekova te može tijelo pročistiti od alkohola, kemikalija, teških metala, čak i radijacije.
Kao lijek za masnu jetru osobito je djelotvoran čaj od sjemena sikavice.
Čaj od sjemena sikavice
Uzmite pola žličice sjemena sikavice te ga prelijte s 2 dl hladne vode. Zagrijte dok ne zavrije, a potom ostavite da odstoji pola sata. Procijedite čaj te ga popijte prije jela.
Premda u manjim količinama, silimarin je prisutan i u korijenu te sjemenu čička. Ako vam je ta biljka lakše dostupna od sikavice, možete je također iskoristiti za liječenje masne jetre.
Kako biste spremili čaj od korijena čička, uzmite jednu žlicu korijena te ga prelijte s 250 ml vrele vode. Čaj se pije dva do tri puta na dan, ali najviše dva tjedna uzastopno.
Masna jetra – dijeta
Kad želimo izliječiti masnu jetru, cilj kojem težimo nije privremena dijeta nakon koje je “problem riješen” pa možemo nastaviti dalje po starom. Ovdje nije riječ o proljevu ili gastroenteritisu, već o problemu koji ne odlazi i koji nam ne dopušta da nastavimo sa štetnim navikama.
Potrebna je temeljita promjena životnih i prehrambenih navika. Prije svega je potrebno izbaciti ili znatno smanjiti unos masti životinjskog podrijetla. Tu dakle otpada slanina, čvarci, svinjska mast, kobasice i masno meso. No, potrebno je prestati i s konzumacijom masnih mliječnih prerađevina, uključujući vrhnje i sireve.
Pored toga, treba prestati jesti hranu prženu na ulju te korištenje rafiniranih masnoća. Na kraju se valja riješiti i izrazito prerađene hrane bogate aditivima, šećerima i ugljikohidratima. To se odnosi na grickalice (čips, krekeri), torte i kolače te margarin, majonezu i maslac.
Najvažnije od svega je što prije prestati s pušenjem i konzumiranjem alkohola. S nabrajanjem tolikih zabrana, vjerojatno vas zanima što se uopće smije ili treba konzumirati. Stoga vam donosimo popis namirnica kojima se svakako trebate opskrbiti:
- Od povrća se najviše preporučuje cikla, repa, brokula, mrkva, špinat i kupus.
- Od voća, citrusi (naranče, grejp, mandarine, limun) i jabuke.
- Orašasti plodovi, bogati zdravim masnoćama.
- Avokado.
- Mahunarke poput soje, graha, graška, mahuna i boba.
- Piti što više vode.
- Riba, osobito sitna plava riba najbolji je izbor kako biste zadovoljili potrebu tijela za bjelančevinama.
- Maslinovo, bučino i sezamovo ulje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Turšija: Recept za početnike od kojeg ne može jednostavnije
- Zrinka Babić
- 2 min čitanja