Čaj od čička: Potiče rad jetre i lučenje žuči, smiruje upalu, izbacuje višak vode i pomaže kod kožnih tegoba! Donosimo sve što trebate znati

Čaj od čička

Čaj od čička pravi se od samonikle jestive i ljekovite livadne biljke latinskog imena Arctium lappa. Veliki, mliječni listovi čička imaju srcoliki oblik, a ljubičaste glavice cvijeta obavijaju male kukice ili bodlje koje se lijepe na prolaznike, po čemu je biljka i dobila svoje ime.

Debele, uspravne stabiljke mogu narasti do dva metra, a mesnati razganati korijen sadrži najljekovitija svojstva.

Biljka čičak pripada obitelji glavočika (Asteraceae), porodici cvjetnica poput suncokreta i tratinčice. Potječe iz Europe i sjeverne Azije, a u narodu je poznata pod imenima “lopuh”, “lopušina” ili “veliki čičak”. Dugo je bila nepravedno zaboravljena i osuđena kao beskoristan korov.

Srećom, danas se čičak opet vraća u vrtove diljem svijeta zbog hranjivog korijena koji se koristi u raznim povrtnim jelima i za pripremu ljekovitog čaja.
Čaj od čička pravi se od samonikle jestive i ljekovite livadne biljke latinskog imena Arctium lappa
FOTO: Shutterstock

Mladi listovi su gorkog okusa i mogu se jesti svježi u salatama. Od ove dragocjene biljke također se radi i poznato čičkovo ulje za kosu. Svi dijelovi ove biljke blagotvorno djeluju na cjelokupno zdravlje.

Korijen čička sadrži razne minerale uključujući magnezij, kalij, fosfor, kalcij, željezo i bakar. Također sadrži inulin, vitamin C, vitamin B6, folat, eterična ulja, tanin, masna ulja, ugljikohidrate i biljne sterole.

U biljnoj i kineskoj medicini čičkov čaj ima dugu povijest upotrebe i vrlo je cijenjen zbog svojih ljekovitih svojstva koja poboljšavaju zdravlje i učinkovito djeluju protiv različitih bolesti.

U tradicionalnoj kineskoj medicini čaj od korijena čička preporučuje se za pospješivanje mokrenja i znojenja. Istraživanja su pokazala da korijen ima antibakterijska svojstva te je odličan za zdravlje mokraćnog sustava.

U narodnoj medicini čaj od korijena čička tradicionalno se koristi za jačanje imuniteta i olakšanje simptoma prehlade i kašlja. Stoljećima se koristio za pročišćavanje krvi, detoksikaciju jetre i tijela.

Čičak čaj se također koristio još od srednjeg vijeka za liječenje raznih tumora, a danas se preporučuje u biljnoj terapiji za sprječavanje i liječenje raka.

Osim toga, biljka čičak ima i druge zdravstvene dobrobiti:

  • poboljšava zdravlje jetre
  • olakšava bolove
  • liječi želudac
  • potiče zdravlje pluća
  • snižava krvni tlak
  • poboljšava rast i zdravlje kose
  • smanjuje bore
  • uklanja višak vode.
Moderna su istraživanja pokazala da korijen čička sadrži više vrsta snažnih antioksidansa
FOTO: Shutterstock

Čaj od čička – ljekovitost

Moderna su istraživanja pokazala da korijen čička sadrži više vrsta snažnih antioksidansa, uključujući kvercetin, luteolin i fenolne kiseline. Vitamini, minerali i antioksidansi u ovoj ljekovitoj biljci potiču organizam na samoiscjeljenje.

Antioksidansi štite tjelesne stanice od prijevremenog starenja i oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Svojim protuupalnim i antioksidativnim djelovanjem korijen čička smanjuje upalu i ublažava bol kod upalnih stanja poput artritisa i reume.

Nedavna su istraživanja pokazala da čičak u svojem korijenskom sustavu sadrži aktivne sastojke koji uklanjaju toksine iz tijela. Potvrđeno je i da korijen čička učinkovito čisti krv i potiče povećanu cirkulaciju na površini kože. Ne samo da može pročistiti krv, već također može inhibirati rast stanica raka.

Usto, posjeduje nekoliko aktivnih spojeva koji mogu detoksicirati tijelo i očistiti ga od teških metala. Time poboljšava zdravlje svih tjelesnih organa i osnažuje organizam.

Čaj od korijena čička tradicionalno se koristi za liječenje kožnih bolesti poput akni i ekcema. S obzirom na to da potiče bolju cirkulaciju krvi na površini kože, blagotvoran je za zdravlje kože.

Kada se nanosi lokalno, protuupalna i antibakterijska svojstva korijena čička također pomažu u rješavanju kožnih problema. Istraživanja su pokazala da ekstrakt korijena čička u kremi smanjuje bore na licu.

Čaj od čička za jetru
FOTO: Shutterstock

Upotreba čička u narodnoj medicini

Biljna medicina koristi čaj od čička za jetru i bolesti kao što su ciroza, hepatitis, žutica i masna jetra. Korijen čička štiti jetru od oksidativnog stresa povećanjem razine antioksidansa.

Kroz povijest se čaj od korijena čička koristio za liječenje problema sa žučnim mjehurom jer potiče lučenje žuči. Kako posjeduje antibakterijska svojstva, pomaže u liječenju infekcija mokraćnog sustava.

U korijenu čička nalazi se i inulin – vrsta topivih vlakana koja smanjuju razinu šećera u krvi te pomažu zdravlju probavnog sustava.

Poput korijena maslačka, čaj od korijena čička također se može koristiti kao prirodni diuretik. Diuretici se koriste za stimulaciju bubrega kako bi omogućili češće mokrenje i izbacivanje veće količine urina. Na taj način čičkov čaj pomaže u eliminaciji viška tekućine i natrija iz sustava, čime se poboljšavaju zdravlje bubrega te zdravstvena stanja poput gihta.

Čaj od čička - priprema
FOTO: Shutterstock

Čaj od čička – priprema

Čičkov čaj ima zemljani, slatki okus i može se piti vruć ili hladan. Za čaj možete koristiti osušeni ili svježi korijen biljke. Svježi korijen je najbolje odmah upotrijebiti, a upustva za pripremu čaja su vrlo jednostavna.

  1. Svježi korijen čička ostružite nožem ili obrišite krpom.
  2. Nasjeckajte ga na krupne komadiće.
  3. Ulijte tri šalice vode u zdjelicu i pustite da zavrije.
  4. Stavite dvije jušne žlice svježeg korijena u proključalu vodu.
  5. Kuhajte čaj na laganoj vatri oko 30 minuta.
  6. Maknite s vatre i ostavite poklopljeno 20 minuta.

Procijedite čaj u šalicu i popijte ga dok je vruć.

Ako pak spremate čaj od sušenog korijena čička, pratite sljedeći postupak.

  1. Stavite jednu čajnu žličicu sušenog korijena čička u šalicu kipuće vode.
  2. Pustite da kuha najmanje jednu minutu, a najviše 20 minuta, ovisno o tome koliko jak čaj volite.

Procijedite gotov čaj i odmah poslužite. Pijte tri puta dnevno, nezaslađeno.

Čaj od čička - iskustva
FOTO: Shutterstock

Čaj od čička – iskustva

Iskustva ljudi potvrđuju da je čičak čaj pokazao pozitivne rezultate kod tretiranja kožnih problema poput akni i crvenila. Koža se proljepšala nakon par tjedana korištenja, iako se prvih tjedan dana problemi s kožom obično pogoršavaju usljed čišćenja jetre čajem (ne piti više od 3 – 4 tjedna).

Čaj od korijena čička primjetno potiče mokrenje i znojenje pa se koristi kod zadržavanja vode u tijelu i kod sezonske detoksikacije.

Kura čajem smanjuje oticanje i umiruje upalu zbog čega se poboljšavaju simptomi artritisa.

Imunološko zdravlje se također poboljšalo, a prehlade su bile rijeđe.

Korisnici čaja koji imaju problema s nesanicom primjetili su da im se kvaliteta sna poboljšala.

Čaj od čička – nuspojave

Čičak se općenito smatra sigurnom biljkom. Ipak, potreban je oprez kod trudnica jer može stimulirati kontrakcije maternice.

Osobe s alergijama na članove obitelji Asteraceae (ambrozija, krizanteme, neven i tratinčice) trebaju izbjegavati piti čaj od korijena čička.

Kod dehidracije izbjegavajte čičkov čaj jer je prirodni diuretik.

Potreban je oprez kod dijabetičara jer korijen čička može izazvati hipoglikemiju.

Čaj od čička - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Čaj od čička – gdje kupiti?

Čičkov čaj je dostupan u biljnim ljekarnama, u trgovinama zdrave hrane, specijaliziranim trgovinama čaja, na tržnicama, u internetskim trgovinama i kod privatnih eko uzgajivača.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Frey, M. (2022). Burdock Root Tea Benefits and Side Effects. Verywell Fit.
  2. Gotter, A. (2021). What Is Burdock Root? Healthline.
  3. Health Benefits of Burdock Root. (2020). WebMD.
  4. Seward, M. (2017). 9 Benefits of Burdock Root Tea. Healthy Focus.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu