Hashimotov tireoiditis (Hashimoto sindrom): Koji su simptomi i terapija?

Hashimoto sindrom

Hashimotov tireoiditis (Hashimoto sindrom, autoimuni tireoiditis, kronični limfocitni tireoiditis, Hashimotova struma) je kronična upala štitnjače.

Riječ je o autoimunoj bolesti u okviru koje imunološki sustav napada štitnjaču i usporava njezin rad. Zapaža se bezbolno uvećanje štitnjače uz simptome hipotireoze.

Najčešći je uzrok primarne hipotireoze, a više se pojavljuje kod žena (dvaput češće), pogotovo u perimenopauzi i menopauzi. Incidencija raste s dobi.

Hashimotov tireoiditis – uzrok

Kako je riječ o autoimunoj bolesti, koja je uvijek posljedica međudjelovanja genetike i okoline, često su u obiteljskoj anamnezi prisutne bolesti štitnjače, a povezati se može i s količinom stresa, virusima i infekcijama.

Naime, uslijed velike količine stresa imunološki sustav detektira uzročnika u štitnjači i zato je “napada”. Prvo uzrokuje pretjerano lučenje hormona štitnjače, a zatim usporava njezin rad.

Hipotireoza je jedan je od najčešćih endokrinoloških poremećaja kod djece.

Hashimotov tireoiditis se češće pojavljuje kod bolesnika s kromosomskim bolestima kao što su Turnerov, Downov ili Klinefelterov sindrom, a nerijetko dolazi i uz druge autoimune bolesti (Addisonova bolest, reumatoidni artritis, lupus, dijabetes, celijakija).

Hashimotov tireoiditis – simptomi

Simptomi Hashimotovog tireoiditisa mogu varirati ovisno o stupnju hormonske neravnoteže, a prije konačne dijagnoze često se pogrešno pripisuju drugim bolestima.

U početku se javljaju simptomi hipotireoze (usporenog rada štitnjače), poput zadebljanih i lomljivih noktiju, tanke kose, usporenog govora, umora i iscrpljenosti te nepodnošenja hladnoće.

Ostali simptomi su:

Hashimotov tireoiditis - simptomi
FOTO: Shutterstock

Hashimoto tireoiditis – dijagnoza

Bolesnici se uglavnom žale na bezbolno uvećanje štitnjače i osjećaj pritiska u vratu. Pri prvom pregledu mnogi imaju hipotireozu. Endokrinološka dijagnoza se utvrđuje sljedećim pretragama:

  • laboratorijske pretrage hormona štitnjače – kako bi se utvrdilo koliko hormona štitnjača proizvodi; TSH izlučuje hipofiza i njegova povišena razina ukazuje na stres; štitnjača luči hormone trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) koji su zaslužni za uravnoteženu funkciju cijelog organizma pa njihove vrijednosti od velike važnosti
  • serološki test – budući da je riječ o autoimunoj bolesti, tako se utvrđuje količina antitijela štitnjače antiTPO, u ovom slučaju vrijednost će biti povišena
  • ultrazvuk štitnjače – kako bi se utvrdilo stanje štitnjače.

Hashimoto sindrom – terapija

Hashimotov tireoiditis može jako utjecati na kvalitetu života i cjelokupno zdravlje. Ponekad je hipotireoza prolazna.

Cilj liječenja je uspostavljanje normalne razine hormona u krvi.

To se postiže doživotnim oralnim uzimanjem nadomjesne (sintetičke) terapije hormona štitnjače.

Primjenom levotiroksina (sintetski oblik T4) ublažavaju se simptomi i snižava razina protutijela. Doze levotiroksina se prilagođavaju ovisno o psihofizičkim aktivnostima i vanjskim čimbenicima kao što su godišnja doba.

Hashimotov tireoiditis – prirodno liječenje

Prirodno liječenje Hashimotovog tireoiditisa uključuje:

Hashimotov tireoiditis - prehrana
FOTO: Shutterstock

Hashimotov tireoiditis – prehrana

Kako bi se Hashimotov tireoiditis imao pod kontrolom, izuzetno je važna i prehrana pa pozornost treba obratiti na sljedeće:

Hashimoto bolest – iskustva

Iskustva osoba s Hashimotovim tireoiditisom vrlo su različita, no većina ih svjedoči o dugom i često frustrirajućem putu do dijagnoze. Simptomi poput umora, debljanja i promjena raspoloženja nerijetko se tumače kao posljedica stresa ili starenja, zbog čega mnogi godinama žive bez pravilne terapije.

Tek nakon detaljnih laboratorijskih nalaza i konzultacija s endokrinologom dolazi do postavljanja točne dijagnoze.

Osobe s Hashimotom često opisuju olakšanje nakon uvođenja terapije levotiroksinom, no ističu kako su im prehrana, dodaci prehrani i upravljanje stresom bili ključni za povratak energije i boljeg osjećaja u tijelu. Mnogi preporučuju vođenje dnevnika simptoma i prehrane, što može pomoći u prepoznavanju okidača pogoršanja.

Hashimotov tireoiditis – forum

Na internetskim forumima i grupama podrške često se mogu pronaći korisne informacije i savjeti osoba koje se svakodnevno suočavaju s Hashimotovim tireoiditisom. Kroz otvorene rasprave o simptomima, terapiji i promjenama životnog stila članovi foruma pružaju međusobnu podršku koja nadilazi klasične medicinske savjete.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Dunkin, M. A. (2023). Hashimoto’s Thyroiditis: Symptoms, Causes, and TreatmentWebMD.
  2. Hashimoto’s Disease. (2023). Cleveland Clinic.
  3. Hashimoto’s disease. (2022). Mayo Clinic.

Ocijenite članak

3 / 5   15

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu