Ravoteža unosa omega-3 i omega-6 masnih kiselina važnija od kalorija
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Krivac za epidemiju pretilosti, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti, metaboličkog sindroma i raka bi mogao biti nepravilan odnos unosa omega-6 i omega-3 masnih kiselina.
U online časopisu Open Heart, stručnjaci iz Centra za genetiku, prehranu i zdravlje iz Washingtona i Saint Luke’s instituta za srce iz Kansasa upozoravaju da bi se sve relevantne institucije i sami potrošači trebali fokusirati na vraćanje ravnoteže unosa omega-6 i omega-3 masnih kiselina u prehrani i pri redukcijskim dijetama, umjesto na smanjivanje unosa kalorija.
Pola milijarde pretilih
Politika borbe protiv pretilosti temeljena isključivo na neusklađenosti unosa kalorija i utroška energije, u uvjerenju da su sve kalorije jednake, pokazala se neuspješnom u proteklih 30 godina. Trenutno se oko 1,5 milijardi ljudi na svijetu muči s povišenom tjelesnom težinom (BMI preko 25) a 500 milijuna je pretilo (BMI preko 30).
Autori tvrde da su velike promjene u prehrani tijekom prošlog stoljeća, kao rezultat tehnološkog napretka i modernih poljoprivrednih metoda, potpuno poremetile omjer omega-6 i omega-3 masnih kiselina u prehrambenim modelima zapadne civilizacije.
Omjer unosa omega-3 i omega-6 masnih kiselina utječe na povećanje tjelesne težine
Pozivaju se na nekoliko ključnih istraživanja koja su pokazala vezu između omjera omega-6 naspram omega-3 masnih kiselina i dugoročnog povećanja tjelesne težine.
Proizvodnja biljnih ulja s visokim udjelom omega-6 masnih kiselina poput suncokretovog ulja, ulja šafranike i kukuruznog ulja je porasla. Istovremeno, prehrana stoke se sve više prebacuje s trave, koja sadrži omega-3 masne kiseline, na žitarice, što rezultira višim razinama omega-6 masnih kiselina u mesu, jajima i mliječnim proizvodima.
Hormoni inzulin i leptin
Ovo je važno, jer dok tijelo treba obje vrste masnih kiselina, ljudska bića su se kroz evoluciju razvila na prehrani s ujednačenim količinama omega-6 i omega-3 masnih kiselina. Sada je taj omjer 16:1 u korist omega-6 i on je uvelike odgovoran za masne naslage oko struka, tvrde autori.
Masne kiseline djeluju izravno na središnji živčani sustav utječući na unos hrane i osjetljivost hormona koji su uključeni u kontrolu šećera u krvi (inzulin) i potiskivanje apetita (leptin).
Bijelo i smeđe masno tkivo
Previše omega-6 potiče upalne procese i djeluje protrombotički (povećava rizik od stvaranja ugruška). Također, pojačava proizvodnju bijelog masnog tkiva koje pohranjuje energiju, umjesto „dobrog“, smeđeg masnog tkiva koje potiče njeno izgaranje.
Obilne količine bijelog masnog tkiva i kronične upale su obilježja pretilosti, a povezuju se i s dijabetesom tipa 2, kardiovaskularnim bolestima, metaboličkim sindromom i rakom.
Bogati izvori omega-3 masnih kiselina
Namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama su ribe, osobito plava riba i riblje ulje. No vegetarijanci i vegani mogu pravilnom prehranom i bez ribe izbalansirati omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Njima preporučujemo namirnice s povoljnim omjerom masnih kiselina:
- Sjemenke lana
- Chia sjemenke
- Alge spirulina i wakame
- Orasi
- Sjemenke konoplje
- Bundeva
- Klice Mungo graha
- Lisnato povrće
- Kupusnjače (Kupus, kelj, cvjetača, prokulica, brokula, koraba)
- Bobičasto voće
- Divlja riža
- Biljni začini (češnjak, oregano, mažuran)
- Mango
- Orahovo, laneno, maslinovo i repičino ulje
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Turšija: Recept za početnike od kojeg ne može jednostavnije
- Zrinka Babić
- 2 min čitanja