Natečeni kapci – mogući uzroci, liječenje i prevencija

nateceni_kapci

Svi smo upoznati s problemom natečenih kapaka nakon neprospavane noći ili dugotrajnog plakanja. Međutim, ponekad natečeni kapci mogu biti pokazatelj loše prehrane ili pak nekog ozbiljnijeg zdravstvenog stanja.

Oteklina odnosno edem na očima obično nastaje uslijed nakupljanja tekućine u vezivnom tkivu koje okružuje oko

Uz već navedeni nedostatak sna ili prekomjerno plakanje, natečenih kapaka možemo se probuditi i zbog prevelike količine natrija, odnosno soli u organizmu. Zbog previše soli u prehrani, tijelo je prisiljeno zadržavati tekućine u organizmu koje se onda nakupljaju na određenim dijelovima tijela pa tako i u području oko očiju.

oteceni_kapci

Visoki krvni tlak uzrokuje širenje žila u očima i okolici očiju, zbog čega dolazi do dojma bubrenja i oteknutosti kapaka.

Također, pojedini lijekovi mogu uzrokovati zadržavanje vode u tijelu i naticanje kapaka, jednako kao i prekomjerno konzumiranje alkohola. 

Zbog hormonalnih promjena natečeni kapci tijekom trudnoće nisu rijetkost, kao i kod osoba čije su očne vjeđe iziritirane stalnom upotrebom kontaktnih leća.

Osim ovih svakodnevnih uzroka nateknutih kapaka, donosimo i moguća zdravstvena stanja koja se mogu očitovati kroz ovaj simptom.

Očne alergije

Alergije su najčešći uzrok natečenih kapaka, a mogu zahvatiti jedno ili oba oka. Tijelo prilikom alergijske reakcije aktivira imunološki sustav kako bi se obranilo od nekog sastojka kojeg smatra opasnim.

Očna alergija tako se prepoznaje po blijedom i natečenom kapku, crvenilu u bjeloočnicama, svrbežu i osjetljivosti oka na svjetlo, a osoba može i osjećati kao da joj se nešto nalazi u oku i uzrokuje iritaciju. 

alergije
Foto: Photospin

Za zaustavljanje alergijske reakcije najvažnije je prvo ukloniti njezin uzrok, odnosno eliminirati alergen, što je najčešće pelud, grinje i gljivice. Zatim se oteklina i ostali simptomi smanjuju korištenjem antihistaminika odnosno lijekova protiv alergije.

Blefaritis

Blefaritis je upala očnih vjeđa najčešće uzrokovana bakterijom koja se, uz oticanje kapaka, očituje i crvenilom te bolovima u očima. Često se uz rubove očiju i trepavica stvaraju krustovi koji otežavaju gledanje i treptanje.

blefaritis
Foto: Photospin

Bakterijski blefaritis liječi se antibiotskim kapima ili mastima, a do kraja liječenja potrebno je zaštititi oko od vanjskih utjecaja, izbjegavati nošenje šminke te koristiti isključivo čiste i ispeglane ručnike prilikom umivanja. 

Znanstvena studija objavljena u časopisu Canadian Journal of Ophthalmology pokušala je predstaviti konsenzus o odgovarajućoj vrsti dijagnosticiranja blefaritisa na temelju stručnih kliničkih slučajeva. Rezultati su pokazali da blefaritis može predstavljati niz znakova i simptoma koji se ignoriranjem mogu zakomplicirati brojnim čimbenicima.

Stručne kliničke preporuke i pregled dokaza o liječenju podupiru praksu pažljive higijene očnih kapaka kao jedne od dobrih preventivnih metoda kao i moguće kombinacije s lokalnim antibioticima koji mogu biti prikladni kod nekih bolesnika (ovisno o vrsti uzroka naticanja očnog kapka). Prije bilo kakvih samoinicijativnih metoda liječenja blefaritisa, prvo potražite savjet liječnika.

Ječmenac

Ječmenac se formira kao okruglasta grudica na vanjskom ili unutarnjem dijelu kapka, a ispunjen je gnojem zbog čega liči na čir ili prištić. Formira se na jednom kapku i uzrokuje njegovo oticanje uz crvenilo i svrbež oka.

jecmenac

Obično je ječmenac uzrokovan bezopasnom bakterijom i prolazi spontano u roku od nekoliko dana, međutim ponekad može prijeći u dugotrajniju, kroničnu fazu zbog čega treba posjetiti liječnika. 

Više o ječmencu možete pročitati ovdje.

Infektivni konjunktivitis

Konjunktivitis je obično uzrokovan bakterijskom ili virusnom infekcijom, zbog čega je vrlo zarazan pa je potreban oprez ako se dijeli kupaonica i kućanstvo općenito sa zaraženom osobom.

Osim oticanja kapaka, infekcija uzrokuje i crvenilo spojnica oka, iscjedak iz oka te povećanje limfnog čvora u blizini oka. Obično se prvo konjunktivitis pojavljuje na jednom oku nakon čega se širi i na drugo.

konjunktivitis
Foto: Photospin

Virusni konjunktivitis ne može se liječiti farmaceutskim proizvodima već je potrebno čekati da samostalno prođe što može trajati i do tjedan dana.

Bakterijski konjunktivitis liječi se antibioticima, najčešće u kapima ili kao mast koja se nanosi na oboljele kapke.

Herpes zoster

Uz oticanje kapka, herpes uzrokuje i ranice na vjeđama, zamućenje rožnice te svrbež, bol i osip u okolici oka. Obično se pojavljuje na jednom oku, a nastaje zbog djelovanja istog virusa koji uzrokuje vodene kozice.

herpes_na_oku
Foto: Photospin

Kod sumnje na infekciju oka herpesom, potrebno je što prije posjetiti liječnika kako bolest ne bi napredovala i uzrokovala druge komplikacije. 

Obično se u liječenju prepisuju antivirusni lijekovi i masti, a ako se virus proširio i na rožnicu, pomažu i kortikosteroidni lijekovi.

Preseptalni ili orbitalni celulitis

Celulitis je infekcija kapka i unutrašnje okoline orbite oka koja se obično širi iz sinusa, zuba ili nekog drugog žarišta infekcije u tijelu.

Simptomi uključuju oteklinu i bol u kapku, promjenu boje kapka, a orbitalni celulitis uzrokuje i vrućicu, malaksalost, smanjenu pokretljivost oka, smetnje vida te izbočenje očne jabučice.

celulitis
Foto: Photospin

U slučaju osnovane sumnje na celulitis, liječnik će uputiti na neurološka snimanja, odnosno na CT i MR, a ova se infekcija obično liječi antibioticima ili kirurškom drenažom u težim slučajevima.

Preseptalni ili orbitalni celulitis su vrste infekcije očnog kapka koje mogu uzrokovati brojne komplikacije. Znanstveni časopis Ophthalmology donosi studiju koja je pokušavala pronaći neke od uzroka celulitisa. Pokazalo se da su neliječeni sinusitis te prethodna povijest orbitalne traume bili glavni uzroci pojave orbitalnog celulitisa kod mnogih pacijenata.

Najozbiljniji i najteži ishod ovakvog stanja bio je gubitak vida koji se najčešće javlja kod onih pacijenata koji ne reagiraju na simptome na vrijeme ili odbijaju liječenje.

Poremećaji rada štitne žlijezde

Pojačan ili smanjen rad štitne žlijezde, stanja poznata pod nazivima hipertireoza i hipotireoza, može se oglasiti kroz probleme s očima i očnim kapcima. 

Nateknuti kapci u ovim su slučajima obostrani i bez crvenila te bezbolni. Kod hipertireoze očne jabučice su pomaknute unaprijed dajući izgled izbuljenih očiju, a pokreti očnih mišića mogu biti ograničeni

stitnjaca
Foto: Photospin

Hipotireoza, uz oticanje kapaka, uzrokuje i podbuhlost lica, suhu i perutavu kožu, grubost kože te smanjenu toleranciju na hladnoću.

Ovi poremećaji rada štitnjače dijagnosticiranju se krvnim i ultrazvučnim pretragama, a liječenje se postavlja individualno, uzimajući u obzir posebitost kliničke slike svakog pacijenta.

Znakovi za uzbunu

Iako su problemi vezani s oticanjem kapaka vrlo rijetko vezani uz životno opasno stanje, potrebno je odmah potražiti liječničku pomoć ako su prisutni sljedeći simptomi:

  • masivno oticanje oba kapka,
  • vrućica,
  • proptoza, odnosno izbočenje oka kroz otvor očne šupljine prema naprijed,
  • poremećeni pokreti očnih mišića,
  • slabljenje vida.

Ovi simptomi su alarmantni jer mogu upućivati na prethodno navedeni celulitis kojeg je zbog svoje prirode potrebno što prije početi liječiti, a vrlo rijetko u pitanju može biti i tromboza kavernoznog sinusa koja zahtijeva hitnu intervenciju.

Znanstveni časopis Canadian Medical Association Journal donosi studiju koja je proučavala posljedice natečenih kapaka, odnosno otežano obavljanje svakodnevnih poslova zbog problema s vidom. Naime, natečeni očni kapci mogu ometati vid i dnevne aktivnosti kao što su čitanje ili vožnja koja može rezultirati raznim negativnim posljedicama ako se problem zanemari.

Također, kod pacijenata koji već godinama imaju poteškoća s naticanjem očnih kapaka zbog raznih uzroka preporučuje se pravovremena reakcija na simptom naticanja kako bi se utvrdila dijagnoza i liječila primarna zdravstvena tegoba koja ga je uzrokovala.

Prevencija i ublažavanje natečenih kapaka

Iako ne postoji brz način za ublažavanje oteklina na kapcima, postoje načini da se ona minimalizira te da se spriječi njezin nastanak:

  • glavu držite u povišenom položaju – tijekom spavanja ili odmora postavite glavu na veći jastuk kako bi se smanjilo nakupljanje tekućine u području očiju i lica,
  • hladni oblozi – ako se ujutro probudite s natečenim kapcima, stavite mokru gazu ili ručnik na desetak minuta u zamrzivač, a potom takav oblog ostavite nekoliko minuta na očima kako bi se oteklina smanjila,
  • maske za spavanje s gelom – danas u gotovo svim drogerijama možete pronaći maske za spavanje s umecima od gela koje je prije spavanja potrebno ohladiti u hladnjaku,
maska
Foto: Photospin
  • maska od bjelanjka – snijeg od bjelanjka nanesite na područje oko očiju i ostavite 20 minuta, a zatim isperite hladnom vodom kako biste smanjili oteklinu,
  • masaža s ružinom vodicom – prste namočite u ružinu vodicu te ju nježno utapkavajte ispod i iznad očiju počevši od unutarnjih kuteva; ovakva masaža djeluje poput drenaže uklanjajući suvišnu tekućinu,
  • izbjegavajte sol u prehrani – natrij u soli uzrokuje gomilanje tekućine u tijelu pa ga je potrebno minimalizirati kako biste smanjili natečenost lica i područja oko očiju,
  • pijte mnogo vode – unošenjem veće količine vode u tijelo potičemo metabolizam i osiguravamo izbacivanje suvišnih tekućina iz tijela,
  • osigurajte dovoljno sna – minimalno 8 sati spavanja dnevno potrebno je koži kako bi izgledala odmorno i zdravo,
  • ne zaboravite skinuti kontaktne leće prije odlaska na spavanje – spavanje s lećama neće samo blokirati dovod kisika u oči, već može biti i izvor potencijalnih infekcija oka,
  • blepharoplastika – zadnje rješenje protiv kronično natečenih očiju je ova kozmetička procedura kojom se uklanja višak kože i nakupine masnoća ispod očiju kako bi se postigao mladenački, zdraviji izgled,
  • obratite se liječniku – ako su natečeni kapci postali Vaša svakodnevica, svakako konzultirajte liječnika kako biste utvrdili potencijalni zdravstveni problem koji stoji iz ovog naoko bezopasnog simptoma. 
Članak objavljen:

Izvori:

  1. Chaudhry, I. A., Shamsi, F. A., Elzaridi, E., Al-Rashed, W., Al-Amri, A., Al-Anezi, F. i Holck, D. E. (2007). Outcome of treated orbital cellulitis in a tertiary eye care center in the middle East. Ophthalmology, 114(2), 345-354.
  2. Jackson, W. B. (2008). Blepharitis: current strategies for diagnosis and management. Canadian Journal of Ophthalmology/Journal Canadien d’Ophtalmologie, 43(2), 170-179.
  3. McInnes, C. W. i Lee-Wing, M. (2015). Eyelid ptosis. Canadian Medical Association Journal, 187(14), 1074-1074.

Ocijenite članak

4.36 / 5   11

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu