Kako se riješiti herpesa preko noći? – trikovi za brzo i učinkovito uklanjanje herpesa na usni

Herpes na usni

Herpes simpleks virusi, humani herpesvirus 1 i 2, vrlo su čest uzrok infekcija usne šupljine ili spolovila.

Iako oba tipa mogu uzrokovati i labijalni ili herpes na usni i genitalni herpes, HSV-1 češće uzrokuje labijalni, a HSV-2 genitalni. HSV se prenosi bliskim kontaktom s osobom koja izlučuje virus.

Nakon primarne zaraze HSV ostaje prikriven u ganglijima živaca koje može povremeno napuštati uzrokujući simptome herpesa.

Kada je u pitanju herpes na usni, najčešći simptom su mali ulkusi na rubu usnice ili, mnogo rjeđe, kao ulceracije (udubine) na sluznici tvrdog nepca.

Više o herpesu na usni pročitajte u članku “Herpes na usni – simptomi i liječenje“.

Kako se riješiti herpesa na prirodan način?

Mnogi se pitaju postoji li prirodni lijek za herpes i traže načine na koje se mogu riješiti herpesa zauvijek. No, HSV se nije moguće jednostavno riješiti.

Ipak, uz određene lijekove, moguće je zaustaviti ili zauvijek odgoditi njegove simptome. Pritom veliku prednost imaju prirodni načini liječenja.

Herpes na usnama
FOTO: Shutterstock

Prvi simptomi herpesa

Ako ga već ne možete zadržati, naučite kako prepoznati prve simptome i kako ih kontrolirati ili ublažiti. Prvi simptomi herpesa su isti kod žena i muškaraca, a među njima su:

  • blagi ili jaki svrbež usta ili usana
  • ulkusi na usnama ili u na sluznici u usnoj šupljini
  • groznica
  • glavobolja
  • bolovi u tijelu
  • opća bol u zglobovima i cijelom tijelu.

Kako bi ublažili bol i ubrzali ozdravljenje, pokušajte ne dodirivati ​​otvorene mjehuriće tijekom izbijanja ili prije. Pazite da operete ruke svaki put kada to učinite.

Izbjegavajte dijeljenje četkice za zube, balzama za usne, pića, hrane i pribora te ljubljenje s drugima, osobito ako imaju otvorene rane na koži!

Da biste smanjili osjećaj iritacije, koristite samo prirodni, blagi sapun i toplu vodu. Nemojte kopati po ulkusima.

Nemojte koristiti kupovne kreme protiv svrbeža, već se radije poslužite eteričnim uljima. Više o tome pročitajte u nastavku.

Mnogi ljudi s herpesom ne doživljavaju nikakve simptome nakon što nauče upravljati pokretačima prvih simptoma (loša prehrana, slab imunitet, stres, izlaganje suncu, seksualni odnos).

Jačanjem imunološkog sustava zdravom prehranom ili promjenom načina života možete kontrolirati svaki virus koji je u stanju mirovanja, pa i herpes.

Prehrana kod herpesa
FOTO: Shutterstock

Prehrana kod herpesa

Sigurno se pitate što je dobro protiv herpesa? Ako želite da vaš herpes ostane uspavan, uključite ove iscjeliteljske namirnice u vašu prehranu:

Pritom izbjegavajte sljedeće namirnice:

  • pržena hrana
  • prerađene žitarice
  • šećer
  • alkohol
  • čokolada.
Kako liječiti herpes
FOTO: Shutterstock

Kako se riješiti herpesa na usnama preko noći?

Ako se želite brzo i učinkovito riješiti simptoma herpesa na usni, isprobajte jedan od nekoliko sljedećih trikova.

Jabučni ocat 

Jabučni ocat je snažno antibakterijsko i antivirusno sredstvo koje učinkovito uništava mikroorganizme. Stoga se može koristiti za liječenje različitih infekcija kože, uključujući herpes.

On pomaže u ubijanju aktivnog virusa i smanjuje izbijanje. Kada se konzumira redovito, djeluje kao probiotik i štiti tijelo od virusnih infekcija.

Kada se nanosi izravno na mjehuriće, odnosno ulkuse, može trenutno smanjiti svrbež i upalu uništavanjem virusa koji uzrokuje njihovu pojavu. Osim toga, kisela priroda jabučnog octa pomaže u održavanju prirodnog pH kože, što je čini otpornijom na infekcije.

Razrijedite jabučni ocat s vodom i pomoću vate nanesite na usne.

Ponovite to nekoliko puta sve dok ulkusi ne nestanu. Možete koristiti i nerazrijeđeni ocat ili vaticu natopljenu njime ostaviti preko noći na ulkusima.

Razrijeđeni jabučni ocat možete piti svaki dan kako bi virus zadržali u stanju mirovanja. Za dodatne zdravstvene beneficije otopini dodajte med.

Herpes lijek
FOTO: Shutterstock

Hladni ili topli oblozi

Satima prije izbijanja ulkusa na koži osjetit ćete trnce, peckanje i svrbež. Ako nije riječ o prvom izbijanju ikad, prepoznat ćete taj osjećaj.

Na područje na kojemu se mjehurići obično pojavljuju stavite kockicu leda ili ledeni oblog. Hladnoća obeshrabruje izbijanje virusa na površinu.

Dodavanjem medicinskog alkohola ili vodikovog peroksida na hladni oblog dodatno ćete ubrzati uklanjanje neugodnih ulkusa. No led nije jednako uspješan kada su u pitanju otvorene rane.

Njihovom zacjeljivanju više će pomoći toplina. Vruće vrećice crnog čaja su idealan izbor u tom slučaju.

Vrećice grijte u vodi kako bi čaj zadržao svoja prirodna iscjeliteljska svojstva. Oblog, topao ili hladan, koristite samo jedanput, pa ga bacite. Brzina djelovanja ovisi o duljini držanja obloga.

Češnjak protiv herpesa
FOTO: Shutterstock

Češnjak protiv herpesa

Sve što trebate je jedan režanj češnjaka. Češnjak u svim oblicima jača imunitet, olakšava rad želuca, srca, štitnjače, sprečava razvoj tumora i pomlađuje tijelo.

Dobro usitnite jedan režanj češnjaka. Komadiće lagano pritisnite na ulkuse. Ovisno o veličini ulkusa, ponovite nekoliko puta s novim komadićima.

Ostavite ih na usni dok ne osjetite peckanje, a zatim isperite područje mlakom vodom. Ovaj postupak može biti bolan, ali vrlo brzo ćete vidjeti da djeluje. 

Napomena: češnjak može uzrokovati opekline ako se predugo drži.

Vrlo često dolazi do trenutnog olakšanja. Laboratorijska istraživanja pokazuju da češnjakov sok ubija 90 % virusa u roku od 30 minuta.

Za rane na sluznici češnjak držite u ustima što duže možete. No pripazite sa žvakanjem, jer češnjak može peći kada se žvače sirov.

Kupka od češnjaka pomaže i kod labijalnog i kod genitalnog herpesa. U nju je također dovoljno dodati tek jedan režanj!

Brzo uklanjanje herpesa
FOTO: Shutterstock

Eterična ulja

Već smo spomenuli kako su upravo eterična ulja najbolji izbor za ublaživanje svrbeža, ali i zaustavljanje infekcije. Kod herpesa na usni osobito pomažu:

Ova ulja imaju snažna antivirusna svojstva i lako smiruju nadraženost.

Primjenom nekoliko kapi ulja na ulkuse možete smanjiti oticanje i ubrzati zarastanje rane uništavanjem virusa. Nanesite ih nekoliko puta dnevno za brže rezultate.

Kako biste spriječili širenje virusa ili ponovnu infekciju, važno je pravilno odložiti aplikator ulja nakon uporabe. Kao aplikator možete koristiti štapić za uši.

Ulja nemojte koristiti nerazrijeđena. Riječ je o moćnim eteričnim uljima za čije je djelovanje dovoljna i vrlo mala količina.

Kapima dodajte ulje jojobe ili kokosa kako bi eterična ulja manje nadražila vašu kožu. Osim toga, možete pronaći balzame i prethodno miješana eterična ulja koja možete koristiti izravno.

Kako se riješiti herpesa zauvijek
FOTO: Shutterstock

Propolis

Propolis ima antibakterijska i antivirusna svojstva. Učinkovito uklanja bol i osjećaj pecanja te svrbeža. Namažite nekoliko puta dnevno područje herpesa.

Pasta za zube protiv herpesa

Kod prvih znakova nastanka herpesa može pomoći i pasta za zube. Namažite u tankom sloju zahvaćeno područje i pustite da se posuši.

Medicinski lijek za herpes
FOTO: Shutterstock

Medicinski lijek za herpes 

Ako su vam ranice bolne, upaljene i teško zarastaju, obratite se svojem liječniku za pomoć.

Kod teških oblika liječnik može propisati antivirusni lijek.

U ljekarnama možete pronaći i specijalne flastere, a tu je i krema za herpes koja isušuje ranice i smanjuje upalu.

Više pročitajte u sljedećim člancima:

Članak objavljen:
  1. Millar, H. (2022). How to treat herpes at home. MedicalNewsToday.
  2. Alternative Treatments for Genital Herpes. (2021). WebMD.
  3. Boskey, E. (2021). Effective Treatments for Herpes. Verywell Health.
  4. Watson, K. (2021). 37 Home Remedies for Herpes Simplex Virus 1 and Virus 2. Healthline.
  5. Dawson, M. (2019). When Stress Triggers a Herpes Outbreak, These Complementary Therapies May Calm It Down. Everyday Health.
  6. Gaby, A. R. (2006). Natural remedies for Herpes simplex. Altern Med Rev, 11(2): 93-101.

Ocijenite članak

3.88 / 5   84

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu