Povišen TSH i hipotireoza – uzrok, simptomi i liječenje
- 3 komentara
- 8 min čitanja
Bolesti štitnjače zauzimaju drugo mjesto u skupini endokrinoloških bolesti (odmah iza dijabetesa). Usporen rad štitnjače (hipotireoza) je najčešći uzrok povišenog TSH.
U nastavku članka pročitajte kako funkcionira i koji su glavni uzroci poremećaja u radu štitnjače.
Štitnjača – što je i kako funkcionira ?
Štitnjača je žlijezda koja izgleda poput leptira, a smještena je s prednje strane vrata, ispod grkljana. Štitnjača ili tireoidna žlijezda se sastoji od dva režnja (lijevi i desni) koji su spojeni središnjim suženim dijelom (istmus).
Štitnjača je građena od različito velikih folikula usred kojih se nalazi koloid. Koloid sadržava tireoglobulin iz kojeg se otpuštaju aktivni hormoni štitnjače, trijodtironin (T3) i tetrajodtironin (T4) koji se još naziva i tiroksin.
Osim folikularnih stanica, štitnjača sadržava i parafolikularne C-stanice koje luče kalcitonin čija je osnovna funkcija snižavanje razine kalcija u krvi.
Štitnjača spada u skupinu žlijezda s unutarnjim izlučivanjem koja svoje hormone izlučuje direktno u krv. Endokrini sustav čovjeka izuzetno je složen, informacije iz dijela mozga (hipotalamus) se šalju u glavnu žlijezdu (hipofizu) koja dalje regulira ostale žlijezde u tijelu.
Za endokrini sustav čovjeka jako je bitno da je količina hormona u krvi u normalnom rasponu, nije dobro ni previše niti premalo hormona u krvi.
Kao i kod ostalih žlijezda s unutarnjim izlučivanjem, funkciju štitnjače regulira hipofiza, lučenjem tireotropina (TSH).
- ako su vrijednosti trijodtironina (T3) i tiroksina (T4) u krvi niske, hipofiza otpušta više TSH u krv da bi „naredila“ štitnjači da proizvodi više hormona T3 i T4,
- ako su vrijednosti trijodtironina (T3) i tiroksina (T4) u krvi visoke, hipofiza otpušta manje TSH u krv kako bi se smanjila proizvodnja hormona T3 i T4.
Normalno stvaranje hormona štitnjače ovisno je o primjerenom unosu joda prehranom (jod je dio hormona). Nedostatak joda u organizmu dovodi do uvećane štitnjače – gušavosti, strume.
Hrvatska spada u zemlje koje nisu bogate jodom te je zbog toga zakonski regulirano dodavanje joda u sol da bi se spriječila endemska gušavost.
Hormoni štitnjače djeluju gotovo na sve organe u tijelu jer kontroliraju metabolizam – način na koje Vaše tijelo troši energiju. Hormoni štitnjače reguliraju vitalne funkcije tijela kao što su:
- disanje,
- otkucaji srca,
- tjelesna masa,
- snaga mišića,
- menstrualni ciklus,
- tjelesna temperatura,
- kolesterol u krvi,
- pokretljivost crijeva,
- središnji i periferni živčani sustav.
Saznajte više: Štitnjača – mala žlijezda velikog značenja.
Povišen TSH – uzroci
Postoji nekoliko mogućih uzroka povišenog TSH nalaza u krvi. To mogu biti:
Problem sa štitnjačom
Ako štitnjača iz nekog razloga prestane normalno funkcionirati, hipofiza će proizvoditi više TSH da joj “naredi” da poveća proizvodnju T3 i T4. S obzirom na to da je štitnjača bolesna, ona ne može odgovoriti na naredbe hipofize, hipofiza i dalje proizvodi još TSH te TSH bude povišen u krvi.
Povišen TSH nam tako govori da je usporen rad štitnjače te da je moguća hipotireoza.
Problem s hipofizom
Drugi važan uzrok povišenog TSH nalaza je tumor stanica hipofize koje proizvode TSH. Adenomi hipofize su benigni tumori, ali stvaraju probleme time što uzrokuju preveliko stvaranje hormona TSH.
U slučaju adenoma hipofize koji stvara TSH, razine hormona štitnjače u krvi će biti povišene jer štitnjača nije bolesna i normalno reagira na povišen TSH.
Problem s receptorima
Rezistencija na hormone štitnjače je stanje gdje ljudske stanice ne odgovaraju na hormone štitnjače koji su normalno prisutni u organizmu. Najčešće je uzrokovana mutacijom gena koji kodiraju receptor za hormone štitaste žlijezde. Hipofiza će to shvatiti kao da hormona štitnjače nedostaje te će proizvoditi više TSH.
Ostali uzroci povišenog TSH
Razna stanja uzrokuju povišen TSH nalaz:
- hiperkolesterolemija,
- subakutni tireoiditis,
- hipertireoza s povećanom razinom fT4 i TSH,
- amiloidoza,
- depresija,
- alkoholna ciroza jetre,
- pre – eklampsija,
- guša,
- hirzutizam.
Ako je povišen TSH, a T3 i T4 normalni to ukazuje na subkliničku hipotireozu, stanje koje ne pokazuje simptome.
Povišen TSH u trudnoći
U trudnoći raste potreba za hormonima štitnjače kako bi mogli pokriti potrebe i majke i djeteta. S obzirom na to da je stvaranje hormona štitnjače povećano, povećana je i potreba za unosom joda u prehrani.
Trudnoća je svakako “test izdržljivosti za štitnjaču” i žene koje imaju oslabljenu funkciju štitnjače (a da im nikad nije stvarala problema), u trudnoći će stvoriti simptome.
Oko 3% žena ima povišen TSH u trudnoći ali većinom se radi o subkliničkom obliku hipotireoze.
Gornja vrijednost TSH nalaza u trudnoći je postavljena niže nego izvan trudnoće: 2.5 mlU/l u prvom trimestru i 3mlU/l u ostalom dijelu trudnoće.
Liječenje se provodi tabletama levotiroksina koji nema štetno djelovanje na plod. Terapija se uzima ujutro natašte, pola sata prije doručka.
Hipotireoza – usporen rad štitnjače
Hipotireoza je stanje smanjenog stvaranja i djelovanja hormona štitnjače. Hipotireoza je najčešći uzrok povišenih vrijednosti TSH.
Hipotireoza je vrlo rasprostranjena bolest – javlja se u 10% žena i 6% muškaraca starijih od 65 godina.
Najčešći uzrok hipotireoze je Hashimotov tireoiditis, kronična upala štitnjače koja nastaje zbog poremećaja imunološkog sustava – autoimuna bolest štitnjače.
Zanimljivo je da je u Sjedinjenim Američkim Državama Hashimotov sindrom glavni uzrok hipotireoidizma.
Istraživanje provedeno 2010. godine na 811 pacijenata je dokazalo: “Od 811 pacijenata na početku istraživanja ih je nakon perioda od 2.5 godine preostalo 761. Kod 102 osobe (13.4%) je dijagnosticiran Hashimotov sindrom.”
Ovi iznenađujući rezultati pobuđuju liječnike i znanstvenike na unaprijeđenje dijagnostičkih uređaja i metoda liječenja kako bi se poboljšao tijek bolesti, ističu znanstvenici.
Saznajte više: Hashimotov tireoiditis – uzroci, simptomi, dijagnoza i liječenje.
Drugi uzroci hipotireoze:
- odstranjena štitnjača,
- liječenje radioaktivnim jodom,
- manjak joda,
- poremećaj u stvaranju i izlučivanju hormona štitnjače,
- bolesti hipofize,
- bolesti hipotalamusa.
Geografska varijacija u učestalosti hipotireoze povezana je s manjkom joda u nekim dijelovima svijeta (endemska gušavost). Da je pojava gušavosti povezana i s viškom joda dokazali su znanstvenici iz Nanjinga u Kini, koji objašnjavaju: “Povišena koncentracija joda u vodi za piće je bila direktno povezana s veličinom štitnjače skupine ispitanika u Jiangsu provinciji.
Ta povećana koncentracija joda je bila uzrok gušavosti kod ispitanih ljudi, a ovi rezultati su izravno upozorenje nadležnim zdravstvenim institucijama kao i lokalnoj vlasti koja regulira kakvoću vode i jodizaciju soli.”
Hipotireoza dječje dobi – kretenizam je ozbiljna bolest koja dovodi do teške mentalne retardacije i zastoja u rastu i razvoju djeteta. Iz tog razloga se u svim hrvatskim rodilištima radi test iz krvi svakog novorođenčeta na kongenitalnu hipotireozu.
Hipotireoza – simptomi
Povišen TSH zbog usporenog rada štitnjače uzrokuje razne simptome s obzirom na to da je i funkcija hormona štitnjače raznolika. Svi simptomi su posljedica smanjenog metabolizma.
Simptomi hipotireoze se obično razvijaju postupno.
Najvažniji simptomi usporenog rada štitnjače su:
- tanka i slaba kosa koja se često lomi,
- tanka, suha i blijeda koža,
- povećan jezik,
- lako lomljivi i zadebljali nokti,
- promukao glas,
- usporen govor,
- debljanje,
- nakupljanje tekućine (edemi),
- oticanje lica, najviše oko očiju – podbuhlo lice,
- spušteni kapak,
- kronični umor,
- depresija,
- zaboravljivost,
- usporenost,
- bol u mišićima,
- ukočenost,
- slabost,
- stalan osjećaj hladnoće,
- povišena razina kolesterola,
- opstipacija (zatvor),
- zatajenje srca,
- poremećaji u menstrualnom ciklusu, neplodnost,
- smanjen seksualni nagon.
Termin miksedem podrazumijeva tešku hipotireozu.
Hipotireoza – liječenje
Liječenje hipotireoze je nadomjesno, nadoknada hormona koji nedostaje. Cilj liječenja je ukloniti simptome i normalizirati laboratorijske vrijednosti.
U Hrvatskoj postoji sintetski hormon – levotiroksin koji se uzima u obliku tableta. Dozu vam individualno propisuje liječnik.
Prognoza bolesti je odlična ako redovito uzimate terapiju. Liječenje je doživotno.
Povišen TSH i stres
Stres djeluje na razinu hormona u krvi tako što povećava razinu kortizola i adrenalina koji mogu uzrokovati pogoršanje simptoma bolesti štitnjače. Kortizol može stimulirati štitnjaču da “radi jače”.
Kada ste pod stresom, podložniji ste razvijanju autoimunih bolesti, kao npr. Hashimotovog tireoiditisa. Simptomi stresa i hipotireoze se isprepliću. Da bi saznali uzrok Vaših simptoma, morate odrediti hormone štitnjače iz krvi.
Stres može uzrokovati subkliničku hipotireozu. Subklinička hipotireoza znači da je TSH povišen, a T3 i T4 normalni. Također, sama bolest može uzrokovati stres.
Povišen TSH – dijagnoza
Određivanje koncentracije hormona štitnjače, tiroksina (T4) i trijodtironina (T3) te hormona tireotropina (TSH) u serumu zajedno s simptomima predstavlja nezaobilazni parametar u ocjeni funkcije rada štitnjače.
- visok TSH će biti u hipotireozi, zajedno s niskim T3 i T4,
- visok TSH će biti i kod adenoma hipofize koji luči TSH, ali tada će T3 i T4 biti visoki.
Od ostalih nalaza iz krvi mogu se mjeriti tireoglobulini koji su povećani u bolesnika s karcinomom štitnjače te protutijela na štitnjaču – antitijela štitnjače (protutijela na tireoglobuline, protutijela na peroksidazu i dr.) koja nam govore o prisutnosti autoimune bolesti štitnjače.
Od ostalih pretraga radi se:
- pregled štitnjače (liječnik vam dodirom ispituje veličinu štitnjače, može osjetiti povećanu štitnjaču – strumu),
- ultrazvuk štitnjače,
- scintigrafija štitnjače radioizotopom I131 (može prikazati normalnu, uvećanu ili smanjenu žlijezdu te tvorbe unutar štitnjače).
TSH referentne vrijednosti
Normalne vrijednosti TSH nalaza:
Muškarci i žene | 0.27 – 4.20 mU/L |
Cijena pretrage – 60 kuna.
Tireoglobulin referentne vrijednosti
Normalne vrijednosti tireoglobulina su:
Muškarci i žene | 1.4 – 78 μg/L |
Cijena pretrage – 200 kuna.
T3 referentne vrijednosti
Normalne vrijednosti trijodtironina (T3) su:
Muškarci i žene | 1.3 – 3.1 nmol/L |
Cijena pretrage – 60 kuna.
T4 referentne vrijednosti
Normalne vrijednosti tiroksina (T4) su:
Muškarci i žene | 66 – 181 nmol/L |
Cijena pretrage – 60 kuna.
fT4 (slobodni T4) referentne vrijednosti
Najveći dio tiroksina (T4) je vezan za transportni protein. Samo slobodna frakcija hormona tiroksina je biološki aktivna. Slobodnu frakciju tiroksina označavano: fT4.
Muškarci i žene | 12 – 22 pmol/L |
Cijena pretrage – 60 kuna.
fT3 (slobodni T3) referentne vrijednosti
Najveći dio trijodtironina (T3) je vezan za transportni protein. Samo slobodna frakcija hormona trijodtironina je biološki aktivna. Slobodnu frakciju trijodtironina označavamo: fT3.
Muškarci i žene | 3.95 – 6.8 pmol/L |
Cijena pretrage – 60 kuna.
Primijetite razliku u mjernim jedinicama.
Povišen TSH – prehrana
Bez pravilne prehrane nema zdrave štitnjače. Namirnice dobre za usporen rad štitnjače su:
- riba (bogata omega-3 i omega-6 masnim kiselinama),
- alge (bogate jodom),
- namirnice bogate vlaknima – za poboljšanje probave (sveže povrće, bobice, grah, leća),
- maslinovo, riblje i kokosovo ulje,
- cjelovite žitarice,
- chia sjemenke,
- hrana bogata probiotikom,
- kiselo povrće,
- optimalna količina čiste vode.
Smanjite unos sljedećih namirnica:
- gluten,
- šećer,
- rafinirano brašno,
- kupus, kelj, brokula,
- slatki krumpir,
- kikiriki,
- soju,
- kofein.
Liječenje štitnjače prirodnim putem:
- isprobajte i ashwagandhu koja pomaže kod stresa, umora, nedostatka energije i poteškoća kod koncentracije,
- selen koji smanjuje antitijela štitnjače,
- L-tirozin koja pomaže u borbi protiv malaksalosti i lošeg raspoloženja,
- vitamini B-kompleksa koji pomažu u borbi protiv umora.
Grupa talijanskih liječnika i znanstvenika je u travnju prošle godine izdala znanstveno priopćenje u kojem su objasnili potrebu za znanstvenim istraživanjima vezanim uz primjenu selena u liječenju autoimunog tireoditisa, Gravesovog hipertireoidizma i drugih bolesti štitnjače.
Smatraju da ne postoji dovoljno dokaza koji bi podupirali davanje selena u obliku preparata bolesnicima koji pate od navedenih bolesti. Navode da postoje indikacije da bi selen mogao pozitivno djelovati na smanjenje simptoma bolesti štitnjače, ali su svakako potrebna daljnja istraživanja kako bi se te tvrdnje potvrdile.
Saznajte više: Prirodni lijekovi za štitnjaču.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- bolesti štitnjače
- endokrini sustav
- hashimotov tireoiditis
- hipofiza
- hipotireoza
- hormoni
- hormoni štitnjače
- povišen TSH
- štitna žlijezda
- štitnjača
Izvori:
- Grupa autora. (2000). Endemic goiter associated with high iodine intake. Am J Public Health. 90(10): 1633–1635.
- Grupa autora. (2017). Selenium in the Treatment of Thyroid Diseases. Eur Thyroid J. 6(2): 113–114. doi: 10.1159/000456660.
- Grupa autora. (2010). Hashimoto thyroiditis is more frequent than expected when diagnosed by cytology which uncovers a pre-clinical state. Thyroid Res. 3: 11. doi: 10.1186/1756-6614-3-11.