Suha koža koja zateže i svrbi? Izliječite ju!
- 2 komentara
- 6 min čitanja

Ljudsku kožu mogli bismo slobodno opisati kao prvu crtu obrane ljudskog organizma. Kao takva, ona je podložna ozljedama, isušivanju te ostalim infekcijama. Na zdravlje kože utječu unutarnji, ali i vanjski čimbenici. Doznajte kako njegovati kožu te joj podariti zdrav i njegovan izgled.
Zašto koža postaje suha?
Bez obzira na razlog koji je doveo do oštećenja hidrolipidnog dvosloja kože, gubitak vlažnosti može biti različitog intenziteta. Ako je suhoća jako izražena i hidrolipidni dvosloj kože jako oštećen koža postaje nezaštićena i zato osjetljiva na infekcije. Uzroci nastanka suhe kože mogu se svrstati u nekoliko skupina:
- Genetsko naslijeđe – atopijski dermatitis i psorijaza su genetski nasljedne bolesti koje uzrokuju suhu i natečenu kožu. Bolesti su kronične dakle neizlječive. Atopijski dermatitis se najviše manifestira u dječjoj dobi, ali može se pojaviti i u odrasloj dobi.
- Vanjski čimbenici – kožu mogu isušivati vanjski faktori kao što su niska temperatura, suhi zrak, agresivna sredstva za čišćenje i sredstva za osobnu higijenu s puno alkohola.
- Alergije – prije svega alergija na grinje.
- Biološko starenje – koža starenjem gubi sposobnost zadržavanja vlage.
Da bi koža ostala zdrava, glatka i napeta, potrebne su joj dovoljne količine loja odnosno masne tvari koju proizvode žlijezde lojnice.

Simptomi suhe kože su:
- osjećaj svrbeža i pečenja,
- koža je gruba na dodir, napeta i naborana,
- perutanje kože (naročito u T zoni na licu) i vlasišta,
- prisutan je osjećaj zatezanja,
- pore su sužene.
Liječničku pomoć trebate potražiti ako se tegobe s kožom pogoršaju ili ne prođu nakon kućnog liječenja. Ako se oboljelo mjesto nalazi u blizini očiju, također biste trebali potražiti liječničku pomoć. Mala djeca također mogu imati kožnih problema poput pelenskog osipa ili tjemenjače, stoga bi bilo izvrsno javiti se liječniku već pri samom početku manifestacije simptoma.
Hitnu liječničku pomoć potražite ako se simptomi jave uz visoku tjelesnu temperaturu, glavobolju, pospanost, ukočen vrat, kratkoću daha i slabost.
Ljuštenje i perutanje kože – što učiniti?
Osim vremenskih uvjeta, perutanje kože može biti posljedica neke bolesti. Ako je uzrok perutanja bolest, onda je to stanje praćeno svrbežom i iritacijom. Perutanje kože najčešće se javlja kao reakcija na niz upalnih procesa ili oštećenja kože.
Opekline od sunca klasičan su primjer toga. Neželjena reakcija na određene lijekove također može dovesti do perutanja kože. Najčešći uzroci perutanja kože su:
- Alergijske reakcije na hranu, lijekove, kreme, grinje, prašinu itd.
- Sve vrste infekcija (bakterijske, virusne, gljivične)
- Poremećaji rada imunološkog sustava
- Razne vrste raka ali i terapije koje se provode u liječenju raka ( kemoterapija i zračenje)
- Genetske bolesti
- Rijetki poremećaji kože
Kada je u pitanju perutanje kože, liječenje može biti otežano i može trajati. Osim toga, često je teško utvrditi točan uzrok perutanja kože. Samo ako se uspije ustanoviti točan uzrok perutanja kože, moguće je provesti odgovarajući tretman liječenje.
Liječenje se mora provoditi u dogovoru s dermatologom, u protivnom se situacija može pogoršavati, a određeni uzrok može postati otporan na terapiju. Upravo zato je vrlo važno svaku terapiju provesti do kraja, čak i kada simptomi više nisu prisutni.
Dermatokozmetički proizvodi
U terapiji suhe kože poželjno je koristiti dermatološki testirane proizvode visoke tolerancije. To su preparati specifičnih formula koji dubinski obnavljaju suhu kožu, regeneriraju hidrolipidni zaštitni sloj i pomažu koži vratiti elastičnost. Oni imaju esencijalne masne kiseline, ureju, ceramide, hijaluronsku kiselinu i druge sastojke u strogo definiranim omjerima.
Dermatokozmetički proizvodi često su dostupni samo u ljekarnama, a razlikuju se od “običnih” kozmetičkih proizvoda po višoj razini kvalitete sastojaka i strogo kontroliranom omjeru aktivnih sastojaka u formuli.
Krema za njegu suhe kože
Imate li problema sa suhom kožom prednost dajte specifičnim formulama krema koje u sastavu imaju neke od sljedećih sastojaka:
- Glikolna kiselina je najpopularnija od svih AHA kiselina i koristi se u tretiranju problematične kože i vidljivih znakova starenja.
- Mokraćna kiselina (ureja) koja je prisutna u zdravoj koži i ima svojstvo zadržavanja vlažnosti.
- Esencijalne masne kiseline koje potiču bržu obnovu stanica i povećavaju razinu vlažnosti.
- Kolagen koji sprečava isušivanje.
- Aloe vera koja smiruje nadraženu kožu.
- Hijaluronska kiselina koja vlaži gornje slojeve, a kožu čini gipkom i elastičnom.
- Ceramidi koji su prirodni zaštitni sloj i koji održavaju cjelovitu strukturu epidermisa.
- Ekstrakt algi jer je bogat koži potrebnim mineralima.
Dobra krema za suhu kožu može koštati nešto više, ali ako ima gore navedene sastojke, isplativa je investicija.
Prirodna njega suhe kože
Hranjenje kože je dvostruk proces, ona se hrani izvana pripravcima i kremama, ali i iznutra hranjivim sastojcima, vitaminima i mineralima. Esencijalne masne kiseline (omega 3), vitamini (za kožu naročito bitni C, E, A, K i B kompleks ) te minerali pomoči će u zadržavanju vode u stanicama i doprinijeti mladolikom izgledu kože.
Alergija na grinje također može uzrokovati suhu kožu i svrbež. Ukoliko ste alergični na grinje mijenjajte posteljinu jednom tjedno i kada ju perete, perite na temperaturi 60 stupnjeva ili više jer pranje na nižoj temperaturi ne uklanja grinje.
Uz dobru kremu/ losion njegu kože možete nadopuniti i pilingom ili mezoterapijom.
- Piling – površinski sloj mrtve kože guši zdrave dublje slojeve. Piling uklanja sloj mrtve kože i revitalizira zdravi sloj kože.
- Mezoterapija – je efikasna metoda liječenja kože kojom se aktivne i hranjive supstance pomoću injekcije apliciraju u srednji sloj kože poznat kao mezoderm.
- Pokušajte prevladati stresne situacije, hranite se zdravo, pijte mnogo tekućine, klonite se prevelikog izlaganja suncu ali i vjetrovitog vremena.
- Zimi, pola sata prije izlaska na hladnoću, nanesite na lice deblji sloj kreme.
- Redovitom tjelovježbom ćete potaknuti znojenje, a samim time i prirodni proces čišćenja kože.
- Ako vam je u stanu izrazito suh zrak, nabavite ovlaživač zraka.
- Ruke, lice ali i ostatak tijela perite blagim neutralnim sapunom koji neće dodatno isušiti vašu kožu.
- Nastojte se dovoljno odmarati, a ako ste pušač prestanite pušite kako biste potaknuli obnovu kožnih stanica. Toksini iz udahnutog dima cigarete ograničavaju dotok krvi u kožu, a samim time joj uskraćuju i kisik što dovodi do smanjene sposobnosti regeneracije.
- Eterična ulja vam u velikoj mjeri mogu pomoći u održavanju normalne vlažnosti kože, a osim toga mogu biti i učinkovita pomoć kada su u pitanju kožne bolesti na koje ostatak krema nema značajan učinak.

- Muškatna kadulja će vam pomoći umiriti kožu zbog svojeg protuupalnog djelovanja. Osim toga pomoći će i kod održavanja prirodne vlage zrele kože. Ulje muškatne kadulje nemojte rabiti tijekom prvih dvadeset tjedana trudnoće.
- Ulje čempresa također djeluje umirujuće te može pomoći pri regulaciji loja kod pretjerano masne kože. Ulje čempresa također nemojte rabiti tijekom prvih dvadeset tjedana trudnoće.
- Ostala eterična ulja sa sličnim učinkom su: eukaliptus, geranij, borovnica, lavanda, paprena metvica, rimska kamilica. sandal, čajevac – bilo koje od ovih i prethodno navedenih ulja možete dodati u kupku ili uz savjet stručnjaka pronaći odgovarajući recept za vaš tip kože. Još jednom vas upozoravamo da se prije korištenja bilo kojeg eteričnog ulja posavjetujete sa stručnjakom budući da određena eterična ulja imaju snažno djelovanje, ali nisu namjenjena svima. Krivom upotrebom može doći do nuspojava i neželjenih posljedica koje će u konačnici samo dodatno pogoršati situaciju.
- Sjeme čička trebalo bi vam pomoći kod čišćenja kože, a osim toga je dobro i za liječenje bolest i stanja poput dermatitisa, psorijaze, čireva, apscesa i akni.
- Bazgin cvijet tradicionalni je lijek protuupalnog djelovanja kada su u pitanju čirevi, opekline, posjekline i rane.
- Nevenova mast je dobra prva pomoć kod bilo kojeg značajnijeg oštećenja kože jer pomaže u zacjeljivanju rana te ublažava kožne upale.