Najbolji piling za lice: Evo kako ga odabrati s obzirom na tip kože
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Upotreba pilinga omogućava uklanjanje mrtvih stanica kože, što je važno za zdravu i njegovanu kožu lica. Međutim, nepravilna primjena pilinga može značajno oštetiti kožu i učiniti je suhom.
U nastavku vam donosimo sve što trebate znati o pilingu za lice i kako odabrati najbolji piling za lice s obzirom na tip kože.
Zašto koristiti piling za lice?
Kao što smo prethodno istaknuli, primarna funkcija pilinga jest uklanjanje mrtvih stanica s površine kože. Njihovo nakupljanje na koži može dovesti do začepljenja pora, lošije teksture kože i lošije apsorpcije proizvoda u kožu. Premda mrtve stanice same otpadaju s kože, taj proces se usporava sa starenjem.
Prednosti upotrebe pilinga:
- čisti i otvara pore
- pospješuje apsorpciju proizvoda u kožu
- ujednačava ten
- potiče stvaranje novih stanica kože
- zaglađuje kožu.
Vrste pilinga za lice
Postoje dvije vrste pilinga za lice:
- mehanički
- kemijski piling.
Mehanički piling za lice
Najpopularnija vrsta pilinga za lice je mehanički piling, no to ne znači da je ujedno i najbolja opcija. Radi se o pilingu koji fizički uklanja mrtve stanice kože uz pomoć abrazivnih čestica. Mehanički pilinzi mogu biti različiti, ovisno o česticama koje se koriste.
Čestice mogu biti sintetičke ili napravljene od prirodnih sastojaka, kao što su orašasti plodovi, koštice marelice, kava, šećer itd. Kupovni mehanički piling najčešće sadrži sintetičke čestice, stoga ako želite nježniji mehanički piling, potražite neki koji ima prirodne sastojke.
Treba napomenuti da mehanički piling može doći i u formi “četke” ili spužve za uklanjanje mrtvih stanica kože za lice. Ovi proizvodi najčešće se koriste u kombinaciji s gelom za čišćenje lica.
Mehanički piling možete napraviti i kod kuće uz pomoć prirodnih sastojaka. Recepte za pripremu kućnog pilinga za lice možete pronaći ovdje:
- piling za lice od kave
- piling za lice od kukuruzne krupice
- prirodni piling za lice
- piling za lice od kokosovog ulja.
Prije upotrebe mehaničkog pilinga na licu isprobajte ga na ruci. Čestice koje uklanjaju mrtvu kožu, bilo da se radi o prirodnim ili sintetičkim česticama, ne bi smjele grebati kožu, već nježno uklanjati mrtve stanice. Nemojte grubo masirati piling u kožu jer možete uzrokovati iritaciju i oštećenje kože.
Mehanički piling za lice se preporučuje osobama koje imaju masnu ili kombiniranu kožu. Ako imate suhu i/ili osjetljivu kožu, poželjno je izbjegavanje ove vrste pilinga.
Kemijski piling za lice
Kemijski piling djeluje na način da razbija poveznice među mrtvim stanicama kože uz pomoć kiselina. Ova vrsta pilinga sadrži AHA i/ili BHA kiseline.
Smatra se da je kemijski piling nježniji od mehaničkog zato što nema abrazivna svojstva. S druge strane, u odnosu na mehanički, kemijski piling prodire dublje u kožu, zbog čega se smatra kvalitetnijom vrstom pilinga za lice.
Pogodan je za sve tipove kože – suhu, masnu, kombiniranu i stariju kožu. Osobama sa suhom, osjetljivom ili normalnom kožom preporučuje se kemijski piling koji sadrži AHA kiseline, dok se osobama s masnom kožom i aknama preporučuje upotreba kemijskog pilinga koji sadrži BHA kiseline.
Izuzetno je važno pratiti upute – ne ostavljati piling na koži duže od onoga što piše na uputama, ne izlagati kožu suncu nakon primjene, koristiti nježnu kremu nakon pilinga itd.
Piling za lice – upozorenja
Ne preporučuje se upotreba kemijskog pilinga tijekom trudnoće i dojenja, smatra se da kemikalije mogu biti štetne za bebu.
Pretjerana upotreba pilinga može dovesti do suhe i oštećene kože i izazvati akne. Stoga se preporučuje umjerena upotreba pilinga, 1 – 2 puta tjedno ili rjeđe ovisno o tipu kože.
Prilikom upotrebe može se javiti blago peckanje. Ako osjetite bol ili jako žarenje, odmah uklonite piling s kože.
Najbolji piling za lice – drogerije
Kvaliteta pilinga za lice ovisi o nekoliko faktora – sastojcima, vašem tipu kože, obliku granula kod mehaničkih pilinga za lice, vrsti/količini kiseline u kemijskom pilingu itd. Ipak, čini se da su kemijski pilinzi ne samo nježniji, već često i učinkovitiji.
Cijene kemijskih pilinga variraju i više su nego cijene mehaničkih pilinga, ali gledajte to kao dugoročnu investiciju.
Ako tražite najbolji piling za lice, neki od kemijskih pilinga koji se preporučuju, a koje možete pronaći u drogerijama ili internetskim trgovinama su sljedeći:
- The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution Piling za lice (30 ml) – 10,20 eura
- Paula’s Choice Skin Perfecting 2 % BHA Liquid Exfoliant (118 ml) – 39 eura
- Dermalogica Daily Microfoliant (13 g) – 18 eura
- Nacomi the exfoliator serum za lice AHA & PHA 30% (30 ml) – 11,50 eura
- Balea Piling za lice – AHA kiseline i niacinamid (30 ml) – 3,95 eura.
Pročitajte i ove članke:
- Kemijski i enzimski pilinzi za lice: 10 opcija za svježu, blistavu i zaglađenu kožu
- Prirodni piling za lice: Ne trebaju vam skupocjeni proizvodi! Uz ove jednostavne recepte uštedite i imajte lijepu i zdravu kožu kod kuće
- Piling za lice od kave: Protiv bora, natečenosti, staračkih i pjega od sunca! Imamo recept od samo dva sastojka.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Jacoby, S. (2023). This Is How Often You Should Actually Exfoliate Your Face. SELF Magazine.
- Sharkey, L. (2023). How Often Should You Actually Exfoliate Your Face? Healthline.
- Santino, C. (2020). How to exfoliate your face and body properly, according to a dermatologist. Insider.
- Shunatona, B. (2020). How to Exfoliate Your Face Without Hurting Your Skin. Cosmopolitan.