Salicilna kiselina u borbi protiv akni: Dokazi stoje iza nje, ali neki je trebaju izbjegavati! Evo kako je koristiti i gdje je kupiti

Salicilna kiselina u borbi protiv akni

Salicilna kiselina moćan je saveznik u borbi protiv akni i nalazi se u većini kozmetičkih proizvoda namijenjenih za liječenje akni. Sadrži antibakterijska, antiseptička i protuupalna svojstva te pomaže usporiti stvaranje mitesera. Ova kiselina pogodna je za masnu ili mješovitu kožu, dok bi osjetljivu, suhu i tanku kožu mogla dodatno iritirati.

Salicilna kiselina za lice
FOTO: Shutterstock

Salicilna kiselina za lice

Salicilna kiselina je po kemijskom sastavu slična acetilsalicilnoj kiselini (aspirinu) i jedna je od glavnih sirovina za njegovu proizvodnju. Upravo se iz tog razloga tablete aspirina već duže vrijeme koriste kao glavni sastojak domaćih maski za lice protiv akni.

Salicilna kiselina poznata je i pod nazivom beta hidroksilna kiselina (BHA). Uz AHA kiseline, BHA kiseline su klinički ispitane i imaju dokazano djelovanje u liječenju akni.

Dobrobiti salicilne kiseline za kožu su sljedeće:

  • potiče regeneraciju stanica
  • aktivno osvježava kožu
  • uklanja mrtve stanice kože
  • smanjuje proširene pore i sprječava njihove začepljenje
  • ima komedolitičko djelovanje (pomaže usporiti i suzbiti rast komedona, tj. mitesera)
  • pomaže izblijediti tamne mrlje od prijašnjih akni
  • uništava bakterije koje uzrokuju akne
  • pomaže smanjiti pretjerano izlučivanje sebuma (ulja kože)
  • umanjuje upalne procese.
Salicilnu kiselinu je moguće kupiti u različitim formulacijama (1 – 10 %).
Salicilna kiselina - upotreba
FOTO: Shutterstock

Salicilna kiselina – upotreba

Ova kiselina uglavnom se primjenjuje u obliku losiona ili u sastavu raznih kozmetičkih proizvoda za tretiranje akni. Piling sa salicilnom kiselinom također je odličan izbor, a preporučuje se odlazak kod kozmetičara na pravilan piling koji neće oštetiti kožu.

Kako biste bili sigurni i spriječili neželjene reakcije kože, u početku primjene preporučljivo je krenuti s najslabijom formulacijom kiseline od 1 %.

Prije nanošenja kiseline, lice je potrebno očistiti od šminke. Ako imate akne po cijelom licu, vaticom nanesite losion ili preparat koji sadrži salicilnu kiselinu. Ako biste htjeli djelovati na pojedine prištiće, kiselinu možete ciljano nanijeti i štapićem za uši. Otopinu kiseline koristite kao tonik i nemojte trljati lice kako ga kiselina ne bi spalila. Nakon uporabe kožu nahranite kremom za lice.

Blago peckanje normalna je popratna pojava i trebalo bi nestati nakon nekoliko minuta. Ako se jave bolno peckanje i trnci, lice odmah isperite čistom vodom.

Piling ili masku za lice sa salicilnom kiselinom preporučljivo je koristiti jednom tjedno, dok se losion ili preparati koji sadrže ovu kiselinu mogu koristiti 1 – 2 puta dnevno.

Kako biste izbjegli navikavanje kože na tretman, najbolje je koristiti salicilnu kiselinu ili njezine oblike 10 dana, a zatim napraviti pauzu 2 – 3 tjedna.

Salicilna kiselina - gdje kupiti
FOTO: Shutterstock

Upozorenja

Imajte na umu sljedeće:

  • zbog povećane fotosenzibilnosti kože, koristite kreme za zaštitu od sunca s faktorom 30 ili više
  • osobe alergične na aspirin ne smiju koristiti salicilnu kiselinu na svojoj koži
  • koristite preparate sa salicilnom kiselinom koji ne sadrže alkohol jer će on dodatno isušiti kožu
  • trudnice trebaju pripaziti da koncentracija kiseline ne bude viša od 1 %
  • osobe s rozaceom i drugim stanjima kože trebale bi se posavjetovati s dermatologom kako im korištenje kiselina u tretmanima ne bi dodatno pogoršalo stanje kože
  • salicilnu kiselinu ne biste trebali koristiti istodobno s nekim lijekovima te je potrebno prije korištenja upitati liječnika ili dermatologa za savjet.

Salicilna kiselina – gdje kupiti?

Salicilnu kiselinu možete kupiti u ljekarnama ili kozmetičkim trgovinama (fizičkim i internetskim). Cijena se kreće oko 10 eura.

Maska za lice s aspirinom
FOTO: Shutterstock

Maska za lice s aspirinom

Za bolji učinak u borbi protiv akni isprobajte ovaj jednostavan recept za masku za lice. Aspirin će djelovati na akne, dok će med i jogurt njegovati kožu kako se ne bi pretjerano isušila.

Sastojci:

  • 3 – 5 tableta aspirina
  • 1 jušna žlica jogurta (po mogućnosti grčkog jer bolje hrani kožu)
  • 1 jušna žlica meda.

Priprema

  1. U malu zdjelicu stavite tablete aspirina te ih smrvite žlicom dok se ne pretvore u prah.
  2. U zdjelicu zatim dodajte jušnu žlicu jogurta i dobro promiješajte kako bi se aspirin povezao s jogurtom.
  3. Potom dodajte jušnu žlicu meda i miješajte dok ne dobijete kremastu smjesu dovoljno gustu da ne kapa s lica.

Masku nanesite na lice i ostavite da djeluje 10 – 20 minuta. Kod suhe kože lica stavite više meda nego jogurta, a kod masne kože obrnuto. Kada se maska osuši, lagano je isperite vodom i uklonite ostatke kozmetičkom maramicom ili vlažnim ručnikom. Za kraj na lice nanesite kremu kako biste nahranili kožu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   7

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: salicilna kiselina, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu