Kako se riješiti mitesera prirodnim putem?

miteseri-limun

Miteseri nastaju kao posljedica pretjeranog lučenja sebuma lojnih žlijezda u kombinaciji s bakterijama, prašinom i ostalim nečistoćama. Oni se najčešće nalaze na području nosa, brade i čela, no mogu se javiti i na ostalim dijelovima tijela za koja je karakteristično pojačano lučenje sebuma.

U normalnim okolnostima, sebum štiti našu kožu od isušivanja, no na putu do površine kože može ostati zarobljen te uzrokovati zatvaranje pora i nastanak mitesera.

Njega suhe kože lica u šest koraka!

Jednom kada se pojave, miteseri se teško mogu trajno ukloniti bez pomoći dermatologa. No, uz pomoć nekoliko prirodnih pripravaka moguće je postići zadovoljavajuće učinke kod njihovog uklanjanja i sprječavanja ponovnog nastanka.

Miteseri
Foto: Photospin

Limun i limeta 

Limunov sok se često koristi kao efikasan kućni pripravak u borbi protiv mitesera s obzirom na to da djeluje na sužavanje pora, a osim toga smanjuje masnoću kože, dezinficira i uklanja mrtve stanice kože.

Nanesite svježe iscijeđen sok limuna pomiješan s malo vode na lice i ostavite ga da djeluje preko noći. Ujutro isperite lice mlakom vodom. Ako imate osjetljivu kožu lica ili osjetite produljeno peckanje, kožu odmah isperite.

Pripazite i na direktno izlaganje suncu jer limun čini kožu fotoosjetljivom, tj. podložnom opeklinama. Stoga nikako direktno nakon tretmana lica limunovim sokom ne izlazite na sunce jer može doći do depigmentacije!

Kako njegovati kožu sklonu miteserima?

Osim toga, limun možete pomiješati s medom te tako napraviti efikasan piling. Za izrazito masnu kožu možete dodati i žličicu jogurta. Dobivenom smjesom nježno masirajte kožu desetak minuta te potom isperite lice.

Recept: Maska za lice s aktivnim ugljenom protiv mitesera

Aktivni ugljen se u medicini koristi prilikom trovanja hranom, ali fantastično djeluje i kao magnet za nečistoće iz pora. Za ovaj recept koji će vam dati zavidan ten potrebne su:

  • 3 tablete aktivnog ugljena (možete ih kupiti u ljekarni po cijeni od 23 kune),
  • žličica soka aloe vere, a ako je nemate možete je zamijeniti s limunom,
  • žličica meda,
  • pola žličice vode.

Kada budete miješali sastojke, nemojte koristiti metalne žličice ili posudice jer aktivni ugljen izvlači toksine iz njih. Ugljen je najbolje smrviti kuhačom i zatim sve skupa pomiješati.

Masku je potrebno držati 10-15 minuta, a zatim je toplom vodom i kružnim pokretima isprati s lica. Nakon toga možete dodati piling za lice koji i inače koristite. Nakon pilinga dobro nahranite svoju kožu hidratantnom kremom. Već sljedećeg dana očekuje vas novo čišćenje lica, jer će sve ono što se dugo skrivalo pod vašom kožom izaći van. 

Aktivni ugljen
Foto: Photospin

Može li aktivni ugljen doista ukloniti mitesere? Iako dosadašnja istraživanja nisu uspjela dokazati da maske od aktivnog ugljena zaista djeluju, zasad je izgledno da ne mogu ni štetiti – čini se da nekome pomažu, a nekome ne. Ipak, istraživanje iz 2010. godine provedeno u Francuskoj pokazalo je da aktivni ugljen ubrzava zacjelivanje rana. 

Zobena kaša

Zobena kaša je vrlo efikasan pripravak u borbi protiv mitesera s obzirom na to da može izvući velik broj masnoća i ulja duboko iz kože lica. Skuhajte kašu kao kad je pripremate za jelo i potom ju ostavite da se ohladi. U toplu kašu dodajte med te ju nanesite na čistu kožu. Ostavite ju da djeluje 10 minuta i potom isperite.

Osjetljiva koža lica – kako ju njegovati?

Ako ovaj tretman ponavljate redovito, ubrzo biste trebali vidjeti rezultate. Umjesto meda, možete napraviti masku od zobene kaše i jogurta. Pomiješajte 3 žlice jogurta i 2 žlice zobenih pahuljica te potom dodajte žličicu soka od limuna. Nanesite dobivenu masku na lice i ostavite ju da djeluje desetak minuta. Nakon toga isperite lice toplom vodom. Ovaj tretman ne preporučuje se koristiti više od dva puta tjedno.

Iako ne postoje znanstvena istraživanja koja bi potvrdila djelovanje zobene kaše u borbi protiv mitesera, znakovito je što se zob pokazala djelotvornom u borbi protiv atopijskog dermatitisa što su 2007. godine potvrdili liječnici kalifornijske dječje bolnice Rady Children’s Hospital San Diego.

Crni papar i skuta

Maska od crnog papra i skute vrlo je učinkovita u uklanjanju i sprječavanju nastanka mitesera. Sve što trebate učiniti je promiješati žličicu crnog papra i skute te potom dobivenu smjesu nanijeti na područje prekriveno miteserima. Nakon nekoliko minuta, kada se smjesa osuši, isperite lice toplom vodom.

Recept: Maska protiv mitesera na nosu

Za ovaj recept će vam biti potrebna:

  • 1 i pol žličica želatine
  • pola žličice + 2 žlice vode odvojeno
  • 1 žličica zobenih pahuljica
  • 1 žličica sirovog meda
  1. Dodajte u želatinu 2 žlice filtrirane vode, ostavite da odstoji 3 minute.
  2. Zob usitnite u blenderu i zatim pomiješajte s pola šalice vode i medom, zatim to miješajte na srednje jakoj vatri sve dok smjesa ne postane gusta poput kaše.
  3. Zatim u smjesu dodajte želatinu i miješajte sve dok se želatine ne ”stisne”.
  4. Masku možete nanijeti na lice tek kada padne na temperaturu tijela.
  5. Masku ostavite da djeluje 15-20 minuta, a zatim isperite toplom vodom. Smjesu možete čuvati u hladnjaku i svaki puta zagrijavati prije uklanjanja mitesera na nosu. 
maska od krastavaca
Foto: Photospin

Bjelanjci iz jajeta

Bjelanjci su bogati proteinima te mogu pomoći u obnavljanju vaše kože i liječenju mitesera. Također, oni mogu pomoći pri apsorpciji viška ulja iz vaše kože.

Istucite bjelanjke te ih nakon što se pretvore u pjenu nanesite na lice. Nakon petnaest minuta isperite lice toplom vodom. Zbog isušujućeg djelovanja, ovaj tretman koristite najviše jednom tjedno.

Učinkovitost bjelanjaka u njezi tkiva dokazali su znanstvenici iranskog sveučilišta 2016. godine, kada su iz kompozitnog hidrogela izvučenog iz bjelanjka stvorili gel koji je učinkovito obrzavao zacjelivanje oštećene kože te kože ozlijeđene opeklinama.

Krastavac

Krastavac je vrlo učinkovit protu-upalni sastojak koji vam može pomoći kod uklanjanja mitesera i akni. Ogulite krastavce i stavite ih u blender kako bi dobili pastu koja će vam poslužiti kao maska. Nanesite dobivenu smjesu na lice, te ju isperite toplom vodom nakon deset minuta.

Vaša koža će biti svježa i čista, što bi trebalo pomoći u uklanjanju mitesera. Postupak možete ponavljati 2-3 puta tjedno za najbolje rezultate.

Recept za piling protiv mitesera na licu

  • 1 žličica sode bikarbone
  • ½ žličice meda
  • 1 žličica maslinovog ulja

Sve sastojke pomiješajte i nanesite na područje s miteserima. Umasirajte u kožu kružnim pokretima. Ostavite da djeluje 5-10 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.

Ponavljajte ovaj postupak svaki dan i za 7 dana ćete primijetiti da se miteseri polako smanjuju, a koža postaje vrlo glatka i nahranjena.

Krumpir

Krumpirova maska može biti vrlo učinkovita kod uklanjanja dubinskih mitesera. Nastružite oguljeni krumpir u posudu te dodajte malo vode.

Dobivena smjesa treba biti dovoljno gusta da ju nanesete na lice i ostavite da stoji deset minuta. Nakon toga, lice isperite toplom vodom.

rajčica maska za lice
Foto: Photospin

Rajčica

Rajčice su efikasne kod neutraliziranja masne kože. One sadrže razne hranjive tvari kao što su magnezij, kalcij i kalij koji će vašu kožu učiniti zdravijom. Rajčicu možete koristiti tako da ju prepolovite i njome masirate lice 5- 10 minuta.

Osim toga, rajčicu možete iscijediti te pomiješati s medom ili limunovim sokom. Dobivenu smjesu nanesite na lice te ostavite da djeluje dvadesetak minuta.

Menta

Menta je učinkovit pripravak u borbi protiv mitesera s obzirom na to da sadrži prirodni analgetik s anti-upalnim svojstvima. Usitnjeno lišće utrljajte na kožu i ostavite ga da djeluje pet do deset minuta.

Aloe vera

Aloe vera se odavno koristi kao tretman za opekline, suhu kožu i ubode insekata, a može biti vrlo učinkovita i kod uklanjanja mitesera s obzirom na to da hladi kožu i sadrži prirodni antibiotik koji čisti kožu i djeluje antibakterijski.

Gel aloe vere možete primijeniti izravno na kožu, izbjegavajući područje oko očiju.

Soda bikarbona

Ovaj sastojak se često koristi u borbi protiv mitesera. Zbog svoje mogućnosti detoksikacije efikasno uklanja nečistoće iz pora. Pomiješajte dvije žlice sode bikarbone i tri šalice kuhane vode. Prelijte sodu bikarbonu vodom i pustite da se potpuno otopi.

Držite ručnik iznad pare tako da zadrži potrebnu količinu sode bikarbone koju ćete potom nanijeti na lice. Koristite ručnik tako da prekrijete lice i držite ga tako desetak minuta. Ako se ručnik osuši, ponovite postupak nekoliko puta.

Međutim, HealthLine upozorava kako je soda bikarbona jako bazična te uništiti prirodne kiseline s lica koje štite kožu, jer je pH zdrave kože blago kiseo. Zato sodu bikarbonu za lice treba koristiti vrlo rijetko.

Kako pravilno istisnuti mitesere?

Svjedoci smo prizora u kojima ljudi naše svakodnevice hodaju s flasterima na licu nakon što su oštetili i iskopali pola svojeg lica radi jednog mitesera na koji većina nas nije obraćala pažnju. Miteseri na bradi također nisu rijetkost i predstavljaju osim estetskog i vrlo bolan problem. Kako biste što pravilnije istisnuli miteser, donosimo vam nekoliko korisnih savjeta.

  • Prije svega dobro očistite kožu, uklonite šminku i kožu očistite sapunom.
  • Napravite piling kože, koji će potpuno otkloniti nečistoće s lica.
  • Omekšajte kožu parom tako što ćete desetak minuta držati svoje lice pod parom.
  • Prije istiskivanja mitesera prekrijte svoje prste rukavicama ili tupferima.
  • Istisnite samo one mitesere koji su ”zreli”, ostatak kože nemojte dodatno maltretirati.
  • Ako imate veće mitesere – obratite se dermatologu kako biste izbjegli mogućnost nastanka ožiljaka.

Kako biste zadržali mitesere što dalje od vaše kože vodite računa o zdravlju vaše kože.

  • Izbjegavajte debele slojeve pudera i šminke jer tako doprinosite začepljenju pora.
  • Uvijek dobro uklonite šminku te potom nahranite vašu kožu hidratantnim sredstvom. 
  • Redovit piling uklonit će mrtve stanice kože, a kože će poprimiti njegovaniji izgled.
  • Izbjegavajte pušenje i konzumaciju alkohola, jer zapamtite svi štetni sastojci iz vašeg tijela – apsorbiraju se i putem kože.
  • Ako je potrebno, barem jednom mjesečno posjetite kozmetički salon i odaberite neki od programa za njegu lica ili jednostavno dopustite da vam kozmetičarka ovisno o vašem stanju predloži ono što je najbolje za Vas.

Čišćenje lica od mitesera kod kuće

Članak objavljen:

Izvori:

  1. Adam Felman, Everything you need to know about blackheads (2017) Medical News Today.
  2. Dr. Surbhi, Lemon on face: FAQ answered by Dr Surbhi, MD Skin (2018) Dermatocare.
  3. J. C. Kerihuel, Effect of activated charcoal dressings on healing outcomes of chronic wounds (2013) Vertical, Paris, France.
  4. Eichenfield LF, Fowler JF Jr, Rigel DS, Taylor SC. Natural advances in eczema care (2007) Rady Children’s Hospital-San Diego, California, USA.
  5. Jahani-Javanmardi A1, Sirousazar M1, Shaabani Y1, Kheiri F1. Egg white/poly (vinyl alcohol)/MMT nanocomposite hydrogels for wound dressing (2016) Faculty of Chemical Engineering , Urmia University of Technology, Urmia, Iran.
  6. Mandy Ferrera, Cynthia Cobb. Can I Use Baking Soda for Face Wash? (2017) Health Line. 

Saznajte više o zdravlju kože u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o njezi lica u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4.16 / 5   43

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: miteseri na nosu, kako se riješiti mitesera, miteseri, kako se riješiti mitesera na nosu, miteseri na nosu uklanjanje, kako ukloniti mitesere, lojne zlijezde, maska za mitesere, kako se riješiti mitesera prirodnim putem, kako ukloniti mitesere s nosa, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu