Imate osjetljivu i kožu sklonu aknama? Ne bacajte više novac na razne “skincare” proizvode! Za pravilnu njegu trebate ovih 5 proizvoda
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Koži sklonoj aknama i osjetljivoj koži zajedničko je da traže posebnu njegu i proizvode koji neće pogoršavati stanje. Bilo da se trenutno borite s aknama ili oduvijek imate osjetljivu kožu, poznato je da je pronalazak prave rutine njege ponekad nemoguća misija. Zato u nastavku doznajte koji su obavezni proizvodi te koje je sastojke poželjno izbjegavati kako biste izašli na kraj s ovim zahtjevnijim tipovima kože.
Njega osjetljive kože poseban je zadatak, a prvi savjet koji imam je da uvijek koristite proizvode napravljene isključivo za osjetljivu kožu. Oni su posebno formulirani kako ne bi uzrokovali crvenilo, iritacije, zatezanje ili peckanje. Također, uvijek izbjegavajte alkohol, isušujuće proizvode (poput većine gelova za lice), parfeme/mirise i eterična ulja u sastavu, te općenito pilinge za kožu.
Koža sklona aknama predstavlja razne probleme za samopouzdanje, ali i novčanik jer kontinuirano tražimo dobre proizvode. Prije nego uložite u gelove za akne, isušujuće tonike i ostalu postavu agresivnih proizvoda, pomno istražite kakva je vaša koža. Ona može biti suha, mješovita, masna, normalna i sklona aknama u svakoj kombinaciji. Nije točno da samo masna koža ima problema, no to je ipak najčešći slučaj.
Pročitajte članak “Riješite kviz i saznajte koji je vaš tip kože!“.
Akne su upalno stanje kože, uzrokovane bakterijama i nečistoćama na površini (na čitavom licu), nepravilnom prehranom (područje obraza i čela) ili pak hormonalnim disbalansom (područje brade i čeljusti). Proizvodi za akne koji su pomno odabrani mogu pomoći, no utvrđivanje uzroka i promjene iznutra dat će finalne rezultate. Preporuka je svakako posjetiti dermatologa, no imati na umu da njihove preporuke nisu uvijek idealna opcija.
Pet proizvoda koje trebate za njegu osjetljive i kože sklone aknama
Pravilna njega lica je izuzetno važna, stoga ne smijemo zaboraviti na hidrataciju. Isušena koža sklona aknama samo će dodatno razvijati upale i teže zacjeljivati. Proizvodi za osjetljivu kožu također su dobra opcija kada nismo sigurni što koristiti protiv akni. Tako barem nećemo pogoršavati stanje, a zatim možete uvesti ciljane serume i losione koji će pomoći u čišćenju lica.
Gel za pranje lica (koji ne isušuje)
Gel za pranje lica nam je svima potreban, ili barem neki oblik čistača kože nakon šminke, cjelodnevne izloženosti vanjskim utjecajima i posebno kada koristimo SPF faktor. Ipak, većina gelova za lice pretjerano isušuje kožu, što nije dobro ni za osjetljivu, ni za problematičnu i aknama sklonu kožu.
Univerzalno dobar čistač je onaj formuliran za osjetljivi tip kože, no možete si dati truda i potražiti najbolju opciju za sebe. Osjećaj zatezanja nakon pranja lica ne smije biti normalna pojava jer to ukazuje da smo već previše isušili kožu.
Tonik za lice (hidratantni)
Tonik za lice ili cvjetna vodica mogu uvelike smanjiti osjećaj neugode i suhoće na licu, a dugoročno opskrbljuju našu kožu dodatnom vlagom. Na taj način imaju anti-age djelovanje, umiruju kožu, te je pripremaju za sve ostale proizvode iz rutine njege.
Tonik ili vodicu koristite odmah nakon čišćenja lica, prije svih ostalih proizvoda. Termalna voda također je dobra opcija, dok su tonici od lavande, kamilice i ruže odlični za osjetljivu kožu, a tonik od kadulje ili čajevca pomoći će kod masne i aknama sklone kože.
Serum za lice (hidratizirajući ili s kiselinama za čišćenje pora)
Ako već ne koristite serume, vrijeme je da to promijenite. Ovaj proizvod često je najdjelotvorniji u čitavoj skincare rutini. Kroz njih koži dajemo koncentrirane aktivne sastojke poput hijaluronske kiseline za hidrataciju, raznih vitamina, peptida i sl. Hidratantni serumi ili serumi s umirujućim djelovanjem najbolja su opcija za osjetljivu kožu.
Za kožu sklonu aknama preporučuju se i serumi za čišćenje kože, tj. serumi s AHA i BHA kiselinama. Oni koji pomažu pročistiti pore, zaliječiti ožiljke i mrljice, ujednačiti ten i spriječiti pojavu novih akni.
Za osjetljivu kožu sklonu aknama najbolja je salicilna kiselina jer ujedno djeluje umirujuće i protuupalno, dok se kod uvođenja u rutinu to izvodi postupno. Prvo nekoliko puta tjedno u večernjoj rutini, a zatim postepeno dođite do korištenja svake večeri ili ostanite na par dana tjedno.
Pročitajte članak “Protiv umornog izgleda kože, bora, staračkih pjega i keratoza: Kiseline su sve traženije u njezi kože! Evo kako odabrati onu pravu“.
Hidratantna krema za lice (naglasak na laganoj teksturi)
Krema lagane teksture, s umirujućim i hidratantnim djelovanjem, najbolja je opcija za oba tipa kože. Tako ćete osigurati zdravu zaštitnu barijeru vaše kože, kao i svježi sjaj, mekoću te općenito lijep ten. Možda se čini banalno, ali hidratacija je uistinu najvažnija za zdravu kožu.
Ponovno, osjetljivoj koži potrebne su umirujuće formule koje će završiti rutinu njege u pozitivnom tonu i bez iritacija. Za kožu sklonu aknama najbolja opcija su jako lagane formule bez ulja, posebice ne teške teksture koje će začepiti pore.
Maska za lice (s glinom ili umirujućim sastojcima)
Osim što pruža tih pet minuta za sebe, stavljanje (dobre) maske na lice itekako će promijeniti vašu kožu. One su poput seruma, posebno formulirane da tretiraju problematiku kože i donose poboljšanja. Za kožu sklonu aknama odlične su maske s glinom koje pročišćavaju kožu te izvlače nečistoće na površinu, dok ujedno pomažu regulirati izlučivanje sebuma. Ipak, važno je ukloniti masku prije nego se potpuno sasuši jer tada također isušuje i našu kožu.
Za osjetljivu kožu potražite maske s umirujućim sastojcima, posebice one koje hidratiziraju. Danas su odlična opcija razne sheet maske natopljene odličnim serumima za proljepšavanje kože.
Pročitajte i članke:
- Mineralna šminka sve je popularnija: Ovo su 4 razloga zašto joj ljubiteljice kozmetike daju prednost
- Imate kreme, losione i pilinge koji vam dugo stoje? Evo koliki im je stvarni rok trajanja i kada ih više ne smijete koristiti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja