Stručno odobrava

,

Suha koža i svrbež – savjeti

Suha-koža-i-svrbež

Koža je najveći i najvidljiviji organ ljudskog organizma.

Njezine funkcije, kao što su zaštita tijela od vanjskih utjecaja (bakterija i virusa), ravnoteža tekućina, mehanička zaštita unutarnjih organa, termoregulacija (znojenje, širenje i sužavanje krvnih žila), sprječavanje infekcija i isušivanja tijela te ulazak tekućina, od vitalnog su značaja za naše zdravlje.

Svrbež-i-suha-koža

Zimsko razdoblje za mnoge predstavlja probleme sa suhom kožom i svrbežom. Moguća je pojava svrbeža vlasišta, ruku, nogu, leđa itd.

Međutim, nije isto ako imate suhu kožu i svrbež samo u zimskim mjesecima kao i kad postoji stalan osjećaj svrbeža koji je vrlo neugodan i može samo pogoršati stanje suhe kože.

Koža koja je suha i svrbi može imati popratne simptome poput: crvenila, plikova ili grubo nastali sloj kože.

Saznajte korisne savjete za rješavanje problema suhe kože i svrbeža.

Suha koža i svrbež – uzroci

Koža ima barijeru sastavljenu od prirodnih lipida kojima je cilj zadržavanje vlage u koži. Kada je ta barijera oštećena (zbog starenja, genetike, hladnog zimskog zraka, šampona, gelova za tuširanje itd.), dolazi do stvaranja sitnih, nevidljivih pukotina na koži koje dopuštaju protok vlage što dovodi do isušivanja i prljavog izgleda kože zbog ljuštenja.

Bez obzira na razlog koji je doveo do oštećenja hidrolipidnog sloja kože, gubitak vlažnosti može biti različitog intenziteta. Ako je suhoća jako izražena i hidrolipidni sloj kože jako oštećen, koža postaje nezaštićena i zato osjetljiva na infekcije.

Pukotine na koži mogu biti nadražene zbog trenja prilikom nošenja odjeće, jakih mirisnih losiona, prekomjernog korištenja pilinga i sličnih uzroka. Upravo zbog toga se u tijelu mogu potaknuti živčani završeci koji uzrokuju pojačanu osjetljivost i svrbež kože.

Uzrok svrbeži također može biti:

Suha-koža-i-svrbež-uzroci

Suha koža i svrbež – savjeti

Različiti losioni za tijelo ne mogu trajno riješiti problem suhe kože, ali postoje neka rješenja koja mogu istinski popraviti suhu kožu i ukloniti svrbež.

1. Izbjegavajte upotrebu krutih sapuna ili gelova za tuširanje s visokom razinom pjenjenja

Problem je u visokoj pH vrijednosti takvih sapuna koji mogu jako nadražiti kožu, potaknuti svrbež na različitim dijelovima tijela i u različitim oblicima (svrbež leđa, svrbež kože na nogama, suhe noge, suha koža lica koja se ljušti, svrbež kože bez osipa itd.) i smanjiti vlažnost kože.

Ako vas zanima svrbež kože bez osipa, više informacija možete pročitati ovdje.

Pri odabiru sapuna, preporučuje se odabir tekućih sapuna bez sulfata. Smatra se da natrijev i amonijev sulfat mogu dodatno oštetiti kožu, a ako konstantno koristite pogrešne preparate, dolazi do uklanjanja vlage što je najgore što možete učiniti suhoj koži.

U terapiji suhe kože poželjno je koristiti dermatološki testirane proizvode visoke tolerancije (preparati specifičnih formula koji dubinski obnavljaju suhu kožu, regeneriraju hidrolipidni zaštitni sloj i pomažu koži vratiti elastičnost).

Kruti-sapuni-pH

2. Koristite ovlaživače zraka

Kad je zrak suh, on vadi vlagu od kud god može, a to je posebno opasno zimi kad se koža suši češće nego u bilo kojim drugim periodima upravo zbog suhog i hladnog zraka.

Tijekom zimskih mjeseci, u sezoni grijanja, znatno se smanjuje postotak vlage u zraku (ispod 10%) što dovodi do isušivanja kože. Kako bi koža bila dovoljno hidrirana, potrebno je više od 30% vlage u zraku. Stoga se preporučuju ovlaživači zraka.

Korištenje ovlaživača može spriječiti sušenje zraka tako da vlaga manje isparava, a to je jako važno za vaše zdravlje.

Korisno je i postaviti vlažne ručnike preko radijatora.

3. Pobrinite se da barem dva puta tjedno nježno uklonite površinske i krhke stanice kože

Koža će izgledati glatko i nježno, a time ćete omogućiti lakše prodiranje hidratantnih sastojaka iz losiona ili ulja dublje u kožu kako bi se popravila barijera koja održava vlagu kože.

Izbjegavajte upotrebu pilinga koji sadrže soli ili neke druge prirodne zrnce. Oni imaju oštre sastojke i mogu ogrebati kožu, što uzrokuje dodatnu nadraženost. Umjesto toga, potražite piling za tijelo s prirodnim zrncima jojobe koje ne nadražuju kožu ili jednostavno upotrijebite suhu četkicu za tijelo i nježno odstranite oštećene površinske stanice kože.

Uklanjanje suhih i oštećenih stanica je jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za održavanje učinkovitosti svoje kože.

Čišćenje-kože

4. Koristite losion ili ulje za tijelo ujutro i navečer, ali pazite na sastojke preparata koje koristite

Nisu svi sastojci hidratacije jednaki, a oni niže navedeni su neki od najučinkovitijih za suhu kožu i svrbež:

Ovi sastojci su izrazito korisni za nadomještanje ulja i pružanje hidratacije duboko u koži čime se popravlja barijera lipida za održavanje vlage.

Činjenica je da je hidratizirana koža zapravo i zdrava koža, stoga bi bilo dobro uvijek dodatno proučiti sastojke preparata za tijelo kako biste učinkovito tretirali suhu i oštećenu kožu.

Losion-ili-ulje-za-tijelo

5. Izbjegavajte tijesnu i usku odjeću koja povećava iritaciju i nadraženost prilikom kretanja

Tkanine poput vune mogu dodatno oštetiti kožu, tako da se preporučuje nositi pamuk ili svilenu i glatku tkaninu kako bi koža mogla neometano i učinkovito održavati vlagu.

Tijesna-i-uska-odjeća

6. Izbjegavajte korištenje ventilatora u kupaonicama prilikom tuširanja

Tijekom zime su kuće i stanovi prilično topli zbog čestog grijanja čime se stvara izrazito suh zrak. On traži vlagu i uzima je s mjesta na kojima je dostupna pa se tako zimi brže suši roba (ako je sušite u prostorijama kuće), kao i hrana (kolači, kruh, keksi, itd.).

Ako je moguće, nemojte uključivati ventilator u kupaonici kako biste uklonili paru nakon tuširanja jer to može uzrokovati i svrbež kože nakon tuširanja. Umjesto toga, dopustite da se vlažnost zadrži jer će se tako koža moći dodatno hidratizirati.

Također, odmah nakon tuširanja bi bilo dobro nanijeti losion za tijelo ili ulje s odgovarajućim sastojcima kako biste hidratizirali kožu.

7. Tuširajte se u hladnoj vodi

Budući da hladnoća i svrbež putuju duž istih živčanih vlakana, korištenje hladnoće može blokirati te putove i ublažiti svrbež. Stoga tuširanje u hladnoj vodi ili stavljanje leda na mjesto svrbeža može djelovati kao brzo liječenje za svrbež.

Ovakve metode obično funkcioniraju u početnim fazama pojave svrbeža.

8. Jedite hranu koja sadrži dobre masti i pijte više vode

Bademi, losos, srdele, avokado, orasi i maslinovo ulje samo su neki od dobrih primjera koji mogu zaštititi vašu kožu od sušenja i svrbeži. Zdrava i uravnotežena prehrana je važan čimbenik koji pridonosi lijepoj, zdravoj i nježnoj koži.

Međutim, nemojte zaboraviti piti puno vode zato što upravo pijenje vode uzrokuje uklanjanje brojnih toksina iz našeg tijela putem urina.

Prekomjerne razine toksina mogu uzrokovati iritaciju i svrbež.

Bademi

9. Iskoristite prednosti mlijeka i meda

Mlijeko sadrži protuupalno svojstvo koje često uklanja svrbež kože te djeluje umirujuće na upaljenu i suhu kožu. Namočite običnu krpu mlijekom te lagano prijeđite preko onih područja kože koja su zahvaćena svrbežom.

Nadalje, med ima antioksidacijska i antibakterijska svojstva te se nalazi u mnogim proizvodima za njegu kože. Najbolje djeluje dok se zagrije, stoga se preporučuje zagrijati dvije žličice meda te nanijeti na kožu. Dovoljno je ostaviti 15 minuta da djeluje, a zatim možete isprati.

10. Ako apsolutno ništa od navedenog ne pomogne, nanesite hidrokortizonsku kremu.

Djeluje kao krema za svrbež kože, a kupuje se bez recepta. Hidrokortizon spada u najslabije kortikosteroide (hormone kore nadbubrežne žlijezde koji su danas razvijeni kao sintetski derivati s određenim pojačanim farmakološkim obilježjima).

Najbolje je potražiti kremu koja sadrži oko 1% kortizona, a možete je nanositi umjesto losiona za tijelo kako biste izazvali protuupalno djelovanje. Također je možete pomiješati s losionom za tijelo prije nanošenja na kožu.

Ako ste skloni nekim drugim bolestima kože, svakako potražite savjet liječnika prije eksperimentiranja s bilo kakvim kremama za kožu.

Članak objavljen:

Saznajte više o njezi i zaštiti kože:

Saznajte više o suhoj koži u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o njezi lica u sljedećim tekstovima:

Saznajte više o njezi kože u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4.33 / 5   6

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu