Macerat mrkve: Za njegu suhe kože i ubrzano tamnjenje! Evo kako ga napraviti kod kuće
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Macerat mrkve glavni je sastojak maslaca za ubrzano tamnjenje, a odlikuju ga mnoge dobrobiti za njegu kože. U nastavku saznajte kako koristiti macerat od mrkve za predivnu kožu tijekom cijele godine te kako napraviti vlastiti macerat uz koji ćete brže tamniti tijekom ljeta.
Macerat mrkve – upotreba
Iako je postao poznat s pojavom balzama od mrkve za tamnjenje, macerat mrkve odavno se koristi za njegu kože lica i tijela. Koristi se za njegu suhe i kože kojoj je potrebna regeneracija, a pomaže brže zacijeliti oštećenu kožu.
Macerat mrkve bogat je karotenoidima, spojevima koji potiču proizvodnju melanina (pigmenta kože) te osiguravaju ujednačenu boju kože nakon sunčanja. Također je bogat vitaminima A i E te ima umirujuće djelovanje na kožu.
Proizvodi se od korijena mrkve, tako da se korijen ostavi u hladno prešanom biljnom ulju nekoliko tjedana.
Važno je napomenuti kako bi korištenje samog macerata moglo ostaviti narančaste tragove na koži, stoga je preporučljivo pomiješati ga s nekim drugim biljnim uljem ili iskoristiti u receptu za izradu balzama od mrkve za sunčanje koji možete pronaći u članku “Balzam od mrkve za brzo tamnjenje kože: Ljetni hit za ujednačeno preplanuli ten! Imamo jednostavan recept, a evo i kako se kreću cijene“.
Dobrobiti macerata mrkve za njegu kože su sljedeće:
- pomaže kod suhe kože lica i tijela
- regenerira kožu i vlasište
- potiče proizvodnju melanina i ubrzava tamnjenje
- štiti kožu od slobodnih radikala
- pruža blagi anti-age učinak
- hidratizira i odličan je za njegu masne kože lica.
Macerat mrkve – recept
Kao što smo već naveli, macerat mrkve proizvodi se od korijena mrkve koji se infuzira u kvalitetnom biljnom ulju poput marelice, badema, suncokreta, sezama i sl. Ako planirate macerat nanositi na kožu lica, nemojte koristiti maslinovo ili kokosovo ulje jer su vrlo komedogena i uzrokuju začepljenje pora.
Ako želite izraditi macerat od mrkve, recept sadrži sljedeće sastojke:
- 0,5 l hladno prešanog biljnog ulja
- nariban i osušen korijen mrkve
- staklena tegla s poklopcem.
Prije izrade macerata potrebno je pripremiti korijen mrkve tako da ga naribate i rasprostrete na prozračno mjesto u tankom sloju. Ostavite ga da se prosuši 2 – 3 dana kako u njemu ne bi ostalo vode, a vaš macerat razvio plijesan.
Kada je mrkva suha, posložite je u staklenu teglu skoro pa do vrha, no nemojte previše zbijati naribani korijen. Zatim prelijte mrkvu uljem i ostavite dva prsta prostora od poklopca do ulja. Zatim zaklopite teglu i ostavite je na tamnom mjestu 3 – 4 tjedna. Povremeno možete promućkati sadržaj za bolju ekstrakciju.
Nakon četiri tjedna procijedite ulje kroz višestruko preklopljenu gazu ili gusto cjedilo te pohranite u boci od tamnog stakla, kako bi se spriječilo gubljenje kvalitete. Ponovno napominjemo, ulje će ostaviti tragove na koži te ga nikako ne treba koristiti samog. Preporučljivo je koristiti ga u pripremi ulja ili maslaca za sunčanje s drugim hladno prešanim biljnim uljima ili maslacima.
Ako vam se izrada čini komplicirana, gotov macerat možete kupiti u mnogim biljnim ljekarnama, prodavaonicama prirodne kozmetike i hrane ili specijaliziranim prodavaonicama sastojaka za izradu prirodne kozmetike po cijeni od otprilike 5,5 eura.
Pročitajte i ove članke:
- Za preplanulu put: Napravite 100 posto prirodno ulje za sunčanje
- Kako se pravilno sunčati? Uz ove savjete imat ćete preplanuli ten bez da naštetite koži
- Prirodna krema za zaštitu od sunca: Napravite je sami i uživajte u zdravoj i zaštićenoj koži.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja