Razmišljate o ovlaživaču zraka? Evo koje su mu prednosti i mane te koju vrstu odabrati

ovlaživač zraka

Ako zimsko doba povezujete s isušenom kožom, grebanjem u grlu i začepljenim nosom, možda ćete pronaći rješenje u ulaganju u ovlaživač zraka za svoje kućanstvo.

Prema Johnu Jamesu, predstavniku Američke zaklade za astmu i alergije i članu Američke akademije za alergiju, astmu i imunologiju, vanjska klima izravno utječe na kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru.

Kako temperature padaju, ljudi se oslanjaju na sustave grijanja koji mogu isušiti zrak u zatvorenom prostoru. Dr. James naglašava da nedostatak vlage u vanjskom zraku može dovesti do niske razine vlažnosti u zatvorenom prostoru, što dovodi do raznih zdravstvenih problema.

Suhi zrak, bilo vruć ili hladan, može uzrokovati neugodne simptome, poput suhe kože, očiju i grla te pogoršati alergije i astmu. Kućni ovlaživač zraka može ublažiti ove simptome dodavanjem vlage u zrak, potencijalno smanjujući prijenos virusa prehlade i gripe.

Međutim, važno je održavati razinu vlažnosti ispod 50 % kako biste spriječili razvoj plijesni i grinja.

Unatoč prednostima, postoje neki nedostaci korištenja ovlaživača, uključujući potencijalni rast plijesni i bakterija, višak vlage i sl.

Ako tražite alternative ovlaživaču zraka, pročitajte članak portala Zadovoljna.hr Lakše se diše: Četiri jeftine ideje koje zamjenjuju ovlaživač zraka“.

Evo glavnih prednosti korištenja kućnog ovlaživača zraka, zajedno s nekim nedostacima i različitim vrstama ovlaživača zraka koje trebate uzeti u obzir.

Unatoč prednostima, postoje neki nedostaci korištenja ovlaživača
FOTO: Shutterstock

Prednosti ovlaživača zraka

Ovo su neke prednosti ovlaživača zraka:

  • smanjeni prijenos klica prehlade i gripe – viša razina vlažnosti može spriječiti širenje virusa koji se prenose zrakom
  • ublažavanje problema s alergijama, astmom i sinusima – odgovarajuće razine vlažnosti mogu spriječiti suhoću i smanjiti simptome povezane s tim stanjima
  • poboljšano zdravlje kože – ovlaživači mogu ovlažiti zrak, što je korisno za osobe sa suhom, nadraženom kožom ili ekcemima
  • olakšanje od kašlja i prehlade – ovlaživači s hladnom maglom mogu ublažiti začepljenost i umiriti nadražene dišne putove
  • ušteda energije – održavanje optimalne razine vlažnosti može smanjiti potrošnju energije i račune za grijanje.

Nedostaci ovlaživača zraka

Ovlaživači zraka mogu imati sljedeće nedostatke:

  • opasnost od plijesni i bakterija – pretjerana vlaga može potaknuti rast plijesni i bakterija
  • višak vlage – visoka razina vlažnosti može učiniti zrak teškim i neugodnim
  • grinje i bijela prašina – ovlaživači zraka mogu stvoriti pogodno okruženje za grinje, a voda iz slavine može ispuštati bijelu prašinu ako nije pravilno filtrirana.

Vrste ovlaživača zraka

Ako se odlučite za ovlaživač zraka, evo koje vrste možete odabrati:

  • parni isparivači – obično imaju dozator za lijekove, ali mogu biti izazovni za čišćenje zbog naslaga minerala; postoji opasnost od opeklina i nisu prikladni za djecu
  • ovlaživači zraka s toplom maglom – rijetko kontaminirani, ali također predstavljaju rizik od opeklina i nisu prikladni za djecu; relativno se lako čiste
  • ovlaživači s hladnom maglom – sigurniji za djecu, jednostavni za čišćenje, filtriraju nečistoće i isplativi su; pomažu kod astme i alergija, ali mogu biti bučni
  • konzolni ovlaživači zraka – dizajnirani za ovlaživanje cijele kuće, neki trebaju instalaciju s peći i ventilacijskim sustavom, što može komplicirati čišćenje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. D’Angelo Friedman, J. (2024). 5 Benefits and 3 Drawbacks of Home Humidifiers, and the Different Types. Everyday Health.
  2. Johnson, J. (2023). Benefits of using a humidifier. Medical News Today.
  3. Moore, K. (2022). Humidifiers and Health. Healthline.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu