Ovaj uređaj može pomoći vašem atopijskom dermatitisu! Evo kako ga koristiti da ublaži simptome ekcema
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Atopijski dermatitis, najčešći oblik ekcema, može se ublažiti ciljanim lijekovima, ali nemedicinske mogućnosti poput ovlaživača zraka također mogu biti učinkovite u smanjenju suhoće kože, iritacije i svrbeža.
Ovlaživači ispuštaju vodenu paru u zrak, što može biti posebno korisno za osobe s atopijskim dermatitisom koje mogu imati grube ili ljuskave mrlje na koži.
Jesu li ovlaživači zraka zaista učinkoviti?
Iako ovlaživači zraka nisu zamjena za lijekove, mogu ponuditi olakšanje u određenim situacijama. Istraživanja su pokazala da ovlaživači zraka mogu pozitivno utjecati na hidrataciju kože i funkciju barijere, potencijalno sprječavajući pojavu ekcema.
Američko Nacionalno društvo za ekceme preporučuje održavanje vlažnosti zraka u životnim i radnim prostorima 30 – 60 %, što se može izmjeriti pomoću uređaja koji se zove higrometar. Međutim, važno je napomenuti da prekomjerna vlažnost može dovesti do pojačanog znojenja i mogućih kožnih simptoma sličnih peckanju, kao i rasta vlage i plijesni, poznatih okidača za ekcem.
U regijama s hladnim zimama, gdje razina vlažnosti pada, ovlaživači zraka mogu biti osobito korisni. Također mogu spriječiti isušujući učinak klimatizacije ljeti. Kada birate ovlaživač zraka, preporučljivo je da se odlučite za ovlaživač zraka za cijelu kuću ili ovlaživač za hladnu sobu umjesto parnog ovlaživača jer potonji može predstavljati opasnost od opeklina.
Dok neki ovlaživači zraka s hladnom maglom mogu biti bučni, dolaze u različitim vrstama, uključujući ultrazvučne, s impelerom i isparivače, svaki sa svojim mehanizmom za stvaranje fine vodene magle.
Održavanje ovlaživača zraka čistima ključno je, posebno za osobe s atopijskim dermatitisom, jer se bakterije i plijesan lako mogu razviti u spremnicima vode ovlaživača. Narušena kožna barijera kod ekcema čini je osjetljivijom na infekcije.
Preporučuje se redovito čišćenje, koje uključuje pražnjenje i sušenje spremnika, korištenje sredstva za čišćenje ili dezinfekciju te temeljito ispiranje. Osobito je važno očistiti ultrazvučne jedinice i jedinice impelera. Istraživanja naglašavaju važnost temeljitog ispiranja kako bi se spriječilo potencijalno oštećenje pluća povezano s dezinfekcijskim sredstvima za ovlaživač zraka.
Zaključno, korištenje ovlaživača može ponuditi određeno olakšanje za one s atopijskim dermatitisom, ali treba ga koristiti zajedno s drugim mjerama, kao što je redovito nanošenje hidratantne kreme i izbjegavanje vrućih kupki, koje imaju značajniji učinak na upravljanje stanjem.
Pročitajte i ove članke:
- Krema za atopijski dermatitis: Stručnjaci su otkrili koja je najučinkovitija! Evo što pomaže kod odraslih, a što kod beba i djece
- Najbolja krema za suhu kožu tijela: Mora biti hranjiva, ne hidratantna! Dermatolog objašnjava koju odabrati i kako se nanosi
- Njega kože i kose tijekom jeseni: Važna je briga izvana, ali i iznutra! Uz ovih 6 savjeta izbjegnite najčešće probleme.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Rauf, D. (2023). Can a Humidifier Help Your Atopic Dermatitis? Everyday Health.
- Oh, Y. J. (2012). The effects of humidifier generating nano-sized water particles on skin hydration and transepidermal water loss of the normal human skin. Korean Journal of Dermatology, 50(7): 609–613.