Trudnoća – kako pomoći svom tijelu i proživjeti ovaj period u ugodi i zdravlju

trudnoca

Žensko tijelo tijekom trudnoće prolazi kroz brojne promjene koje često znaju biti bolne i neugodne. Srećom, postoje načini kako ublažiti posljedice tih promjena i učiniti taj intenzivan period života što ugodnijim. U nastavku možete pronaći neke od najčešćih problema s kojima se žene susreću u trudnoći i načine kako ih riješiti.

Bolovi u trbuhu

Bolovi u donjem dijelu trbuha posljedica su rastezanja mišića i ligamenata koji podupiru maternicu. Neke trudnice osjećaju oštru, probadajuću bol prilikom ustajanja te kašljanja ili kihanja, a neke trudnice grčeve u trbuhu nalik predmenstrualnima osjećaju tijekom cijeloga dana. Bol postaje jača nakon 36. tjedna kada se beba spušta u zdjelicu.

U ublažavanju boli može pomoći topla kupka, a kako biste preduhitrili bol preporuča se raditi trudničke vježbe koje će ojačati mišiće donjeg dijela trbuha. Pročitajte više o vježbanju u trudnoći ovdje.

Također, možete na bolna područja stavljati tople ili hladne obloge, ovisno o tome koji Vam bolje pomažu. Otkrijte ovdje jednostavan trik za ublažavanje bolova.

Ako spavate na boku, smjestite manji jastuk između koljena. Odijevajte se sjedeći, a pri obuvanju si pomozite žlicom za cipele. Također, važno je prilagoditi fizičke aktivnosti svojem stanju; budite umjereni u vježbanju, krećite se sporije i priuštite si dovoljno mira i odmora.

Bolovi u leđima

Kako biste olakšali kralježnici da podnese dodatnu težinu djeteta, izbjegnite pretjerano debljanje zdravom prehranom i redovitim vježbanjem. Izbjegavajte korištenje tableta protiv bolova u ovo vrijeme; pokušajte ublažiti bol toplim oblozima. Obavezno izbjegavajte podizanje težih tereta.

Za dodatnu podršku kralježnici i abdominalnim mišićima razvijeni su posebni pojasevi za leđa, koji se mogu nositi tijekom cijelog dana ispod odjeće.

Osim toga, svakako nosite udobnu i kvalitetnu obuću, a visoke pete i sasvim ravne cipele izbjegavajte jer će dodatno opteretiti leđa.

Za dodatnu ugodu prilikom kretanja, koristite posebne uloške za cipele. Ulošci za cipele djeluju tako da pravilno podupiru i rasterećuju stopala. Jedna od bitnih funkcija uložaka za cipele je da rade raspodjelu pritiska na stopalu i tako uvelike djeluju na zglobove noge i kralježnicu.

Izbjegavajte dugo stajanje, sjedite uspravno i spavajte na čvrstom i kvalitetnom madracu. Saznajte ovdje kako pravilno spavanje utječe na zdravlje kralježnice.

Trudnoća

Oticanje nogu

Tijekom trudnoće tijelo zadržava više tekućine nego inače, pa čak 75% žena osjeća oticanje u licu, rukama, ali najviše u nogama. Nakupljanje vode u nogama uzrokuje bolne i proširene vene što bitno usporava cirkulaciju krvi.

Kako biste olakšali oticanje nogu, odmarajte se držeći ih u povišenom položaju. Izbjegavajte dugo sjedenje i stajanje jer u tim položajima voda ostaje zarobljena u stopalima i nogama ispod koljena.

Također, nosite udobnu obuću. Za poboljšanje cirkulacije krvi i sprječavanje nakupljanja tekućine u nogama koristite posebne preventivne čarape.

Nedostatak zraka

Većina trudnica ponekad tijekom trudnoće osjeti ubrzano lupanje srca i osjećaj nedostatka zraka. To se događa zbog djelovanja hormona progesterona koji ubrzava disanje. U kasnoj trudnoći maternica se rapidno širi i pritišće dijafragmu i pluća što također uzrokuje nedostatak zraka.

Imajte na umu da je ovo sasvim normalna pojava koju osjeti više od 65% žena te da je najvažnije ostati mirna kako bi se disanje usporilo. Ispravite se kako biste dali plućima dovoljno mjesta za udisaj, posebno ako sjedite. Spavajte na boku, preporučljivo na lijevoj strani, a izbjegavajte spavanje na leđima.

Zatvor ili konstipacija

Zbog pritiska koji maternica čini na crijeva tijekom svog rasta, mnoge žene imaju problema sa zatvorom ili konstipacijom. Kako biste to izbjegli, konzumirajte puno voća, povrća i žitarica, odnosno hrane bogate vlaknima. Ne zaboravite piti mnogo tekućine. Lagana tjelovježba potaći će probavne organe i olakšati odlaske na toalet.

Infekcije intimnog područja

Uslijed hormonalnih promjena trudnice lakše razvijaju urinarne i genitalne infekcije. Urinarne infekcije mogu biti opasne za majku. Ako sumnjate na urinarnu infekciju, obavezno se obratite liječniku.

Kako biste zaštitili intimno područje od mogućih upala, koristite pamučno i prozračno donje rublje. Danas postoje linije donjeg rublja posebno razvijene kako bi se trudnicama omogućila maksimalna ugoda. Poželjno je koristiti posebne ekološki proizvedene materijale koji ne sadrže nikakva kemijska sredstva.

Teškoće sa zadržavanjem mokraće

Urinarna inkontinencija česta je u trudnoći i ne treba ju doživljavati kao nešto čega se treba sramiti. Povećana maternica pritišće mokraćni mjehur te ponekad, posebno prilikom kihanja, kašljanja ili smijeha, može “pobjeći” malo mokraće.

Jačanje mišića dna zdjelice jedan je od načina da se prevenira urinarna inkontinencija. Pročitajte ovdje kako ojačati mišiće zdjeličnog dna.

Za one trenutke kada nećete biti u kontroli nad mokraćnim mjehurom osmišljeni su posebni ulošci, diskretni i jednostavni za korištenje. Nikako nemojte posegnuti za menstrualnim ulošcima, jer oni nisu za tu namjenu niti za svakodnevno korištenje te mogu utjecati na razvoj infekcije zbog kemijskog sastava.

Hemoroidi

Ove bolne venske nakupine normalna su pojava u trudnoći, a nakon poroda najčešće nestaju. Kako biste ih spriječili, konzumirajte hranu bogatu vlaknima, pijte puno tekućine i nemojte se naprezati prilikom vršenja nužde. Za ublaživanje boli, pokušajte odmarati u toploj kupki ili na bolno područje stavljati hladne obloge. Šetnja i redovita tjelovježba također mogu pomoću u prevenciji hemoroida.

Mnogi su osjetili poboljšanje i smanjenje nelagode korištenjem okruglog jastuka.

Jutarnje mučnine

Iako se zovu jutarnjima, mučnine se mogu pojaviti u svako doba dana, posebno u prvom tromjesečju zbog naglih hormonalnih promjena. Kako biste spriječili mučninu, preporuča se uzimati više malih obroka tijekom dana, umjesto tri velika obroka. Unesite u prehranu više proteina i složenih ugljikohidrata, a smanjite slatku i masnu hranu. Pijte mnogo tekućine i jedite svježe voće i povrće kako biste ostali dobro hidrirani.

Ako se mučnine nastave, razmislite o unošenju kapsula vitamina B6 i pokušajte minimalizirati stresne situacije koje također potiču mučnine.

Soda bikarbona uz toplu vodu može vam pomoći kod jutarnjih mučnina, ali najvažnije je da trudnica osjeća svoje tijelo i prati njegove potrebe. Tijelo će vam u svakom trenutku reći koje namirnice su vam potrebne te se nemojte ustručavati posegnuti za njima. Međutim, pripazite i uvijek pokušajte prepoznati traži li određenu hranu vaše tijelo ili um, jer nije riječ o istoj vrsti potrebe.
Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu