Čišćenje lica – jeste li sigurni da čistite lice ispravno?
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Neprestano kupujete razne skupocjene kreme i proizvode kako bi vaša koža lica izgledala što bolje, no ona uglavnom ostaje ista ili se njeno stanje čak pogoršava? Jeste li prije kupnje svih tih proizvoda za njegu lica razmislili o vašem tipu kože, a zatim o pravilnom čišćenju lica, koje je ujedno i najbitniji čimbenik kod održavanja zdrave i lijepe kože lica? U nastavku doznajte sve o pravilnom čišćenju lica.
Čišćenje lica mnogi danas uzimaju zdravo za gotovo i često to ne čine uopće ili to čine polovično. Primjerice, mnogo ljudi koristi obične sapune kod čišćenja lica, koji su namijenjeni čišćenju tijela, a na licu nerijetko ostavljaju štetne tragove ili čine kožu izuzetno suhom.
Čišćenje lica mora biti temeljito, no isto tako, treba ispravno odabrati proizvode namijenjene vašem tipu kože, posebice ako je koža suha ili ako patite od kožnih poremećaja, kao što su rosacea ili akne.
Čišćenje lica kod kuće
Prije nego počnete čistiti lice, pripremite sve potrebne proizvode, kao i ručnike te gumicu ili traku za kosu ako vam je potrebna. Najvažnije od svega je da prije čišćenja lica dobro operete ruke, kako bakterije koje su se nakupile tijekom dana na rukama ne bi došle u dodir s vašim licem.
Kod većine ljudi, čišćenje lica je potrebno obaviti ujutro i navečer prije odlaska u krevet, no ako imate masnu kožu te ako ste u prilici, učinite to barem tri puta dnevno, kako bi se vaša koža lica osjećala svježe. Pri određivanju proizvoda kojim ćete čistiti i njegovati vaše lice, uzmite u obzir tip kože. Njega kože proizvodima koji nisu namijenjeni vašem tipu kože, može uzrokovati pojavu crvenila i isušenosti kože.
Kod osjetljive kože, kao i kod one s aknama ili rozacejom, potrebno je koristiti nježne proizvode za čišćenje kao i nježne kreme nakon čišćenja lica.
Odaberite proizvode koji ne sadrže aditive i parabene, pa tako ni umjetne mirise. Mnogi biraju proizvode za čišćenje lica prema mirisu, jer misle kako svaki dobar proizvod miriše dobro. No, prava istina je da mirisi nerijetko štete našoj koži i vodeći su uzrok nepravilnostima na koži.
Čišćenje lica i temperatura vode
Pripazite da voda kod prvog umivanja bude topla, odnosno mlaka, kako bi pripremili pore lica na čišćenje, a zatim kod ispiranja koristite umjereno hladnu vodu, kako bi se te iste pore lica zatvorile. Svakako izbjegavajte ispiranje lica vrućom vodom, koja nerijetko dodatno suši kožu.
Osim proizvoda namijenjenih vašem tipu kože, bilo bi dobro da vodite računa i o čistoći ručnika koje koristite. S kožom moramo postupati nježno, kako kod čišćenja tako i kod brisanja lica, a veoma je bitno da vaši ručnici budu mekani i nježni. Također, pripazite da oni uvijek budu čisti, kako biste izbjegli kontra efekt, odnosno prljanje kože tijekom čišćenja lica.
Poslije čišćenja lica obavezno hidratizirajte kožu hidratantnom kremom ili uljem.
Hidratizacija lica
Hidratizacija lica je vrlo bitna jer pomaže hijaluronskoj kiselini u našoj koži da nahrani i hidratizira kolagen. Hidratizacija kože je iznimno važna ako želimo zadržati zdrav i mladolik izgled kože. Više o važnosti hijaluronske kiseline za naše lice pročitajte u našem članku —> Hijaluronska kiselina – kako djeluje i može li pomladiti kožu?
Ako želite na potpuno prirodan način hidratizirati svoje lice, preporučujemo vam organsko ulje jojobe, koje se pokazalo odličnim za razne tipove kože. Organsko ulje jojobe možete koristiti na suhoj, ali i na masnoj koži, što mnoge iznenađuje budući da ulja maste kožu.
Organsko ulje jojobe regulira proizvodnju sebuma u našoj koži te tako pomaže kod problematične i masne kože.
Piling lica
Piling, odnosno dubinsko čišćenje lica preporučujemo jednom tjedno, također s prirodnim proizvodima. Pilingom uklanjamo mrtve stanice kože s površine lica, no isto tako dubinski njegujemo lice, a garantirano je da ćete se poslije pilinga i bolje osjećati.
Za nanošenje pilinga vrijede ista pravila kao i za čišćenje lica, dakle pravilna temperatura vode kod prvog i drugog umivanja, te nježni ručnik. Piling poslije laganog trljanja ostavite na licu 5 do 10 minuta, a zatim isperite. Naša preporuka je maska Rhassoul.
Rhassoul maska za piling uz pomoć zrnaca jojobe i vulkanske mineralne rhassoul gline, blago uklanja mrtve stanice, izvlači bakterije koje uzrokuju prištiće, kao i toksine, teške metale i prljavštinu koja se taloži duboko u borama.
Također, ova maska za piling regulira prirodna ulja u koži, čime se smanjuje izbijanje prištića i obnavlja nadražena koža lica sklona prištićima, što je posebno korisno za kožu sklonu aknama i prištićima. Zapamtite da je koža vaš najvrjedniji nakit, kojemu treba puno pažnje i ljubavi. Odaberite samo najbolje za vašu kožu lica i posvetite joj puno vremena, a rutinu svakodnevnog čišćenja lica započnite već danas.
Čišćenje lica kod kozmetičara
Čišćenje lica kod kozmetičara ne mora uvijek biti najbolji izbor. Nije rijetkost da mnogi iskuse tretman kod manje profesionalnih kozmetičara te potom liječe lice od krastica, upala i iritacija koje su nastale kao posljedica čišćenja. Estetski neugodne posljedice mogu ostati trajno vidljive i prisutne na licu.
Čišćenje lica kod kozmetičara se sastoji od nekoliko faza tretmana pri čemu se nastoji otvoriti pore i mehaničkim putem odstraniti nečistoće iz kože. No, unatoč tome što se kožne pore brzo napune nečistoćama, prečesto mehaničko čišćenje može prouzročiti više štete nego koristi.
Proces čišćenja kože se preporučuje osobama sa svim tipovima kože, no učestalost tretmana kao i vrsta tretmana se može razlikovati od osobe so osobe. Tretman čišćenja lica može trajati nekoliko sati, te može biti čak i bolan.
Nakon tretmana je potrebno izbjegavati nanošenje make upa barem dva sata. Stručnjaci ističu da je nakon što se učini čišćenje lica od mitesera dobro izbjegavati i kućne pilinge te proizvode na bazi voćnih kiselina najmanje tjedan dana.
Doznajte više u našem članku —> Maska protiv mitesera – 3 recepta za čišćenje pora
Čišćenje lica – cijena
Medicinski tretman čišćenja lica može koštati i do 700 kuna, dok se na popustu može pronaći i po cijeni od 200 kuna.
Čišćenje lica kod dermatologa
Za čišćenje lica kod dermatologa bit će potrebno izdvojiti oko 250 kuna. Medicinsko kozmetički tretman čišćenja lica uključuje također mehaničko čišćenje komedona ali i ostalih upalnih promjena. Tretman čišćenja se radi ultrazvučnom špatulom i elektivnim pilingom 20% glikolnom kiselinom.
Medicinski kozmetički tretman kod dermatologa neophodan je svim osobama koje imaju probleme s prištićima i aknama.
Jeste li se vi ikada podvrgnuli medicinskom čišćenju lica? Kakva su vaša iskustva? – Pišite nam u komentaru!
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja