Prirodni lijekovi protiv proljeva: Imamo popis 10 metoda koje pomažu kod kuće

Prirodni lijekovi protiv proljeva

Kućni lijekovi često se koriste kao prirodni lijekovi protiv proljeva kod djece i odraslih. Proljev ili dijareja je neugodan probavni poremećaj koji uzrokuje rijetku, vodenastu stolicu koja se javlja tri ili više puta dnevno. Često ga uzrokuju virusi, bakterije ili paraziti iz kontaminirane vode i namirnica, ali i psihološki čimbenici poput emocionalnog uzbuđenja i psihičke napetosti.

Usto, može se pojaviti kao nuspojava određenih lijekova poput antibiotika ili kod intolerancije na određenu hranu. Kronični proljev koji traje četiri tjedna ili dulje obično je posljedica kroničnih stanja poput Crohnove bolesti.

Uz rijetku stolicu, uobičajeni znakovi i simptomi proljeva uključuju grčeve ili bol u trbuhu, nadutost, gubitak težine, pojačanu žeđ, povišenu temperaturu i poteškoće sa zadržavanjem stolice.

S obzirom na to da kod proljeva dolazi do gubitka tekućine, važno je nadoknaditi elektrolite poput natrija, kalija i klora, kako biste spriječili dehidraciju, naročito kad su u pitanju mala djeca i starije osobe.

Najbolje je posavjetovati se s liječnikom ako se radi o najranjivijoj dobnoj skupini ili ako je u pitanju teži ili dugotrajniji oblik dijareje koji može ukazivati na bolest. Kod blagog proljeva kućni lijekovi su dobrodošla pomoć za smirivanje simptoma i napadaja.
Proljev ili dijareja je neugodan probavni poremećaj koji uzrokuje rijetku, vodenastu stolicu koja se javlja tri ili više puta dnevno
FOTO: Shutterstock

Prirodni lijekovi protiv proljeva

Prva stvar koja je važna za naše tijelo kod proljeva je da ne prestanemo s unosom hrane, već da u njoj nađemo podršku za naš probavni sustav dok ponovno ne uspostavi ravnotežu. Ona je potrebna da nas hidratizira i vrati izgubljene minerale i vitamine, bez da nadražuje probavu.

U nastavku doznajte koji su sve prirodni lijekovi protiv proljeva.

BRAT dijeta

Ovo je dijeta koja se često koristi kao prirodni lijek protiv proljeva kod odraslih jer pomaže da rijetka stolica bude čvršća. BRAT dijeta je vrlo restriktivna i ne preporučuje se djeci jer ne osigurava uravnoteženu prehranu pa je treba slijediti samo dok se simptomi ne poboljšaju.

Kombinira lako probavljivu hranu s malo vlakana i visokim udjelom škroba, što pomaže u boljem pražnjenju crijeva. Također sadrži korisne hranjive tvari, poput kalija i pektina.

Sastoji se od banane koja sadrži visok udio kalija čime sprječava grčeve, basmati riže koja daje energiju bez iritacije crijeva, pirea od jabuka koji sadrži pektin, tosta koji daje vlakna i energiju lako probavljivih ugljikohidrata i soli koja vraća ravnotežu elektrolita.

Tjedan dana nakon napadaja proljeva u prehranu se može dodati mesnato voće poput avokada, bundeve, konzerviranog voća (pakirano u vodi, a ne u teškom sirupu) i dinje.

Mrkva kuhana na pari, krumpir, tikva, slani krekeri, pšenične mekinje i zobene pahuljice također dobro djeluju u normalizaciji probavnog sustava.

Vitamin A

Nedostatak vitamina A može uzrokovati proljev pa se unosom hrane bogate ovim vitaminom može smanjiti težina simptoma. Hrana bogata vitaminom A uključuje mrkvu, batat, marelice, zimske tikve, dinje i špinat te začine poput komorača, sjemenki kima, kumina, sjemenki piskavice, cimeta, klinčića i muškatnog oraščića.

prirodni lijek protiv proljeva kod odraslih
FOTO: Shutterstock

Domaći napitak s elektrolitima

Konzumacija napitaka s elektrolitima, poput sportskih napitaka, može pomoći u ublažavanju simptoma dehidracije koji često prate proljev, dok istovremeno pomaže zacijeliti oštećenu sluznicu crijeva.

Mješavina limunova soka, šećera, soli i vode popularan je domaći lijek protiv proljeva koji se koristi za liječenje simptoma, poput dehidracije.

Sastojci:
  • 1 l kuhane vode
  • 1 čajna žličica morske ili himalajske soli
  • 5 – 6 čajnih žličica smeđeg šećera
  • 1 svježi limun.
Priprema
  1. U litru kuhane vode dodajte šećer i dobro promiješajte dok se ne otopi.
  2. Dodajte sol i limonov sok u otopinu i sve iznova promiješajte.

Pijuckajte šalicu ove mješavine svaki sat ili nakon svake nužde kako biste nadoknadili izgubljenu tekućinu.

Soda bikarbona protiv proljeva

Prema istraživanjima alkalizacija crijevnog trakta oralnom primjenom natrijevog bikarbonata obećavajuća je metoda za sprječavanje i odgađanje dijareje.

Ako se nosite s nelagodom, pokušajte sa sodom bikarbonom. Utvrđeno je da se ovaj prirodni antacid bori protiv čitavog niza želučanih tegoba, uključujući žgaravicu, refluks kiseline, probavne smetnje, nadutost i plinove.

Napitak s jabučnim octom

Jabučni ocat ima antimikrobna i protuupalna svojstva. Može pomoći u borbi protiv mikroba odgovornih za proljev i smiriti upaljena crijeva, a narodna medicina ga preporučuje za ublažavanje simptoma i kao prirodan lijek protiv proljeva.

U čašu vode dodajte dvije čajne žličice jabučnog octa, malo meda i sve dobro promiješajte. Ovu mješavinu možete piti 2 – 3 puta dnevno, dok se simptomi ne povuku.

domaći lijek protiv proljeva
FOTO: Shutterstock

Eterično ulje paprene metvice

Aktivni sastojak ulja paprene metvice je mentol. Prema studijima mentol može pomoći u ublažavanju bolova u trbuhu koji prate proljev i druge simptome kod sindroma iritabilnih crijeva (IBS).

Dvije studije objavljene u časopisima Digestive Diseases And Sciences i Mymensingh Medical Journal također su potvrdile postojano otpuštanje kapsule ulja paprene metvice u tankom crijevu, čime je došlo do olakšanja simptoma i opuštanja mišića crijeva.

Dodajte kap ulja paprene metvice namjenjene za oralnu upotrebu u čašu tople vode. Ovu mješavinu možete piti 1 – 2 puta dnevno.

Čaj od đumbira

Đumbir je tradicionalni lijek u ayurvedskoj i kineskoj medicini koji ima protuupalna svojstva i pomaže u smirivanju teškoća probavnog sustava.

Čaj od đumbira pripremite tako da dvije svježe kriške đumbira prokuhate pet minuta u 250 ml vode i ostavite poklopljeno 15 – 20 minuta. U ovaj aromatični probavni tonik po želji možete dodati čajnu žličicu meda za okus.

Pijuckajte čaj 2 – 3 puta dnevno kako biste smirili uznemireni želudac i olakšali simptome.

Tulsi čaj

Lišće tulsija ili svetog bosiljka je poznati indijski čaj protiv proljeva koji se bori protiv bakterija i drugih virusnih infekcija te se preporučuje kod raznih probavnih poteškoća. Njegovo lišće ima prirodna antibiotska i antioksidativna svojstva kojima jača imunitet protiv raznih stanja, uključujući proljev i dizenteriju.

Uz tulsi čaj, možete piti i zeleni čaj koji također ima sposobnost liječenja proljeva. Pijte 1 – 2 puta dnevno.

prirodan lijek protiv proljeva
FOTO: Shutterstock

Probavni začini – kurkuma, cimet i muškatni oraščić

Začini su stimulirajući i zagrijavajući probavni saveznici koji svojim antioksidativnim, protuupalnim i antibakterijskim svojstvima pomažu u liječenju probavnih simptoma prisutnih kod proljeva:

  • kurkuma ima antiseptička i snažna protuupalna svojstva kojima liječi razne probavne teškoće i simptome; prstohvat kurkume stavite u čašu tople vode kako bi vam pomogla u borbi protiv rijetke stolice
  • cimet je također učinkovit lijek ne samo protiv proljeva, već i protiv niza probavnih smetnji; stavite dva prstohvata cimeta u malo tople vode i soka od limuna i popijte
  • muškatni oraščić u istočnoj medicini koristi se kao lijek za rijetku stolicu i grčeve; prstohvat muškatnog oraščića u prahu daje se s čajnom žličicom pročišćenog maslaca (ghee) kao lijek.

Fermentirana hrana i probiotici

Pregled studija objavljen 2023. godine otkrio je da fermentirana hrana može riješiti proljev brže od drugih lijekova. Napadaj proljeva često ubija dobre bakterije koje žive u crijevima i osiguravaju zdrav imunitet. Stoga, epizode rijetke stolice mogu biti prisutne čak i nakon što se infekcija smiri.

Dodavanje jogurta i kefira u prehranu pomoći će u zaustavljanju napadaja grčeva i plinova. Uključite u prehranu fermentiranu hranu koja obuhvaća i kombuchu, miso, kimchi, kiseli kupus, kisele krastavce i tempeh.

Prirodni lijekovi protiv proljeva kod djece slični su kao i kod odraslih. Uključuju povrtne juhe, mješavinu sokova i biljne čajeve poput čaja od lišća dunje, mente, komorača ili kamilice, kako bi se spriječila dehidracija.

Kod blagog proljeva kod djece potrebna je hrana bogata vlaknima koja pomaže u usporavanju napadaja proljeva. Ona uključuje jabuke bez kore, batat, banane, prepečenac, rižine mekinje, grašak, grah i zob.

Pektin, tvar koja se prirodno nalazi u hrani, također se može koristiti za zgušnjavanje stolice u djece, a prirodno se najviše nalazi u agrumima, kori jabuka i dunjama.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Gardner, A. (2023). Home Remedies for Diarrhea. Health.
  2. Naser, S. (2023). 10 Natural Remedies For Diarrhea + Causes, Symptoms, And Prevention Tips. StyleCraze.
  3. Uttekar, P.S. What Naturally Stops Diarrhea? MedicineNet.

Ocijenite članak

3 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu