Kimchi – pozitivni učinci, gdje kupiti i recept
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Kimchi je vrlo popularan tradicionalan korejski prilog koji se najčešće priprema od fermentiranog korejskog kupusa, iako ga se može pripremiti i od drugog fermentiranog povrća, poput bijele rotkve ili daikon-a.
Nerijetko je izrazito začinjen i pikantan, a uz to može imati i neke pozitivne učinke na zdravlje. Među njima se ističu utjecaj na smanjenje kolesterola i povećanje osjetljivosti na inzulin.
Kimchi – učinci na ljudsko zdravlje
Postoji preko 200 vrsta kimchi-ja pripremljenih s više od 100 različitih sastojaka. Zbog toga, nije moguće odrediti jednoznačni učinak kimchi-ja na ljudski organizam jer je svaki specifičan s obzirom na prisutne sastojke.
Kimchi je fermentirana namirnica što znači da nastaje kontroliranim mikrobnim rastom i aktivnošću. Prvotni razlog fermentacije hrane bio je produženje trajnosti i poboljšanje njezinog okusa i mirisa.
Fermentirana hrana sastavni je dio mnogih svjetskih kuhinja. Za njezinu iznenadnu popularnost u posljednjih nekoliko godina zaslužni su njezini brojni potencijalni pozitivni učinci na zdravlje kao i povećan interes za zdravlje probavnog sustava.
Nekoliko je načina na koje fermentirana hrana općenito može iskazati pozitivne učinke u ljudskom organizmu. Kao prvo, sadrži probiotike – žive bakterije koje mogu utjecati na promjenu crijevne mikrobiote, ali isto tako zaštititi od patogenih mikroorganizama i potaknuti funkcije imunosnog sustava.
Osim toga, u procesu fermentacije mogu nastati mnogi biološki aktivni metaboliti, a može doći i do smanjenja količine antinutrijenata, tj. sastojaka hrane koji ometaju apsorpciju nutrijenata.
Neki korisni zajednički sastojci svim vrstama kimchi-ja su.
- prehrambena vlakna,
- vitamini,
- minerali,
- bakterije mliječno-kiselog vrenja,
- bioaktivni spojevi prisutni u kineskom kupusu i ostalim sastojcima.
Mnogi od navedenih sastojaka imaju određenu biološki aktivnost u organizmu:
- stimuliraju imunosni sustav,
- smanjuju oksidacijski stres,
- djeluju zaštitno kod nekih vrsta raka,
- štite od kardiovaskularnih bolesti,
- štite od metaboličkog sindroma,
- štite od negativnih posljedica starenja.
U kimchi-ju fermentacija se odvija spontano, kao posljedica djelovanja prirodno prisutnih mikroorganizama. Osim spontane fermentacije, moguća je i kontrolirana fermentacija, koja je karakteristična za proizvodnju jogurta ili kefira.
U kimchi-ju prevladavaju bakterije roda Leuconostoc. To su bakterije mliječno-kiselog vrenja. Skupina britanskih znanstvenika u preglednoj studiji objavljenoj 2019. godine u znanstvenom časopisu Nutrients ističe neke pozitivne učinke prisutnosti roda Leuconostoc dokazane na životinjama (pokusnim miševima i štakorima):
- učinci na kontrolu tjelesne mase,
- smanjenje razine ukupnog kolesterola, LDL-a, triglicerida i aterogenog indeksa,
- protuupalni učinci.
Istraživanja provedena na ljudima ukazuju na značajne učinke na poboljšanje lipidnog profila u serumu, osobito na razine ukupnog i HDL-kolesterola. Nakon 7-dnevne intervencije unos kimchi-ja utjecao je na:
- smanjenje glukoze u krvi na tašte,
- poboljšanje lipidnog profila,
- poboljšanje antioksidacijskog statusa.
Iako su na stanicama raka želuca u laboratoriju (in vitro) dokazani antikancerogeni učinci, brojne epidemiološke studije koje su proučavale konzumaciju kimchi-ja i pojavu raka želuca kod Korejaca ukazale su na povećanje rizika od raka želuca kod onih koji su unosili više kimchi-ja.
Međutim, istraživanje iz 2001. godine provedeno na 136 pacijenata s rakom želuca pokazalo je da postoji razlika rizika od raka želuca među različitim vrstama kimchi-ja. Pri tome, baechu kimchi (vrsta kimchi-ja pripremljena od kineskog kupusa) bila je povezana sa smanjenjem rizika od raka želuca, dok je unos kkakduki kimchi-ja (pripremljen od daikona ili korejske rotkve) povezan s većim rizikom od pojave raka želuca.
Za povećanje rizika od raka želuca smatraju se odgovornim:
- velika količina soli,
- nitrati,
- nitriti.
Kimchi, kao i druge vrste fermentirane hrane, može sadržavati povišene količine biogenih amina. To su spojevi s dušikom koji pri većem unosu mogu imati negativne posljedice, poput pojave glavobolje i utjecaja na krvni tlak, ali mogu djelovati i kao kancerogeni spojevi.
“Nekoliko faktora doprinosi visokoj koncentraciji biogenih amina u kimchi-ju, a oni uključuju mikrobnu proizvodnju biogenih amina tijekom fermentacije i sadržaj biogenih amina sastojaka kao što su Jeotgal i Aekjeot.”, objašnjavaju skupina korejskih znanstvenika u preglednom radu objavljenom 2019. godine u časopisu Foods.
Iako su potrebna dodatna istraživanja kojima bi se razjasnili pravi razlozi prisutnosti i načini smanjivanja biogenih amina u kimchi-ju, za sada se čini da vrste kimchi-ja sa sastojcima morskoga podrijetla (poput Jeotgal-a i Aekjeot-a) imaju znatno više razine nepoželjnih biogenih amina u odnosu na druge vrste kimchi-ja.
Kimchi – recept
Kimchi je tipično korejsko jelo koje se priprema od korejskog odnosno kineskog kupusa ili daikon-a. Relativno se jednostavno i brzo može pripremiti i kod kuće. Ključni sastojak ipak se treba nabaviti u specijaliziranim azijskim trgovinama – gochugaru, tj. korejski čili prah. Ostali sastojci dostupni su u svim većim supermarketima.
Kimchi je tipični korejski prilog, ali može se koristiti:
- u sendvičima,
- kao dodatak kajgani,
- na pizzi,
- u tortiljama,
- rižotima,
- jelima iz wok-a,
- tjestenini.
Recept koji slijedi isproban je mnogo puta, a usavršila ge je Rachel Drbohlav Ollerton, članica tima portala Kreni Zdravo. To je recept za Baechu kimchi odnosno kimchi pripremljen od kineskog kupusa.
Za pripremu kimchi-ja potrebni su sljedeći sastojci:
- 1 kineski ili napa kupus srednje veličine,
- ¼ šalice krupne soli,
- 3 češnja češnjaka,
- ½ glavice luka,
- manji komad svježeg đumbira,
- 2 žlice ribljeg umaka (ili soja umaka za vegansku varijantu recepta),
- 1-5 žlica (ovisno o željenoj ljutini) gochugaru-a odnosno korejskog čili praha,
- 1 žličica šećera,
- 1 veća mrkva,
- 2 mlada luka.
Nakon nabavke sastojaka, slijedi priprema kimchi-ja:
- Oprati i prerezati kineski kupus po dužini na pola, a zatim polovice prepoloviti također po dužini. Dobivene duguljaste četvrtine kineskog kupusa potom treba narezati na trake širine 2-3 cm, uz uklanjanje donjeg tvrdog dijela.
- Staviti sloj kupusa u veću posudu pa posoliti. Staviti sljedeći sloj i posoliti pa taj postupak ponavljati sve dok cijeli narezani kupus nije u posudi.
- Pustiti posoljeni kupus neka odstoji 3 sata uz povremeno miješanje (1-2 puta).
- Nakon što kupus tijekom ta 3 sata pusti vodu i smanji se, treba njega i posudu dobro oprati od ostataka soli. Posudu dobro obrisati pa u nju vratiti oprani kupus.
- U multipraktiku, sjeckalici ili uz pomoć štapnog miksera treba pripremiti pastoznu smjesu od češnjaka, luka, đumbira, ribljeg ili soja umaka i šećera. Ako niti jedan od navedenih kuhinjskih aparata nije dostupan, češnjak, luk i đumbir mogu se sitno naribati na ribežu pa se toj smjesi dodaju riblji ili soja umak i šećer.
- Dobivenoj pasti dodati gochugaru.
- Mrkvu i mladi luk oprati i oboje narezati na trakice.
- Iscijediti svu zaostalu vodu iz kupusa pa u njega umiješati prvo povrće pa pastoznu smjesu začina.
- Sve dobro promiješati tako da pasta prekrije sve povrće. Ako se miješa rukama, preporučuje se korištenje rukavica budući da je smjesa izrazito ljuta.
- Ovako pripremljeni kineski kupus predstavlja nefermentirani kimchi koji se može jesti kao takav ili se može podvrgnuti fermentaciji.
- Nefermentirani kimchi prebaci se u sterilizirane staklenke (one se mogu sterilizirati prokuhavanje u vodi 10-15 minuta neposredno prije punjenja ili u pećnici 5 minuta na 200°C odnosno 10 minuta na 150°C) i poklopi. Pri tome, između kimchi-ja i poklopca oko 2 prsta zraka kako rasol ne bi kasnije iscurio iz staklenke.
- Zatvorene staklenke drže se 3 dana na toplome uz otvaranje jednom dnevno kako bi se pustio plin iz njih (upozorenje: plin je neugodnog mirisa).
- Fermentirani kimchi skladišti se u hladnjaku.
Za bolje razumijevanje i vizualizaciju navedenog postupka pogledajte video u nastavku:
Nakon što svladate ovaj temeljni recept za pripremu kimchi-ja, možete se okušati u raznim drugim kombinacijama okusa. U kimchi se osim navedenih začina mogu dodati i razni drugi, poput:
- slatka ili ljuta crvena paprika,
- papar,
- senf,
- sok limuna,
- sjemenke sezama,
- jabuka,
- kruška,
- kozice.
Kimchi – gdje kupiti i cijene
Budući da je kimchi tradicionalno korejsko jelo, u Hrvatskoj ga je teže nabaviti. Moguće ga je kupiti u trgovinama koje imaju u ponudi razne azijske proizvode, poput internacionalnog minimarketa Pekinška patka. Naravno, drže ga i korejske specijalizirane trgovine, poput Raon-a u Zagrebu, a kimchi je dostupan i u trgovinama ekoproizvoda, kao što je to trgovina bio&bio.
Cijena kimchi-ja ovisi o proizvođaču, a niža je u trgovinama koji sadrže izvorne azijske proizvode – prosječna cijena 100 g iznosi 12 kn. U ostalim trgovinama može se popeti i do 20 kn po 100 g kimchi-ja.
- antioksidansi
- dijetalna vlakna
- fermentacija
- kimchi
- kineski kupus
- korejski kupus
- mikrobiota
- probiotici
- protuupalno djelovanje
- recepti
Izvori:
- Links, R. (2017) 8 Fermented Foods to Boost Digestion and Health. Healthline.
- Kim, H. J., Chang, W. K., Kim, M. K., Lee, S. S., Choi, B. Y. (2001) Dietary factors and gastric cancer in Korea: A case‐control study. International Journal of Cancer, 97(4), 531-535.
- Park, Y. K., Lee, J. H., Mah, J.-H. (2019) Occurrence and Reduction of Biogenic Amines in Kimchi and Korean Fermented Seafood Products. Foods, 8(11), 547.
- Choi, I. H., Noh, J. S., Han, J. S., Kim, H. J., Han, E. S., Song, Y. O. (2013) Kimchi, a fermented vegetable, improves serum lipid profiles in healthy young adults: randomized clinical trial. Journal of Medicinal Food, 16(3), 223-229.
- Dimidi, E., Cox, S. R., Rossi, M., Whelan, K. (2019) Fermented Foods: Definitions and Characteristics, Impact on the Gut Microbiota and Effects on Gastrointestinal Health and Disease. Nutrients, 11(8), E1806.
- Kim, M. S., Yang, H. J., Kim, S. H., Lee, H. W., Lee, M. S. (2018) Effects of Kimchi on human health: A protocol of systematic review of controlled clinical trials. Medicine, 97(13), e0163.
- Kim, H. J., Noh, J. S., Song, Y. O. (2018) Beneficial Effects of Kimchi, a Korean Fermented Vegetable Food, on Pathophysiological Factors Related to Atherosclerosis. Journal of Medicinal Food, 21(2):127-135.