Prehrana kod proljeva i BRAT dijeta
- 1 komentara
- 5 min čitanja
Proljev je vrlo česta pojava, koja u svom akutnom, kratkotrajnom obliku obično ne zahtijeva posjet liječniku i učinkovito se tretira ciljanom prehranom. Ovaj oblik proljeva uobičajeno traje tek nekoliko dana, a promjenom režima prehrane može se u kratkom vremenu zaustaviti.
Kod akutnog proljeva izvrsne rezultate pokazuje BRAT dijeta, koja uključuje banane, rižu, kuhane jabuke i dvopek. Osim toga, poželjno je u prehranu uključiti i jogurt, piletinu pripremljenu na pari, borovnicu te biljne čajeve. Za nadoknađivanje soli kod proljeva mogu poslužiti i slani štapići.
Prakticiranje BRAT dijete predviđeno je 48 sati nakon što je osoba prestala povraćati. Prvi put se BRAT dijeta spominje 1926., tada se uglavnom prakticirala kod djece s crijevnom virozom. BRAT dijeta je tada bila, ali je i danas u potpunosti sigurna za djecu.
Brat dijeta se sastoji od lako probavljivih namirnica koje neće nadražiti crijeva i uzrokovati mučninu. Međutim, osnovni nedostatak BRAT dijete je što ne osigurava adekvatnu prehranu kod ljudi koji se oporavljaju od bolesti.
BRAT dijeta relativno je siromašna proteinima, mastima i drugim hranjivim materijama. Prakticiranje ove dijete ne preporučuje se duže od dva dana.
Pročitajte više: Proljev – uzroci, simptomi i liječenje
1. Banane
Banane su voće koje je jednako učinkovito i kod zatvora i kod proljeva. Visoka razina kalija pomaže zamijeniti elektrolite, koji se mogu izgubiti kod težih napadaja proljeva.
Osim toga, banane su bogate pektinom, topivim vlaknom koje pomaže kod apsorpcije tekućine u crijevima. Banane sadrže i inulin – tvar koja potiče razvoj korisnih bakterija u probavnom sustavu.
2. Bijela riža i pire krumpir
Zbog niske razine vlakana i visokog udjela škroba, bijela riža i pire krumpir odličan su izbor kod proljeva, a uz to su i lako probavljivi.
Rižinu sluz ćete dobiti kuhanjem 40 grama bijele riže u 4 decilitra vode, otprilike dva sata. Po potrebi dolijevajte vode i na kraju propasirajte rižu. Umjesto rižine sluzi možete koristiti i rižino brašno razrijeđeno u čaši vode, što se preporučuje i kod proljeva kod djece.
Nemojte koristiti integralnu rižu jer vlakna mogu dodatno iritirati crijevnu sluznicu!
3. Kuhane jabuke
Kao i banane, jabuke su dobar izvor pektina. Međutim, visoke razine vlakana u sirovim jabukama čine ih pregrubima za iritiranu crijevnu sluznicu.
Kuhanje jabuka čini ih lakše probavljivima te tako možete iskoristiti prednosti pektina, šećera i drugih hranjivih tvari.
4. Dvopek i krekeri
Kada vaša crijevna sluznica nije nadražena, konzumiranje cjelovitih zrna iznimno je važno. Međutim, u slučaju akutnog proljeva obično se preporučuju pšenični obrađeni proizvodi, s obzirom na to da uklanjanje ljuske žitarica iz tih namirnica omogućuje lakšu probavljivost.
Osim toga, sol (natrij) u krekerima će biti koristan kod vraćanja ravnoteže elektrolita.
5. Jogurt
Općenito se tijekom akutnih napadaja proljeva preporučuje izbjegavanje mliječnih proizvoda. Međutim, jogurt je iznimka od ovog pravila.
Potražite jogurt koji sadrži aktivne kulture, ili točnije Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium bifidum, koji potpomažu uspostavljanje zdravije ravnoteže bakterija u probavnom traktu.
6. Piletina na pari
Bijelo pileće meso, pripremljeno na pari, je lako probavljiv izvor proteina, koji osigurava prilično siguran način unošenja određenih hranjivih tvari u tijelo.
Maslac i ulja mogu djelovati vrlo teško na osjetljiv probavni sustav stoga izbjegavajte prženo meso.
7. Borovnica
Sušene borovnice imaju vrlo dugu povijest korištenja kod liječenja proljeva. Pripremite čaj od zdrobljenih suhih borovnica tako da ih kuhate u vreloj vodi otprilike 10 minuta, ili ih konzumirajte sirove tako da ih prethodno dobro sažvačete.
Čini se da tajna djelotvornosti borovnica leži u visokom udjelu tanina koji djeluju adstrigentno, a utječu i na smanjivanje upale te izlučivanje tekućine i sluzi. Osim toga, borovnice djeluju antibakterijski i odličan su izvor antioksidansa i pektina.
8. Biljni čajevi
Ako imate proljev, iznimno je bitno uzimati puno tekućine. Osobito se preporučuju biljni čajevi, mineralna voda koja pomaže kod nadoknađivanja minerala, te voda s limunom.
Što se tiče biljnih čajeva, naročito se preporučuju čaj od mente i čaj od kamilice:
- Čaj od mente ima umirujuće djelovanje na probavni sustav. Utječe na smirenje i opuštanje mišića u probavnom traktu, što smiruje grčeve i pomaže kod smanjenja plinova u crijevima.
- Čaj od kamilice učinkovit je kod smanjenja crijevnih upala i grčeva.
Što jesti kod proljeva?
Na pitanje što jesti u slučaju proljeva, lakše je odgovoriti ako vam kažemo što ne biste trebali jesti pa ćemo to tako i napraviti. Prije bilo koje od ovih dijeta morate se pobrinuti oko adekvatnog unosa tekućine kako ne biste dehidrirali.
- Pijte mnogo vode ili tekućine na bazi vode, ali izbjegavajte alkohol i kofein. Ako je jedan od simptoma povraćanje, često pijte po nekoliko malih gutljaja kako bi nešto ostalo u tijelu.
- Hranu uzimajte svakih 3-4 sata.
- Nemojte konzumirati masna i pržena jela.
- Smanjite potrošnju jednostavnih ugljikohidrata, odnosno rafiniranog šećera.
- Izbjegavajte konzumaciju voća s visokim udjelom šećera: ananas, grožđe, lubenica, suho voće.
- Izbjegavajte namirnice s visokim udjelom vlakana poput mekinja, raži, kelja, poriluka, jer mogu uzrokovati grčeve, plinove i proljev.
- Smanjite unos mlijeka i povećajte unos fermentiranih mliječnih proizvoda poput acidofila i kefira koji sadrže dobre bakterije za obnavljanje crijevne mikroflore.
- Nemojte konzumirati alkohol, gazirane napitke, kavu i cigarete.
- Konzumirajte nemasne juhe od pilećeg i goveđeg mesa, juhe od pasiranog povrća, krupice i sluzave juhe.
- Konzumirajte piletinu, puretinu, junetinu, teletinu i janjetinu.
- Od začina možete konzumirati limunov sok, blagi jabučni ocat te sol.
Jaja kod proljeva
Ako želite jesti jaja, preporučuje se jesti ih tvrdo kuhana. Tek kasnije kad se oporavite, možete početi jesti jaja pripremljena na druge načine.
Moguće je da jaja budu i uzrok proljevu ako nisu bila tvrdo kuhana, a ako su još k tome bila zaražena salmonelom, vjerojatno ćete ju dobiti i sami. Pripazite da jaja kupujete iz trgovina koje ih čuvaju u hladnjacima te uvijek prije pripreme provjerite jesu li u dobrom stanju ili ih trebate baciti.
Proljev kod djece
Proljev najčešće pogađa djecu u dobi između 1-3 godine. Kada je u pitanju proljev kod male djece, potreban je oprez jer vrlo brzo može doći do dehidracije.
Proljev kod djece manifestira se kroz abdominalnu bol, razdražljivost, povišenu temperaturu i povraćanje. Ako proljev traje nekoliko sati, obratite se liječniku kako bi se što prije otkrilo što je uzrok proljeva. Ako dijete često pati od kratkotrajnih proljeva, također se obratite liječniku, možda se radi o intoleranciji na neke namirnice.
Za djecu koja su dojena preporučuje se nastavak dojenja ako dijete podnosi majčino mlijeko. Kako dijete ne bi dehidriralo, potrebno je često hranjenje u malim dozama. Dječji proljev se od proljeva u odrasle osobe većinom razlikuje samo po tome što je djetetu potrebno manje vremena za dehidraciju.
Bitno za napomenuti je i to da je BRAT dijeta u potpunosti sigurna za primjenu kod djece. Sve savjete koje smo naveli možete bez brige primijeniti na djetetu ovisno o njegovim željama i potrebama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja