Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Bobičasto voće i pozitivni učinci na zdravlje
- 2 komentara
- 4 min čitanja
Bliži se lijepo vrijeme, a s njim i veći izbor voća na tržnicama. Bobičasto voće je ono koje većina nas s nestrpljenjem očekuje i vjerojatno ne postoji nitko tko ne obožava barem jednu vrstu ovog zdravog voća.
U bobičasto voće ubrajamo:
- maline,
- kupine,
- borovnice,
- ribiz,
- brusnice.
- jagode,
- aroniju i drugo.
Ono što je zajedničko svim vrstama bobičastog voća je bogatstvo flavonoidima, antioksidativnim spojevima koji djeluju protiv staničnih oštećenja.
U nastavku članka pronađite zanimljive informacije o raznim vrstama bobičastog voća.
Što su flavonoidi?
Flavonoidi su spojevi koji imaju funkciju antioksidansa. Štite voće od djelovanja slobodnih radikala, kao što to u našem organizmu čine npr. vitamin C i E. Smatra se da tim antioksidativnim mehanizmom flavonoidi pomažu i u očuvanju našeg zdravlja.
Posljednjih godina se provode brojna istraživanja vezana za povoljan učinak flavonoida. Ono u čemu su privukli najviše pažnje je prevencija kardiovaskularnih i zloćudnih oboljenja.
Iako još nije otkriven točan mehanizam djelovanja, definitivno je potvrđeno da je veći unos flavonoida povezan s manjim rizikom od nastanka aterosklerotskih plakova koji mogu dovesti do začepljenja krvnih žila.
Pokazali su se povoljnima u prevenciji kroničnih bolesti poput bolesti srca. Osim toga, djeluju povoljno i na zdravlje živčanog sustava, posebno mozga.
“Kliničke studije provedene na zdravim ispitanicima te na dijabetičarima, pušačima, ljudima s visokim krvnim tlakom i kolesterolom, pokazuju da konzumacija bobičastog voća dovodi do smanjenja rizičnih faktora za razvoj bolesti srca i krvožilnog sustava“, ističu američki znanstvenici sa Sveučilišta u Oklahomi.
Bobičasto voće
Postoji mnogo vrsta bobičastog voća, a u nastavku pročitajte nešto o:
- malinama,
- kupinama,
- ribizu,
- borovnicama,
- brusnicama,
- jagodama.
Maline (lat. Rubus idaeus)
Ono što je manje poznato je da se u ljekovite svrhe koriste i plod i list maline koji su bogati vitaminima A i C.
Osim vitaminom C kao moćnim antioksidansom, maline su bogate i vitaminima B skupine, vitaminom E te brojnim mineralima.
Maline blagotvorno djeluju na sluznicu želuca i crijeva jer su izvor dijetalnih vlakana.
Preporučuju se kod liječenja proljeva, pogotovo kod male djece u obliku sirupa. Pokazale su se odličnima kao voće izbora kod dijabetičara.
Neka istraživanja su potvrdila ljekovita svojstva malina u prevenciji, ali i liječenju zloćudnih bolesti. Sadrže elaginsku kiselinu za koju se smatra da djeluje preventivno na stanična oštećenja.
Kupine (lat. Rubus fruticosus)
Od dijelova kupine, u prehrani se koriste list, korijen te plod. Kupina, kao i svo ostalo bobičasto voće, sadrži elaginsku kiselinu, ali u manjoj količini nego malina.
Djeluje blagotvorno na probavne organe za što se koristi u obliku čaja od njenog lišća.
Bogata je:
- željezom,
- kalcijem,
- magnezijem,
- vitaminom C i A.
Od davnina je poznato da se kupinov sok i vino koristi za liječenje anemija i poboljšanje imuniteta. Preporučuje se i za regulaciju krvnog tlaka te poboljšanje cirkulacije.
Borovnice (lat. Vaccinium myrtillus)
Borovnice su bogate pigmentima antocijaninima od kojih i potječe njihova boja. Isto tako, sadrže i pektin koji prirodno smanjuje kolesterol u krvi.
Zajedničko djelovanje flavonoida, antocijanina i vitamina C kao antioksidanasa ukazuje na povoljno djelovanje borovnica u borbi protiv malignih bolesti.
Manje je poznato da i listovi borovnica imaju ljekovita svojstva i imaju blagotvorno djelovanje kod probavnih smetnji, šećerne bolesti te infekcija mokraćnog sustava.
Ribiz (lat. Ribes)
Razlikujemo crni i crveni ribiz. Crni ribiz uz flavonoide sadrži i terpene, tanine i vitamin C.
Uz ljekovita svojstva ploda, koriste se i ljekovita svojstva listova (čaj). Koristi se kod probavnih tegoba (proljev, opstipacije) te Chronove bolesti.
Sjemenke unutar plodova crnog ribiza sadržavaju gama – linolensku kiselinu koja povoljno djeluje na psorijazu te predmenstrualni sindrom. Imaju dobro djelovanje u obliku gela kod tegoba reumatoidnog artritisa i osteoartritisa.
Crvena boja crvenog ribiza potječe od karotenoida koji služe organizmu za stvaranje vitamina A. Crveni ribiz bogat je:
- vitaminom C,
- vitaminom K,
- mineralima: kalijem, natrijem, fosforom, magnezijem, željezom.
Lišće crvenog ribiza koristi se u obliku čaja za liječenje tegoba jetre, a korijen kod liječenja smetnji mokraćnih puteva.
Brusnice (lat. Vaccinium vitis-idaea)
Sok i čaj brusnice se od davnina koriste za ublažavanje tegoba mokraćnih puteva. Otkriveno je da se u brusnici nalazi kemijski spoj koji utječe na vezanje bakterije Escherichia coli, najčešćeg uzročnika mokraćnih infekcija te tako onemogućuje njeno prianjanje za sluznicu mokraćnog sustava.
Neka istraživanja pokazuju i da ekstrakti brusnica mogu djelovati protiv infekcija bakterijom Helicobacter pylori, ističu stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline.
Danas je moguće kupiti tablete ili kapsule koje sadrže ekstrakt brusnice, a njihovom redovitom uporabom se može značajno smanjiti broj bakterija i kod već postojećih infekcija.
Sok od brusnica se pokazao djelotvoran kod prirodnog reguliranja razine kolesterola te šećera u krvi.
Jagode (lat. Fragaria vesca)
Šumske jagode sadrže:
- vitamine C, B1 i B2,
- željezo,
- bakar,
- kalij.
Foto: Photospin
Jagoda jača vezivno tkivo, štiti zglobove, čini kožu mlađom te održava elastičnost krvnih žila. Plod šumske jagode je dobar u sprječavanju ateroskleroze i prevencije visokog krvnog tlaka.
Obične jagode u plodu sadržavaju oko 90 posto vode, ali i brojne vitamine, minerale i antioksidanse.
Osim toga, sadrže:
- antocijanine – koji ih štite tijekom sazrijevanja,
- katehine – koji djeluju antibakterijski,
- folnu kiselinu – važna za stvaranje krvnih stanica,
- kalij – koji potiče diuretičko djelovanje,
- mangan – nedostatak izaziva umor, razdražljivost te bolove u zglobovima i mišićima.
Svakodnevna ili barem učestala konzumacija jagoda pomaže u uništavanju slobodnih radikala, štetnih produkata našeg organizma.
Djeluju protuupalno i antibakterijski zbog djelovanja katehina. Prirodni su diuretik jer sadrže kalij, a time su i blagi antihipertenziv.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Basu, A., Rhone, M., Lyons, T.J. (2011) Berries: emerging impact on cardiovascular health. Nutr Rev. 68(3): 168–177.
- Spritzler, F. (2016) 11 Reasons Why Berries Are Among the Healthiest Foods on Earth. Healthline.
- Wright, B.W. (2008) The Total-Body Benefits of Berries. Eating Well.
- Robertson, R. (2017) The 8 Healthiest Berries You Can Eat. Healthline.