Jabučni ocat kao lijek: Cijenjeni eliksir koji uvijek trebate imati pri ruci! Evo na kojih ga 7 načina možete koristiti

Jabučni ocat kao lijek

Jabučni ocat kao lijek koristi se već tisućama godina. Sam otac medicine, drevni grčki liječnik Hipokrat, propisivao ga je kao ljekoviti eliksir za vitalnost i snagu. Od plodova jabuke dobiva se fermentacijom ocat koji je izuzetne ljekovite i hranjive vrijednosti. Najcjenjeniji su plodovi divljih jabuka od kojih se priprema najkvalitetniji jabučni ocat

Sadrži 20 vitamina i minerala, a jedna čajna žličica dnevno je dovoljna da zadovolji potrebe ljudskog organizma. Voćni šećeri iz ploda jabuke se tijekom procesa fermentacije pretvaraju u octenu kiselinu, što mu daje karakterističan kiselkasti okus.

Najkvalitetniji jabučni ocat
FOTO: Shutterstock

Od davnina su narodi upotrebljavali jabučni ocat kao konzervans za očuvanje hrane, kao prirodni dezodorans te za dezinfekciju i zacjeljivanje rana.

Znanstvena istraživanja potvrđuju njegove zdravstvene prednosti, uključujući kontrolu krvnog tlaka i šećera u krvi, regulaciju težine, jačanje srca i imuniteta te poboljšanje kolesterola.

Zbog svojeg antibakterijskog, antimikrobnog i dezinfekcijskog svojstva odlično je rješenje za probavne probleme. Zbog sadržaja pektina regulira rad crijeva, smanjuje pojavu nadutosti, sprječava zatvor i neutralizira toksične bakterije u crijevima. Ublažava infekcije urinarnog trakta, pomaže kod gastritisa, čisti krv od toksina, a povoljno djeluje i kod problema s dišnim organima.

Jabučni ocat poboljšava intelektualne i fizičke sposobnosti, a kod starijih ljudi može spriječiti pojavu senilnosti. U kozmetici se koristi za njegu kose, čišćenje lica, liječi akne te potiče brže zarastanje rana i ogrebotina.

Jabučni ocat kao lijek – sedam načina kako ga koristiti

Jabuka, poznata kao najzdravije voće, daje jabučnom octu ljekovita svojstva. Jabučni ocat je odlično sredstvo za čišćenje organizma i za mršavljenje. Otapa naslage masti i sluzi u tijelu te tako poboljšava zdravlje raznih organa, uključujući one koji ga pomlađuju i čiste, a to su jetra i bubrezi.

U nastavku pročitajte sedam načina njegove primjene kao lijeka.

Jabučni ocat i med kao lijek
FOTO: Shutterstock

Jabučni ocat i med kao lijek za krvni tlak

Med i jabučni ocat kao lijek često se kombiniraju u narodnoj medicini kao tonik za zdravlje krvožilnog sustava. Obje namirnice obiluju kalijem, koji regulira razinu natrija u krvi, normalizirajući krvni tlak. Sadrže i magnezij koji smanjuje pritisak na krvne stijenke.

Mješavina se obično razrijedi u toploj vodi i pije nakon ustajanja ili prije spavanja. Dobiveni napitak također pomaže u mršavljenju i ublažava sezonske alergije.

Pomiješajte jednu čajnu žličicu meda s 1 – 2 čajne žličice jabučnog octa. Mješavini dodajte 250 ml vode (jedna šalica). Pijte ovaj tonik dva puta dnevno.

Jabučni ocat i med prije spavanja

Med je superhrana koja potiče proizvodnju melatonina, pomažući tijelu da prirodno zaspi. Jednako kao i jabučni ocat prije spavanja, unos meda prije odlaska u krevet omogućuje triptofanu, aminokiselini koja je važna za dobar san, da lakše i brže uđe u mozak. Pokazano je da unošenje veće količine triptofana hranom dovodi do veće produkcije melatonina, a samim time i do bolje kvalitete sna i odmora.

Smokve i jabučni ocat kao lijek
FOTO: Shutterstock

Smokve i jabučni ocat kao lijek za masnoću u krvi

Kombinacija smokve i jabučnog octa je isprobani lijek koji je mnogima pomogao kod snižavanja visoke razine masnoće u krvi. Visoke razine triglicerida i kolesterola mogu povećati rizik od srčanog i moždanog udara. Smokva, uz svoja brojna ljekovita svojstva, sadrži tekin, antioksidativni sastojak koji smanjuje razinu kolesterola u krvi. Jabučni ocat pak pomaže u snižavanju ukupnog kolesterola i triglicerida.

Sadržaj pektina u octu apsorbira masti i kolesterol te ih tako eliminira iz organizma, a aminokiseline iz octa neutraliziraju loš kolesterol (LDL). Prema istraživanjima, jabučni ocat značajno povisuje razine “dobrog” kolesterola lipoproteina visoke gustoće (HDL) koji smanjuje rizik od srčanih problema.

Sastojci:
Priprema
  1. Izbockajte sa čačkalicom suhe smokve sa svih strana.
  2. Stavite ih u staklenku u koju ste prethodno ulili jabučni ocat.
  3. Ostavite ih da odstoje preko noći.

Navečer pripremite kuru i konzumirajte je ujutro. Pojedite natašte sve tri ukiseljene smokve. Ne bacajte ostatak octa, već ga navečer iskoristite za novu turu sa smokvama. Ponavljajte cijeli postupak tijekom tjedan dana. Osmi dan zamijenite ostatak octa s dva decilitra svježeg. Ponovite postupak narednih tjedan dana. Ova ljekovita kura primijenjuje se kontinuirano 14 dana.

Savjet

Ako koristite samo jabučni ocat za kolesterol, dnevno uzimajte 15 ml jabučnog octa razrijeđenog sa čašom vode.

Jabučni ocat kao lijek za masnoću
FOTO: Shutterstock

Jabučni ocat kao lijek za masnoću oko trbuha

Jabučni ocat je najpoznatiji prirodni lijek za topljenje masnoće i skidanje kilograma. Prema studiji objavljenoj u Journal of Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry, jabučni ocat može rezultirati učinkovitim gubitkom težine nakon tri mjeseca (ili 12 tjedana). Nakon 12 tjedana konzumiranja 30 ml jabučnog octa svaki dan sudionici su imali niži indeks tjelesne mase i manje sala na trbuhu te su prijavili manji apetit od onih koji nisu uzimali ocat.

Razmutite u čaši vode 2 – 3 čajne žličice jabučnog octa. Popijte ujutro, na prazan želudac.

Jabučni ocat kao lijek protiv gljivica
FOTO: Shutterstock

Jabučni ocat kao lijek protiv gljivica

Antifungalna svojstva jabučnog octa pomažu kod pojave gljivične infekcije, sprječavajući njihovo širenje. Candida albicans čest je uzročnik gljivičnih infekcija, a najčešće napada kožu, nokte te oralnu i vaginalnu sluznicu. Infekcije kandidom mogu biti dugotrajne i postati otporne na antifungalne lijekove.

Određena istraživanja su pokazala da jabučni ocat ima vrlo dobar potencijal kao antifungalni tretman.

Jedan slučaj opisuje čovjeka s dijabetesom tipa 2 koji je imao upornu gljivičnu infekciju u ustima uzrokovanu kandidom. Stavljao je jabučni ocat u usta dva puta dnevno tijekom tjedan dana. Nakon tretmana došlo je do smanjenja broja gljivica u ustima za 94 %. U drugom izvješću žena je pet godina imala kroničnu vaginalnu kandidijazu koja nije reagirala na liječenje. Primjena jabučnog octa riješila je gljivičnu infekciju.

Pomiješajte dvije jušne žlice jabučnog octa s toplom vodom i popijte. Natopite gazu u istoj mješavini te utapkajte na dio kože zahvaćen gljivicama. Ponavljajte postupak tri puta dnevno za brze rezultate.

Oblozi od jabučnog octa
FOTO: Shutterstock

Oblozi od jabučnog octa

Kod istegnuća, uganuća ili oteklina zbog reume ili upale zglobova stavite obloge od čistog octa i držite ih minimalno 15 minuta. Kod upale mišića također pomaže jabučni ocat. On razgrađuje mliječnu kiselinu koja se nakuplja u mišićima nakon vježbanja i uzrokuje bol. Umiješajte nekoliko jušnih žlica octa u šalicu vode, namočite krpu ili komad tkanine i držite na bolnim mjestima 20 minuta.

Kod problema s proširenim venama jabučni ocat će poboljšati cirkulaciju u nogama i umiriti upalu. Čim ustanete, namažite kružnim pokretima noge octom te postupak ponovite navečer prije odlaska u krevet. Oblozi će također pomoći. Pamučnu krpu namočite u čisti jabučni ocat te stavite kao oblog na problematične vene. Držite ga barem 20 minuta.

Da bi lijek imao učinkovito djelovanje, potrebno ga je koristiti najmanje mjesec dana. Svaki dan, dva puta dnevno, stavljajte obloge na otečene vene.

Jabučni ocat kao lijek za kožu
FOTO: Shutterstock

Jabučni ocat kao lijek za kožu

Kao dio prirodnog tretmana za ljepotu kože i kose jabučni ocat se koristi već stotinama godina. Pomaže da koža bude meka, glatka i elastična, a kosa sjajna i zdrava. Dokazano vraća pH ravnotežu koži i pospješuje njezino funkcioniranje.

Dobrobiti jabučnog octa podrazumijevaju i:

  • povećava protok krvi i opskrbu tjelesnih stanica kisikom
  • vitamini i minerali hrane kožu i stimuliraju kolagen i elastin
  • otopa masne naslage
  • potiče regeneraciju stanica i usporava njihovo starenje
  • eliminira toksine kroz kožu.

Jabučni ocat ima antibakterijsko svojstvo i prirodan je adstringent koji djeluje kao tonik kada se nanese na kožu. Tonik od jabučnog octa može pomoći u zatezanju kože i zaštititi je od štetnih utjecaja iz okoliša.

Količinu prilagodite osobnim potrebama, a omjer jabučnog octa i filtrirane vode treba biti 1:2. Očistite lice pa nanesite tonik pomoću pamučne blaznice. Možete koristiti i bočicu s raspršivačem kako biste tonik ravnomjerno raspršili po koži. Tonik je odličan, naročito za masnu kožu lica. Kod osjetljive kože mješavinu možete dodatno razrijediti prije upotrebe.

Jabučni ocat - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Jabučni ocat – nuspojave

Nuspojave se javljaju kod korištenja nerazrijeđenog octa, što se nikako ne preporučuje. Budući da je kiseo, redovito konzumiranje nerazrijeđenog jabučnog octa u ustima može oslabiti zubnu caklinu. Kiselina u nerazrijeđenom jabučnom octu također može iritirati ili oštetiti grlo, ako se često uzima.

Nanošenje nerazrijeđenog octa izravno na kožu kroz duže vrijeme može uzrokovati opekline, crvenilo i iritaciju. Pazite da ocat ne dođe u kontakt s očima zbog njegove kiseline.

Kako piti jabučni ocat?

Jabučni ocat uvijek treba koristiti razrijeđen s vodom. Pomiješajte 1 – 2 jušne žlice (15 – 30 ml) jabučnog octa s jednom šalicom vode (250 ml). Konzumirajte ga natašte ili tijekom dana, najbolje prije jela, 1 – 2 puta dnevno.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.71 / 5   7

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu