Čaj od đumbira – recept za pripremu
- 10 komentara
- 5 min čitanja
Čaj od đumbira je ukusan, egzotičan i pikantan, a djelovanje đumbira je blagotvorno za organizam. Može se piti topao i ohlađen. Preporučena dnevna doza je pola litre, odnosno dvije šalice dnevno.
Ako đumbir koristite kao lijek, dozu treba pojačati. Međutim, prije konzumacije u svrhu liječenja nekih simptoma treba se savjetovati s liječnikom.
Đumbir se prvenstveno koristi kao začin jelima, no može poslužiti i kao moćan lijek u liječenju grlobolje, prehlade, probavnih tegoba, vrtoglavice i migrena. Čaj od đumbira možete piti i tijekom zimskih mjeseci kako biste se zagrijali i preventivno utjecali na sprječavanje razvoja bolesti.
Čaj od đumbira – zdravstvene prednosti
Čaj od đumbira odavno se koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini u Aziji. Đumbir je bogat vitaminom C, magnezijem, ali i drugim mineralima. Đumbir u liječenju specifičnih stanja i bolesti pomaže na sljedeće načine:
- smanjuje apetit i pojačava osjećaj sitosti (mršavljenje),
- pospješuje sagorijevanje masnih stanica,
- jača imunološki sustav,
- štiti organizam od infekcija,
- pomaže u apsorpciji vitamina,
- sprječava razvoj kancerogenih stanica,
- pospješuje cirkulaciju,
- pomaže kod menstrualnih bolova,
- ubrzava metabolizam,
- pospješuje probavu,
- pomaže u slučaju astme i bronhitisa,
- pomaže u liječenju dijabetesa,
- pomaže u liječenju reumatoidnog artritisa,
- koristi se za detoksikaciju organizma.
Od nabrojanih stanja kod kojih đumbir može pomoći, znanstveno je potvrđeno njegovo djelovanje za:
- mučninu,
- bolne menstrualne grčeve,
- bol uzrokovanu osteoartritisom,
- vrtoglavicu,
- sniženje razine šećera u krvi,
- sniženje krvnog tlaka,
- sniženje razine kolesterola u krvi.
“Iako je potrebno još mnogo istraživanja, aktivni sastojci u đumbiru poput gingerola, shogaola i paradola pokazuju antiupalna i antioksidativna svojstva te bi mogli djelovati protiv stvaranja tumorskih stanica”, ističu iranski znanstvenici.
Koristi li se čaj od đumbira za djecu i liječenje dječjih bolesti? Naravno. Djeci je čaj od đumbira uz malo meda i limuna često i omiljeni čaj. Čaj od đumbira se može koristiti za ublažavanje prehlade, gripe, grlobolje i viroze, odnosno drugih sezonskih i zaraznih bolesti koje su česta pojava kod djece do 10 godina.
Istraživači iz Saudijske Arabije su proveli opsežno istraživanje u kojem su ispitali kako aktivni sastojci đumbira djeluju na molekularnom nivou.
“Antioksidativno djelovanje je pokazano supresijom ciklooksigenaza COX2 i LOX, antitumorska aktivnost je potaknuta aktivacijom tumor supresora i indukcijom smrti oštećene stanice, a oštećenja stanica se izbjegavaju supresijom proteina NFkB”, navode znanstvenici.
Đumbir i izolirani spojevi iz đumbira su stoga pokazali potencijal za razvoj novih lijekova koji spajaju biološku aktivnost i dostupnost u obliku jeftine prehrambene namirnice.
Više o ljekovitim svojstvima đumbira doznajte u našem tekstu —> Đumbir – ljekovitost, recepti i sve prednosti.
Čaj od đumbira i limuna
Za pripremu ovog recepta potrebni su vam sljedeći sastojci:
- đumbir,
- limun,
- med.
Možete koristiti svježi đumbir ili đumbir u prahu.
Priprema:
- Pripremite vrh izdanka tako da ga operete i ogulite (guljenje nije nužno, kora đumbira je hranjiva, ali mi ga ipak gulimo),
- Naribajte na tanke komadiće priređeni vrh. Trebat će vam 1 čajna žličica za jednu šalicu čaja. Ako nemate ribež, nasjeckajte pomoću noža na što tanje komadiće.
- U šalicu stavite nasjeckani đumbir i prelijte s 2 dcl kipuće vode.
- Pričekajte 5 minuta, zatim procijedite i odvojite đumbir od čaja.
- Po želji dodajte limun i med.
Čaj od đumbira za mršavljenje
Đumbir je jedan od učinkovitijih prirodnih sastojaka koji vam mogu pomoći u gubljenju suvišnih nemarno nakupljenih kilograma. Đumbir može poboljšati probavu. S obzirom na to da je đumbir vlaknast, može se zaključiti da doprinosi pokretljivosti crijeva.
Prema nekim naznakama đumbir ubrzava metabolizam i do 20 % te poboljšava sagorijevanje masti. Osim toga, čaj od đumbira vam može pomoći u snižavanju povišene razine kolesterola i triglicerida. Godine 2012. je na sveučilištu Columbia u New Yorku provedeno istraživanje tijekom kojeg je potvrđeno da đumbir pojačava osjećaj sitosti.
Čaj od đumbira – priprema recepta za mršavljenje
Ovaj čaj možete piti topao ili hladan. Sastojci u receptu su dovoljni za pripremu jedne litre čaja.
Postupak:
- Narežite dio đumbira, duljine oko 4 – 5 cm.
- Operite ga i oljuštite te sitno nasjeckajte.
- Stavite vodu (1 L) kuhati, a kad zakipi ubacite nasjeckani korijen.
- Smanjite vatru i kuhajte na laganoj vatri 15 – 20 minuta.
- Ocijedite i odstranite komadiće đumbira, po želji dodajte limun i med.
- Poslužite topli čaj ili stavite u hladnjak ako želite dobiti hladni čaj.
Ako vam je okus čaja prejak, sljedeći put stavite manje đumbira, a ako je preslab dodajte, malo više. Recepti koje smo ovdje naveli nisu jedine opcije.
Isprobajte čaj od đumbira i cimeta ili pak čaj od đumbira i kurkume. Ne zaboravite nam javiti kako su vam se svidjele te varijante i zapamtite da čaj od đumbira nije jedinstveni lijek za mršavljenje. Potrebno je zdravo jesti i redovno vježbati, a probavu možete malo ubrzati đumbirom. 🙂
Čaj od đumbira u prahu
Čaj od đumbira, gdje kupiti? Svježi đumbir možete nabaviti u dućanima zdrave prehrane, na tržnici, a primijećen je i u velikim trgovačkim lancima.
Kako bi đumbir zadržao svoja ljekovita svojstva, najbolje ga je čuvati u zamrzivaču i to zatvorenog u plastičnu vrećicu ili zamotanog u krpu.
Čaj od đumbira koji kupujete u trgovini može biti ukusan, ali nije jednako učinkovit kao onaj pripravljen od svježeg đumbira. Ako vam svježi đumbir i slični pripravci nisu dostupni, možete naručiti čaj od đumbira u prahu, odnosno đumbir u prahu koji možete dodati jelima, slasticama ili napicima.
Prah od đumbira možete potražiti u:
- Bio&Bio Web Shopu po cijeni od 25,90 kn (40 g),
- Terra Organica 15 kn (100 g),
- Tvornica Zdrave Hrane 19 kn (100 g).
Foto: Photospin
Čaj od đumbira – nuspojave
Đumbir ne bi trebale koristiti osobe s upalnom bolesti crijeva kao što je ulcerozni kolitis jer prilikom konzumacije većih količina čaja mogu osjetiti izrazito neugodne nuspojave. Osobe s poremećajima krvarenja također ne bi trebale konzumirati đumbir.
Nuspojave mogu biti i:
- nadutost i vjetrovi,
- žgaravica,
- iritacija sluznice usta.
Osobe koje uzimaju određene vrste lijekova kao što su antihistaminici, lijekovi za liječenje tumora te lijekovi za smanjenje težine, također ne bi trebale konzumirati đumbir zbog mogućeg smanjenja djelotvornosti lijekova.
U slučaju da se planirate podvrgnuti nekom operativnom zahvatu, prestanite konzumirati đumbir jer može izazvati obilnije krvarenje tijekom operativnog zahvata.
Čaj od đumbira u trudnoći nije preporučljivo koristiti jer može uzrokovati pojavu grčeva u maternici. Prije korištenja đumbira savjetujte se sa svojim liječnikom.
Dozvoljena dnevna doza đumbira je oko 4 grama, no budite oprezni s konzumacijom jer i manje količine od navedene mogu uzrokovati ozbiljne nuspojave.
Najbolje je krenuti s manjim dozama poput 1 grama i pratiti poboljšanje simptoma ili pojavu nuspojava, piše Medical News Today.
Saznajte više o ljekovitosti đumbira i receptima s đumbirom u sljedećim člancima:
- Vodič: Đumbir – ljekovitost, recepti i sve prednosti,
- Đumbir, med i limun – recepti,
- Đumbir kao začin i lijek,
- Đumbir za mršavljenje,
- Đumbir (Zingiber officinalis) – kako ga koristiti?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Ginger: Possible Health Benefits and Side Effects. WebMD.
- Grupa autora. (2013). Anti-Oxidative and Anti-Inflammatory Effects of Ginger in Health and Physical Activity: Review of Current Evidence. Int J Prev Med. 4(Suppl 1): S36–S42.
- Ginger: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. WebMD.
- Rahmani, H.A., Al Shabrmi, F.M., Aly, S.M. (2014). Active ingredients of ginger as potential candidates in the prevention and treatment of diseases via modulation of biological activities. Int J Physiol Pathophysiol Pharmacol. 6(2): 125–136.
- Villines, Z. (2018). What to know about ginger for diarrhea. Medical News Today.