Čajevi za probavu: Evo koji čaj piti za bolju probavu i razne želučane i crijevne tegobe

Čajevi za probavu

Razne želučane i crijevne tegobe neizostavni su dio ljudskog života. Zato u nastavku otkrivamo kako ublažiti simptome i koji su čajevi za probavu. Ljekoviti čajevi koriste se već tisućama godina kao pomoć u liječenju probavnih problema.

Prisutnost flavonoida u biljkama poboljšava zdravlje probavnog sustava, a njihovo blagotvorno djelovanje pruža olakšanje kod mučnine, žgaravice, zatvora, nadutosti i drugih probavnih smetnji.

Uloga našeg probavnog sustava je razgradnja hrane koju unosimo, apsorpcija hranjivih sastojaka koja se putem krvi i limfe odvodi do svih tjelesnih organa te eliminacija otpadnih tvari iz tijela. Kada jedan od dijelova ovog sustava, poput želuca ili crijeva, prestane ispravno funkcionirati, počinjemo osjećati nelagodu ili nadutost.

Uzroci loše probave mogu biti raznovrsni, a neki od njih su:

Koji čaj piti za bolju probavu
FOTO: Getty images

Pravilna probava je jako važna jer dugoročno zanemarivanje probavnih problema može narušiti imunološko i mentalno zdravlje, dovesti do nakupljanja toksina, uzrokovati kiselost organizma te dugoročno dovesti do zdravstvenih problema poput dijabetesa ili artritisa.

Zdrav probavni sustav ključan je kako bismo se osjećali fit i aktivno te kontrolirali svoj život. Redovito uzimajte probiotike koji sprječavaju pretjerani rast loših bakterija u crijevima, povećajte unos hrane bogate dijetalnim vlaknima, izbjegavajte rafinirane ugljikohidrate i vježbajte.

Čajevi za probavu

Okrenite se zdravoj navici redovitog ispijanja čaja kako biste poboljšali svoje probavno zdravlje. Čaj je prepun antioksidansa, polifenola i određenih spojeva koji mogu umiriti, izliječiti i pomoći vašim probavnim enzimima da se pokrenu. No, koji čaj piti za bolju probavu?

Crni i zeleni čaj koji pripadaju klasi pravih čajeva imaju posebnov velike količine antioksidansa flavonoida koji mogu pomoći u održavanju optimalnog funkcioniranja probavnog sustava, pa se često preporučuju kao najbolji čajevi za probavu.

Biljni čajevi ili biljne infuzije (tisanes) imaju manje antioksidansa, ali zato prirodne sastojke koji sadrže elemente koji mogu doprinijeti ukupnom, dugoročnom zdravlju probavnog sustava.

Pročitajte članak “Vrste čajeva koje biste uvijek trebali imati kod kuće“.

Saznajte koji su čajevi za probavu – dragocjeni zeleni saveznici čije blagotvorno djelovanje liječi i sprječava probavne tegobe.

Čaj od đumbira za probavu
FOTO: Getty Images

Čaj od đumbira za probavu

Đumbir je cvjetnica porijeklom iz Azije. Njegov rizom (podzemni dio stabljike) popularno se koristi kao začin diljem svijeta. Okus mu je pikantno ljut, sa svježom, citrusnom notom.

Spojevi u đumbiru, poznati kao gingeroli i shogaoli, mogu pomoći u poticanju kontrakcija i pražnjenja želuca. Odličan je čaj za regulaciju probave jer stimulira probavne enzime kako bi tijelo moglo brzo razgraditi hranu. Dokazano je da đumbir ublažava mučninu i povraćanje te može pomoći kod drugih probavnih problema kao što su grčevi, nadutost i plinovi.

Čaj od đumbira možete napraviti od svježeg ili sušenog korjena, samljevenog u prahu.

Priprema
  1. Stavite jednu jušnu žlicu sitno narezanog korijena đumbira u 250 ml ključale vode.
  2. Kuhajte 10 – 20 minuta na tihoj vatri.
  3. Procijedite u šalicu i po želji dodajte par kapi limuna.

Pijte u gutljajima, 1 – 2 puta dnevno.

Pročitajte članak “Čaj od đumbira i cimeta – ljekovitost za želudac i mršavljenje“.

Čaj od komorača za probavu
FOTO: Getty Images

Čaj od komorača za probavu

Komorač je začinska biljka ugodnog mirisa čije sjemenke i stabiljka imaju okus sličan sladiću. Njegov aromatičan okus osvježava, a može se jesti sirov ili kuhan.

Prema studijama antioksidativni spojevi komorača pomažu u prevenciji čira na želucu. Također, odličan je čaj za poticanje probave. Ispijanje šalice čaja dnevno kroz 28 dana dokazano potiče lijenu probavu, čime ublažava zatvor i pospješuje rad crijeva.

Priprema
  1. Prelijte jednu čajnu žličicu sjemenki komorača s 250 ml prokuhane vode.
  2. Ostavite poklopljeno da odstoji 5 – 10 minuta.
  3. Zatim procijedite.

Pijte toplo dva puta dnevno. Za čaj možete koristiti i svježe naribani korijen komorača.

Pročitajte članak “Čaj od komorača – ljekovita svojstva, upotreba i nuspojeve“.

Sena čaj za probavu
FOTO: Shutterstock

Sena čaj za probavu

Sena je tropska, grmolika biljka koja naraste i do dva metra. Sadrži kemikalije zvane senozidi, koje se razgrađuju u debelom crijevu i djeluju na glatke mišiće, potičući kontrakcije debelog crijeva i redovito pražnjenje crijeva.

Studije su pokazale da je čaj od sene vrlo učinkovit laksativ i kod djece iznad 10 godina i kod odraslih sa zatvorom uzrokovanim različitim uzrocima. Međutim, najbolje ga je piti samo povremeno kako ne bi izazvao proljev.

Priprema
  1. Stavite jednu čajnu žličicu osušenih listova sene u 250 ml vruće vode.
  2. Ostavite poklopljeno da odstoji 5 – 10 minuta.
  3. Potom procijedite.

Pijte po potrebi.

Pročitajte članak “Čaj od sene – snažni prirodni laksativ, nuspojave i priprema“.

Zeleni čaj za probavu
FOTO: Getty Images

Zeleni čaj za probavu

Zeleni čaj je jedna od najviše istraživanih vrsta čajeva, zbog svojih brojnih potencijalnih zdravstvenih dobrobiti. Kroz povijest se koristio kao prirodni lijek za proljev i infekciju Helicobacter pylori, sojem bakterije koja može uzrokovati bolove u trbuhu, mučninu i nadutost.

Ublažava i druge želučane probleme, smanjuje upale, olakšava grčeve u želucu, pa čak može pomoći i kod poteškoća koje se odnose na metabolizam i gubitak težine.

Koristite 1 – 2 šalice dnevno.

Pročitajte članak “Zeleni čaj za zdravo mršavljenje – doziranje i nuspojave“.

Čaj od kamilice za probavu
FOTO: Getty Images

Čaj od kamilice za probavu

Kamilica je jedna od najomiljenijih biljaka. Čaj od kamilice je lagan, aromatičan i često se smatra jednom od najboljih vrsta čajeva.

Opušta mišiće probavnog sustava i liječi probleme kao što su plinovi, žgaravica, mučnina, povraćanje i proljev. Također, smanjuje proizvodnju pepsina koji je povezan s refluksom kiseline.

Priprema
  1. Stavite jednu jušnu žlicu suhe kamilice u jednu šalicu vruće vode.
  2. Poklopite i ostavite pet minuta.
  3. Zatim procijedite.

Pijte toplo, dva puta dnevno.

Pročitajte članak “Čaj od kamilice – za nesanicu, dijabetes, hemeroide i druge tegobe“.

Čaj od kima za probavu
FOTO: Shutterstock

Čaj od kima za probavu

Aromatične sjemenke kima drevni su lijek za probavne probleme, bronhitis, pa čak i grčeve. Najbolji je biljni čaj za želudac i probavu jer djeluje protiv nadutosti želuca i crijevnih grčeva. Poboljšava probavu potičući izlučivanje želučanih sokova i poboljšavajući cirkulaciju krvi i crijevne sluzi kroz želudac.

Smiruje nadraženi ili nervozni želudac te pomaže kod probavljanja hrane nakon obroka. Usto, potiče zdrav apetit, a njegov prirodni probiotički učinak također pomaže u ponovnoj izgradnji zdrave crijevne flore.

Priprema
  1. Stavite jednu čajnu žličicu samljevenih sjemenki kima u 250 ml vruće vode.
  2. Poklopite i ostavite 10 minuta.

Čaj od sjemenki kima podržava zdravu probavu, osobito kada se konzumira nakon obroka.

Mješoviti čaj za probavu i nadutost

Za sveobuhvatniju pomoć pomiješajte jednake dijelove kima, paprene metvice i kamilice. Ova mješavina predstavlja idealnu kombinaciju za cijeli probavni trakt. Kim ublažava nadutost i umiruje crijeva, paprena metvica otklanja grčeve i ublažava bolove u trbuhu, a kamilica djeluje antibakterijski i blago opuštajuće.

Pročitajt članak “Koji se čajevi ne smiju miješati, a koji se čajevi mogu miješati“.

Čaj za bebe za probavu
FOTO: Getty Images

Čaj za bebe za probavu

Tijekom dojenja majke mogu piti biljne čajeve koji djeluju protiv nadutosti i koji jačaju rad želuca i probavnog sustava. Na taj način mogu nježno prenijeti dobrobiti čajeva putem mlijeka na svoju bebu. Majke koje ne doje mogu pak dodati biljni čaj u bebinu formulu.

Komorač je jako blag čaj protiv nadutosti i vjetrova kod beba. Eterična ulja u komoraču sprječavaju grčeve i potiču rad crijeva kod male djece.

Kamilica se uvijek preporučuje kao dječji čaj za probavu. Ima opuštajuća svojstva kojima može ublažiti grčeve i nadutost te spriječiti gastrointestinalne poremećaje.

Suhe borovnice su svrstane među najbolje lijekove protiv proljeva kod djece jer tanini u borovnicama djeluju adstrigentno.

Pročitajte članke:

Planinski čaj za probavu
FOTO: Shutterstock

Planinski čaj za probavu

Planinski čaj je napravljen od biljaka koje rastu na planinskim livadama. Sadrži visoku razinu antioksidansa, polifenola i eteričnih ulja, uključujući flavonoide. Preporučuje se kod zatvora jer potiče pokretljivost crijeva i normalno pražnjenje kad se pije redovito.

Laksativno djelovanje čaja postiže se kombinacijom lišća sene i kore krkavine (lat. Frangulae cortex). Sadrži i druge ljekovite biljke kao što su npr. cvijet kamilice, list paprene metvice, korijen sladića, plod borovice itd. Ovi ljekoviti dijelovi biljaka smanjuju i sprječavaju grčeve te normaliziraju rad gastrointestinalnog trakta, uklanjajući plinove i kolike.

Pročitajte članak “Planinski čaj za čišćenje crijeva, mršavljenje i probavu – djelovanje i gdje kupiti“.

Napomena

Iako se čajevi općenito smatraju sigurnima za većinu ljudi, neki čajevi nisu prikladni za djecu, trudnice ili osobe koje uzimaju određene lijekove, pa se obavezno posavjetujte sa svojim liječnikom prije korištenja.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Walters, M. (2022). Does tea really help with digestion? Live Science.
  2. Caron, M. (2021). 7 Teas for Digestion – A Sip For Gut Wellness. Tea Drops.
  3. Streit, L. (2019). 9 Teas That Can Improve Digestion. Healthline.
  4. Caraway Seeds: Health Benefits and Remedies. Healthy Hildegard.

Ocijenite članak

4.40 / 5   5

Foto: Getty Images

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu