Najbolji čaj za crijeva: Imamo popis biljaka od kojih možete napraviti šalicu toplog napitka koji liječi razne tegobe i štiti od bolesti

Najbolji čaj za crijeva

Jednostavna šalica čaja od davnina se koristi kao prirodni način u liječenju probavnih problema i za poboljšanje zdravlja crijeva. Zdravi probavni sustav ključan je za naše imunološko zdravlje, a samim time i za vođenje zdravog, aktivnog života.

Čaj za crijeva i želudac ima brojne zdravstvene koristi, ne samo za liječenje, nego i za sprječavanje bolesti i očuvanje optimalnog zdravlja.

Listovi čaja sadrže antioksidanse, polifenole i druge biljne spojeve koji pomažu radu probavnih enzima i na svoj jedinstven način doprinose zdravlju probavnog sustava.

Šalica čaja održava naše tijelo hidriranim i time sprječava konstipaciju.

Polifenoli čaja djeluju kao prebiotici koji hrane zdrave bakterije koje žive u probavnom traktu. Potiču zdravu crijevnu floru koja poboljšava probavu, imunitet i održava normalnu tjelesnu težinu.

Ako imate učestale želučane tegobe ili se često prejedate, čaj može biti sjajan način da pomognete probavi i umirite želudac i crijeva. Zato u nastavku otkrijte koji je najbolji čaj za crijeva.

Najbolji čaj za crijeva

Dokazano je da nekoliko biljnih čajeva pomažu kod mučnine, zatvora, nadutosti, grčeva i drugih probavnih smetnji.

Ako patite od navedenih simptoma, posegnite za toplom šalicom jednog od sljedećih biljnih saveznika.

Najbolji čaj za crijeva
FOTO: Shutterstock

Paprena metvica

Paprena metvica je poznata po svojem osvježavajućem okusu i sposobnosti da umiri želučane tegobe. Koristi se tisućama godina zbog raznih zdravstvenih prednosti.

Sadrži prirodne kemikalije koje pomažu probavnom traktu i smanjuju grčeve u crijevima.

Ispitivanjima je također utvrđeno da je učinkovita u liječenju sindroma iritabilnog crijeva (IBS).

Stolisnik

Čaj od stolisnika također je dio tradicionalne medicine već tisućama godina. Ima antiseptička, antibakterijska i adstringentna svojstva zbog čega se koristi za ublažavanje boli, upala i probavnih poremećaja.

Zbog visokog sadržaja antioksidansa pomaže u jačanju imunološkog sustava.

Sadrži flavonoide, biljne kemikalije koje povećavaju količinu sline i želučane kiseline te na taj način poboljšava probavu. Zbog svojeg protuupalnog svojstva štiti želučanu sluznicu od želučane kiseline i smanjuje upalu.

Stolisnik se već dugo koristi za liječenje sindroma iritabilnog crijeva (IBS), proljeva, nadutosti, zatvora, grčeva u želucu i crijevima te gastritisa.

čaj za crijeva i želudac
FOTO: Shutterstock

Đumbir

Korijen đumbira stoljećima se koristi u biljnoj i ajurvedskoj medicini kao čaj za crijeva i želudac. Ima snažno protuupalno djelovanje kojim smiruje želučane tegobe i poboljšava probavno zdravlje.

Potiče protok sline, žuči i proizvodnju želučanog soka. Ispijanjem toplog čaja od đumbira neposredno prije ili tijekom obilnog obroka možemo spriječiti žgaravicu, bolove u trbuhu i probavne smetnje.

Spojevi u đumbiru, poznati kao gingeroli i shogaoli, pomažu u poticanju kontrakcija i pražnjenja želuca. Zbog toga ovaj ljekoviti, pikantni napitak pomaže kod mučnine, grčeva, nadutosti i plinova.

Čaj od limunske trave

Limunska trava sadrži spoj zvan citral koji ima protuupalna svojstva. U kineskoj tradicionalnoj medicini koristi se kao lijek za smanjenje simptoma kod određenih želučanih problema kao što su nadutost i zatvor.

Osim što je jako ukusan, čaj od limunske trave dokazano smiruje želudac i kontrolira ispravan rad probavnog sustava.

Čaj od limunske trave
FOTO: Shutterstock

Čaj od cimeta

Čaj od cimeta također se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini u Kini i Egiptu. Svojim protuupalnim svojstvima pomaže kod želučanih i crijevnih grčeva.

Ovaj mirisni čaj je pravi saveznik u borbi protiv probavnih smetnji, mučnine, plinova i proljeva.

Čaj od korijena anđelike

Korijen anđelike se od davnina koristi u narodnoj medicini. Ima zemljani okus, pomalo nalik celeru, a njezin čaj pomaže kod probave pospješujući zdrav rad probavnog trakta.

Prema studijama, polisaharid u korijenu anđelike štiti želudac od oštećenja jer povećava broj zdravih stanica i krvnih žila u probavnom traktu.

Iz tog razloga anđelika se koristi kod oštećenja crijeva kod osoba s ulceroznim kolitisom.

Čaj od korijena maslačka
FOTO: Shutterstock

Čaj od korijena maslačka

Korijen maslačka poznat je u biljnoj medicini jer potiče rad jetre, bubrega i probavnog sustava te poboljšava zdravlje cjelokupnog organizma.

Istraživanja su pokazala da korijen maslačka može biti posebno koristan u borbi protiv dijabetesa tipa 2 i drugih bolesti probavnog sustava.

Čaj od maslačka ima gorak, zemljani okus. Kao gorak tonik nježno čisti crijeva i održava zdravu crijevnu floru jer sadrži inulin koji je prirodan prebiotik.

Kombucha čaj

Kombucha čaj je lagano gazirano piće koje ima osvježavajući okus, a smatra se da potječe iz Kine, gdje se piće tradicionalno posluživalo. Iz Kine se proširio u Japan i Rusiju, a zatim u cijeli svijet.

Kombucha se proizvodi simbiotskom fermentacijom zašećerenog čaja pomoću simbiotske kulture bakterija i kvasca koja se naziva “majkom” ili “gljivom”.

Ova “gljiva” je prirodni probiotik koji uravnotežuje crijevnu floru zadržavajući korisne, a uklanjajući štetne tvari iz probavnog trakta.

Probiotici su zdrave žive bakterije koje pomažu neometanom radu crijeva, jačajući imunološki sustav i  poboljšavajući regulaciju šećera u krvi. Probiotici u čaju također smanjuju upale i doprinose cjelokupnom zdravlju crijeva i probavnog sustava.

Čaj od sene
FOTO: Shutterstock

Čaj od sene

Sena je biljka koja dolazi od velikog roda biljaka cvjetnica iz obitelji mahuarki (lat. Cassieae). Zanimljivo je da je upotreba sene otkrivena u drevnim spisima koji opisuju nekoliko učinaka biljke, uključujući njezine laksativne učinke.

I današnja znanost to potvrđuje jer ova biljka sadrži kemikalije zvane senozidi koji se razgrađuju u debelom crijevu i djeluju na glatke mišiće, potičući kontrakcije i pražnjenje crijeva.

Studije su pokazale da je čaj od sene vrlo učinkovit laksativ i kod djece i kod odraslih koji pate od konstipacije izazvane različitim uzrocima.

Ako želite odabrati najbolji čaj za crijeva, osim navedenih čajeva, možete koristiti zeleni ili crni čaj, pu-erh čaj i čaj od komorača jer oni imaju nježan i ljekoviti učinak ne samo na želudac i crijeva, nego i na naše cjelokupno zdravlje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   3

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu