Đumbir kao začin i lijek
- 2 komentara
- 5 min čitanja
Đumbir (eng. ginger) ima vrlo specifičnu, vatrenu i oštru aromu. Njegov miris će mnoge asocirati na azijsku kuhinju. Za to postoji dobar razlog, đumbir je jedna od najzastupljenijih namirnica u indijskoj i većini ostalih azijskih kuhinja. Dva su glavna razloga zbog kojih je đumbir toliko popularan u prehrani.
Prvi je specifičan okus zbog kojega ga mnogi obožavaju (a neki izbjegavaju). Drugi razlog je taj da je đumbir jedan od najranije otkrivenih biljnih lijekova u ljudskoj povijesti. Poznato je da je uzgajan jako davno, još prije 3 000 godina. Ljekovitost đumbira je višestruka.
U prehrani i medicini se koristi korijen đumbira koji je tamno žute do smeđe boje. Koristi se sirovi, svježi korijen ili osušeni (u prahu) koji se dodaje kao začin jelima.
Napomena: Točnije bi bilo reći da se koristi izdanak đumbira (a ne korijen) jer njega konzumiramo. U prehrani se, zbog jednostavnosti, najčešće ipak govori o korijenu đumbira, a ne o izdanku.
Đumbir – ljekovitost
Vatrena i pikantna nota đumbira zaslužna je za mnoga zdrava svojstva biljke (i sirove i u prahu). Đumbir potiče metabolizam i stimulira moždanu aktivnost. Uz to đumbir liječi:
- kašalj, prehladu, suhoću grla,
- vrtoglavicu, migrenu,
- proljev i opstipaciju,
- upalu zglobova,
- astmu, koleru, čak i anoreksiju.
Spominje se i đumbir kao lijek za želudac jer pozitivno utječe na probavu, te đumbir kao lijek protiv raka zbog mogućeg utjecaja na uništenje tumorskih stanica. Možete koristiti i obloge od đumbira za zglobove, a đumbir će pomoći kod smanjenja boli i otoka.
Aktivni sastojci biljke oleorezin i terpeni zaslužni su za čišćenje limfnog sustava, antiseptičko djelovanje, olakšanje kod opstipacije, bolju cirkulaciju.
Istraživanja pokazuju i da đumbir umanjuje loši kolesterol te da blokira utjecaj prostaglandina koji je odgovoran za upale žila u mozgu, česti uzrok migrena. Svoje blagotvorno djelovanje na probavu ova biljka može zahvaliti aktivnim sastojcima gingerolu, zingeronu i shoagolu, oni neutraliziraju želučane kiseline i umiruju mišićni tonus želuca.
Đumbir – nutritivna vrijednost
Korijen đumbira u količini od 100 g ima energetsku vrijednost 80 kcal, od čega 1,82 g čine proteini, 0,75 g masti, a ugljikohidrati 18 g. Bogat je mineralima, u značajnijim količinama sadrži magnezij, kalij, bakar i mangan.
Među vitaminima najzastupljeniji je vitamin C, vitamini B skupine (zastupljen je B6) te u manjim količinama pantotenska kiselina i niacin.
Đumbir za mršavljenje
Tradicionalno se đumbir koristi za poboljšavanje probave, ubrzavanje metabolizma i reguliranje rada crijeva. Sadrži dijetalna vlakna koja se ne mogu razgraditi u crijevima pa to potiče rad crijevnih mišića što djeluje na bolju probavu.
Đumbir također zagrijava organizam te smanjuje nadutost, a smatra se da time djeluje na smanjenje apetita. U kombinaciji s redovnom tjelovježbom i zdravom prehranom može utjecati na gubitak kilograma.
Proizvodi koji sadrže đumbir, kao što su tablete za mršavljenje, se često reklamiraju kao jedina pomoć koju trebate kod gubljenja masnih naslaga te viška kilograma.
Međutim, njihovo djelovanje nije potvrđeno te se ne može reći da će imati pozitivan efekt bez zdrave prehrane te redovnog vježbanja.
Đumbir – čaj
Čaj od đumbira možete pripremiti od sušenog đumbira ili od korijena đumbira. Svježi korijen đumbira možete kupiti na većini tržnica, trgovina mješovitom robom i u dućanima zdrave prehrane.
Čaj od praha đumbira pripremite tako da pola čajne žličice praha đumbira pomiješate sa šalicom vrele vode i ostavite par minuta. Ako želite jači okus čaja, pojačajte dozu, a za slabiji okus smanjite količinu.
Čaj od korijena đumbira pripremite na sljedeći način:
- Stavite grijati litru vode.
- Komad đumbira širine oko 4 centimetra operite, ogulite i sitno nasjeckajte.
- Kad voda zakipi u nju ubacite sitno nasjeckani đumbir te čaj kuhajte oko 15 – 20 minuta.
- Nakon što je čaj skuhan, procijedite ga i začinite limunom ili medom ako želite.
Čaj od đumbira u prahu možete kupiti u trgovinama zdrave hrane kao što su:
- bio&bio trgovine – 25.90 kuna po cijeni od 40 grama,
- Terra Organica – 15 kuna za 100 grama.
Kako jesti đumbir?
Osim što od đumbira možete napraviti čaj, njime možete dati posebnu aromu i ljekovitost bilo kojem jelu. U nastavku donosimo dva primjera za jela s đumbirom.
Đumbir – recepti
Đumbir se najviše koristi kao začin pa njime možete začiniti predjela, glavna jela, pa čak i deserte. Brzo ćete ga unijeti kroz neko tekuće jelo poput smoothijea ili zdrave juhe.
Zdravi smoothie s đumbirom
Za zdravi smoothie možete koristiti razno povrće, voće i začine. Donosimo prijedlog za zeleni smoothie od špinata. Trebat ćete:
- čajnu žličicu svježe naribanog đumbira,
- šalicu punu listova špinata,
- dvije jušne žlice meda,
- šaku badema,
- šalicu mlijeka.
Špinat operite i narežite, a korijen đumbira očistite i ogulite. Nakon toga sve sastojke pomiješajte u blenderu. Ovako pripremljeni smoothie je bogat hranjivim tvarima te može poslužiti kao pravi energetski napitak.
Krem juha od mrkve i đumbira
Mrkva je zdravo povrće koje će dati kremastu teksturu i fini okus svakoj juhi. Kako biste joj podarili dašak ljutog okusa pripremite je s malo đumbira. Takva krem juha od đumbira i mrkve će Vas brzo zagrijati i nahraniti.
Ova juha je pogodna za vegane, vegetarijance te ne sadrži gluten. Trebat ćete sljedeće sastojke:
- 750 grama nasjeckane mrkve,
- 1 glavica nasjeckanog crvenog luka,
- 2 nasjeckane stabljike celera,
- 2 jušne žlice maslinovog ulja,
- 2 jušne žlice kurkume,
- 1 litra povrtnog temeljca,
- nasjeckani komad đumbira od 5 centimetara,
- 2 režnja sitno nasjeckanog češnjaka.
Priprema:
- Nakon što ste sve povrće oprali i nasjeckali, na maslinovom ulju dinstajte luk, celer, mrkvu, češnjak desetak minuta.
- Povrće u loncu začinite đumbirom i kurkumom i nastavite dinstati 5 minuta.
- Povrće u loncu zalijte povrtnim temeljcem te kuhajte na visokoj temperaturi dok ne uzavre, a zatim smanjite temperaturu te kuhajte narednih 15 minuta.
- Juha je gotova kad je mrkva potpuno mekana. Sklonite je s vatre te juhu propasirajte štapnim mikserom.
Kad budete pravili juhu, možete dodati i začine poput lovora, peršina ili korijandera.
Đumbir – nuspojave
Svaka ljekovita biljka koja sadrži razne fitokemikalije u nekoj koncentraciji može biti otrovna, pa tako i đumbir. Stoga postoje neke nuspojave koje se mogu pojaviti kod kroničnih bolesnika, trudnica ili kod prekomjerne upotrebe. To su:
- blaga žgaravica,
- proljev,
- obilno menstrualno krvarenje,
- iritacija kože ako se primjenjuje direktno na koži,
- mijenjanje razine šećera u krvi te inzulina što može utjecati na primjenu lijekova kod osoba s dijabetesom,
- u trudnoći postoji mogućnost od povećanog krvarenja ili rizika po život novorođenčeta, ali su ti rizici jako mali i rijetki.
Ne postoji dovoljno informacija o tome kako đumbir utječe na majku koja doji te posljedično i na dijete pa se dojiljama još uvijek ne preporučuje svakodnevna upotreba đumbira.
Saznajte više o ljekovitosti đumbira i receptima s đumbirom u sljedećim člancima:
- Vodič: Đumbir – ljekovitost, recepti i sve prednosti,
- Čaj od đumbira – recept za pripremu,
- Đumbir, med i limun – recepti,
- Đumbir za mršavljenje,
- Đumbir (Zingiber officinalis) – kako ga koristiti?,
- Kako i zašto (ne) jesti đumbir u trudnoći?,
- Đumbir u prahu – upotreba, ljekovitost i gdje kupiti?,
- Čaj od đumbira i cimeta – ljekovitost za želudac i mršavljenje,
- Kandirani ili ušećereni đumbir – ljekovitost i recept,
- Đumbir, med i limun – recepti za podizanje imuniteta i mršavljenje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kronična upala je česta i opasna! Kako znati imate li je?
- Maja Kuzelj Grgić
- 5 min čitanja