Zašto su suhe marelice dobre za naše zdravlje?
- 2 komentara
- 2 min čitanja
Marelice su odavno prepoznate kao iznimne namirnice koje doprinose poboljšanju cjelokupnog zdravlja. No, jeste li znali da sušene marelice imaju više hranjivih tvari i nose više zdravstvenih prednosti od svježih?
Prednosti suhih marelica proizlaze iz činjenice da proces sušenja ne oštećuje plod i ne mijenja ili umanjuje njegov hranjivi sastav.
Sušeno voće ima karakterističan okus, a osim visokog udjela šećera izvor je vitamina, mineralnih tvari, ali i polifenolnih spojeva.
Suhe marelice su vrlo cijenjene i tražene zbog visokog sadržaja beta-karotena, koji je odgovoran za formiranje vitamina A. Beta-karoten pomaže osigurati dobar vid i zaštitu od uobičajenih uzroka oštećenja vida. Ljudi koji redovito uzimaju prirodnu dozu vitamina A otporniji su na razna pogoršanja vida.
Vitamin A smatra je bitnim vitaminom kroz sve faze života, a osim na vid ima učinak i na:
- reprodukciju,
- pravilan razvoj zametka,
- rast,
- imunološki sustav,
- diferencijaciju stanica.
Istraživanje provedeno na Sveučilištu u Jeruzalemu 2017. godine bavilo se učinkom vitamina A na karcinom, diferencijaciju matičnih stanica i imunološki sustav. Rezultati su pokazali veliku važnost vitamina A u prehrani ljudi.
Uz beta-karoten, suhe marelice još sadrže željezo, kalcij, kalij, fosfor i vitamin C. Preventivno djeluju na razvoj bolesti srca i očiju, a sadrže i karotenoid likopen koji ima jako antioksidativno djelovanje.
100 g suhih marelica (prema USDA bazi podataka) sadrži:
- 250 kcal,
- 2.5 g proteina,
- 5 g ukupnih masti,
- 72.5 g ugljikohidrata,
- 10 g prehrambenih vlakana,
- 12.5 g ukupnih šećera,
- 100 mg kalcija,
- 2.7 mg željeza,
- 25 mg natrija,
- 3 mg vitamina C,
- 250 IU vitamina A.
Kalcij pomaže u izgradnji jakih kostiju, Vitamin C je odlično sredstvo za jačanje imunološkog sustava, a željezo je bitno u zdravom formiranju hemoglobina koji omogućuje prijenos kisika do organa. Redovna doza od tih nutrijenata pomaže tijelu da se očisti i svakodnevno obnovi tako da vaši organi mogu nastaviti nesmetano obavljati svoje funkcije.
Osim gore navedenog, suhe marelice pomažu kod problema zatvora, loše probave te pomažu i u smanjenju masnih naslaga.
Suhe marelice pozitivno utječu na održavanje razine postprandijalne glukoze, odnose koncentracije glukoze u krvi nakon obroka.
U St. Michael’s bolnici u Torontu 2018. godine istraživan je učinak sušenog voća na regulaciju postprandijalne glikemije, a u fokusu su bile sušene marelice, sušene datulje, grožđice sultana. U istraživanju je sudjelovalo 10 zdravih dobrovoljaca koji su konzumirali kruh i navedeno sušeno voće. Zanimljivo je kako su sušene marelice pokazale značajan učinak na snižavanje razine glukoze u krvi nakon konzumacije bijelog kruha.
Uvijek birajte organske suhe marelice umjesto onih umjetno tretiranih.
Suhe marelice, poput svih drugih vrsta sušenog voća, imaju dosta kalorija i mnogo šećera, stoga ako želite iskusiti sve njihove benefite za zdravlje, jedite ih umjereno.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Viguiliouk E., Jenkins A. L., Blanco Mejia S., Sievenpiper J. L., Kendall C. (2018). Effect of dried fruit on postprandial glycemia: a randomized acute-feeding trial. Nutrition & diabetes, 8(1), 59. doi:10.1038/s41387-018-0066-5
- Ćetković G., Čanadanović-Brunet J., Vulić J., Djilas S., Tumbas Šaponjac, V. (2014). Antioxidant and sensorial properties of linden honey with dried apricots. Chemistry & biodiversity, 11(11), 1861–1870. doi:10.1002/cbdv.201400028
- Bjarnadottir A. (2017.) Dried Fruit: Good or Bad? Healthline
- Bar-El Dadon S., Reifen R. (2017). Vitamin A and the epigenome. Critical reviews in food science and nutrition, 57(11), 2404–2411. doi:10.1080/10408398.2015.1060940