Niski tlak ljeti: Što jesti za vrijeme vrućina?
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Jeste li od onih osoba koje se često žale na simptome niskog tlaka upravo ljeti? Jeste li možda čak i pali u nesvijest? Oni koji godinama žive s niskim krvnim tlakom već znaju na vrijeme prepoznati kada bi se mogao dogoditi trenutak zamračenja.
Niski tlak ljeti posebice dolazi do izražaja, a neke od uobičajenih naznaka su:
- umor
- vrtoglavica
- mučnina
- nesvjestica
- osjećaj slabosti
- zamagljen vid
- zbunjenost
- hladne i znojne ruke.
Niskom krvnom tlaku posebice su sklone osobe koje već imaju određena medicinska stanja, ali jednako tako i starije osobe, trudnice, osobe koje uzimaju lijekove te zdrave osobe sa sklonošću niskom tlaku.
Niski tlak ljeti problematičan je zbog visokih temperatura, dehidracije te gubitka ne samo vode, već i elektrolita. Neki od generalnih savjeta kako se nositi s niskim tlakom kada vani temperatura dostiže svoj maksimum su:
- redoviti unos tekućine
- češći i lagani obroci
- izbjegavanje alkohola
- laganija odjeća
- izbjegavanje dugotrajnog stajanja
- izbjegavanje boravka vani tijekom najvrućih sati.
Ako trebate detaljnije savjete oko pomoći niskog krvnog tlaka ljeti, posebice kad je u pitanju prehrana, evo nekih općih smjernica i recepata koji vam mogu pomoći. Ove savjete uzmite u obzir samo ako ste zdravi i nemate drugih zdravstvenih problema ili posebnih prehrambenih zahtjeva.
Niski tlak ljeti – namirnice koje pomažu
Važno je napomenuti da je, ako patite od niskog krvnog tlaka, potrebno pronaći uzrok. Među uzrocima su disbalans elektrolita, krvožilne bolesti, smanjen volumen krvi, emotivna nestabilnost, pretjerana konzumacija alkohola i narkotika.
Naravno, postoje i drugi uzroci, no kada znate što je vaš uzrok, treba raditi na otklanjanju istog. Kada nije poznato što je točan uzrok niskog krvnog tlaka, tada možemo razmotriti slučaj gdje ćemo si pomoći prehranom i na neke druge načine.
Sol je jedan od najčešćih narodnih savjeta kada je u pitanju niski tlak ljeti. No, to ne znači da se moramo baciti na slane grickalice poput raznih kaloričnih čipseva, štapića i sl.
Za početak, prije nego nešto zagrizemo, važno je nešto popiti. Iako se svake godine daju savjeti oko redovite konzumacije tekućine ljeti, i dalje velik broj ljudi nema naviku nošenja boce vode sa sobom ili redovitog pijenja.
Ako tu naviku nemamo i ostatak godine, ljeti vrlo lako zaboravimo piti prije pojave osjećaja žeđi. Međutim, znate li da obična voda ljeti, bez obzira na količinu nekad nije dovoljna za hidrataciju organizma?
Naime, veliku ulogu u hidrataciji organizma igraju već spomenuti elektroliti, a riječ je o mineralima kao što su kalij, natrij, magnezij i kalcij. Elektroliti se gube tijekom prekomjernog znojenja, a posebice kada ste ljeti i fizički aktivni. Osim klasičnih kupovnih izotoničnih napitaka, možete popiti i kokosovu vodu.
Pročitajte članak “Izotonični napitci: Kada ih je bolje popiti umjesto vode? Nutricionistica otkriva kako djeluju, što sadrže i kako ih napraviti kod kuće“.
Osim navedenog, pojedine vrste voća bogate su određenim elektrolitima, a tu se ubraja ljeto voće koje rado jedemo, poput lubenice, žute dinje, ananasa, citrusa poput limuna, ali i pojedino povrće kao što su rajčica, kelj, blitva i paprika.
Raznolika i nutritivno bogata prehrana treba osigurati dovoljne količine nutrijenata za ublažavanje niskog tlaka, a to se posebice odnosi na vitamine topive u vodi, odnosno vitamine B skupine i vitamin C te druge vitamine, poput vitamina E.
Nadalje, sol zaista može pomoći kod niskog tlaka, ali birajte namirnice koje u sebi prirodno sadrže više soli ili pak nutritivno bogate namirnice koje će vam, pored soli, osigurati i druge vitamine, minerale i proteine:
- meki punomasni sir
- morski plodovi
- masline.
Ako vam je potrebna instant slana grickalica, umjesto čipsa i drugih nutritivno siromašnih, a kalorijama bogatih proizvoda odaberite slane orašaste plodove i sjemenke. No, pripazite na količinu jer su ove skupine namirnica također bogate energijom.
Niski tlak ljeti i prijedlozi obroka
Evo kako treba izgledati dnevni meni kod niskog tlaka ljeti.
Doručak
Za doručak odaberite dimljeni losos koji također sadrži dosta soli, ali i omega-3 masne kiseline koje djeluju protuupalno te vitamin D.
Sastojci:
Priprema
- Tost tostirajte i svaku šnitu premažite s malo maslaca.
- Dodajte šnitu lososa na svaku krišku, a potom prepolovljene rajčice i rikolu.
- Po želji popaprite i dodajte malo morske soli iz mlinca.
Međuobrok
Za međuobrok odaberite:
- jogurt ili kefir s voćem ili orašastim plodovima i sjemenkama
- voćnu salatu s nekoliko badema
- nekoliko maslina i šnita tvrdog sira.
Ručak/večera
Za ručak i večeru najbolje je napraviti brze obrok salate koje će djelovati lagano i osvježavajuće.
Sastojci:
- 1 šalica rikole
- pola šalice ribanog kupusa
- 2 jušne žlice mekog punomasnog sira (salakis, feta sir i sl.)
- nekoliko cherry rajčica (prepolovljenih)
- nekoliko kriški svježeg krastavca
- 1 mala konzerva tune iz salamure (ocijeđena)
- nekoliko maslina
- 4 – 5 jušnih žlica konzerviranog graha (ispranog i ocijeđenog)
- 1 čajna žličica maslinovog ulja
- crni papar
- sol.
Priprema
- Pomiješajte sve sastojke i začinite.
Ovu obrok salatu možete raditi svaki dan u drugoj verziji na sljedeći način:
- odaberite barem 2 – 3 vrste svježeg povrća kao bazu
- dodajte mahunarku iz konzerve po želji (grah, slanutak, leća itd.)
- dodajte izvor proteina (kuhana jaja, konzervirana sardina, skuša ili tuna, pečena piletina ili puretina, tofu)
- dodajte izvor masti (nekoliko sjeckanih oraha, sjemenke ili maslinovo ulje)
- dodajte prirodne začine (mediteranski začini, crni papar, sol).
Također, u salatu dodajte po želji:
Pročitajte i ove članke:
- Jako nizak tlak: Kada predstavlja opasnost?
- Ljetna prehrana: Što je najbolje jesti tijekom vrućina? HZJZ je izdao preporuke i primjer jelovnika
- Pijenje vode i visoki tlak: Nutricionistica otkriva na što trebate paziti.