Slanutak – kako se priprema i slasni recepti
- 3 komentara
- 3 min čitanja
Slanutak je biljka iz obitelji mahunarki. Budući da je hranjiv i ukusan, slanutak je ujedno i jedna od osnovnih namirnica u zdravoj vegetarijanskoj prehrani. U trgovinama obično nalazimo suhi (dehidrirani) slanutak u rinfuzi, no moguće ga je kupiti i u konzervi, spremnog za konzumaciju bez pripreme. Premda vrlo rijetko, moguće je kupiti i svježi slanutak.
Slanutak o kojem u današnje vrijeme govore gotovo svi obožavatelji orašastog okusa, mahunasta je bjelančevinasta biljka koja se koristi u ljudskoj prehrani. Sjeme slanutka je slično sjemenu soje ili osušenom zrnu graška. Slanutak se najčešće koristi kao varivo ili kao dodatak drugom povrću u pripremi jela.
Istočnjaci slanutak melju u brašno i od njega pripremaju peciva, odnosno kruh. Prema zdravstvenim preporukama, muška osoba bi trebala unositi do 38 grama vlakana na dan, a žene do 25 grama vlakana.
Slanutak – nutritivne vrijednosti
Slanutak obiluje energijom. Bogat je vitaminima i mineralima. Mnogi nutricionisti tvrde da je slanutak bolji izbor čak i od mesa. Koliko je zapravo odličan slanutak proteini govore sami za sebe.
Manje je kaloričan, a sadrži gotovo jednako proteina koliko i meso. Slanutak obiluje i vlaknima. Kalcij, magnezij, mangan, cink, željezo i vitamin K koje nalazimo u slanutku pomažu u izgradnji koštane strukture.
Nutritivna vrijednost slanutka u količini od 100 grama:
- mononezasićene masne kiseline – 1,4 g
- polinezasićene masne kiseline – 2,7 g
- zasićene masne kiseline – 0,6 g
- masti – 6 g
- ugljikohidrati – 61 g
- dijetna vlakna – 17 g
- proteini – 19 g
- šećeri – 11 g.
Odlična je vijest da je slanutak u trgovinama dostupan tijekom cijele godine. Nepravedno je zapostavljen u svakodnevnoj prehrani, a iznimno je zdrav. Iskušajte ga i uvidjet ćete prednosti njegovog nutritivnog sastava.
Slanutak – zdravlje
Slanutak je jedna od žitarica koje su neophodne za zdravlje kostiju. Slanutak pomaže u liječenju sljedećih stanja i bolesti:
- unosom namirnica koje obiluju vlaknima smanjuje se razina glukoze u krvi (dijabetes)
- prevencija protiv koštanih fraktura
- održavanje optimalnog zdravlja kostiju
- smanjenje razine kolesterola
- smanjenje rizika od razvoja srčanih bolesti
- pomoć jetrenim enzimima u pravilnom funkcioniranju
- sinteza i obnavljanje DNA
- smanjenje rizika od razvoja karcinoma debelog crijeva
- prevenira konstipaciju ili zatvor
- potiče normalno funkcioniranje probavnog sustava.
Bitno je napomenuti da jela od slanutka nisu namijenjena samo onima koji žele smršavjeti. Dapače, namijenjena su i svima onima koji žele dobiti na kilaži putem zdrave i uravnotežene prehrane.
Slanutak recepti – slanutak kuhanje
Jela sa slanutkom potrebno je planirati jer se slanutak treba neko vrijeme namakati. Najbolje ga je namakati tijekom noći. Što duže namačete slanutak, kraće ćete ga kuhati. Slanutak koji se namače osam sati potrebno je kuhati najmanje dva sata. Slanutak koji je odstajao u vodi između 12 i 16 sati potrebno je kuhati svega sat vremena ili manje.
Slanutak će namakanjem nabubriti, ali neće znatno omekšati. Dobro ga isperite prije kuhanja. Stavite ga u lonac i zalijte vodom, dodajte prstohvat soli te kuhajte na jakoj vatri. Vrijeme potrebno da se slanutak skuha ovisi o tome koliko se dugo prethodno namakao. Kao što smo već napomenuli, može se kuhati 40 minuta ili čak i po dva sata.
Tijekom kuhanja kušajte slanutak nekoliko puta kako bi ste provjerili je li dovoljno omekšao. Ako ste zadovoljni, ugasite vatru i ostavite slanutak da još neko vrijeme odstoji u vrućoj vodi. Nakon toga odvojite vodu i slanutak je spreman za upotrebu.
Slanutak namaz
Humus, namaz od slanutka porijeklom iz Azije, vjerojatno je najpoznatije jelo s ovom namirnicom. Jednostavan recept za pripremu humusa možete pronaći u našem tekstu “Recept za hummus – namaz od slanutka“.
Za brzu pripremu namaza možete koristiti slanutak iz konzerve. Slanutak iz konzerve je odmah po otvaranju spreman za upotrebu. Može se dodati u:
- salate
- variva
- juhe
- kuhanu rižu
- umake
- itd.
Slanutak iz konzerve možete čuvati u hladnjaku u nemetalnoj ambalaži i do tri dana.
Slanutak salata s rajčicama
Slanutak se često priprema u salatama. Ova slanutak salata idealna je za bilo koje doba godine. Priprema se brzo i jednostavno.
Sastojci:
- slanutak
- crveni luk
- češnjak
- rajčica
- peršin
- maslinovo ulje
- sok od limuna
- sol
- papar.
Priprema
- Sve sastojke pomiješajte u većoj zdjeli i začinite prema vašem ukusu.
- Ovu salatu je najbolje poslužiti hladnu. Stoga salatu prije serviranja stavite na dva sata u hladnjak, a možete je ostaviti da se hladi i tijekom noći.
Uz slanutak odlično pašu i mlade mahune, feta sir, masline, artičoke, rikola i zelena salata.
Više o slanutku doznajte u člancima:
- Varivo od slanutka i leće
- Recept za hummus – namaz od slanutka
- Besan – zdravo brašno od slanutka
- Kako pravilno i brzo skuhati mahunarke?