Kelj na lešo (recepti) – kako ga pripremiti i s čime spojiti
- 3 komentara
- 4 min čitanja
Kelj je rasprostranjena, zdrava i lako dostupna biljka čiju hranljivost ne bi trebali previdjeti. Ipak, iako sadrži puno korisnih i hranjivih sastojaka, ne preporučuje se u sirovom obliku.
Riječ je o namirnici koja može imati goitrogeni (strumogeni) učinak. To znači da, kada se jede sirova, može spriječiti upijanje joda iz krvi. On je neophodan za funkciju štitnjače i njegov manjak može biti uzrok bolesti štitnjače – Hashimoto sindrom i hipotireoze.
Jednostavan način za smanjivanje goitrogenog učinka na organizam je kuhanje kelja, odnosno pripremanje kelja na lešo. Isto vrijedi i za druge “goitrogene” namirnice. Među njima su:
- prokulice,
- brokula,
- kupus,
- cvjetača,
- koraba,
- repa,
- pinjoli i
- kikiriki.
Osim toga, sirovi kelj sadrži oksalnu kiselinu koja se u tijelu veže s mineralima poput kalcija i magnezija te uzrokuje njihovu kristalizaciju. Ti kristali mogu oštetiti tkiva, uzrokovati razne upale i bubrežni kamenac.
Kako spremiti kelj?
Kuhanje kelja smanjuje njegova goitrogena svojstva za oko 90%. (Osim kuhanja, preporučuje se da ga pripremate u kombinaciji sa životinjskim mastima koje poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari.)
Kelj možete kuhati na pari, blanširati, dinstati ili pirjati i pržiti, dodati juhama i varivima, drugom povrću ili mesu te ubaciti u smoothie ili salatu. No najzdravije je pripremiti ga na sljedeći način:
- Uklonite drvenaste stabljike listova, jer njih nećete tako lako skuhati i učiniti mekima. Strgnite komade lišća s tvrdih stabljika i usitnite ih na manje komade.
- Komade kelja dobro isperite hladnom vodom. Pijesak i prašina lako se zadržavaju u brazdama na listovima.
- Napunite veliku posudu s vodom, lagano je začinite solju i pričekajte da zakuha na jakoj vatri.
- Kada voda zakipi, potopite isprani kelj u njoj. Posudu pokrijte poklopcem, pričekajte da ponovno zakuha, a zatim smanjite vatru. Nakon pet minuta pomoću vilice isprobajte mekoću kelja.
- Ako nije mekan, kuhajte ga još minutu ili dvije. Zatim procijedite listove kelja. Lagano ga protresite da bi se riješili vlage ili ga pritisnite uz cjedilo i dobro procijedite.
- Začinite s malo soli i papra te pospite svježim sokom od limuna ili maslinovim uljem. Poslužite i uživajte.
U pripremi nemojte koristiti temeljac za juhu ili varivo. Ova metoda zahtijeva veliku količinu tekućine koju treba odbaciti nakon kratkog kuhanja.
Kelj na lešo – kalorije
100 grama svježeg kelja ima oko 50 kalorija. Dodavanjem ulja i začina količina kalorija se povećava, ali on će vrlo teško postati opterećenje za vaš organizam i vašu kilažu.
Rolice od kelja s gljivama lisičarkama, smeđom rižom i umakom od brusnica
Sastojci (za 12 do 15 rolica):
- 1 glavica kelja, u listovima
- 1 1/2 šalica kuhane smeđe riže srednje dugog zrna
- 30 grama suhih lisičarki
- 2 glavice ljutike (ili luka)
- 1 grančica ružmarina
- 1 grančica origana
- 1 grančica timijana
- 1 jaja
- morska sol
- svježe mljeveni crni papar ili mljeveni bijeli papar
- 1 žlica melase
- 1 žlica maslinovog ulja
- 250 grama smrznutih brusnica
- sirovi med
Da bi omekšali listove kelja, kuhajte ih cjelovite u loncu kipuće vode začinjene solju nekoliko minuta. Zatim zagrijte pećnicu na 180 °C, a posudu za pečenje premažite maslinovim uljem.
Listove kelja osušite na čistom kuhinjskom ručniku ili krpi. Pazite da ne oštetite listove, jer će vam trebati cijeli kako biste smotali rolice!
Pecite komade ljutike na maslinovom ulju sve dok ne omekšaju. Dodajte im gljive lisičarke i listove ružmarina, origana i timijana ili majčine dušice.
U velikoj zdjeli pomiješajte već skuhanu rižu (više o kuhanju riže na poveznici), ljutiku, gljive i jaje. Začinite sa solju i paprom. Stavite dvije do tri žlice smjese na svaki od listova kelja i umotajte ih u tanke rolice.
Posložite ih u posudu za pečenje jednu do druge. U maloj zdjeli pomiješajte melasu i maslinovo ulje. Rolice poprskajte mješavinom i pecite u pećnici 15-20 minuta.
Tijekom kuhanja pripazite da u posudi ne bude previše tekućine. Za umak od brusnice stavite blago odmrznute brusnice u lonac sa 100 ml vode.
Zakuhajte vodu i pirjajte bobice nekoliko minuta. Pomoću štapnog miksera napravite pire od bobica i zasladite ga sirovim medom. Ovaj gusti umak poslužite s rolicama!
Veganska juha od kelja, krumpira i graha
Sastojci (za 6 tanjura):
- 1 žlica maslinovog ulja
- 1 veliki luk nasjeckan na kockice
- 1 mljeveni češanj češnjaka
- 2 grančice timijana
- 2 litre temeljca od povrća
- 2 kilograma krumpira, oguljenog i izrezanog na komadiće
- 2 limenke graha (približno 1000 ml)
- 2 lista lovora
- 5 zrna crnog papra
- 1 kilogram isjeckanih listova kelja,
- malo soli i mljevenog papra
Zagrijte maslinovo ulje u velikoj posudi za juhu. Dodajte luk, češnjak, timijan i kuhajte na srednje jakoj vatri oko 10 minuta, dok luk ne omekša ili dobije smeđu boju. Zatim u posudu dodajte temeljac od povrća.
U lonac ubacite krumpir, grah s tekućinom iz limenki, lovorove listove, zrna crnog papra i sol. Kuhajte oko 15 minuta ili koliko je potrebno da krumpiri omekšaju.
Na kraju dodajte listove kelja i kuhajte dodatnih 10 ili 15 minuta, dok se krumpir i kelj ne skuhaju. Juhu poslužite s peršinom i krutonima ili kruhom. Ideju potražite među našim receptima za kruh.
Varivo od kelja, kestena i šampinjona
Sastojci (za 6 tanjura):
- 50 grama maslaca
- 1 žlica maslinovog ulja
- 200 grama oguljenih i prepolovljenih glavica ljutike
- 500 grama šampinjona
- 1 zdrobljeni češanj češnjaka
- 2 lista lovora
- 2 grančice ružmarina
- 750 ml temeljca od povrća
- 150 ml suhog šerija (sherry) ili bijelog vina
- 300 grama kuhanih i prepolovljenih kestena
- 400 grama tanko narezanih listova kelja
- 1 žlica običnog brašna
- 1 žlica omekšanog maslaca
- 1 žlica senfa
- šačica nasjeckanog peršina
- sol
- svježe mljeveni crni papar
Zagrijte maslac i maslinovo ulje u velikoj tavi i popržite polovice glavica ljutike u njoj na jakoj vatri. Povremeno miješajte kako bi ih ravnomjerno popržili. Kada poprime smeđu boju, smanjite vatru.
Zatim dodajte šampinjone, češnjak, lovor, ružmarin, sol i papar. Miješajte oko pet minuta ili dok gljive ne postanu meke. Zatim ulijte u smjesu povrtni temeljac i šeri, ako ga koristite, te komadiće kestena.
Pustite za smjesa zavrije pa lagano kuhajte bez poklopca 25 do 30 minuta, sve dok se umak ne reducira. Na kraju dodajte kelj, potopite ga u tekućini i pokrijte poklopcem ili folijom.
Kuhajte tako još 5 minuta. U međuvremenu, pomiješajte brašno, omekšani maslac i senf tako da čine kremastu pastu. Kada se kelj skuha, umiješajte je u smjesu i lagano kuhajte dok se juha ne zgusne.
Posipajte peršinom i dodajte začine po potrebi ili želji. Više recepata s keljom potražite na poveznici.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja