8 ayurvedskih savjeta za probavne smetnje u proljeće

probavne smetnje u proljeće

Proljeće je savršeno vrijeme za vraćanje ravnoteže u tijelu. Prema ayurvedskoj medicini, ovo je vrijeme kada se tijekom zime nakupljena i dominantna kapha doša počinje topiti, smanjujući našu probavnu vatru ili agni – vitalnu silu odgovornu za razgradnju hrane, apsorpciju nutrijenata te eliminaciju otpada.

Zdrava probava zahtijeva snažnu i uravnoteženu probavnu vatru, jer njezina oslabljena moć dovodi do nakupljanja toksina (ama) u tijelu, što uzrokuje probavne smetnje i različite bolesti.

Ako je probavna vatra slaba, tijelo ne može pravilno probaviti hranu, što može dovesti do osjećaja težine, nadutosti, plinova i zatvora. Zato je važno potaknuti i uravnotežiti agni kako bi probava bila učinkovita i tijelo zdravo.

Probava nije samo fizički proces, već je povezana s našim mentalnim, emocionalnim i energetskim stanjem.

Različiti faktori koji utječu na zdravlje probavnog sustava su:

  • mentalni stresstres, anksioznost i negativne emocije mogu ozbiljno utjecati na probavni sustav
  • hormoni – hormoni igraju značajnu ulogu u probavnom procesu; hormoni štitnjače mogu utjecati na brzinu metabolizma, dok hormoni stresa (poput kortizola) mogu ometati probavu
  • imunološki sustav – zdravlje probave usko je povezano s funkcijom našeg imunološkog sustava; više od 70 % našeg imunološkog sustava nalazi se u probavnom traktu pa zdrava crijeva direktno podržavaju zdravlje cijelog tijela
  • prehrambene navike – prekomjeran unos prerađene hrane, nezdravih masti i rafiniranih šećera može izazvati upalne procese, smanjenje funkcije probavnog sustava i povećanje stresa u crijevima
  • crijevna flora – loša crijevna flora, koja se može narušiti nezdravom prehranom, antibioticima ili stresom, može dovesti do probavnih smetnji poput nadutosti, proljeva, zatvora i loše apsorpcije nutrijenata
  • spavanje i odmorkvaliteta sna također utječe na probavu; nedostatak sna ili loš san može narušiti probavni sustav i dovesti do smanjenja probavne vatre (agni). 

Simptomi loše probave

Prema ayurvedi probava je povezana s ravnotežom doša (vata, pitta, kapha). Neravnoteža može rezultirati različitim simptomima, ovisno o doši koja je pogođena:

  • kapha neravnoteža – osjećaj težine u želucu, nadutost, spor metabolizam, višak sluzi u dišnim putevima, tromost i umor
  • pitta neravnoteža – kiselina, žgaravica, osjećaj vrućine u želucu, proljev i iritacija crijeva
  • vata neravnoteža – neredovita probava, nepravilni apetit, zatvor, plinovi, podrigivanje, suhoća i grčevi u crijevima.

Pravilnom njegom probavnog sustava kroz zdravu prehranu, balansiranje hormona, smanjenje stresa i upotrebu biljnih pripravaka možemo svojem tijelu osigurati dugoročno zdravlje i vitalnost.

Ayurvedski savjeti za probavne smetnje u proljeće

Kako bismo podržali probavni sustav i uskladili tijelo s promjenama u prirodi, donosimo nekoliko jednostavnih, ali moćnih ayurvedskih savjeta.

1. Pijte tople napitke i prokuhanu vruću vodu

Jutarnji ritual ispijanja tople vode s limunom, prstohvatom soli i đumbirom potiče probavu, pomaže eliminaciji toksina i priprema želudac za hranu. Đumbir je poznat po svojstvima zagrijavanja i stimuliranja probavne vatre, sol potiče probavu, dok limun pomaže u detoksikaciji jetre.

Ključan ayurvedski savjet za zdravlje probave je također i ispijanje prokuhane vruće vode. Pijte malu količinu prokuhane vruće vode između obroka, a posebno prije i nakon obroka, kako biste olakšali proces probave.

Vruća voda potiče cirkulaciju, hidratizira tijelo, pomaže u stimulaciji probavne vatre, potiče omekšavanje toksina nakupljenih u probavnom sustavu i čisti crijeva.

Ujedno omogućuje bolju apsorpciju nutrijenata i smanjuje osjećaj težine koji je često prisutan u proljeće zbog povećane kapha doše.

Jutarnji ritual ispijanja tople vode s limunom, prstohvatom soli i đumbirom potiče probavu
FOTO: Getty Images

2. Jedite lako probavljivu hranu

U proljeće se preporučuje konzumacija lakših obroka koji ne opterećuju probavni sustav, kao što su kuhane žitarice poput riže i ječma, povrće poput tikvica, mrkve, brokule i šparoga, te voće poput jabuka i krušaka.

Hrana bogata vlaknima uključuje zeleno lisnato povrće koje pomaže u održavanju ravnoteže u probavi. Jedite manje obroke, ali češće jer se time održava probavna energija, smanjuje osjećaj težine i potiče pravilna apsorpcija nutrijenata.

Također, izbjegavajte masnu, prženu i tešku hranu koja može povećati kapha došu i pogoršati probavne smetnje.

3. Koristite začine za poticanje probave

Ayurveda je poznata po korištenju začina u prehrani koji ne samo da poboljšavaju okus jela, već i potiču probavu. U proljeće su začini poput đumbira, komorača, kumina, korijandera i crnog papra odlični za pravilan rad probave i smanjenje nadutosti.

Ayurvedska mješavina začina poznata kao Churna obično sadrži kumin, korijander, kurkumu, đumbir i druge biljke koje pomažu u stimulaciji probavne vatre. Možete pripremiti svoju vlastitu Churnu ili kupiti gotove ayurvedske mješavine.

Pripremite začinjene juhe, variva i čajeve koji će poboljšati probavu i pomoći u održavanju ravnoteže u tijelu.

4. Povećajte unos gorkih i trpkih okusa

Ayurveda preporučuje da u proljeće konzumiramo više gorkih i trpkih namirnica poput rikule, špinata, maslačka, gorke dinje, artičoka, kurkume i zelenog čaja.

Ovi okusi pomažu smanjiti nakupljenu sluz i toksine.

5. Ayurvedske formule za probavu

Triphala je jedna od najpoznatijih i najvažnijih ayurvedskih formula za probavu. Ova formula sastoji se od tri biljke – amla (indijski ogrozd), haritaki (Terminalia chebula) i bibhitaki (Terminalia bellirica).

Poznata je po sposobnosti da potiče redovitu probavu i izlučivanje toksina (ama). Služi kao prirodni laksativ i čisti crijeva te pomaže u smanjenju nadutosti, plinova i drugih probavnih smetnji.

Hingvastika Churna je ayurvedska mješavina koja sadrži asafoetidu (hing), kumin, korijander, komorač, kurkumu, đumbir i druge začine koji pomažu u smanjenju nadutosti, poboljšanju funkcije crijeva i stimulaciji probavnog procesa. Ova formula je posebno korisna za osobe koje pate od osjećaja nadutosti, loše probave i plinova.

Trikatu je mješavina tri začina – crni papar, đumbir i dugi papar (piper longum). Ovi začini stimuliraju probavnu vatru (agni), poboljšavaju apetit i potiču izlučivanje probavnih sokova.

Kumin, korijander i komorač su jedna od najpoznatijih ayurvedskih začinskih kombinacija za probavu. Ovaj čaj je lagan za pripremu i izuzetno koristan za umirenje probavnog sustava, smanjenje nadutosti i poticanje probave.

Ajowan sjeme (Trachyspermum ammi) je moćan začin koji se koristi u ayurvedi za poticanje probave i ublažavanje probavnih smetnji. Ajowan sadrži aktivne tvari koje pomažu u smanjenju plinova i nadutosti, stimuliraju izlučivanje probavnih sokova i poboljšavaju probavnu funkciju.

Kretanje stimulira crijevnu peristaltiku
FOTO: Getty Images

6. Redovita tjelesna aktivnost

U proljeće lagana tjelesna aktivnost poput joge, šetnje, biciklizma i plivanja može pomoći u smanjenju stresa, potaknuti cirkulaciju i održati ravnotežu probave.

Kretanje stimulira crijevnu peristaltiku, što omogućava lakši prolazak hrane kroz probavni sustav i eliminaciju toksina iz tijela. Redovita tjelovježba također pomaže u smanjenju kapha doše koja uzrokuje osjećaj težine i usporenu probavu.

7. Vježbe disanja

Tehnike disanja poput Pranayame, mogu nam pomoći u smanjenju stresa i stimulaciji probavnog sustava. Korištenje vježbi disanja poput Anulom Vilom (izmjenično disanje kroz nos) ili Kapalbhati (brzo izdisanje) jačaju probavni sustav i uklanjaju toksine.

8. Ayurvedske masaže

Masaže s ayurvedskim uljima stimuliraju i uravnotežuju probavni sustav. Napravite masažu trbuha kružnim pokretima s toplim uljem sezama i s nekoliko kapi eteričnog ulja lavande, đumbira ili naranče koji poboljšavaju cirkulaciju i pomažu u smanjenju nadutosti i bolova u trbuhu.

Prateći ove jednostavne ayurvedske savjete, možete olakšati probavne smetnje i uskladiti se s proljetnim ritmom prirode. Lagana prehrana, redovita fizička aktivnost i detoksikacijski rituali pomoći će vam da se osjećate energično i vitalno tijekom cijele sezone!

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Stay Inspired and Revitalized This Spring with Ayurveda. (2023). Banyan Botanicals.
  2. European Ayurveda® Tipps für den Frühling. (2022). European Ayurveda.
  3. Ripa Ajmera, A. (2022). 7 Ayurvedic Secrets for Healthy DigestionThe Well.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Getty Images

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu