Kako i gdje vas boli trbuh? Evo što to znači

bol u trbuhu

Bol u trbuhu, koja se javlja između prsnog koša i zdjelice, može se opisati na različite načine, npr. grčevita, bolna, tupa, povremena ili oštra. To je najčešći gastrointestinalni simptom u SAD-u, koji pogađa do 25 % ljudi.

Često su bolovi u trbuhu privremeni i nestaju sami od sebe s prilagodbom načina života i prehrane. Međutim, također mogu biti kronični ili ukazivati ​​na ozbiljno stanje koje zahtijeva liječničku pomoć.

Vrste bolova u trbuhu su sljedeće:

  • akutna bol u trbuhu – traje do tjedan dana
  • kronična bol u trbuhu – traje najmanje tri mjeseca
  • progresivna bol u trbuhu – pogoršava se s vremenom i obično dolazi s dodatnim simptomima
  • povremena bol u trbuhu – dolazi i prolazi, s razdobljima bez boli između epizoda.

Uzroci bolova u trbuhu

Uzroci variraju od blagih do teških i mogu utjecati na različite dijelove trbuha. Uobičajeni kratkoročni uzroci uključuju želučanu virozu, zatvor, proljev i refluks kiseline. Ozbiljniji uzroci koji mogu zahtijevati liječenje uključuju:

Kod žena bol u donjem dijelu trbuha može potjecati od menstrualne boli, ciste jajnika, spontanog pobačaja, fibroida, endometrioze, upalne bolesti zdjelice ili izvanmaternične trudnoće.

Uzroci bolova u trbuhu
FOTO: Shutterstock

Mjesto boli

Liječnici dijele trbuh u četiri kvadranta kako bi točnije dijagnosticirali stanja:

  • dolje lijevo – divertikulitis, bubrežni kamenci, cista jajnika, kila, izvanmaterična trudnoća
  • dolje desno – upala slijepog crijeva, Crohnova bolest, cista jajnika, hernija, endometrioza
  • gore lijevo – GERB, peptički ulkusi, pankreatitis, povećana slezena
  • gore desno – GERB, bolest žučnog mjehura, hepatitis, peptički ulkusi.
Važno je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom ako bolovi u trbuhu potraju, kako bi se dobila točna dijagnoza i odgovarajuće liječenje.

Kada posjetiti liječnika?

Odmah potražite liječničku pomoć ako osjetite jaku bol u trbuhu zajedno sa simptomima kao što su crna ili krvava stolica, bol u prsima, povraćanje krvi, stalna mučnina ili povraćanje, zatvor, poteškoće s mokrenjem ili poteškoće s disanjem.

Zakažite pregled kod liječnika ako imate dugotrajne probleme s probavom, poteškoće s jelom, promjene u mokrenju, vrućicu, abnormalni vaginalni iscjedak, gubitak apetita ili neobjašnjivi gubitak težine.

Trudnice ili dojilje trebaju se obratiti liječniku ako osjete bolove u trbuhu.

Dijagnoza, liječenje i prevencija

Da bi dijagnosticirali bol u trbuhu, liječnici obavljaju fizički pregled, pitaju o simptomima i mogu naručiti testove kao što su krvni testovi, analiza urina, kultura stolice, slikovni testovi (MR, ultrazvuk), endoskopija ili kolonoskopija.

Liječenje se razlikuje ovisno o uzroku i može uključivati ​​prirodne lijekove, lijekove ili operaciju. Primjerice, kratkotrajna bol uzrokovana nadutošću možda neće zahtijevati liječenje, dok upala slijepog crijeva zahtijeva antibiotike i možda operaciju.

Iako se ne mogu spriječiti svi bolovi u trbuhu, rizici se mogu svesti na najmanju moguću mjeru održavanjem uravnotežene prehrane, hidracijom, tjelovježbom, manjim obrocima, izbjegavanjem hrane koja je okidač i izbjegavanjem ležanja odmah nakon jela.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Kahn, A. (2024). What’s Causing Your Abdominal Pain and How to Treat ItHealthline.
  2. McMillen, M. (2024). Abdominal Pain: What You Should Know. WebMD.
  3. Abdominal Pain. (2022). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu