Artičoka – ljekovitost, recepti, gdje kupiti

Artičoka

Artičoka (lat. Cynara) je višegodišnja zeljasta biljka koja se koristi u prehrambene, ali i u medicinske svrhe. Potječe s mediteranskih prostora, a u Hrvatskoj su rasprostranjene dvije vrste – divlja artičoka i vrtna artičoka.

Od artičoke se mogu napraviti brojna ukusna jela, a za pripremu jela koristi se cijela artičoka ili samo srce artičoke. Koristi se i za pripremu pića, kao što su čaj i liker od artičoke.

Artičoka ima brojna ljekovita djelovanja, kao što su snižavanje kolesterola i zaštita jetre. Ljekovita svojstva artičoke mogu se ostvariti konzumacijom ekstrakta, koji se najčešće radi od lista artičoke (artičoka list). Ekstrakt artičoke možete kupiti u obliku kapsula, praha ili kapi.

U nastavu saznajte više o ljekovitim svojstvima artičoke te kako uzgojiti artičoku. Donosimo vam i različite recepte s artičokama, kao i pića koja se rade od artičoke.

Artičoka – ljekovitost, kalorije i nutritivne vrijednosti

Artičoka je izrazito ljekovita i nutritivno bogata zeljasta biljka koja sadrži brojne vitamine i minerale. Jedna srednje velika artičoka ima oko 60 kalorija, od čega su:

  • <1 g masnoće
  • 13 g ugljikohidrati
  • 4 g proteini.

Osim toga, artičoka obiluje vlaknima, a jedna artičoka ima oko 7 g vlakana, što je 23 – 28 % preporučenog dnevnog unosa vlakana. Bogata je antioksidansima, vitaminima i mineralima, te ponajviše sadrži:

Artičoka - ljekovita svojstva
FOTO: Shutterstock

Artičoka – ljekovita svojstva

Zahvaljujući bogatstvu minerala, vitamina i antioksidansa, artičoka pruža brojna ljekovita svojstva. Smatra se da konzumacija artičoke doprinosi održavanju i poboljšanju cjelokupnog zdravlja, a poseban utjecaj može imati na određene fiziološke procese.

Prema istraživanjima pokazano je da artičoka može smanjiti neke biokemijske markere, kao što su glukoza i kolesterol. Istraživanja su također pokazala da artičoka može biti korisna za kardiovaskularno zdravlje i za zdravlje jetre.

Većina studija koje su provedene na temu ljekovitosti artičoke koristile su ekstrakt ili koncentrirani sok od artičoke, stoga imajte to na umu ako želite iskusiti dobrobiti koje može pružiti.

Pročitajte članak “Artičoka kao lijek – kapsule, kapi, tablete, tinktura, sirup, ulje“.

Artičoka – kolesterol

Nekoliko studija je provedeno kako bi se ispitao učinak artičoke na kolesterol kod osoba s hiperkolesterolemijom i/ili hiperlipidemijom. Prema metaanalizi objavljenoj 2018. godine u časopisu Critical Reviews in Food Science and Nutrition, ekstrakt artičoke doprinosi snižavanju cjelokupnog kolesterola. Također doprinosi snižavanju LDL kolesterola kod osoba čije su razine LDL kolesterola već bile povišene.

Artičoke mogu sniziti razinu kolesterola na dva načina. Sadrže antioksidans luteolin koji prevenira formiranje kolesterola. Također, istraživanja upućuju na to da ekstrakt artičoke potiče tijelo da procesuira kolesterol efektivnije, čime doprinosi cjelokupnom smanjenju kolesterola.

Artičoka - jetra
FOTO: Shutterstock

Artičoka – jetra

Artičoka za jetru može biti iznimno ljekovita te se smatra da doprinosi cjelokupnom zdravlju jetre. Autori članka objavljenog 2015. godine u časopisu Plant foods for human nutrition prenose zaključke nekoliko studija provedenih na životinjama, prema kojima ekstrakt artičoke može pomoći u zaštiti jetre od oštećenja.

Artičoka i jetra

Provedeno je nekoliko manjih studija na ljudima koji imaju nealkoholnu masnu jetru. Pokazan je pozitivan učinak ekstrakta artičoke na jetru kod takvih osoba, na način da pospješuje funkcioniranje jetre (Panahi i sur., 2018.).  

Artičoka za čišćenje jetre

Smatra se da ekstrakt artičoke također pospješuje čišćenje jetre od štetnih tvari. U istraživanjima na životinjama pokazano je da povisuje razine žuči, čime doprinosi uklanjanju toksina iz tijela (Salem i sur., 2015.).

Artičoka – srce i tlak

Visoki krvni tlak povećava rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara. Artičoka može pomoći u regulaciji krvnog tlaka, a samim time doprinosi i kardiovaskularnom zdravlju.

Iako nije točno jasno na koji način artičoka djeluje na smanjenje krvnog tlaka, ovaj učinak znanstveno je dokazan. Istraživanje objavljeno 2009. godine u časopisu Journal of dietary supplements pokazalo je da je dnevna konzumacija ekstrakta artičoke nakon 12 tjedana kod ispitanika s blagom hipertenzijom značajno smanjila dijastolički i sistolički krvni tlak.

Artičoka za mršavljenje

Artičoka je niskokalorična namirnica, stoga konzumacija ove biljke može pomoći u ostvarivanju kalorijskog deficita, koji je ključan za mršavljenje. Artičoka je također bogata vlaknima koja pospješuju osjećaj sitosti i funkcioniranje probave.

Kao što smo već naveli, ekstrakt artičoke doprinosi smanjenju kolesterola i mijenja način na koji tijelo procesuira kolesterol i masti, a time može doprinijeti i mršavljenju.

Artičoka - uzgoj
FOTO: Shutterstock

Artičoka – uzgoj

Artičoka biljka može se uzgojiti u vrtu iz sjemena ili iz sadnice. Uzgoj artičoke iz sadnice je jednostavniji, a potrebno ih je posaditi u ožujku ili najesen. Kako biste uspješno uzgojili artičoke, pružite im:

  • mjesto s puno sunca
  • redovito zalijevanje (1 – 3 puta tjedno)
  • dobro propusno tlo.

Više o sadnji, uzgoju i berbi artičoke možete saznati na stranici Vrtlarica.hr.

Sadnice artičoka – prodaja

Sadnice artičoka možete kupiti u vrtnim centrima, od OPG-ova ili, u nekim slučajevima, na tržnici. Cijena sadnice artičoke kreće se od 20 do 40 kn po sadnici.

Kako se jede artičoka
FOTO: Shutterstock

Kako se jede artičoka?

Artičoke se mogu ispeći ili skuhati u vodi ili na pari kako bi mesnati dio listova omekšao, a jestivi su i listovi i srce artičoke. Artičoku je potrebno kuhati 20 – 40 minuta na pari (ovisno o veličini) ili peći oko 40 minuta na 180°C.

Kada je kuhana, odvojite listove artičoke i zubima ostružite “meso” s njih. Za dodatan okus, listove možete umakati u npr. aioli umak ili mješavinu maslinovog ulja i limuna. Kada uklonite sve vanjske, debele listove i dođete do mekane sredine artičoke, došli ste do tzv. srca artičoke. Možete ga pojesti samog ili ostaviti sa strane kao dodatak drugim jelima.

Osim toga, cijelu artičoku možete pripremiti na način da je napunite i skuhate u varivu.

U trgovinama također možete potražiti konzervirana srca artičoke, koja možete iskoristiti za brojna jela. Osim za pripremu umaka, srce artičoke može biti dodatak jelima kao što su:

  • salata
  • pizza
  • tjestenina.
Artičoka - recepti
FOTO: Shutterstock

Artičoka – recepti

Jela s artičokama mogu sadržavati cijele artičoke ili samo srca artičoke. U nastavku vam donosimo dva recepta s artičokama – jedan s cijelim artičokama i jedan sa srcima artičoka.  

Punjene artičoke na dalmatinski

Artičoke se u Dalmaciji klasično pripremaju punjene, na varivo s graškom i bobom. Spremljene na ovakav način sam ih i ja navikla jesti, a u nastavku se nalazi recept moje mame za punjene artičoke.

Sastojci (za 3 osobe):
  • 6 artičoka
  • 250 g graška
  • 250 g boba
  • 300 g krumpira
  • 1 vezica peršina
  • 6 režnjeva češnjaka
  • 6 – 8 jušnih žlica krušnih mrvica (prezle)
  • 1 – 2 jušne žlice parmezana
  • sol i papar po ukusu
  • oko 6 jušnih žlica maslinovog ulja.
Priprema
  1. Artičoke isperite pod mlazom vode. Potopite ih 1 – 2 minute u kipućoj, a zatim u hladnoj vodi. Blanširanje će ukloniti mikroorganizme, bube i nečistoću, ali i omogućiti lako rastvaranje listova artičoka. Umjesto blanširanja, da bi ih dobro očistili, artičoke možete ostaviti 20-ak min u hladnoj zasoljenoj vodi kojoj ste dodali limunov sok.
  2. Odrežite stapke artičoka uz samu cvjetnu glavicu, tako da artičoke mogu ravno stajati u posudi za kuhanje, i sačuvajte stapke za dodatak jelu. Ukoliko listovi imaju oštre, bodljaste vrhove, podrežite ih škarama.
  3. U zdjelici pomiješajte krušne mrvice, sitno nasjeckan peršin i češnjak, parmezan, sol i papar. Listove artičoke lagano razdvajajte, odozdo prema gore, i između njih žlicom obilato sipajte pripremljenu smjesu. Nadjevenu artičoku lagano stisnite rukama.
  4. Krumpir očistite, narežite na kockice i pomiješajte s graškom, bobom (ako koristite zamrznuti bob, dobro je oguliti opnu radi lakše probave) i narezanim stapkama artičoka.
  5. Dno posude za kuhanje (koja treba biti veličine da artičoke stoje jedna do druge, kako se ne bi prevrtale tijekom kuhanja) prekrijte tankim slojem graška, boba i krumpira. Na to “ugnijezdite” artičoke, prostor između njih ispunite ostatkom povrća, a svaku artičoku zalijte s malo (jedna jušna žlica) maslinovog ulja.
  6. U posudu ulijte vode do razine vrha artičoka (ne preko njih). Stavite kuhati na jaču vatru dok ne proključa te nastavite kuhati na laganoj vatri oko 30 minuta. Gotovo jelo po potrebi dodatno posolite i popaprite, pa ostavite 10-ak minuta da se prožmu svi aromatični mirisi i okusi.
  7. Servirajte jednu ili dvije artičoke u duboki tanjur, uz umak s ostalim povrćem. Umak jedite žlicom, a artičoke prstima: odvajajte po jedan list, zubima ostružite mesnati dio preliven nadjevom (ili sve zajedno prožvačite) pa ostatak bacite, a unutarnje mekane listove – “srce” artičoke – pojedite cijele, uživajući u njihovoj slasnoj mekoći i čarobnom okusu.

Nadjevene (prethodno blanširane) artičoke možete zamrznuti, pa u njima uživati kad god poželite.

Umak od srca artičoke i špinata
FOTO: Shutterstock

Umak od srca artičoke i špinata

Ovaj ukusni umak možete servirati uz krekere, tortilja čips ili kruh.

Sastojci:
  • 200 g krem sira
  • 60 g kiselog vrhnja
  • 60 g majoneze
  • 1 režanj češnjaka
  • 75 g naribanog parmezana
  • 55 g naribane mozzarelle
  • 1 staklenka srca artičoka
  • 170 g smrznutog špinata
  • papar po želji.
Priprema
  1. Izvadite špinat da se otopi, te istisnite višak tekućine iz njega.
  2. Zagrijte pećnicu na 170°C.
  3. Ocijedite srca šparoge, istisnite višak vode i izrežite ih na manje komadiće.
  4. U zdjeli pomiješajte krem sir, kiselo vrhnje, majonezu, češnjak, parmezan, mozzarellu i papar.
  5. U smjesu umiješajte špinat i srca artičoke.
  6. Smjesu prebacite u manju tepsiju i pecite oko 20 minuta, dok se svi sastojci ne stope.
  7. Servirajte umak dok je topao, s krekerima ili drugim dodacima.

Pročitajte i druge recepte sa srcima artičoke:

Artičoka kao piće

Osim za pripremu hrane i ekstrakta, artičoke se koriste i za izradu određenih pića, kao što su liker i čaj od lista artičoke.

Artičoka čaj
FOTO: Shutterstock

Artičoka čaj

Čaj od artičoke je tradicionalno vijetnamsko piće za koje se smatra da nudi određene prednosti za zdravlje. Iako učinak čaja od artičoke nije istražen, konzumacijom čaja od artičoke možete dobiti dio bogatstva nutrijenata i antioksidansa koji se nalaze u samoj artičoki.

Za pripremu čaja od svježe artičoke, potrebno je kuhati artičoku na laganoj vatri oko sat vremena te nakon toga procijediti čaj. Za pripremu manje količine čaja prelijte nekoliko listića artičoke vrućom vodom i ostavite 15 minuta.

Čaj možete pripremiti i na jednostavniji način, od sušenih listova artičoke, koje možete kupiti u trgovini. Čaj od artičoke zasladite prema želji, ali imajte na umu da je dosta gorak.

Liker od artičoke

Artičoka je glavni sastojak poznatog talijanskog likera – Cynar. Ovaj liker sadrži 13 biljaka, ali artičoka je glavni sastojak, zbog čega ima gorko-slatki okus. Može se servirati kao aperitiv ili u obliku koktela, pomiješan sa sokom od naranče ili tonikom.

Artičoka – nuspojave

Smatra se da je konzumacija artičoke i ekstrakta artičoke sigurna za ljudsko zdravlje. Ako ste skloni alergijama ili imate alergiju na artičoke, izbjegavajte konzumaciju artičoke u bilo kojem obliku.

Uzimanje ekstrakta artičoke također se ne preporučuje trudnicama i dojiljama zbog manjka informacija o nuspojavama vezanim uz ovaj proizvod.

Artičoka - gdje kupiti
FOTO: Shutterstock

Artičoka – gdje kupiti?

Svježe artičoke najbolje je kupiti na tržnici, ali možete ih pronaći i u trgovini s hranom. Mlade i svježe artičoke prepoznat ćete na tržnici po tome što im se donji cvatni listići lako otkidaju, a stapka ima živu sivo-zelenu boju bez mrlja.

Kupljene artičoke pripremite u roku 2 – 3 dana jer dužim stajanjem listovi gube vlažnost te postaju tvrdi i žilavi.

U trgovinama s hranom također možete kupiti konzervirana srca artičoke u ulju.

Čaj od artičoke – gdje kupiti?

Ako ne želite kupovati svježe artičoke i sami raditi čaj, možete kupiti čaj od lišća artičoke u vrećicama. Čaj od artičoke možete kupiti u trgovinama zdrave hrane, kao što je bio&bio, a cijena mu je oko 20 kn.

Ekstrakt artičoke – gdje kupiti?

Ekstrakt artičoke možete kupiti u obliku kapi, praha ili kapsula u ljekarnama ili trgovinama zdrave hrane, kao što su Tvornica zdrave hrane i bio&bio.

Artičoka – cijena

Cijena artičoke na tržnici kada se tek pojave je oko 10 kuna, a kasnije se snizi na 3 – 5 kuna po artičoki, ovisno o veličini. Konzervirana srca artičoke u ulju koštaju između 20 i 30 kuna.

Članak objavljen:
  1. Garis, M. G. (2020). Artichoke Tea Is a Thing, And It Offers These 6 Healthy Benefits. Well+Good.
  2. Panahi, Y. i sur. (2018). Efficacy of artichoke leaf extract in non‐alcoholic fatty liver disease: A pilot double‐blind randomized controlled trial. Phytotherapy Research, 32(7): 1382–1387.
  3. Sahebkar, A. i sur. (2018). Lipid-lowering activity of artichoke extracts: A systematic review and meta-analysis. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 58(15): 2549–2556.
  4. Salem, M. B. i sur. (2015). Pharmacological studies of artichoke leaf extract and their health benefits. Plant foods for human nutrition, 70(4): 441–453.
  5. Spinach Artichoke Dip. (2015). Cooking Classy.
  6. Roghani-Dehkordi, F. i Kamkhah, A. F. (2009). Artichoke leaf juice contains antihypertensive effect in patients with mild hypertension. Journal of dietary supplements, 6(4): 328–341.
  7. Artičoka. Vrtlarica.hr.

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu