Asafoetida začin: Diže jelo na višu razinu, a poznat je po svojoj ljekovitosti! Evo kako ga koristiti i gdje se može kupiti

Asafoetida začin

Začini naglašavaju okus i ljepotu indijske kuhinje, dok ih drevna ayurvedska medicina koristi tisućama godina u svojim ljekovitim formulama. Njihovo korištenje hrani daje miris, aromu, boju i ljekovitost, a jedan od takvih posebnih začina je i asafoetida.

Asafoetida začin ili hing (Ferula asafoetida) indijski je začin jedinstvenog okusa koji se dobiva iz aromatične mliječne smole korijena i stabljike biljke Ferula. Osušeni sok ili gumena smola ima miris sumpora, a obično se suši, melje u grubi, žuti prah i koristi u kulinarske ili medicinske svrhe.

Ovaj snažan začin indijskoj hrani daje prepoznatljiv, pun i pikantni okus. Mljeveni asafoetida začin se obično miješa s rižinim brašnom da bi mu se ublažio intenzivan miris. Njezin pravi okus oslobađa se dinstanjem ili prženjem na ulju ili gheeju.

Hing je začin koji zagrijava i daje opor okus, zbog čega se smatra odličnim za apetit i probavu.

Po okusu asafoetida je slična luku i češnjaku, što je čini odličnom zamjenom u kuhinji za osobe kojima te namirnice teško padaju na želudac. Luk i češnjak sadrže velike količine fruktana. Fruktani su neprobavljivi ugljikohidrati koji zbog fermentiranja mogu uzrokovati probavne smetnje, naročito kod osoba sa sindromom iritabilnog crijeva (IBS).

Osim okusa, asafoetida ima posebnu ulogu da mahunarke učini probavljivijima, pa ju je sjajno dodati svakom jelu koje uključuje grah ili leću.

Asafoetida začin ili hing
FOTO: Shutterstock

Ljekovitost asafoetida začina

Dokazano je da asafoetida sadrži velike količine fenolnih spojeva poput tanina i flavonoida koji su poznati po svojim snažnim antioksidativnim učincima. Ovi spojevi pomažu u zaštiti tjelesnih stanica od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.

Kao rezultat toga, antioksidansi također mogu pomoći u zaštiti od bolesti srca, kroničnih upala, raka i dijabetesa tipa 2.

Zbog svojih antivirusnih svojstava, koristila se u borbi protiv gripe tijekom Prvog svjetskog rata.

U ayurvedskoj medicini upotrebljava se za pomoć probavi i protiv vjetrova, kao i za liječenje bronhitisa i bubrežnih kamenaca. Asafoetida pomaže uravnotežiti kapha i vata došu, stoga je svakako dodajte u svoje obroke ako imate neravnotežu u bilo kojoj od tih doša.

Snažan je antispazmodik i korisna kod kašlja, astme, crijevnih kolika i grčeva maternice.

Hrani živčano tkivo u slučaju stagnacije kod išijasa, paralize i epilepsije.

Prirodan je diuretik, što znači da pospješuje mokrenje, djeluje na zdravlje i rad bubrega te urinarnog trakta. Njezino antibakterijsko, antifungalno i antimikrobno djelovanje štiti organizam od patogena, kao što su različiti sojevi bakterije Streptococcus.

Potencijalni antikancerogeni učinci

Studije na životinjama i u epruvetama sugeriraju da asafoetida začin može pomoći u zaustavljanju rasta i širenja određenih stanica raka, uključujući rak dojke i jetre.

Štiti zdravlje mozga

Nekoliko studija na životinjama pokazalo je da asafetida začin može pomoći u zaštiti od gubitka pamćenja i oštećenja živaca u mozgu.

Probavne smetnje

Često se koristi kod probavnih tegoba:

  • smanjuje rast štetne flore u crijevima, posebno Candide, izravno smanjujući plinove
  • smanjuje bol u želucu i grčeve, potiče probavu i povećava probavnu vatru
  • djeluje kao lagani laksativ te se savjetuje njezino korištenje pri pojavi zatvora, ali i pri tretiranju crijevnih parazita
  • na gheeju prepržen hing koristi se kod različitih želučanih oboljenja
  • pomaže u jačanju probave povećanjem aktivnosti probavnih enzima te povećava oslobađanje žuči iz jetre koja je potrebna za probavu masti.

Simptomi IBS-a

Sindrom iritabilnog crijeva kronično je probavno stanje koje karakteriziraju bol ili nelagoda u trbuhu, nadutost i plinovi, kao i zatvor, proljev ili oboje. Zbog blagotvornih učinaka na probavu, asafoetida pomaže u smanjenju simptoma.

Poremećaji reproduktivnog sustava

Velika je pomoć i reproduktivnom sustavu:

  • vruća i stimulirajuća svojstva ovog začina uklanjaju stagnaciju u cirkulaciji, zagrijavajući tako maternicu i potičući menstruaciju
  • sprječava grčeve i koristi se u ayurvedi s ašokom (lat. Saraca asoca) i kurkumom za bolne menstruacije (dismenoreja)
  • preporučuje se uzimati kod liječenja vaginalnog iscjetka, infekcije kandidom, neredovitih menstruacije ili preobilnog menstualnog krvarenja
  • liječi nizak libido, potiče ovulaciju i plodnost, a savjetuje se i njezino korištenje nakon poroda jer utječe na oporavak, zdravlje i jačanje maternice
  • ima afrodizijačko djelovanje te se kod muškaraca preporučuje uzimanje u svrhu liječenja impotencije, slabog libida i prerane ejakulacije.
Asafoetida - gdje kupiti
FOTO: Shutterstock

Kako koristiti asafoetida začin u kuhinji?

Asafoetida se koristi tisućama godina za aromatiziranje jela. Stari Rimljani su je čuvali u staklenkama zajedno s pinjolima kao začin. U indijskoj kuhinji često se spaja s drugim začinima, poput kurkume ili kumina, kako bi se jelima od leće ili povrća dao jedinstven okus.

Mješavina granula asafoetide i gorušice, uz ostale začine, može se koristiti za začinjavanje povrća ili pripremu voćnih chutneya.

Ovaj začin daje dugotrajnu dubinu okusa i pikantnost jelima sličnim češnjaku, luku i poriluku. Također se dobro slaže u varivima i vegetarijanskim jelima.

Podiže obični curry ili dahl na višu razinu i, jednom kad je isprobate, vrlo lako može postati glavna namirnica u vašoj omiljenoj mješavini začina.

Da biste ga dodali u jelo, prvo popržite na ulju začine poput korijandera, sjemenki komorača, sjemenki kumina ili kardamoma, a na kraju dodajte prstohvat asafoetide da se kratko poprži. Stvorit će savršenu, mirisnu bazu okusa i dodati onaj posebni, aromatični okus vašem jelu!

Asafoetida je odlična zamjena za jela u kojima bi dodavanje sitno nasjeckanog luka uništilo teksturu glatkih i kremastih umaka od sira ili jaja.

Doziranje i čuvanje začina

Asafoetida začin dozira se u vrlo maloj količini, prstohvat ili dva dnevno. Što je njezina aroma jača, to je asafetida svježija.

Čuvajte začin u hermetički zatvorenoj posudi kako biste izbjegli da se njegov prepoznatljiv miris uvuče u kuhinju. Nakon što ga upotrijebite, pazite da je staklenka izvana čista (razmislite o upotrebi dodatnog spremnika), kako biste bili sigurni da jak miris začina neće prodrijeti u ormarić ili smočnicu.

Asafoetida – gdje kupiti?

Začin se prodaje pod imenima hing ili asafoetida u trgovinama zdrave hrane, ayurvedskim trgovinama ili internetskim trgovinama specijaliziranim za začine.

Asafoetida – cijena

Asafoetida začin u pakiranju od 33 g košta između 4,50 – 8,99 eura. Za 50 g asafoetide ili hinga cijena iznosi 5,97 eura. Za 100 g začina cijena se kreće 11,95 – 15,75 eura, ovisno o trgovini i vrsti robne marke proizvoda.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu