Rotkvica: Mala, ali ljekovita eksplozija vitamina i minerala! Uklopite je u svoju prehranu uz ove zanimljive i jednostavne recepte
- Budite prvi i komentirajte!
- 9 min čitanja
Ako se rotkvica nađe na vašem jelovniku samo za vrijeme uskršnjih blagdana, kada se upoznate s blagodatima ove biljke, vjerojatno ćete poželjeti rotkvicu konzumirati puno češće. Rotkvica se smatra drevnom biljkom budući da se uzgaja oko 3.000 godina, a kroz povijest se mijenjalo pridavanje značaja ovoj biljci.
Tako je rotkvica za vrijeme starih Rimljana služila kao sredstvo plaćanja, dok su je stari Grci prinosili kao žrtvu bogovima. No, u srednjem je vijeku dobila negativan predznak kao simbol sukoba.
Rotkvica dolazi od latinske riječi Raphanus sativus (kultivirani kupus), jednogodišnja je ili dvogodišnja biljka te daje jestivi korijen i lišće. Osim crvene, postoji i u drugim bojama, poput žute, zelene ili crne. Zbog sadržaja eteričnog ulja ima poseban okus, ali je i otporna biljka.
Za sadnju je najpogodnije rahlo tlo, kako bi se zadržalo dovoljno vlage u tlu. Sadi se u veljači ili ožujku, ovisno o tome je li riječ o mediteranskom ili kontinentalnom dijelu. Rotkvice se mogu posaditi čak i u ljeto, a najesen se sade u zatvorenim prostorima. Rotkvica će najbolje rasti na temperaturi od oko 17 °C.
Rotkvica – zdravlje
Rotkvica je prava mala riznica zdravlja. Znate li da su se Kinezi držali poslovice koja je govorila da, kada je sezona rotkvica, liječnici mogu odmarati? Osim što su se rotkvice koristile u tradicionalnoj kineskoj medicini, bile su važan dio liječenja i u Egiptu te staroj Grčkoj.
Rotkvica ima odlična antifungalna, tj. antigljivična i antibakterijska svojstva. Tako je dobrodošla u prehrani protiv Candide. Pomoći će i ljudima koji se bore s astmom i tegobama dišnih puteva. Idealna je i u borbi protiv žutice jer vraća proizvodnju bilirubina na normalnu razinu. Zbog sadržaja antocijana posjeduje i antikancerogena svojstva, posebice kod raka debelog crijeva, želuca, bubrega i grla.
Zbog diuretičkih svojstava rotkvica pomaže kod poremećaja urinarnog trakta. Važna je i za zdravlje kože jer pomaže učinkovitost određenih enzima koji sudjeluju u proizvodnji kolagena.
Lišće rotkvice – ljekovitost
Osim korijena, lišće od rotkvice je također jestivo i nemojte ga baciti jer obiluje zdravljem. Naime, lišće je bogato željezom i idealno je za podizanje razine željeza u osoba koje pate od umora i ostalih posljedica niske razine željeza.
Obično se savjetuje da se, primjerice, zeleno lisnato povrće koje je bogato željezom začini limunovim sokom kako bi bila bolja apsorpcija željeza, a rotkvice sadrže tzv. cijeli paket.
Rotkvica – nutritivna vrijednost
Još jedan naziv koji se pripisuje rotkvici jest “kraljica zdravlja”, što i ne čudi budući da je nutritivno bogata, a vrlo siromašna kalorijama. Tako rotkvica na 100 g sadrži samo 16 kcal.
Rotkvica – vitamini
Bogata je esencijalnim vitaminom C, pa tako na 100 g zadovoljava oko 14 % dnevnih potreba za ovim vitaminom koji trebamo svakodnevno unositi. Vitamin C, između ostalog, pridonosi smanjenju umora, pa je idealno povećati konzumaciju povrća bogatog ovim vitaminom kako biste spriječili proljetni umor.
Rotkvica sadrži i kalij, mangan, B6, vitamin K, A i bakar. U manjim količinama sadrži i cink, željezo i kalcij. Rotkvice su dobre i za zdravu probavu zbog udjela vlakana.
Pročitajte članak “Zašto su vlakna važna za zdravlje?“.
Rotkvice i dijabetes, rotkvice za mršavljenje
Rotkvice su idealna namirnica za osobe koje skidaju višak kilograma te su u kalorijskom deficitu. Kako je jedini način da se smršavi samo ako smo u kalorijskom deficitu, rotkvice s vrlo niskim sadržajem kalorija mogu biti sastavni dio obroka osoba na redukcijskoj prehrani.
Osim toga, rotkvicama se pripisuju i detoksikacijska svojstva, pomažu u probavi i protiv zatvora.
Također, rotkvica ima i diuretička svojstva zbog sadržaja kalija pa otklanja i višak vode iz organizma te su bogate vodom. Tako rotkvice za mršavljenje nude višestruke koristi:
- siromašne su kalorijama, a iznimno nutritivno bogate
- prirodni su diuretik, pa uklanjaju višak vode
- vlaknima pridonose zdravoj probavi i rješavanju problema s konstipacijom.
Sve navedeno može vas brže dovesti do ravnijeg trbuha, naravno, ako su zadovoljeni i ostali uvjeti: zdrava prehrana u kalorijskom deficitu, kretanje, kvalitetan san, hidratacija.
S druge strane, prekomjerna tjelesna težina često ide ruku pod ruku s dijabetesom tipa 2. Zato su rotkvice i dijabetes dobra kombinacija u korist zdravlja. Naime, rotkvice sadrže spojeve kao što su glukozinolati i izotiocijanati koji pomažu regulirati šećer u krvi.
Zbog sadržaja vlakana sprječavaju nagli porast šećera u krvi te ga tako drže stabilnim. Osim toga, rotkvica povećava proizvodnju adiponektina što je važno u borbi protiv inzulinske rezistencije.
Rotkvica u trudnoći
Rotkvice se najčešće jedu sirove, a trudnicama se najčešće savjetuje da izbjegavaju hranu koja nije termički obrađena. Što se tiče rotkvica, trudnice ih mogu konzumirati, ali uz određenu dozu opreza. Rotkvica je, kao što smo vidjeli, nutritivno bogata i kao takva pridonosi zdravom razvoju ploda.
Najvažnije je dobro oprati rotkvice, uključujući i klice od rotkvice. Kako rotkvica raste u zemlji, podložnija je pojedinim bakterijama. Savjetuje se i guljenje kore, no najsigurniji je način konzumirati termički obrađenu rotkvicu. Ako se rotkvica dobro ne opere, postoji rizik od toksoplazmoze i salmoneloze.
Klice od rotkvice
Ako ste skloniji jačim okusima, klice rotkvice su idealne za vas. Mogu se nabaviti u trgovinama specijalizirane, bio ili zdrave hrane te je sjeme rotkvice oko 1,5 euro.
Uzgoj klica je jednostavan jer sve počinje namakanjem u vodi kako bi se aktivirali enzimi za daljnji razvoj biljke. Klice su iznimno nutritivno bogate i djeluju kao vitaminski dodatak sendviču, salatama, varivu i slično.
Najprije klice potopite u hladnoj vodi i ostavite između šest i 12 sati. Pritom je potrebno 2 – 3 puta dnevno isprati klice. Potom stavite klice u klijalište i idućih 3 – 6 dana pojavit će se klice. Pritom možete probati klice i vidjeti kako vam se sviđaju ili ih ostaviti da još rastu.
Pročitajte članak “Vrste klica, njihovo djelovanje i upotreba“.
Rotkvica – cijena
Cijena rotkvice je povoljna pogotovo ako ne odlučite baciti lišće. Cijena crvene rotkvice kreće se oko 0,60 eura, a crne rotkvice oko 0,80 eura u trgovinama. U bio trgovinama cijena rotkvice kreće se oko dva eura. Ako vam nije važno da je rotkvica bio porijekla, a voće i povrće kupujete online, cijena crvene rotkvice kreće se oko 0,50 eura.
Svježe klice rotkvice kreću se po cijeni od oko tri eura.
Rotkvica – recepti
Rotkvica se može pripremiti na razne načine, kao kuhana, pečena ili se pak može konzumirati i sirova (rotkvica – priprema). Salata od rotkvica, sok, sirup, rotkvice na žaru, krem juhe samo su neka jela od rotkvica.
Rotkvica salata
Ova salata od rotkvice jednostavna je za pripremu, idealna za vegane, ali može se i nadograditi raznim izvorima proteina te tako biti i veganska, vegetarijanska i za svejede.
Sastojci:
- pola šalice indijskih oraščića
- 1/4 šalica vode + 2 jušne žlice vode
- sok polovice limuna
- pola čajne žličice jabučnog octa
- 1/4 čajne žličice češnjaka u prahu
- malo soli
- crni papar
- 20 komada rotkvica (narezanih na tanke kriške ili polumjesece)
- mladi luk (narezan na ploške)
- svježi krastavac (narezan na tanke kolutove).
Priprema
- Indijske oraščiće ostavite u vrućoj vodi oko 15 minuta.
- Potom ih ocijedite i ubacite u blender te dodajte vodu, limunov sok, jabučni ocat i začine. Smjesa treba postati glatka.
- Ostavite je da se ohladi.
- Povrće operite i narežite te preko njega prelijte umak od indijskih oraščića.
Ova rotkvica salata bogata je vlaknima, mineralima, vitaminima te mastima. Može se nadograditi tako da se dodaju izvori proteina:
Ako vam nedostaje ugljikohidrata, dodajte:
Čips od rotkvica
Ljubitelji čipsa svoju potrebu za hrskavom hranom mogu zadovoljiti i na zdravije načine. Osim čipsa od jabuka ili kelja, možete napraviti i čips od rotkvica.
Za dobar čips od rotkvica potrebno je rotkvice dobro oprati i tanko ih narezati.
Sastojci:
- 1 vezica rotkvica
- češnjak u prahu
- sol
- mljeveni crni papar
- maslinovo ulje.
Priprema
- Pomiješajte sastojke i u njih “uvaljajte” rotkvice.
- Potom rotkvice pecite u fritezi na 187 °C oko osam minuta.
- Zatim ih malo još poprskajte uljem i pecite na 205 °C 8 – 10 minuta dok ne postignu željenu hrskavost.
Ako nemate fritezu, tada zagrijte pećnicu na 205 °C. Premažite lim za pečenje maslinovim uljem, rasporedite rotkvice i začinite ih suhim začinima. Pecite ih oko 25 minuta, a svakih 10 minuta okrenite rotkvice kako bi postigle ravnomjernu hrskavost.
Juha od rotkvica
Za ovu jednostavnu juhu potrebno je svega nekoliko sastojaka.
Sastojci:
- 8 crvenih rotkvica
- 2 šalice vode
- 1/4 čajne žličice garam masale (mješavina začina) u prahu
- pola čajne žličice soli
- pola čajne žličice paprike u prahu
- rotkvica za ukras
- papar.
Priprema
- Operite, ogulite i narežite rotkvice.
- Potom u vodu dodajte rotkvice i garam masalu te kuhajte dok rotkvice ne omekšaju.
- Kad rotkvice omekšaju, ostavite ih da se ohlade, a potom ih ispasirajte.
- U tekućinu od kuhanja dodajte papar i još vode ako je potrebno te kuhajte oko pet minuta. Dodajte jednu narezanu rotkvicu za ukras.
Rotkvica sa slaninom
Slaže li se slanina dobro s rotkvicom, možete provjeriti sa sljedećim receptom.
Sastojci:
- 1 jušna žlica maslaca
- 2 šnite slanine (narezane na kockice)
- 2 ljutike (luk kozjak, sitno narezan)
- vezica crvenih rotkvica (prepolovljene na pola)
- 2 jušne žlice balsamico octa
- pola šalice vode
- 2/3 šalice sjeckanog peršina
- sol
- papar.
Priprema
- Popržite slaninu na maslacu oko pet minuta.
- Potom dodajte rotkvice tako da prerezana strana bude položena na dno.
- Pecite oko 2 – 3 minute, dok rotkvice s donje strane ne dobiju boju.
- Potom dodajte ljutiku i pecite još oko minutu.
- Na kraju dodajte balsamico i vodu koja će prekriti rotkvice, poklopite i ostavite oko 10 minuta.
- Skinite poklopac i pirjajte narednih 3 – 4 minute dok višak tekućine ne ispari. Začinite solju i paprom.
Pesto od lišća rotkvica
Napravite pesto umak na malo drugačiji način tako što ćete upotrijebiti lišće od rotkvice.
Sastojci:
- 5 šalica svježih listova rotkvice
- 1/3 šalice orašastih plodova
- nasjeckan režanj češnjaka
- 1 jušna žlica limunova soka
- 1 čajna žličica korice limuna (važno je koristiti bio limun, na konvencionalno uzgojenim limunima stoji da kora nije za konzumaciju)
- prstohvat soli
- 2 jušne žlice maslinovog ulja.
Priprema
- Sve sastojke dodajte u blender i blendajte do glatke smjese.
- Povremeno prekinite blendanje i očistite stijenke blendera kako bi se sve usitnilo. Uz pomoć maslinovog ulja dozirajte željenu gustoću.
Ovaj pesto umak od lišća rotkvica potrebno je čuvati u staklenoj posudi u hladnjaku i potrošiti unutar tjedan dana.
Ukusan sendvič za doručak od rotkvica
Rotkvica se vrlo lako može uključiti u doručak. Osim toga, ovaj obrok ćete spremiti u manje od pet minuta. Sve što trebate jest dodati narezane svježe kriške rotkvica na vrh svojeg sendviča ili tosta.
Sastojci:
- kriška integralnog kruha ili tosta
- namaz po želji (krem sir, namaz od povrća, namaz od tune ili lososa)
- sjemenke sezama
- rotkvica narezana na tanke kriške.
Priprema
- Premažite svoj omiljeni tost namazom po želji, posipajte sezamovim sjemenkama i dodajte na vrh rotkvice.
Grilane rotkvice
Ako tražite dobar prilog od rotkvica glavnom jelu, imamo odličan prijedlog.
Sastojci:
- rotkvice prerezane na pola
- smeđi maslac (beurre noisette)
- sol
- svježe nasjeckan timijan
- maslinovo ulje.
Priprema
- Premažite polovice rotkvica maslinovim uljem i na zagrijanoj gril tavi pecite oko 3 – 4 minute.
- Rotkvice prelijte maslacem, solju i timijanom.
Hrskava pita od rotkvica
Ako vam se jede nešto konkretno od rotkvica, a da nije samo lagana juha ili salata, onda iskoristite sezonu rotkvica za jednu hrskavu pitu.
Sastojci za koru:
- pola šalice integralnog brašna
- 3/4 šalice višenamjenskog brašna
- pola čajne žličice soli
- 8 jušnih žlica maslaca
- oko 3 jušne žlice vode (prema potrebi više).
Priprema
- Maslac narežite na kockice i stavite u zamrzivač na 10-ak minuta.
- Potom pomiješajte brašno i sol, dodajte hladan maslac i prekrijte brašnom.
- Pomiješajte tijesto, pa dodajte vodu dok smjesa ne postane glatka.
- Zamotajte tijesto u plastičnu foliju i ostavite u hladnjaku sat vremena, a može i preko noći.
Sastojci za nadjev:
- 500 g špinata
- 280 g ricotta sira
- pola cijeđenog limuna
- 1/4 čajne žličice timijana
- sol
- papar
- oko 4 rotkvice (narezane na tanke ploške)
- jaje umućeno s malo mlijeka ili maslinovog ulja
- nasjeckani bosiljak.
Priprema
- Zagrijte pećnicu na 200 °C. U zakuhanu vodu dodajte špinat i kuhajte jednu minutu.
- Potom ocijedite špinat, dobro ga osušite i ostavite da se ohladi.
- Razvaljajte tijesto i stavite u kalup za pitu.
- U zdjeli pomiješajte ricotta sir, limunov sok i začine.
- Staviti nadjev u sredinu tijesta, ali ostavite razmak otprilike 2,5 cm od ruba. Preklopite rubove tijesta prema sredini.
- Po sredini pite rasporedite kriške rotkvica, a rubove tijesta premažite razmućenim jajem.
- Pecite do 45 minuta, dok kora ne dobije boju.
- Poslužite uz nasjeckani bosiljak.
Pročitajte i članke:
- Uskrsne slane delicije: Mljaaaac! Ovi će nutritivno bogatiji recepti oduševiti sve za blagdanskim stolom
- Zdravi recepti za uskrsni stol: Izbjegnite nagli skok šećera u krvi, pospanost i probleme s probavom uz ova lagana jela
- Umak od artičoka, bijelih šparoga i rikole: Imamo jednostavan, zdrav i prefin recept koji je gotov kad i tjestenina.