Rak grla: Tko je u riziku, koji su simptomi i kako se liječi?
- 1 komentara
- 3 min čitanja

Rak grla odnosi se na maligne tumore koji se razvijaju u ždrijelu, grkljanu ili krajnicima. Grlo je mišićna cijev koja počinje iza nosa i završava u vratu.
Govorni organi koji se nalaze ispod grla su također osjetljivi na rak grla, a uključuju hrskavicu i glasnice, koje vibriranjem stvaraju zvuk. Rak grla može zahvatiti i hrskavicu, koja djeluje kao poklopac za dušnik. Rak tonzile, drugi oblik raka grla, utječe na krajnik koji se nalazi u stražnjem dijelu grla.
Rak grla – izgled
Izgled grla kod osoba s rakom može uključivati promjene u boji sluznice, otežano disanje te vidljive izrasline ili čireve na grkljanu. U naprednim stadijima može doći do uvećanja limfnih čvorova na vratu, što dodatno pogoršava simptome bolesti.
Rak grla – smrtnost
Rizik od raka grla se može smanjiti izbjegavanjem duhanskih proizvoda i ograničavanjem konzumacije alkohola.
Prema podacima Udruge NISMO SAME, posljednih se godina bilježi porast slučajeva raka grla na globalnoj razini, a posebno u razvijenim zemljama.
Tradicionalno su najpogođeniji muškarci stariji od 50 godina, ali sada se bolest sve češće javlja i kod mlađe populacije, o čemu se malo govori zbog stigme.

Rak grla – simptomi
Simptomi raka grla mogu uključivati:
- kašalj
- promjene u glasu, poput promuklosti
- otežano gutanje
- bol u uhu
- kvržice ili rane koje ne prolaze
- grlobolju
- gubitak težine.
Rak grla – uzroci
Rak grla nastaje kada stanice u grlu razvijaju genetske mutacije, koje uzrokuju nekontrolirani rast stanica i nemogućnost njihova odumiranja. Gomilanje abnormalnih stanica može formirati tumor u grlu.
Nije jasno što uzrokuje mutacije koje uzrokuju rak grla, no liječnici su identificirali nekoliko faktora koji mogu povećati rizik.
Faktori rizika
Čimbenici, koji mogu povećati rizik od raka grla su:
- upotreba duhanskih proizvoda
- pretjerana konzumacija alkohola
- HPV (rak grla – HPV)
- nedostatak voća i povrća u prehrani.

Rak grla – liječenje
Mogućnosti liječenja ovise o mnogim čimbenicima, kao što su mjesto i stadij raka grla, vrsta stanica koje su uključene, vaše cjelokupno zdravlje i osobne preferencije. Raspravite prednosti i rizike svih metoda liječenja s vašim liječnikom, kako biste odredili najprikladniji tretman.
Mogućnosti liječenja uključuju:
- radioterapija – koristi visoko energetske zrake, kojima uništava stanice raka; kod ranog stadija raka liječenje može uključivati samo zračenje, dok se kod naprednog raka grla ova metoda koristi za smanjenje znakova i simptoma
- kirurgija (rak grla – operacija) – rak grla koji je ograničen samo na površinu grla ili glasnica može se liječiti endoskopski; laringektomija, postupak kojim se uklanja cijeli larinks (grkljan), koristi se kod opsežnijih tumora, dok se kod manjih tumora može otkloniti samo dio koji je zahvaćen rakom; laringektomija, postupak kojim se uklanja cijelo grlo ili njegov dio, također može biti parcijalna ili totalna, ovisno o stadiju raka; disekciju vrata odnosno uklanjanje nekih ili svih limfnih čvorova, liječnik će preporučiti kako bi provjerio sadrže li maligne stanice
- kemoterapija – koristi kemikalije za ubijanje stanica raka, najčešće u kombinaciji sa zračenjem
- ciljana terapija – ciljani lijekovi koriste određene nedostatke u stanicama, npr. cetuximab zaustavlja djelovanje proteina koji se nalaze u mnogim vrstama zdravih stanica, ali je češći u određenim vrstama stanica raka grla; ostali ciljani lijekovi se proučavaju u kliničkim ispitivanjima; ciljani lijekovi mogu se koristiti u kombinaciji s kemoterapijom i zračenjem.
Rak grla – krvna slika
Krvna slika pacijenata s rakom grla često pokazuje povišene vrijednosti bijelih krvnih stanica, što može ukazivati na upalu ili infekciju. Također, nizak broj crvenih krvnih stanica ili hemoglobina može biti znak anemije, što je česta komplikacija kod osoba s napredovalim stadijem bolesti.
Rehabilitacija nakon liječenja raka grla
Tretmani za rak grla često uzrokuju komplikacije, koje mogu zahtijevati rad sa stručnjacima kako bi se vratila sposobnost gutanja, konzumiranja krute hrane i govora.
Tijekom i nakon liječenja raka grla možete potražiti pomoć liječnika ako imate sljedeće poteškoće:
- kirurško otvaranje grla, ako ste imali traheotomiju
- poteškoće prilikom konzumiranja hrane
- otežano gutanje
- ukočenost i bol u vratu
- probleme s govorom.
Pročitajte i ove članke:
- Neočekivano otkriće: Terapija protiv raka grla zapravo radi učinkovitije nakon cijepljenja protiv COVID-19
- Oralni seks uzrokuje opasnu vrstu raka? Problem je najrašireniji spolno prenosivi virus, a evo koji su alarmantni simptomi
- Karcinom orofarinksa: Dvostruko je češći kod jednog spola, a simptomi mogu nalikovati simptomima drugih manje ozbiljnih medicinskih problema.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Zdravi i jednostavni kolači za Uskrs bez težine u želucu
- Zrinka Babić
- 4 min čitanja
- rak grla
- Rak grla - simptomi
- rak grla – hpv
- rak grla – izgled
- rak grla – krvna slika
- rak grla – operacija
- rak grla – smrtnost
- Throat Cancer. (2025). Cleveland Clinic.
- Kalogjera, I. (2024). Maligna bolest i tabui (3): Raste broj oboljelih od tumora povezanih s HPV-om. NISMO SAME.
- Morgan, K. K. i Whitbourne, K. (2024). Throat Cancer: What to Know. WebMD.
- Throat cancer. (2022). Mayo Clinic.