8 zdravstvenih stanja koja mogu uzrokovati debljanje

debljanje mogu uzrokovati zdravstveni problemi

Debljanje se često pripisuje čimbenicima načina života kao što su prehrana i tjelovježba, ali ponekad temeljna medicinska stanja igraju značajnu ulogu.

Ta stanja mogu poremetiti prirodnu ravnotežu tijela, što dovodi do debljanja koje je teško kontrolirati. Razumijevanje ovih stanja ključno je za pojedince koji se bore s neobjašnjivim debljanjem, budući da je rješavanje temeljnog uzroka ključ uspješnog liječenja. U nastavku su neka od najčešćih stanja koja mogu pridonijeti debljanju.

1. Hipotireoza

Hipotireoza se javlja kada štitnjača, smještena u vratu, ne proizvodi dovoljno hormona koji reguliraju metabolizam, proces kojim tijelo pretvara hranu u energiju. Kada su razine hormona štitnjače niske, metabolizam se usporava, što dovodi do umora, netolerancije na hladnoću i često debljanja.

Hipotireoza je češća kod žena i može se dijagnosticirati krvnim testovima koji mjere razinu hormona štitnjače.

Simptomi hipotireoze su:

Liječenje obično uključuje hormonsku nadomjesnu terapiju sintetskim hormonima štitnjače. Nakon što se razine hormona uravnoteže, težina se može stabilizirati, iako se možda neće potpuno vratiti na početnu.

2. Sindrom policističnih jajnika (PCOS)

PCOS je hormonalni poremećaj koji pogađa žene reproduktivne dobi. Karakterizira ga neravnoteža spolnih hormona, osobito viših razina androgena (muških hormona) u tijelu.

Ova hormonska neravnoteža dovodi do inzulinske rezistencije, što utječe na to kako tijelo obrađuje glukozu. Inzulinska rezistencija može uzrokovati povećano skladištenje masti i poteškoće s gubitkom težine, osobito oko trbuha.

Simptomi PCOS-a su:

Promjene načina života, uključujući uravnoteženu prehranu i redovitu tjelovježbu, zajedno s lijekovima koji reguliraju inzulin i hormone, mogu pomoći u upravljanju simptomima PCOS-a i smanjenju debljanja.

3. Cushingov sindrom

Cushingov sindrom je uzrokovan produljenom izloženošću visokim razinama kortizola, hormona stresa. Ovo stanje može nastati zbog dugotrajne upotrebe kortikosteroidnih lijekova (kao što je prednizon) ili zbog tumora u nadbubrežnim žlijezdama koji prekomjerno proizvodi kortizol.

Visoke razine kortizola dovode do povećanog taloženja masti, osobito na licu, vratu i trbuhu, dok udovi mogu ostati tanji.

Simptomi ovog stanja su:

Liječenje ovisi o uzroku, ali može uključivati ​​prilagođavanje doza lijekova, operaciju uklanjanja tumora ili druge medicinske intervencije za snižavanje razine kortizola.

I depresija i tjeskoba mogu dovesti do debljanja
FOTO: Shutterstock

4. Depresija i anksioznost

I depresija i tjeskoba mogu dovesti do debljanja zbog emocionalnog prejedanja, smanjene tjelesne aktivnosti i promjena u metabolizmu.

Mnogi ljudi s depresijom ili tjeskobom okreću se hrani za utjehu, osobito hrani s visokim udjelom šećera i masti. Osim toga, određeni antidepresivi i lijekovi protiv anksioznosti mogu doprinijeti debljanju kao nuspojava.

Pročitajte članak “Antidepresivi i debljanje: Zašto dobivate na težini?“.

Simptomi depresije i anksioznosti uključuju:

Liječenje može uključivati ​​psihoterapiju, lijekove i promjene načina života. Ako lijekovi pridonose debljanju, liječnik može prilagoditi dozu ili promijeniti lijekove.

5. Inzulinska rezistencija i dijabetes tipa 2

Inzulinska rezistencija nastaje kada tjelesne stanice ne reagiraju ispravno na inzulin, hormon odgovoran za regulaciju šećera u krvi. Kao rezultat toga, tijelo proizvodi više inzulina, što potiče skladištenje masti, osobito oko trbuha.

Inzulinska rezistencija može dovesti do dijabetesa tipa 2 ako se ne liječi pravilno.

Simptomi uključuju:

Promjene u prehrani koje uključuju cjelovite žitarice, nemasne proteine ​​i zdrave masnoće, zajedno s redovitom tjelovježbom, mogu poboljšati osjetljivost na inzulin. U nekim se slučajevima propisuju lijekovi poput metformina za kontrolu razine šećera u krvi i poboljšanje odgovora na inzulin.

6. Poremećaji spavanja (apneja u snu)

Apneja u snu je stanje u kojem se disanje stalno prekida tijekom spavanja. Ovaj poremećaj dovodi do loše kvalitete sna, što može utjecati na regulaciju hormona, posebice hormona grelina i leptina, koji kontroliraju glad i sitost.

Nedostatak sna povećava razinu grelina (hormon gladi) i smanjuje razinu leptina (hormon sitosti), što dovodi do prejedanja i debljanja.

Štoviše, umor uzrokovan apnejom za vrijeme spavanja može smanjiti motivaciju za tjelesnu aktivnost, što pogršava problem.

Simptomi su sljedeći:

Terapija kontinuiranim pozitivnim tlakom u dišnim putovima (CPAP), gubitak težine i promjene načina života mogu pomoći u upravljanju apnejom i spriječiti daljnje debljanje.

menopauza može uzrokovati debljanje
FOTO: Shutterstock

7. Zatajenje srca i zadržavanje tekućine

Do zatajenja srca dolazi kada srce ne može učinkovito pumpati krv, što uzrokuje nakupljanje tekućine u tijelu. Ovo zadržavanje tekućine, osobito u abdomenu, nogama i stopalima, može uzrokovati značajno debljanje.

Nije povezano s nakupljanjem masnoće, već s povećanjem težine vode.

Simptomi uključuju sljedeće:

Diuretici se često propisuju kako bi se smanjilo nakupljanje tekućine, a upravljanje zatajenjem srca lijekovima, promjenama životnog stila, a ponekad i operacijom je ključno.

8. Menopauza

Menopauza označava kraj reproduktivnih godina žene, obično u kasnim 40-ima ili ranim 50-ima. Tijekom tog vremena smanjuje se razina estrogena, hormona koji pomaže u regulaciji distribucije masti. Taj pad estrogena može dovesti do debljanja, osobito oko trbuha.

Promjene u metabolizmu i smanjenje mišićne mase zbog starenja također mogu pridonijeti debljanju tijekom menopauze.

Simptomi menopauze su:

Zdrava prehrana, redovita tjelovježba i, u nekim slučajevima, hormonska nadomjesna terapija mogu pomoći u upravljanju debljanjem tijekom menopauze.

Pročitajte i ove članke: 

Članak objavljen:
  1. Kubala, J. (2024). 9 Reasons You May Be Gaining Weight UnintentionallyHealthline.
  2. Frysh, P. (2023). Conditions That Can Cause Weight GainWebMD.
  3. Sissons, B. (2023). What causes rapid weight gain? Medical News Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu