Kako šećer utječe na organizam? Debljanje je samo dio problema! Evo 12 načina na koje vam prekomjerni unos šteti

Kako šećer utječe na organizam

Šećer je postao sveprisutan dio naše prehrane, a često se skriva u raznim prerađenim namirnicama i pićima.

No, dobro je zapitati se kako šećer utječe na organizam. Iako može zadovoljiti našu želju za slatkim, pretjerana konzumacija šećera može dovesti do bezbrojnih zdravstvenih problema. Od debljanja do povećanog rizika od kroničnih bolesti – utjecaj pretjerane konzumacije šećera je dalekosežan.

Kako šećer utječe na organizam?

Evo 12 načina na koje prekomjerni unos šećera šteti vašem tijelu.

Debljanje i pretilost

Konzumacija previše šećera može pridonijeti debljanju i pretilosti. Slatka hrana i pića često su bogati praznim kalorijama, što dovodi do neravnoteže u unosu i potrošnji energije.

Ta neravnoteža s vremenom može rezultirati nakupljanjem viška tjelesne masti.

Rizik od dijabetesa tipa 2

Prehrana s visokim udjelom šećera usko je povezana s povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa 2. Pretjerani unos šećera može dovesti do inzulinske rezistencije, kada tjelesne stanice postaju manje osjetljive na inzulin, hormon koji regulira razinu šećera u krvi.

Srčana bolest

Visoka konzumacija šećera povezana je s povećanim rizikom od srčanih bolesti. Prehrana bogata dodanim šećerima može pridonijeti visokom krvnom tlaku, upalama i abnormalnim profilima lipida, a sve su to čimbenici rizika za kardiovaskularne probleme.

Pročitajte članak “Simptomi srčanih problema: Ubijaju više od 20,5 milijuna ljudi svake godine! Liječnik otkriva koje tegobe upućuju na to da je u pitanju srce“.

Visoka konzumacija šećera povezana je s povećanim rizikom od srčanih bolesti
FOTO: Shutterstock

Bolest masne jetre

Jetra metabolizira fruktozu, sastavni dio šećera. Pretjerani unos šećera, posebno u obliku kukuruznog sirupa s visokim udjelom fruktoze, povezan je s nealkoholnom masnom bolešću jetre, stanjem koje karakterizira nakupljanje masti u jetri.

Povećane razine triglicerida

Prehrana s visokim udjelom šećera može dovesti do povišene razine triglicerida u krvi. Povišeni trigliceridi poznati su faktor rizika za srčane bolesti i često se viđaju kod osoba s inzulinskom rezistencijom.

Stomatološki problemi

Šećer je glavni uzrok problema sa zubima, uključujući karijes i bolesti desni. Bakterije u ustima hrane se šećerom, proizvodeći kiseline koje nagrizaju zubnu caklinu i dovode do karijesa.

Upala

Pretjerana konzumacija šećera može izazvati kroničnu upalu u tijelu, pridonoseći različitim zdravstvenim problemima, uključujući artritis, autoimune poremećaje i druga upalna stanja.

Oslabljeni imunološki sustav

Konzumacija previše šećera može narušiti rad imunološkog sustava. Visoke razine šećera mogu potisnuti sposobnost bijelih krvnih stanica da se bore protiv infekcija, čineći tijelo osjetljivijim na bolesti.

Neka istraživanja ukazuju na vezu između visokog unosa šećera i povećanog rizika od određenih vrsta raka
FOTO: Shutterstock

Povećan rizik od raka

Neka istraživanja ukazuju na vezu između visokog unosa šećera i povećanog rizika od određenih vrsta raka, uključujući rak dojke, debelog crijeva i gušterače. Odnos je složen i uključuje čimbenike poput inzulinske rezistencije i kronične upale.

Kognitivni pad

Prehrana bogata šećerom povezana je s kognitivnim padom i povećanim rizikom od razvoja neurodegenerativnih poremećaja, poput Alzheimerove bolesti. Inzulinska rezistencija i upala igraju ključnu ulogu u ovoj vezi.

Pročitajte članak “Kognitivni pad: Važno je razlikovati prirodno starenje od bolesti! Psihologinja otkriva značenje ovog pojma i kako ga usporiti“.

Hormonska neravnoteža

Šećer može poremetiti ravnotežu hormona u tijelu, uključujući inzulin, kortizol i leptin, koji reguliraju metabolizam, odgovor na stres i apetit. Ove neravnoteže mogu pridonijeti debljanju i drugim zdravstvenim problemima.

Ovisnost i žudnja

Šećer može izazvati ovisnost, što dovodi do žudnje i ciklusa prekomjerne konzumacije. Što više šećera konzumiramo, to naša tijela mogu više žudjeti, stvarajući izazovan ciklus za prekid.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu