Četiri recepta za večeru bogatu nemasnim proteinima i bez puno kalorija

visokoproteinska i nemasna večera

Stalno se naglašava ključna uloga proteina u promicanju sitosti i razvoju mišića. Međutim, određivanje idealne vrste i količine proteina predmet je rasprave koja traje već neko vrijeme.

Prema američkom Nacionalnom istraživačkom vijeću preporučeni dnevni unos proteina (RDA) za odrasle iznosi 0,8 g po kilogramu tjelesne težine.

Unatoč ovim dugogodišnjim preporukama, sve je veći poziv istraživača prehrane da se ponovno preispitaju ove smjernice.

Dok podaci iz najnovijeg Nacionalnog istraživanja o zdravlju i prehrani pokazuju da Amerikanci općenito premašuju RDA za proteine, kvaliteta izvora proteina uvelike varira. Primjerice, dok opcije kao što su biftek, jaja i crni grah mogu ispuniti dnevne potrebe za proteinima, iste se značajno razlikuju u nutritivnom sastavu. Ribeye odrezak npr. sadrži značajnu količinu zasićene masti, dok crni grah nudi vlakna s minimalnom količinom zasićenih masti.

Dok određeni pristupi prehrani, kao što je ketogena dijeta, zagovaraju konzumaciju hrane s visokim udjelom masnoće, poput slanine, glavni prehrambeni savjeti često naglašavaju izvore “nemasnih proteina”, koji imaju manje masnoća, osobito zasićenih masnoća, i kalorija.

Nemasni proteini, prema definiciji USDA, uključuju hranu s ograničenim udjelom masnoće, poput nemasnih komada mesa, peradi, plodova mora i biljnih bjelančevina, kao što su grah i soja.

Primarni izvor prehrambenih proteina, bilo iz životinjskih ili biljnih izvora, ne samo da utječe na regulaciju tjelesne težine, već i na zdravlje kardiovaskularnog sustava. Iako životinjski proteini mogu imati prednosti, osobito u izgradnji mišića, uključivanje nemasnih izvora proteina nudi prednosti unosa proteina uz smanjenje nezdravih masti i kalorija.

Uz svoje nutritivne prednosti, nemasni proteini također nude kulinarsku svestranost, s brojnim ukusnim receptima za istraživanje. Donosimo četiri recepta osmišljena da vas inspiriraju kako biste u vašu prehranu uključili nemasne proteine.

Pečeni svinjski file i povrće
FOTO: Shutterstock

Pečeni svinjski file i povrće

Pečeni svinjski file zdrav je izbor koji se brzo i jednostavno priprema. Pečenje povrća u isto vrijeme jednostavan je način da se kompletan obrok nabrzinu nađe na stolu.

Sastojci:

  • 1 kg krumpira (narezanog na četvrtine)
  • 450 g mlade mrkve
  • 3 jušne žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja (podijeljene)
  • 1 čajna žličica soli
  • pola čajne žličice svježe mljevenog crnog papra (podijeljenog)
  • 6 režnja češnjaka (sitno nasjeckanog)
  • 2 jušne žlice svježeg ružmarina (očišćenog od peteljki i sitno nasjeckanog)
  • 2 čajne žličice svježe majčine dušice (odvojene od žilavih peteljki)
  • 700 g sirovog svinjskog fileta.

Priprema

  1. Zagrijte pećnicu na 200 °C.
  2. Stavite krumpir i mrkvu u veliku posudu za pečenje i pokapajte s dvije jušne žlice maslinovog ulja. Posipajte s pola čajne žličice soli i 1/4 čajne žličice crnog papra. Stavite u pećnicu dok pripremate svinjetinu.
  3. Položite veliki komad folije na čistu, ravnu površinu. Pomiješajte češnjak, ružmarin, majčinu dušicu i preostalih pola čajne žličice soli i 1/4 čajne žličice papra u sredini folije. Stavite svinjetinu na začine i pokapajte preostalom žlicom maslinovog ulja prije nego što dobro zatvorite foliju oko sastojaka.
  4. Izvadite povrće iz pećnice i promiješajte prije dodavanja folije u posudu za pečenje i vraćanja u pećnicu.
  5. Pecite dok unutarnja temperatura svinjetine ne bude 60 °C, oko 25 – 35 minuta.
Punjene tikvice
FOTO: Shutterstock

Punjene tikvice

Odabir mljevenog mesa s nižim postotkom masnoće jednostavan je način da smanjite količinu nezdravih zasićenih masnoća na svojem tanjuru. U isto vrijeme, dodavanjem povrća dok kuhate mljeveno meso upotpunit ćete obrok vitaminima, mineralima i vlaknima.

Sastojci:

  • 4 tikvice
  • 2 jušne žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
  • 1 veliki luk (narezan na kockice)
  • 3 režnja češnjaka (nasjeckana)
  • 450 g nemasne mljevene govedine
  • 2 – 3 rajčice (narezane na kockice)
  • pola čajne žličice talijanskog začina
  • pola čajne žličice soli
  • 1/4 čajne žličice mljevenog papra
  • 1/4 šalice nasjeckanog cheddar sira
  • svježi peršin za ukras (po želji).

Priprema

  1. Zagrijte pećnicu na 200 °C, a lim za pečenje obložite papirom za pečenje.
  2. Svakoj tikvici uklonite vrh, prepolovite je po dužini i žlicom izvadite sjemenke. Stavite na stranu.
  3. Stavite veliku tavu na srednje jaku vatru. Dodajte maslinovo ulje i luk i pirjajte dok luk ne postane proziran, oko pet minuta. Dodajte češnjak i kuhajte dok ne zamiriše, još minutu.
  4. Dodajte mljevenu govedinu, rajčice iz konzerve, talijanske začine, sol i papar te kuhajte uz često miješanje, dok većina vlage ne ispari i dok govedina ne postane smeđa, oko pet minuta.
  5. Ravnomjerno podijelite smjesu na polovice tikvica i posipajte sirom.
  6. Pecite dok tikvice ne omekšaju, oko 15 – 25 minuta.
Pečena pureća prsa sa začinskim biljem
FOTO: Shutterstock

Pečena pureća prsa sa začinskim biljem

Ova jednostavna pečena pureća prsa prekrivena su aromatičnim biljem i začinima kako bi pružila obilje okusa bez puno dodane soli. Pokrivanje puretine folijom dok se peče pomaže da meso ostane sočno. Poslužite uz pečeno povrće ili salatu i žitaricu za potpuni obrok.

Sastojci:

Priprema

  1. Zagrijte pećnicu na 180 °C i stavite pureća prsa u posudu za pečenje.
  2. U maloj posudi pomiješajte maslinovo ulje, ocat, češnjak, suhi senf, ružmarin, sol i papar.
  3. Ovom smjesom premažite pureća prsa i lagano pokrijte folijom.
  4. Pecite jedan sat, zatim podlijte tekućinom od kuhanja i pecite dok puretina ne dosegne unutarnju temperaturu od 73 °C, još oko 30 minuta.
Pirjana mediteranska bijela riba
FOTO: Shutterstock

Pirjana mediteranska bijela riba

Dinstanje ribe u umaku bogatom povrćem izvrstan je način da obroku dodate više vlakana.

Sastojci:

Priprema

  1. Stavite veliku tavu na srednje jaku vatru. Dodajte maslinovo ulje i luk i pirjajte uz miješanje, dok luk ne postane proziran, oko 5 – 10 minuta. Dodajte češnjak i pirjajte dok ne zamiriše, još minutu.
  2. Dodajte rajčice, sol, papar, origano, vino i sok od limuna u tavu i kuhajte dok rajčice ne omekšaju, oko 10 – 15 minuta.
  3. Dodajte ribu na vrh rajčica, poklopite i kuhajte dok se riba lako ne raskida vilicom, oko 5 – 7 minuta. Neposredno prije posluživanja dodajte masline.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Kennedy, K. (2024). 10 Lean, High-Protein Dinner Recipes. Everyday Health.
  2. Weiler, M. i sur. (2023). Is It Time to Reconsider the U.S. Recommendations for Dietary Protein and Amino Acid Intake? Nutrients, 15(4): 838.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu