Antidepresivi i debljanje: Zašto dobivate na težini?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Debljanje je uobičajena nuspojava mnogih antidepresiva, predstavljajući dugoročne zdravstvene rizike poput bolesti srca i dijabetesa. To može navesti neke osobe da izbjegavaju ili prestanu uzimati lijekove.
Evo kako su povezani antidepresivi i debljanje.
Zašto antidepresivi debljaju?
Antidepresivi mogu dovesti do debljanja zbog nekoliko mehanizama, uključujući promjene u metabolizmu, apetitu i skladištenju masti. Neki antidepresivi, posebno selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) i triciklički antidepresivi (TCA), utječu na sustave neurotransmitera koji reguliraju glad i sitost te tako često povećavaju apetit i želju za ugljikohidratima.
Osim toga, ti lijekovi mogu uzrokovati metaboličke promjene koje smanjuju sposobnost tijela da učinkovito sagorijeva kalorije.
Emocionalna i psihološka poboljšanja nakon ublažene depresije također mogu navesti pojedince da jedu više kako se njihov interes za hranom i društvenom prehranom vraća, što dodatno pridonosi debljanju.
Koji antidepresivi ne debljaju?
Povećanje tjelesne težine razlikuje se među antidepresivima. Primjerice, dok neki selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) mogu uzrokovati debljanje (antidepresivi koji debljaju), bupropion, inhibitor ponovne pohrane noradrenalina i dopamina, povezan je s blagim gubitkom težine (antidepresivi koji ne debljaju).
Nova studija objavljena u časopisu Annals of Internal Medicine ispitala je rizike debljanja od osam uobičajenih antidepresiva, koristeći podatke više od 183.000 odraslih osoba.
Studija je otkrila da su oni na bupropionu imali 15 – 20 % manju vjerojatnost značajnog debljanja u usporedbi s onima na sertralinu, antidepresivu koji se najčešće propisuje u studiji.
Značajno dobivanje na težini definirano je kao dobivanje više od 5 % početne težine. Suprotno tome, escitalopram i paroksetin bili su povezani s 10 – 15 % većim rizikom od značajnog povećanja tjelesne težine u usporedbi sa sertralinom u prvih šest mjeseci.
Antidepresivi i debljanje – razlike
Vodeći autor studije Joshua Petimar, s Harvard Pilgrim Health Care Institute i Harvard Medical School, za Everyday Health je istaknuo razlike u debljanju među antidepresivima, čak i unutar iste klase kao što su SSRI. Ove informacije mogu pomoći liječnicima i pacijentima koji su zabrinuti zbog debljanja da donesu više informiranih odluka.
U studiji je sudjelovalo 183.118 odraslih osoba u dobi 18 – 80 godina koje su prvi put uzimale antidepresive i pratila se njihova težina tijekom šest mjeseci, jedne godine i dvije godine. Proučavani antidepresivi bili su sertralin, citalopram, escitalopram, fluoksetin, paroksetin, bupropion, duloksetin i venlafaksin.
U usporedbi sa sertralinom, korisnici escitaloprama i paroksetina doživjeli su najveći prosječni dobitak na težini nakon šest mjeseci – oko pola kilograma.
Korisnici citaloprama, duloksetina i venlafaksina dobili su između četvrtine i tri četvrtine više kilograma od onih na sertralinu.
Debljanje od antidepresiva
Debljanje ima tendenciju da bude izraženije kod dugotrajne upotrebe antidepresiva, što je ključno s obzirom na to da je depresija često kronična. Primjerice, korisnici sertralina dobili su prosječno 0,25 kg u šest mjeseci i 1,5 kg nakon dvije godine.
Korisnici bupropiona izgubili su oko 0,25 kg u šest mjeseci, ali su dobili 0,1 kg nakon dvije godine. Korisnici escitaloprama i paroksetina udebljali su se u prosjeku 0,6 kg u šest mjeseci, popevši se na 1,6 kg, odnosno 1,3 kg nakon dvije godine.
Nije bilo značajnih razlika u debljanju među ovim lijekovima nakon dvije godine, što sugerira da bi rano debljanje moglo odvratiti pacijente od nastavka učinkovitog liječenja.
Antidepresivi i debljanje – utjecaj genetike
Debljanje od antidepresiva može uvelike varirati među pojedincima pod utjecajem genetike i osobnih zdravstvenih promjena. Jami Woods, dr. med., s Kalifornijskog sveučilišta u Riversideu, je naglasila da, iako je debljanje važno spriječiti, liječenje mentalnog i emocionalnog zdravlja treba biti prioritet.
Različite strategije, poput redovite tjelovježbe i zdrave prehrane, mogu pomoći u ublažavanju debljanja. Pacijenti koji imaju neželjeno povećanje tjelesne težine trebali bi o tome razgovarati sa svojim liječnikom kako bi pronašli odgovarajuća rješenja.
Pročitajte i ove članke:
- Ovisnost o antidepresivima: Jedni kažu da nije moguća, dok su drugi zabrinuti! Evo koji su najpropisivaniji antidepresivi i kakve posljedice ostavlja njihovo dugotrajno uzimanje
- Hrvati piju sve više antidepresiva! Evo koji se najviše propisuju i u kojoj je županiji najveća potrošnja
- Simptomi depresije: Svaki znak treba ozbiljno shvatiti! Evo koji su i što učiniti ako sumnjate da imate depresiju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- antidepresivi i debljanje
- antidepresivi koji debljaju
- antidepresivi koji ne debljaju
- debljanje od antidepresiva
- koji antidepresivi ne debljaju
- zašto antidepresivi debljaju
- Petimar, J. i sur. (2024). Medication-Induced Weight Change Across Common Antidepressant Treatments: A Target Trial Emulation Study. Ann. Intern. Med., M23-2742
- Rauf, D. (2024). Some Antidepressants Linked to More Weight Gain Than Others, Study Shows. Everyday Health.