Recepti za prehranu kod mononukleoze: Što jesti?

Recepti za prehranu kod mononukleoze

Virusna infekcija ili bolest poljupca – mononukleoza – uzrokovana je jednim od herpes virusa, a najčešće pogađa mlađe osobe, uključujući i djecu. Prenosi se slinom putem poljupca, kihanja, korištenja istog pribora za jelo koji koristi i zaražena osoba.

Dugotrajni umor, povišena tjelesna temperatura, grlobolja, natečeni limfni čvorovi te uvećana slezena i jetra simptomi su ove bolesti.

Ono što je potrebno kod liječenja je strpljenje jer isto može potrajati i do nekoliko mjeseci. 

Zato je važno prilagoditi prehranu, unositi dovoljno tekućine, mirovati kako ne bi došlo do puknuća slezene. Uglavnom, liječenje se svodi na ublažavanje simptoma poput skidanja visoke temperature.

Međutim, prehrana će odigrati značajnu ulogu putem koje se treba dati podrška imunitetu, a istovremeno stvarati što manji pritisak na rad jetre.

Recepti za prehranu kod mononukleoze

Osim što je važno prilagoditi prehranu, vrlo je bitno da oboljela osoba ima svoj pribor za jelo. Namirnice u prehrani trebaju biti što manje prerađene, cjelovite, s protuupalnim djelovanjem, nježne za probavu i hidrirajuće

Dakle, svakako se preporučuje izbjegavati alkohol, kofein, dodani šećer, smanjiti crveno meso, umjesto rafiniranog koristiti maslinovo ulje, izbaciti pekarske proizvode, grickalice te gotova jela. Važno je smanjiti masnu hranu kako se ne bi opteretila jetra.

Probiotici i omega-3 masne kiseline mogu biti korisni dodaci prehrani. Omega-3 masne kiseline djeluju protiv upala, a probiotici će pomoći u radu crijeva i uspostavi mikrobiotske ravnoteže koja je ključna za stvaranje imuniteta. 

Prehrana treba biti raznovrsna, lagana, uravnotežena, obilata povrćem i voćem. Prehrana se prilagođava onoj koja je karakteristična za kroničnu upalu jetre. Neke namirnice su dozvoljene samo kao kuhane, dok prženje i pohanje nije preporučljivo. 

U nastavku se nalaze recepti za prehranu kod mononukleoze. Recepti su okvirni, a količine i namirnice se dodatno prilagođavaju prema energetskim i zdravstvenim potrebama. Svakako se konzultirajte sa stručnom osobom. 

topla zobena kaša za mononukleozu
FOTO: Shutterstock

Topla zobena kaša

Ovaj obrok možete jesti za doručak ili užinu, ali nije isključen ni kao večera. Ako ste odabrali zobenu kašu za večernji obrok, kao voće dodajte kivi koji pomaže lakšem snu. Kuhane zobene pahuljice lakše su za probavu. Ako želite pojačati proteine, možete dodati mjericu whey proteina

Sastojci:
Priprema
  1. U lončić ulijte malomasno mlijeko ili biljni napitak te zob. Kuhajte na laganoj vatri dok zob ne upije mlijeko. 
  2. Dodajte cimet i pomiješajte. 
  3. Dodajte narezano voće i prošarajte s čajnom žličicom meda. 

Smoothie za imunitet

Svježe voće i povrće, klorofil iz zelenog povrća i omega-3 masne kiseline iz sjemenki bit će prava blagodat za naš organizam.

Ovaj smoothie je idealan kada niste previše gladni, a ujedno osiguravate i hidrataciju organizma.

Sastojci:
Priprema
  1. Sve sastojke stavite u blender i konzumirajte odmah. 
prehrana kod mononukleoze kod djece
FOTO: Shutterstock

Pileća juha s lećom 

Juhe su idealan način unosa dovoljno tekućine, a dodatak piletine i leće zadovoljit će potrebu za proteinima. Povrće će osigurati vlakna, vitamine i minerale, a dodatak kurkume djeluje protuupalno. 

Sastojci:
Priprema
  1. Piletinu ispecite na malo maslinovog ulja, a potom je narežite na kockice. 
  2. U istom loncu dinstajte češnjak i poriluk, a kada zamiriše, dodajte mrkvu, krumpir, tikvicu i kelj te pomiješajte. 
  3. Ulijte povrtni temeljac pa dodajte kurkumu, leću i majčinu dušicu.
  4. Kad zavrije, smanjite vatru i ostavite da se kuha oko 25 minuta. 
  5. Dodajte pileće kockice i ostatak začina te neka se kuha još koju minutu. 

Oslić s rižom 

Bijela riba je siromašna mastima, ali bogata proteinima. U kombinaciji s rižom i povrćem osigurat će sve potrebne nutrijente za organizam, bez opterećenja jetre. 

Sastojci:
Priprema
  1. Rižu isperite pod hladnom vodom, a potom je skuhajte prema uputama. 
  2. U tavi na malo maslinovog ulja pirjajte mrkvu, tikvicu, papriku i brokulu oko sedam minuta, potom ih malo popaprite i posolite. 
  3. Pećnicu zagrijte na 180 °C.
  4. Oslić stavite na lim za pečenje i začinite ga limunovim sokom, koricom, maslinovim uljem te paprom i soli. 
  5. Pecite ga oko 12 minuta, a potom ga servirajte uz rižu i povrće.
jaja i mononukleoza
FOTO: Shutterstock

Salata s kuhanim jajima

Ako se pitate idu li jaja i mononukleoza zajedno, smijete jesti kuhana jaja, a izbjegavajte jaja pečena na puno masti. Umjesto jaja možete dodati sardine iz salamure ili pečeno bijelo meso na malo maslinovog ulja. 

Sastojci:
Priprema
  1. Kvinoju isperite pod hladnom vodom, a potom je skuhajte prema uputama. 
  2. Potom u zdjeli pomiješajte sve sastojke i konzumirajte. 

Prehrana kod mononukleoze kod djece

Ako dijete boluje od mononukleoze, vrijede ista pravila. Vjerojatno će uživati u zobenim toplim kašama ili smoothiejima s voćem i nešto povrća. Birajte bijelo meso s rižom i povrćem te kuhanim žitaricama. 

Dobri obroci bit će i pire od krumpira s povrćem. Primjerice, kuhani krumpir i brokulu izmiksajte u pire. Poslužite uz piletinu ili puretinu te ribu bez kosti. Budite kreativni i napravite kuglice od piletine i povrća te mljevenih zobenih pahuljica.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu