Šest prirodnih lijekova za liječenje osipa od vrućine
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Ljeto je vrijeme kad uživamo više na otvorenom u društvu obitelji i prijatelja, izlažući se satima sunčevim zrakama. Osim što uživamo u kupanju i preplanulom tenu, ljetne vrućine mogu i negativno utjecati na našu kožu, izazivajući alergiju na sunce, crvenilo i neugodan osip.
Osip od vrućine, također poznat kao milarija ili bodljikava vrućina, uobičajena je kožna bolest koja se javlja tijekom ljeta kada je tijelo izloženo vrućem i sparnom okruženju. Ova kombinacija dovodi do viška znoja koji blokira znojne žlijezde i kanale.
Okidači koji uzrokuju osip od vrućine uključuju tjelovježbu, trenje, tijesnu odjeću i pretjeranu toplinu tijela. Osobe s prekomjernom tjelesnom težinom ili pretilošću te osobe koje se lako znoje imaju veću vjerojatnost da će tijekom ljeta dobiti kožni osip. Također, skloniji su mu bebe i djeca jer su im znojne žlijezde još u razvoju.
Ljudi sa smeđom ili tamnom kožom izloženi su riziku od mrlja na koži. Te mrlje postaju svjetlije ili tamnije kao odgovor na upalna stanja kože, medicinski poznatih kao postupalna hipopigmentacija ili hiperpigmentacija.
Tri vrste osipa zbog ljetnih vrućina
Ovisno o vrsti, osip od vrućine obično zacjeljuje bez ožiljaka i nestaje u roku od nekoliko dana, tjedana ili mjeseci. Obično se formira na mjestima gdje se skuplja znoj, kao što su vrat, pazusi, prsa, područje ispod grudi, na struku, preponama te pregibima laktova i koljena.
Miliaria kristalina je najčešći oblik osipa zbog ljetnih vrućina. Na površini kože stvaraju se male, prozirne ili bijele kvržice ispunjene znojem. Ne uzrokuju svrbež ili bol i češće se javljaju kod beba nego kod odraslih.
Miliaria rubra je poznatija kao bodljikava vrućina. Na zahvaćenom području uzrokuje veće čvoriće (papule) zbog blokiranog znojenja. Izdignute papule zahvaćaju dublje slojeve kože i neugodnije su.
Česta komplikacija je infekcija bakterijom koja uzrokuje upalu i svrbež. Ako se papule napune gnojem, medicinski naziv za njih je miliaria pustulosa. Hlađenje ili nježno tapkanje osipa može donijeti olakšanje kod svrbeža.
Miliaria profunda je najrjeđi tip osipa od vrućine. Papule nastaju u najdubljem sloju kože i uzrokuju relativno velike, čvrste izbočine boje mesa. Mogu se ponavljati i postati kronična bolest kože.
Preventivne mjere
Kako biste spriječili pojavu osipa i iritaciju kože tijekom ljeta, slijedite ove jednostavne savjete:
- hidratizirajte se – pijte puno vode i biljnih čajeva poput metvice, hibiskusa, kamilice ili komorača, kako biste regulirali tjelesnu temperaturu i izbacili toksine
- ostanite hladni i suhi – izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost i najveću vrućinu tijekom dana; nosite široku, prozračnu odjeću i koristite puder za upijanje znoja
- nemojte ostajati u mokroj i znojnoj odjeći, npr. nakon plivanja ili vježbanja
- tuširajte se hladnom vodom – isperite znoj i prljavštinu kako biste spriječili začepljenje znojnih žlijezda; dodajte sodu bikarbonu ili zobene pahuljice u svoju kupku za čistu i hidratiziranu kožu
- napravite piling – kako biste održali otvorene pore na koži, napravite 1 – 2 puta tjedno pilling cijelog tijela
- koristite prozračnu i laganu posteljinu od prirodnih materijala i spavajte u rashlađenoj sobi.
Umirujuća dijeta za ljetnu pitta došu
U ayurvedi pitta doša predstavlja ljetnu sezonu. Kako je ova doša prirodno masna, pikantna i ljuta, najbolje je izbjegavati hranu koja poboljšava te kvalitete. To uključuje kiselu, slanu, začinjenu i masnu hranu.
Dajte prednost namirnicama koje imaju rashlađujuću, gorku, oporu, slatku i suhu kvalitetu:
- svježe povrće koje ima visok sadržaj vode poput krastavaca, tikvica, krumpira i mrkve
- slatko voće poput lubenica, dinja, trešanja, zrelih banana i kokosa
- biljka shatavari (Asparagus racemosus) koja pročišćava krv, uravnotežuje pitta došu i ima svojstva hlađenja, što pomaže u smanjenju upala, osipa od vrućine, kožnih alergija i akni
- ghee ili pročišćeni maslac
- soja kao veganska opcija za smanjenje pitta doše
- basmati riža
- začini poput komorača, mente i korijandera koji hlade tijelo iznutra
- prirodne alge i trave poput alge chlorella, spiruline i pšenične trave izvrsni su detoksikatori jetre koji pomažu očistiti tijelo od viška topline.
Prirodni lijekovi za liječenje osipa od vrućine
Prirodni lijekovi u obliku paste su odlični pomagači koje lako možete pripremiti kod kuće ili na ljetovanju da biste smanjili upalu i zacijelili osip na koži.
1. Neem pasta
Pasta od lišća svetog drva neema moćan je ayurvedski lijek za kožne probleme jer njegova ljekovita svojstva uspješno djeluju protiv upale, svrbeža i bakterija koje mogu dovesti do milarije ili bodljikave vrućine.
Da biste napravili ovu pastu, jednostavno sameljite prah ili svježe lišće neema s malo vode dok ne dobijete glatku konzistenciju. Nanesite pastu na zahvaćena područja te ostavite da djeluje 10 minuta prije nego isperete hladnom vodom.
Za najbolje rezultate ponovite ovaj postupak jednom ili dva puta dnevno dok se osip ne povuče.
2. Pasta od sandalovine, kurkume i ružine vodice
Osip od vrućine može se liječiti pastom od praha bijele ili crvene sandalovine, kurkume, vode ili ružine vodice.
Sandalovo drvo i ružina vodica imaju umirujuća, rashlađujuća i antiseptička svojstva kojima sprječavaju infekciju dok bioaktivni spoj kurkumin u kurkumi ima snažna protuupalna svojstva kojima štiti stanice od oksidativnog oštećenja.
Sandalovina je jedna od najboljih biljaka za liječenje stanja kože povezanih s vrućinom, budući da umiruje iritaciju i ima antibakterijska svojstva za sprječavanje širenja lezija.
Da biste napravili pastu, pomiješajte sandalovinu u prahu i kurkumu u jednakim omjerima, dodajte malu količinu hladne ružine vodice da dobijete gustu pastu, a zatim dobivenu pastu nanesite na zahvaćena područja.
Pustite da se prirodno osuši, a zatim isperite hladnom vodom. Ponovite jednom ili dva puta dnevno dok se osip ne povuče.
3. Oblog od meda, ružine vodice, lubenice i krastavca
Krastavci sadrže flavonoide i tanine koji pomažu u ublažavanju osipa od vrućine. Usto, posjeduju svojstva hlađenja i umirivanja koja mogu smanjiti crvenilo kože, oticanje i svrbež.
Med ima antibakterijska, hranjiva i protuupalna svojstva kojima štiti, vlaži i njeguje kožu dok lubenica hidratizira i smiruje upalu.
Napravite gustu pastu tako što ćete narezati i pomiješati krastavac i mesnati dio kore lubenice s medom i ružinom vodicom i sve izmiksati u blenderu. Nanesite oblog na zahvaćeno područje i ostavite da djeluje 30 minuta. Isperite pastu hladnom vodom.
4. Aloe vera i kokosovo ulje za hidrataciju
Aloe vera je idealna kombinacija antimikrobne i umirujuće, hidratantne biljke koja svojim protuupalnim djelovanjem ubrzava zacjeljivanje osipa, lezija i mrlja od psorijaze. Također, smanjuje postupalnu hiperpigmentaciju, što može pomoći u smanjenju simptoma osipa od vrućine.
S druge strane, kokosovo ulje je izvrstan izvor prirodne hidratacije kože i ima antifungalna svojstva. Za umirujući i revitalizirajući učinak masirajte kožu kokosovim uljem.
Nakon masaže, narezane i ohlađene svježe listove aloe vere nanesite na zahvaćeno područje, obavijte pamučnom krpom i pustite da djeluje najmanje 30 minuta.
5. Ulje bijelog kamfora
Bijeli kamfor (Cinnamomum Camphora) je drvo čiji se ekstrakt koristi kao kućni lijek u zemljama Azije jer posjeduje odlična ljekovita svojstava za liječenje raznih zdravstvenih stanja.
S obzirom na to da je eterično ulje kamfora prejako za izravno korištenje na koži, potrebno ga je uvijek pomiješati s baznim uljem poput kokosovog ili bademovog ulja. Zacjeljuje kožu i vraća joj prirodan, zdrav sjaj.
6. Fullerova zemlja (pasta od indijske gline)
Jedna od najčešće korištenih prirodnih glina za njegu kože u Indiji je Multani Mitti, koji se naziva i Fullerova zemlja ili Blato Multana. Glavni je sastojak u biljnim pripravcima, ayurvedskim tretmanima ljepote te tretmanima čišćenja i detoksikacije tijela.
Ova glina posjeduje analgetska i protuupalna svojstva, što joj omogućuje ublažavanje kožnog osipa od vrućine. Čisti i njeguje kožu te tonizira i posvjetljuje ten.
Da biste napravili pastu, pomiješajte pola čajne žličice Fullerove zemlje s ružinom vodicom. Ravnomjerno nanesite pastu na zahvaćeno područje. Držite 20 minuta ili sve dok se pasta ne osuši. Operite kožu i nježno utrljajte led za dodatno rashlađvanje, te za kraj nanesite hidratantni gel aloe vere.
Pročitajte i ove članke:
- Prirodni lijek za alergiju na sunce: Bez posljedica na koži
- Ayurvedski vodič kroz ljeto za sve koji vole hladniju klimu
- Osim vrućine, i vlažnost zraka može naštetiti vašem zdravlju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Borate, A. (2024). 6 Ayurvedic Remedies to Fight Prickly Heat Rashes this Summer. Ayushakti Ayurved.
- Kraft, S. (2024). What is heat rash, and how do we treat it? Medical News Today.
- Summer skin rashes. (2022). Health Direct.