Koja su bazna ulja? Razrjeđuju i produljuju rok eteričnih ulja! Evo popisa 12 najboljih i kako ih miješati
- Budite prvi i komentirajte!
- 7 min čitanja
Bazna ulja poznata su i kao nosiva ulja koja služe kao medij između eteričnih ulja i naše kože. Nosiva ulja su ključni dio aromaterapije koja svojom komplemetarnom metodom u terapiji koristi eterična ulja za ljepotu i poboljšanje tjelesnog i emocionalnog zdravlja.
Ako želite koristiti eterična ulja, važno je znati koja su bazna ulja najbolja i najkorisnija.
Bazna ulja služe za razrjeđivanje eteričnih ulja jer su ova mirisna ulja moćna i mogu izazvati reakcije poput iritacije, crvenila ili peckanja ako se nanose izravno na kožu. Eterična ulja nastaju destilacijom aromatičnog lišća, cvijeća, kore i korijena biljaka.
Bazna ulja su biljna ulja koja se dobivaju hladnim prešanjem ili gnječenjem biljnih dijelova kao što su sjemenke, jezgra, orašasti plodovi ili bilo koji dijelovi biljke koji sadrže velike količine masti.
Ova minimalna obrada pomaže u očuvanju bioaktivnih tvari u uljima, koja time zadržavaju bogatstvo minerala, vitamina, masnih kiselina, antioksidansa i drugih ljekovitih spojeva.
Za razliku od eteričnih ulja koja imaju intenzivne i oštre mirisne note, bazna ulja imaju miris koji seže od neutralnog do slatkog i orašastog. Dok eterična ulja brzo isparavaju, nosiva ulja ne isparavaju, lagana su i propusna. U aromaterapiji se koriste za produljenje roka trajanja eteričnih ulja.
U nastavku saznajte koja su bazna ulja najčešća i koja se koriste u raznim terapeutskim mješavinama za masažu lica i tijela.
Koja su bazna ulja najkorisnija u aromaterapiji?
S obzirom na popularnost, danas postoje razna bazna ulja visoke kvalitete koje se kombiniraju s eteričnim uljima prema tipu kože i individualnim potrebama.
Od njih se pripremaju uljne mješavine za masažu tijela i njegu lica te izradu hidratantnih krema, losiona i kupki.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje (Cocos Nucifera) je ulje dobiveno od sušenog mesa zrelih kokosovih oraha. Bogato je hranjivim masnim kiselinama, polifenolima koji njeguju kožu te linolnom kiselinom (vitamin F) i laurinskom kiselinom koja mu daje antibakterijska svojstva.
Sadrži najveći broj antioksidansa pa se smatra najboljim baznim uljem za primjenu u aromaterapiji. Iznimno je lagano i dobro se stapa s većinom eteričnih ulja.
Zadržava vlagu, omekšava, djeluje regenerativno i štiti kožnu barijeru, što ga čini posebno korisnim kod suhe i oštećene kože. Također se može koristiti kao ulje za masažu vlasišta i ulje za masažu beba.
Bademovo ulje
Bademovo ulje (Prunus Amygdalus var. Dulcis) je ulje jakog, orašastog mirisa koje se dobiva od jezgre slatkog badema koji sadrži visoku razinu nezasićenih masnih kiselina. Ovo lagano ulje se brzo upija i savršeno hidratizira kožu te je čini mekom, blistavom i baršunastom.
Omiljeno je u njezi lica i tijela, kako djece, tako i odraslih, zbog svojih nealergijskih svojstava. Ublažava suhoću i svrbež kože, a također štiti od sunca jer filtrira do 25 % sunčevih UV zraka.
Suncokretovo ulje
Suncokretovo ulje (Helianthus annuus) je jestivo ulje neutralnog mirisa i orašastog okusa koje se dobiva iz sjemenki suncokreta. Odlično je u aromaterapiji jer se brzo upija tijekom masaže i time brže prenosi molekule eteričnih ulja u kožu.
Svojim bogatim izvorom vitamina A, D i E omekšava, hrani, blago zateže i hidratizira kožu. Ujedno odlično služi kao zaštitna barijera na koži od toksina i klica koje uzrokuju infekciju. Kod nadražene kože umiruje crvenilo i upalu, a odličan je izbor za suhu, zrelu, osjetljivu, ali i masnu kožu.
Ulje koštica marelice
Ulje koštica marelice (Prunus Armeniaca) proizvodi se od sjemenki marelice. Lako se upija u kožu i blago je slatkastog, orašastog mirisa. Prirodno je bogato vitaminom E i C, linolnom i oleinskom kiselinom te mineralima.
Poboljšava ten, potiče prirodni sjaj i elastičnost te pokazuje vidljivo smanjenje finih linija i bora. Budući da je lagano ulje, pogodno je za nanošenje na lice osjetljivog tipa kože te smirenje nadražene kože koja svrbi.
Ulje jojobe
Ulje jojobe (Simmondsia Chinensis) ima orašasti i suptilni miris, a dobiva se iz sjemenki biljke jojobe. Cijenjeno je zbog svoje sposobnosti da izdrži visoke temperature i otpornosti na užeglost koja mu daje dugi vijek trajanja.
Tehnički, jojoba nije ulje, već vosak sa snažnim hidratantnim svojstvima koji oponaša sebum, masnu supstancu koju luče lojne žlijezde naše kože. Lako se upija u kožu i ne začepljuje pore.
To ga čini posebno svestranim pa se koristi za smanjenje suhoće, ali i za smanjenje prekomjerne proizvodnje masnoće koja dovodi do akni. Osim toga, protuupalna svojstva čine ovo ulje korisnim lijekom za kožne bolesti poput psorijaze i ekcema.
Ulje pšeničnih klica
Ulje pšeničnih klica (Triticum Vulgare) iznimno je bogato vitaminom E koje mu daje snažna regenerativna i protuupalna svojstva. Pogodno je za suhu, tanku, osjetljivu, oštećenu i zreliju kožu te za kožu s ožiljcima i upalnim stanjima poput ekcema i psorijaze.
Preporučuje se za korištenje tijekom trudnoće kako bi se sprječilo nastajanje strija. Budući da je previše ljepljivo za korištenje samo po sebi, ulje pšeničnih klica je poželjno razrijediti (10 – 20 %) drugim lakšim baznim uljem.
Arganovo ulje
Arganovo ulje (Argania spinosa) se proizvodi od koštica unutar ploda arganovog drveća koje je porijeklom iz Maroka. Ulje je jestivo i tradicionalno se koristi za njegu tijela iznutra i izvana. Orašastog je mirisa, bogato vitaminima A i E te mononezasićenim masnim kiselinama.
Arganovo ulje pomaže u liječenju suhe kože i kose, bora i upala kože. To ga čini izvrsnim baznim uljem za opću njegu kože i ulja za masažu.
Ulje avokada
Ulje avokada (Persea Americana) je teško, gusto, jestivo ulje napravljeno od ploda avokada. Ima orašastu aromu. Bogato je vitaminima A, B i D. Ovo visoko upijajuće ulje je izvrsno za liječenje oštećenja izazvanih suncem i obnavljanje kožne barijere.
Budući da avokado sadrži esencijalne masne i oleinske kiseline, također je vrlo učinkovit u poticanju sinteze kolagena koji regenerira suhu, oštećenu i ostarjelu kožu dajući joj prirodnu elastičnost. Izvrsno je ulje za kosu jer smanjenje prhut i ublažava suhoću vlasišta koje se peruta.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje
Ekstra djevičansko maslinovo ulje (Olea Europaea) je visoko hidratantno ulje koje se dobiva od prešanih maslina. Bogato je alfa-linolenskom kiselinom, masnim kiselinama i biljnim sterolima, što ga čini odličnim za čišćenje i hidrataciju suhe kože.
Ne samo da može spriječiti strije tijekom trudnoće, već također može liječiti reumatizam i upalu mišića. Ekstra djevičansko maslinovo ulje omiljena je vrsta ulja za aromaterapiju i preparate za njegu kože jer čini kožu elastičnom, hidratantnom, usporava starenje i poboljšava ten.
Ulje sjemenki grožđa
Ulje sjemenki grožđa (Vitis Vinifera) dobiva se kao nusprodukt procesa proizvodnje vina od sjemenki grožđa. Ulje je lagano, koža ga lako upija i neutralnog je mirisa.
Bogato je linolnom kiselinom i vitaminom E koji liječi kožu i smanjuje bore. Hidratantna i blaga adstrigentna svojstva čine ga korisnim za liječenje masne kože i akni, kao i za zatezanje i toniranje kože.
Ulje crnog kima
Ulje crnog kima (Nigella Sativa) je ulje koje se pravi od biljke crnog kima. Iako je manje poznato od ostalih baznih ulja, bogato je nezasićenim i zasićenim masnim kiselinama. Zbog protuupalnih svojstava, ulje crnog sjemena često se koristi kao narodni lijek za ublažavanje upalnih stanja kože uključujući ekcem, akne i psorijazu.
Zbog svojih regenerirajućih, hidratantnih i antiseptičkih svojstva izvrstan je izbor za njegu lica svih tipova kože, za masažu i opću njegu.
Ulje šipka ili ploda divlje ruže
Ulje šipka ili ploda divlje ruže (Rosa rubiginosa ili Rosa moschata) dobiva se cijeđenjem plodova šipka od grma divlje ruže. Ima zlatnocrvenu boju i orašast, zemljani miris.
Bogato je vitaminima A i C. Vitamin A je prirodni retinoid koji pomaže u borbi protiv starenja, a oba vitamina mogu pomoći preokrenuti štetne učinke sunca na kožu. Ujedno se koristi kod upalnih stanja kože i protiv akni, ožiljaka i strija.
Upotrebljava se kao bazno ulje za suhu i zrelu kožu, ulje za masažu i kao dio hidratantnih krema.
Kako pomiješati bazno ulje s eteričnim uljima?
Nacionalna udruga za holističku aromaterapiju preporučuje korištenje 2,5 – 10 % eteričnih ulja pri izradi ulja za masažu. Osobe s osjetljivom kožom trebaju koristiti 0,5 – 1 % eteričnih ulja u tretmanima lica, dok one s manje osjetljivom kožom mogu koristiti 1 – 2,5 %.
Kada razrjeđujete eterična ulja nosećim uljem, važno je slijediti ove smjernice za razrjeđivanje.
Za odrasle:
- 2,5 % razrjeđenje – 15 kapi eteričnog ulja na šest čajnih žličica baznog ulja
- 3 % razrjeđenje – 20 kapi eteričnog ulja na šest čajnih žličica baznog ulja
- 5 % razrjeđenje – 30 kapi eteričnog ulja na šest čajnih žličica baznog ulja
- 10 % razrjeđenje – 60 kapi eteričnog ulja na šest čajnih žličica baznog ulja.
Za djecu:
- 0,5 – 1 % razrjeđenje – 3 – 6 kapi eteričnog ulja na šest čajnih žličica baznog ulja.
Čuvanje baznih ulja
Bazno ulje uvijek čuvajte na hladnom i tamnom mjestu daleko od izravne sunčeve svjetlosti, u tamnim bocama. Prije i nakon upotrebe obavezno provjerite jeste li dobro zatvorili poklopac jer u doticaju sa zrakom može brzo užegnuti (oksidirati).
Pročitajte i članke:
- Ulje za masažu: Ljekovito je, fino miriše i masaža je duplo ugodnija! Evo kako odabrati najbolje ulje, a možete ga pripremiti i sami
- Antivirusna eterična ulja: Ne podcjenjujte moć aromaterapije! Imamo popis 10 najboljih pomagača u borbi protiv virusnih infekcija
- Eterična ulja za dišne puteve: Ublažavaju kašalj, umiruju iritirano ili suho grlo i smanjuju upale! Evo koja su i kako ih koristiti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Barrell, A. (2023). The best carrier oils for essential oils. Medical News Today.
- Narayan, D. (2022). Covering our Bases – A quick guide to using Base Oils in Aromatherapy. Breathe Aromatherapy.
- McDermott, A. (2017). How to Use Carrier Oils. Healthline.