Orahovo ulje za zdravlje i ljepotu: Visokovrijedna namirnica kojoj raste popularnost! Evo kako ga napraviti i koristiti

Orahovo ulje za zdravlje i ljepotu

Većina istraživanja o zdravstvenim prednostima oraha usmjerena je na konzumaciju samih oraha, premda je potražnja, a potom i proizvodnja orahovog ulja iznimno narasla u posljednja dva desetljeća. Razlog tome su brojne zdravstvene, ali i kozmetičke prednosti ovog iznimno vrijednog ulja.

Orahovo ulje dobiva se iz ploda oraha. Orasi su sami po sebi odličan izvor omega-3 masnih kiselina.

Hladno prešano orahovo ulje spada u grupu ulja visoke biološke vrijednosti zahvaljujući upravo udjelu nezasićenih masnih kiselina.

Okus orahovog ulja je bogat, nježan i ugodan. Orahovo ulje se može koristiti svakodnevno – samostalno prije ili nakon obroka, za pripremanje umaka, salata ili deserta. Najbolje je konzumirati jednu čajnu žličicu 2 – 3 puta dnevno, nakon jela.

Orahovo ulje kao lijek
FOTO: Shutterstock

Orahovo ulje kao lijek

Orahovo ulje je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina, selena, fosfora, magnezija, cinka, željeza, kalcija i proteina, kao i vitamina skupine B, C i E.

Konzumacija oraha ili orahovog ulja smanjuje kolesterol i razinu triglicerida, kao i rizik od koronarnih bolesti srca. Osim toga, poboljšava cirkulaciju, štiti od dijabetesa, sprječava rak dojke i prostate te poboljšava rad mozga.

Konzumacija orahovog ulja se preporučuje u stresnim situacijama jer sadrži polinezasićene masti koje pozitivno utječu na krvni tlak, a pomaže i kod nesanice.

Orahovo ulje je također bogato antioksidansima i jedan je od najboljih izvora antioksidansa među orašastim plodovima.

Koristi se u liječenju gljivičnih infekcija, kao što su atletsko stopalo i kandida. Orahovo ulje se za prevenciju infekcija nanosi lokalno na zahvaćeno područje.

Koristi se i za liječenje psorijaze tako da se dodaje u kupku ili koristi lokalno. Ima i mnoge druge zdravstvene dobrobiti, kao što su zaštita od srčanih bolesti, nekih vrsta raka i drugih upalnih bolesti, (ekcemi i sl.), poboljšava cirkulaciju te održava normalnu razinu hormona.

Orahovo ulje za kožu i kosu
FOTO: Shutterstock

Orahovo ulje za kožu i kosu

Osim što se koristi u prehrani, ovo ulje može učiniti čuda za vašu kožu. Ovo se vrijedno ulje koristilo još od 17. stoljeća za ublažavanje bora i pomlađivanje kože.

Osim toga, orahovo ulje se koristi i za brži rast kose, protiv gubitka kose te u borbi protiv prhuti. Nanesite ulje na kosu prije pranja, ostavite da djeluje 15 minuta, a potom isperite mlakom vodom. Osim navedenog, orahovo ulje zaštitit će vašu kosu i od štetnih UV zraka.

Orahovo ulje se preporučuje svima onima koji se bore protiv viška kilograma jer doprinosi smanjenju masnih naslaga u području trbuha. 

Koristi se i za zaštitu od sunca jer prirodno sadrži zaštitni faktor. Obično se koristi u kombinaciji s mrkvom i maslinovim uljem.

Orahovo ulje za jelo
FOTO: Shutterstock

Orahovo ulje za jelo

Orahovo ulje je žuto-smeđe boje. Mnoge zanima je li orahovo ulje jestivo? Da, i pravi je specijalitet. Ima iznimno bogat i ugodan (pomalo gorkast) okus te aromu svježe prženih oraha. Aroma orahovog ulja je intenzivna pa dominira u svim jelima koja su pripremljena s njime.

  • Orahovo ulje se može koristiti za pripremu hladnih salata, toplih juha i umaka.
  • Korisnici orahovog ulja ističu kako je prava poslastica u kombinaciji sa sirom. Izvrstan ljetni obrok možete dobiti kombinacijom kozjeg sira i orahovog ulja. Sve skupa se servira uz kruh i salatu.
  • Može se upotrebljavati u gotovim jelima kao dodatak umacima, preljevima za salate te pečenoj piletini.
  • Slatka jela, voćne salate, kolači, peciva i palačinke s orahovim uljem jela su iz neke sasvim druge dimenzije.
  • Orahovo ulje može se kratko pržiti pa je pogodno za kratko prženje povrća, mesa i ribe. Pripazite da se ne počne dimiti, a to se događa uglavnom na 160 °C.
  • Prepolovljene breskve možete servirati prelivene orahovim uljem i medom. Prefino!
Kako napraviti orahovo ulje
FOTO: Shutterstock

Kako napraviti orahovo ulje?

Orahovo ulje za prehranu najbolje je kupiti jer je ono provjerene kvalitete. Domaće orahovo ulje za kosu i lice priprema se vrlo jednostavno, a u nastavku vam donosimo recept.

Sastojci:

Priprema

  1. Uberite nekoliko nezrelih oraha (zeleni).
  2. Orahe isjeckajte na šest jednakih dijelova pa ih stavite u teglu odgovarajuće veličine i prelijte maslinovim uljem. Orasi trebaju u potpunosti biti potopljeni.
  3. Teglicu zatvorite i dobro protresite.
  4. Potom je stavite na toplo mjesto koje je izloženo sunčevoj svjetlosti gdje će stajati najmanje 45 dana. Ponekad teglicu protresite.
  5. Nakon što odstoji, uzmite gazu i procijedite smjesu iz teglice.
  6. Prelijte smjesu u tamne boce i čuvajte na hladnom i mračnom mjestu. U hladnjaku se ulje oraha može čuvati najduže četiri mjeseca.
Orahovo ulje za kosu
FOTO: Shutterstock
Orahovo ulje možete namazati na kosu i ostaviti da djeluje sat vremena. Potom je kosu potrebno oprati uobičajenim sredstvom za pranje kose.

Orahovo ulje možete koristiti i za izradu prirodnih maski za lice i tijelo.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.19 / 5   37

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: orahovo ulje, orahovo ulje za kosu, ulje oraha, orahovo ulje recept, ulje od oraha, orahovo ulje za lice, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu