“Marokansko zlato” za ljepotu i mladolikost: Iskoristite sve blagodati arganovog ulja! Znamo 11 načina

Marokansko zlato za ljepotu i mladolikost

Ulje argana poznato je i popularno pod nazivom “marokansko ulje”. Dobiva iz oraščića, plodova drveta argana (lat. Argania spinosa) koje raste u jugozapadnom Maroku i koje Berberi (prastanovnici sjeverne Afrike) nazivaju još i “drvom života”. To je ulje iznimno dragocjeno, objašnjava portal namijenjen zdravlju, ljepoti i prehrani, Prevention.

Sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline (linolna, alfa linolenska, oleinska), sterole, minerale i karotenoide, a tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, najvrijedniji su sastojak arganovog ulja. Ovom se vitaminu pripisuju snažna antioksidacijska svojstva. Nezamjenjiv je u borbi protiv ožiljaka, ekcema i suhog vlasišta.

Pročitajte članak “Vitamin E za lice – kako nam može pomoći?“.

Tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, najvrijedniji su sastojak arganovog ulja
FOTO: Shutterstock

Drugi važan sastojak arganovog ulja su karoteni koji štite kožu od UV zračenja. Nadalje, esencijalne masne kiseline iz arganovog ulja spriječavaju upalne procese na koži hidratizirajući je i jačajući u isto vrijeme.

Ulje argana ima visoki udio skvalana, prirodnih spojeva koji štite od raka kože i pomažu smiriti iritiranu kožu, dok je ferulinska kiselina iz ulja argana vrlo snažan stabilizator vitamina C i E.

Sadrži i polifenole – prirodne spojeve iz biljaka koji imaju protuupalno i regenerativno djelovanje na kožu. Njeguje i hidratizira suhu kožu, pomaže kod dermatitisa i psorijaze te sprječava infekcije.

11 načina upotrebe arganovog ulja

U nastavku doznajte kako sve arganovo ulje možete uvrstiti u svoju beauty rutinu.

1. Podloga za sjajnu i zdravu kožu lica

Arganovo ulje može biti vrlo hranjiva podloga za šminku ili uobičajenu kremu za njegu lica i tijela. Ne masti kožu, a prirodno je hidratizira, pa je pogodno i za one koji imaju mješovitu i kožu sklonu nepravilnostima

2. Noćna hidratacija

Prednost ovog ulja je što se brzo upija i ne ostavlja masne tragove, pa može poslužiti i za noćnu hidrataciju lica. Kako je bogato vitaminima A i E, može biti prirodna pomoć za ublažavanje bora i njegu osjetljivih područja lica.  

Mrtve stanice kože možete s lica i tijela ukloniti uz pomoć arganovog ulja, u kombinaciji sa smeđim šećerom
FOTO: Shutterstock

3. Nježan piling 

Mrtve stanice kože možete s lica i tijela ukloniti uz pomoć arganovog ulja, u kombinaciji sa smeđim šećerom. Nakon toga koža će zablistati, a istovremeno biti nahranjena i zdrava.  

4. Prirodna pomoć za akne

Bogatstvo linolenske kiseline i drugih hranjivih sastojaka čini arganovo ulje izvrsnim rješenjem za problematičnu kožu sklonu aknama i prištićima. Naime, smanjuje količinu sebuma kod masne kože i upalne procese na koži, pa je pogodno kao prirodni tretman za akne, u bilo kojoj životnoj dobi. 

Također, štiti kožu i od ožiljaka te potiče njezino brže zacjeljivanje, što je još jedna prednost ovog ulja u odnosu na druga ulja prilikom njege kože sklone aknama. 

5. Njega za opekline i porezotine

Arganovo ulje smiruje nadraženu i oštećenu kožu te je prirodno hrani i njeguje. Stoga se upotrebljava i za tretman kože nakon opeklina, ali i nadraženosti nakon brijanja, kao i za razna oštećenja kojima je uzrok suha i ispucala koža. 

6. Zaštita od strija

Nježno djelovanje arganovog ulja može se koristiti i u zaštiti kože od strija. Potiče elastičnost i dubinski hrani kožu, a mogu ga koristiti i trudnice. Kod postojećih strija, arganovo ulje može pomoći da budu manje vidljive, a ako se pomiješa s malo smeđeg šećera i umasira u zahvaćeno područje, a onda ispere vodom, djelovat će na ublažavanje strija.

7. Njega za cijelo tijelo 

Hrani, njeguje, osvježava, čisti kožu, osigurava joj sjaj, njegu i zdravlje, tako da je ovo višenamjensko ulje svakako poželjno imati i u kozmetičkom ormariću, ali i među pripravcima za liječenje navedenih tegoba.

Arganovo ulje može se nanijeti na suhu ili mokru kosu, te ga ne treba ispirati
FOTO: Shutterstock

8. Regenerator za kosu koji se ne ispire

Lakše raščešljavanje, nahranjena i sjajna kosa te manje ispucalih vrhova rezultat su korištenja arganovog ulja kao prirodnog regeneratora za kosu. Zaštitit će je od vjetra, sunca, morske soli, kao i od oštećenja koja mogu nastati čestom upotrebom sušila za kosu i drugih uređaja za tretman kose.

Arganovo ulje može se nanijeti na suhu ili mokru kosu, te ga ne treba ispirati.

Pročitajte članak “Arganovo ulje za kosu – prirodna njega dostojna frizerskog salona“.

9. Balzam za usne

Meke, nježne i njegovane usne zajamčene su uporabom svega 1 – 2 kapi ovog ulja, koje će ih zaštititi od sunca i vjetra. 

10. Za zdrave i lijepe nokte

Pomaže i u zdravlju noktiju, jer sprječava njihovo pucanje, hrani nokte, štiti kožicu i daje noktima prirodni sjaj. Također je i zaštita od bolnih i neugodnih zanoktica.

Koristite ga kao bazu za njegu noktiju, prije nanošenja laka i za svakodnevnu njegu ruku. 

11. Zaštita od starenja i bora

Zaštita kože od starenja i bora još je jedna blagodat koju pruža ovo ulje, jer je bogato antioksidansima i karotenima. Potiče elastičnost kože, dubinski je hrani i njeguje te pomaže u ublažavanju posljedica koje na koži nastaju uslijed izlaganja UV zrakama, pretjeranom suncu i vjetru. 

Arganovo ulje može potaknuti regeneraciju kože, ublažiti vidljive sunčane pjege, smanjiti upalne procese na koži i zaštititi kožu od štetnih utjecaja iz okoliša.

Čisto ulje argana trebalo bi imati blago orašast miris
FOTO: Shutterstock

Nabava i čuvanje araganovog ulja

Na tržištu se pod nazivom “arganovo ulje” mogu naći i proizvodi koji nisu čisto arganovo ulje i koji sadrže sintetičke i štetne sastojke. Na etiketi proizvoda trebalo bi jasno pisati “100 % arganovo ulje” ili “100 % argania spinosa kernel oil“.

Čisto ulje argana trebalo bi imati blago orašast miris, koji podsjeća na maslinovo ulje, ali s orašastijom notom. Svilenkasto je i upija se u kosu i kožu u samo nekoliko minuta.

Čuvajte ga u staklenoj ambalaži, na tamnom mjestu.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu