Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Ulje pšeničnih klica: Jedan od najboljih prirodnih melema! Evo na što paziti pri kupovini i kako ga koristiti
- 1 komentara
- 7 min čitanja
Pšenica (lat. Triticum) je oduvijek bila jedna od najvažnijih prehrambenih žitarica u cijelom svijetu. Pšenično brašno se već tisućama godina koristi za proizvodnju peciva i kruha, ali se može dobiti i vrijedno ulje od pšeničnih klica.
U nastavku saznajte kako se dobiva ulje pšeničnih klica te kakve zdravstvene prednosti pruža.
Ulje pšeničnih klica – što je?
Ulje pšeničnih klica danas služi kao jedan od najboljih prirodnih melema koji njeguje, ali i štiti kožu od vanjskih utjecaja. Razlikujemo dvije vrste ovog fantastičnog ulja – ulje koje je nastalo procesom vruće destilacije te hladno prešano ulje pšeničnih klica.
Hladno prešano ulje pšeničnih klica dobiva se procesom tiještenja klica koje se nalaze unutar zrna pšenice. Ono zadržava sve termolabilne komponente koje bi se toplinskom obradom izgubile. Ujedno je i jedno od najskupljih ulja, upravo zbog kompliciranijeg načina izrade. Međutim, cijena doista opravdava svu kvalitetu, ljepotu, ali i ljekovitost ovog ulja.
Ako se ulje proizvodi procesom vruće destilacije, njegova kvaliteta znatno opada. Toplinskom obradom se može promijeniti sastav masnih kiselina u ulju.
Nutricionisti sa zdravstvenog portala Verywell Fit navode da 10 g ulja pšeničnih klica sadrži:
- 1 g alfa linolenske masne kiseline
- 7 g omega-6 masnih kiselina
- 3 g zasićenih masnih kiselina
- 135 % od preporučenog dnevnog unosa vitamina E
- 4 % od preporučenog dnevnog unosa vitamina K.
Hladno prešano neprerađeno ulje zbog svojeg sastava ne može sadržavati ugljikohidrate ili proteine, već samo masne kiseline i eventualno vitamine topljive u mastima. U malim tragovima se mogu naći i minerali, a ulje pšeničnih klica sadrži magnezij, cink, fosfor i kalcij. Može sadržavati i tiamin i folate.
Iako kozmetička industrija naglašava da je ulje pšeničnih klica idealno za njegu kože i kose, nema mnogo istraživanja koja bi to potvrdila. Svakako je vrijedno, ali sastavom se ne razlikuje puno od ostalih ulja.
Europska agencija za sigurnost hrane i lijekova navodi da se sa sigurnošću može reći da korištenje ulja pšeničnih klica u prehrani, kao jedinog ulja, pomaže sniziti koncentraciju “lošeg” kolesterola u krvi.
Svakako možete isprobati sve navedene recepte za njegu kože i kose s uljem pšeničnih klica i vidjeti kako vam odgovara. S ovim uljem možete i kuhati u smislu začinjavanja salata, gotovih jela ili čak pripreme smoothieja, ali nemojte ga termički obrađivati.
Ulje pšeničnih klica – snažan antioksidans
Kod ulja pšeničnih klica zanimljivo je i to da sadrži gotovo sedam puta više vitamina E u odnosu na druga ulja, a djeluje i kao vrlo snažan antioksidans. Zapravo je jedno od rijetkih ulja koja sadrže provitamin vitamina A, odnosno beta karoten.
Ulje pšeničnih klica se, unatoč svojem nutritivnom bogatstvu, ne preporučuje osobama koje su intolerantne ili alergične na pšenicu.
Ulje pšeničnih klica za kosu
Ulje pšeničnih klica je odličan izbor kada je u pitanju njega kose. Odlično je za rast kose te rješavanje problema prekomjernog ispadanja kose.
Upravo zbog vitaminskog sastava sprječava lomljenje i suhoću kose te joj omogućuje zdrav izgled, sjaj i glatkoću. Ulje pšeničnih klica djeluje kao iznimno snažan prirodni regenerator za kosu te se može koristiti umjesto bilo kojeg kupovnog regeneratora.
Za osobe koje imaju problema s elektriziranom kosom, odnosno elektricitetom u kosi, ulje pšeničnih klica odličan je izbor jer smanjuje kovrčavost kose, stvara osjećaj gustoće i težine kose, a pritom je ne čini masnom.
Osim toga, ulje pšeničnih klica hidratizira ispucale vrhove kose s kojima muku muči velik broj žena.
Kako koristiti ulje pšeničnih klica za rast kose? Odlična je vijest da se ovo ulje može koristiti kao zaseban tretman za kosu. Ulje pšeničnih klica nanosi se 2 – 3 puta tjedno te se utrljava na vlasište ili u cijelu kosu, ovisno o problematičnoj zoni. Najbolje ga je utrljati u kosu nekoliko sati prije nego planirate prati kosu, kako bi se što bolje upilo u tjeme te počelo djelovati.
Korištenje ulja pšeničnih klica za rast kose je većinom iskustveno i nije znanstveno dokazano.
Ulje pšeničnih klica za lice i kožu
Kao što je već navedeno, vitamin E je snažan prirodni antioksidans, stoga je ovo ulje vrlo korisno za njegu, ali i zdravlje kože lica. Ulje pšeničnih klica pomaže u situacijama kada je koža suha, hrapava, iziritirana vremenskim uvjetima, podložna alergijskim reakcijama, ekcemima i površinskim ozljedama, odnosno oštećenjima.
Provitamin vitamina A, odnosno beta karoten pomaže koži u jačanju otpornosti na štetne sunčeve zrake. Upravo zbog toga se beta karoten koristi kao svojevrsna priprema kože za izlaganje suncu.
Kao što stara poslovica kaže “Bolje spriječiti, nego liječiti!”, tako se i ulje pšeničnih klica koristi preventivno, čak i kada nikakva kožna oštećenja nisu vidljiva. Može se bezbrižno koristiti tijekom obične večernje masaže tijela.
Ulje pšeničnih klica također se može uzimati oralno, što je preporučljivo osobama koje imaju problema s povišenom razinom kolesterola u krvi, budući da djeluje preventivno kod aterosklerotičnih promjena.
Preporučuje se konzumirati i zato što je zdravo i hranjivo zbog svih nezasićenih masnih kiselina koje sadrži. Ako imate celijakiju ili ne podnosite gluten, nemojte konzumirati ovo ulje.
Ulje pšeničnih klica oko očiju – serum protiv bora i podočnjaka
Ulje pšeničnih klica je jedan od sastojaka koji se koriste u izradi seruma protiv bora i podočnjaka. Serum se sastoji od sljedećih hranjivih sastojaka:
- smilja
- ulja divlje ruže
- bademovog ulja
- arganovog ulja
- ulja pšeničnih klica.
Ovaj serum pomaže u regeneraciji tanke kože oko očiju, održava vlažnost i elastičnost te djeluje protiv tamnih podočnjaka. Serum uobičajeno ima metalnu kuglicu koja služi za nanošenje. Serum se nanosi nježnim kružnim pokretima. Osim toga, kružni pokreti djeluju kao masaža oko očiju, što djeluje regenerativno na kožu i potiče cirkulaciju.
Uz serum se mogu dodatno koristiti oblozi od bezalkoholnog hidrolata smilja. Takve obloge je potrebno koristiti triput na dan, za što uspješniju regeneraciju područja oko očiju.
Ulje pšeničnih klica za strije
Uz sve navedene prednosti upotrebe, ulje pšeničnih klica odličan je izbor ako vodite borbu sa strijama, Moglo bi spriječiti nastanak strija, povećavajući elastičnost kože, za što je zaslužan vitamin E.
Ulje pšeničnih klica se može koristiti na dva načina:
- kao dodatak svakodnevnoj prehrani (u tom je slučaju potrebno piti dosta vode)
- može se nanositi na područje kože koje je zahvaćeno strijama; većinom je riječ o području oko trbuha, bokova, grudi ili bedara; potrebno ga je umasirati u kožu; kako bi rezultat bio što brže vidljiv te kako bi terapija bila uspješna (možete kombinirati oba načina).
Bolje rezultate moguće je postići i uz prethodnu primjenu pilinga. Tretman uklanjanja mrtvih stanica kože pomoći će boljoj apsorpciji ljekovitih tvari koje čine sastav ulja pšeničnih klica.
Ulje pšeničnih klica u trudnoći se koristi preventivno kao sredstvo koje djeluje na strije.
Ulje pšeničnih klica za suhu kožu
Kako ne biste lutali u potrazi za receptima koji će pomoći vašoj koži da izgleda nježno i njegovano, donosimo vam nekoliko. Za tretiranje suhe kože potrebni su vam sljedeći sastojci:
- 15 kapi eteričnog ulja bušina
- 15 kapi eteričnog ulja palmarose
- 15 kapi biljnog ulja avokada
- 5 ml jojobina ulja
- 30 ml ulja pšeničnih klica.
Sve sastojke je potrebno dobro izmiješati te nanijeti na malu površinu kože, kako biste vidjeli odgovara li vam ova mješavina.
Za regeneraciju kože bit će vam potrebni sljedeći sastojci:
- 20 kapi eteričnog ulja bušina
- 20 kapi eteričnog ulja mrkve
- 10 ml biljnog ulja argana
- 15 ml biljnog ulja ploda divlje ruže
- 25 ml ulja pšeničnih klica.
Kao i u prethodnom receptu, sve sastojke je potrebno dobro izmiješati i utrljati u kožu.
Ulje pšeničnih klica – gdje kupiti?
Ulje pšeničnih klica možete pronaći u specijaliziranim prodavaonicama zdrave prehrane ili nekoj od internetskih trgovina.
Neki od proizvoda koje možete naći su:
- Oleotherapy Ulje Pšeničnih klica (100 ml) – 13,61 eura
- Ellemental Pšenične klice (Triticum vulgare) biljno ulje (50 ml) – 6,85 eura
- Aromara PŠENIČNE KLICE, bazno ulje (100 ml) – 9,80 eura
- Primavera Pšenične klice, bazno ulje (100 ml) – 14,99 eura.
Uvijek obratite pozornost na sastav ulja te upitajte prodavača je li ulje namijenjeno upotrebi na koži lica treba li ga razrijediti. Tako ćete najjednostavnije doznati što kupiti i što vam je činiti ako se ne razumijete dovoljno u ono što je istaknuto na deklaraciji.
Ulje pšeničnih klica čuvajte na tamnom mjestu i pri sobnoj temperaturi.
Pročitajte i ove članke:
- Ulja za rast kose: Ne bacajte novac na skupe preparate! Znamo kako do duge i zdrave kose na potpuno prirodan način
- Uvedite biljno ulje u svoju beauty rutinu i uštedite: 4 načina kako ga možete koristiti za zdravu i baršunastu kožu
- Koja su bazna ulja? Razrjeđuju i produljuju rok eteričnih ulja! Evo popisa 12 najboljih i kako ih miješati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- ulje pšeničnih klica
- ulje pšeničnih klica - gdje kupiti
- ulje pšeničnih klica oko očiju
- ulje pšeničnih klica za kosu
- ulje pšeničnih klica za lice i kožu
- ulje pšeničnih klica za strije
- ulje pšeničnih klica za suhu kožu
- Frey, M. (2019). Wheat Germ Oil Nutrition Facts. Verywell Fit.
- Krans, B., Olsen, N. (2018). How Wheat Germ Benefits Your Health. Healthline.
- EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA). (2010). EFSA Journal, 8(10): 1762.