Podočnjaci – riješite ih se prirodnim metodama
- Budite prvi i komentirajte!
- 9 min čitanja
Zbog ubrzanog načina života i gomile obaveza gotovo se svatko našao umornog i iscrpljenog izraza lica, koji se najviše očitovao tamnim kolutovima ispod očiju, tzv. podočnjacima. Podočnjake redovito prati umoran i natečen izgled očiju. Podočnjaci su i jedan od prvih znakova starenja.
Podočnjake smo navikli prikrivati raznim kozmetičkim preparatima, kao i ostale posljedice stresnog života. Uzročnici pojave podočnjaka mogu biti i zdravstveni problemi koji signaliziraju da u našem tijelu postoji disbalans i zasićenost organizma toksinima. Podočnjaci mogu ukazivati na zdravstvene probleme u radu bubrega, jetre, štitnjače i srca te na anemiju i alergije.
Stoga nije dovoljno koristiti samo kozmetičke preparate, skupocjene kreme, pudere ili korektore za privremeno prikrivanje problema s podočnjacima. Potrebno je pratiti vlastito zdravstveno stanje te promijeniti način života. Koža je ogledalo našeg života i naš najveći osjetilni organ.
Koža je na području oko očiju četiri puta tanja od kože na ostalim dijelovima tijela, nema žlijezde znojnice, jače je pigmentirana, te samim time i pod većim utjecajem promjena u našem organizmu. Premda podočnjake ne možemo posve jasno podijeliti, prihvaćen je pojednostavljeni prikaz podočnjaka. Podočnjake tako dijelimo na:
- Prave podočnjake – pigmentirane, zastojne i kombinirane.
- Lažne podočnjake – nastale uslijed vanjskih utjecaja kao što su upotreba određenih kozmetičkih preparata, trljanje kože, grebanje i prekomjerno izlaganje štetnom UV zračenju.
Podočnjaci – pokazatelji zdravstvenog stanja
Natečeni podočnjaci ukazuju na problem s bubrezima te su, također, pokazatelj pretjerane izloženosti organizma stresu ili zaostajanja vode te stvaranju masnog tkiva u području o očiju. Natečeni podočnjaci su znak da je vrijeme za predah. Kada kažemo predah, ne mislimo na onaj petominutni na poslu. Vrijeme je da smanjite intenzitet obaveza. U vašoj rutini mora postojati vrijeme za vas, vrijeme koje ćete provoditi odmarajući se.
Tamni podočnjaci ukazuju na problem anemije te povećan prodor krvi izvan stijenke krvnih žila u tkivo. Tamni podočnjaci kod žena predstavljen su kao veliki estetski problem, međutim, ono o čemu se danas iznimno malo govori je zdravlje. Tamne podočnjake uvjetovane bolestima i poremećajima nećete uspjeti otkloniti skupocjenim kremama. Podočnjaci će se vraćati, a vi ćete gubiti novac.
Crveno ljubičasti kolutovi oko očiju ukazuju na smetnje limfnog sustava te također na probleme s bubrežnom funkcijom.
Smeđa boja podočnjaka ukazuje na preopterećenje jetre. Ispupčeni i otečeni podočnjaci javljaju se kao posljedica prevelike konzumacije alkohola. Podočnjaci mogu biti posljedica:
- bubrežnih bolesti i problema u radu s bubrezima,
- bolesti jetre i problema u radu jetre,
- bolesti štitnjače i problema u radu štitnjače
- kardiovaskularnih bolesti,
- nedostatka sna,
- anemije,
- stresa,
- pušenja,
- pasivnog pušenja,
- prekomjernog izlaganja suncu,
- alkoholizma,
- povišene razine kolesterola u krvi,
- hormonalnog poremećaja.
Otklanjanjem osnovnog uzroka, očuvat ćete vaše zdravlje, a podočnjaci bi se postepeno trebali povući. Promijenite životne navike, naučite vježbe disanja, odmarajte se, unesite promjene u svoju prehranu. Rezultati će zasigurno biti brzo vidljivi, vaše lice i koža će izgledati ljepše, svježije i odmornije.
Podočnjaci kod djece
Podočnjaci kod djece javljaju se kao posljedica alergijskog curenja nosa, pretjeranog trljanja očiju, visoke tjelesne temperature te umora i napetosti. Podočnjaci kod djece mogu se javiti i kao posljedica nasljednog faktora.
Ako roditelji imaju podočnjake, velika je mogućnost da će ih i djeca naslijediti. Nedostatak vitamina B12 u djece može prouzročiti ne samo pojavu podočnjaka, nego može dovesti i do karakterističnih promjena u ponašanju i letargije.
Tamni kolutovi oko dječjih očiju uglavnom se javljaju kao posljedica pretjeranog izlaganja suncu, točnije štetnim ultraljubičasti zrakama. Pojava podočnjaka kod djece može biti uzrokovana i znatno ozbiljnijim stanjima, kao što je anemija. Djeca mogu biti podložna bilo kojem uzročniku podočnjaka, stoga pojavu podočnjaka nemojte odbacivati i tretirati kao ”problem koji će nestati sam od sebe”.
Premda vrlo kompleksan i savršen, ljudski organizam ima signalizaciju kojom nam poručuje da je vrijeme za resetiranje. Podočnjake kod djece možete pokušati otkloniti:
- povećanim unosom tekućine,
- stavljanjem vrećica čaja na kapke,
- upotrebom maslinovog ulja,
- upotrebom kriški krastavaca,
- uravnoteženom prehranom.
Dječju kožu nemojte tretirati kremama koje su namijenjene njezi zrele kože. Takve kreme mogu biti suviše agresivne za dječju kožu, te mogu dovesti do pojave osipa i peckanja kože.
Kako se riješiti podočnjaka prirodnim putem?
Podočnjaci, kako ih se riješiti? Podočnjaka se nije uvijek lako riješiti, pogotovo kada su oni uvjetovani naslijeđem. No postoje prirodne metode uz pomoć kojih možete pokušati utjecati kako na pojavu podočnjaka, tako i na intenzitet i boju podočnjaka.
Nastajanje podočnjaka često se pripisuje nedostatku pojedinih vitamina i minerala kao što su željezo, vitamin K, B12 ili antioksidansa poput vitamina A, C i E. Za početak pokušajte promijeniti svoju dnevnu rutinu ispijanja popodnevne kave. Šalicu kave zamijenite šalicom biljnog čaja bogatog antioksidansima koji djeluju protuupalno.
Za dobru i zdravu kožu potreban je optimalan unos vitamina A i E te niacina (vitamin B3) koje dobivamo kroz prehranu. Prehrana bi svakako trebala biti uravnotežena. Potrebno je izbjegavati konzumaciju brze hrane bogate masnoćama te konzumaciju namirnica slabe nutritivne vrijednosti. Posljedice konzumacije takvih namirnica će se prije ili kasnije manifestirati na našoj koži.
- Unesite u svoju prehranu voće i povrće, prije svega zeleno lisnato povrće kao što je špinat, kupus, kelj i sl.
- Avokado i jaja obiluju biotinom, odnosno vitaminom B7.
- Svježi povrtni sokovi poznati su izvor vitamina, a posebno sok od mrkve. Sok od mrkve odličan je izbor ako želite postići čist ten i spriječiti nastanak upalnih procesa oko očiju. Mrkva je bogata beta-karotenom koji je zaslužan za proizvodnju melanina.
- Sok od mrkve pomaže i u procesima pročišćavanja (detoksikacije) jetre. Sok od mrkve najbolji je izvor vitamina A, koji je snažan antioksidans, bogat je i vitaminima B, C, D, G i K.
- Pokušajte smanjiti unos soli. Previše soli u organizmu može rezultirati zadržavanjem vode u tijelu i usporavanjem cirkulacije, a samim time i pojavom podočnjaka.
- Budući da su tamni podočnjaci mogući pokazatelj prisutnosti anemije, poželjno je svako jutro konzumirati 5 grožđica crnog grožđa i 5 badema prethodno namočenih u malo vode. Bademe ostavite da odstoje preko noći.
Pijte dovoljno tekućine
Voda je jako bitan segment u borbi protiv podočnjaka, budući da ona sudjeluje u procesu detoksikacije organizma. Voda sačinjava 72% čovjekovog tijela, pa je tako vodu potrebno piti i kako bismo spriječili dehidraciju. Optimalna dnevna količina vode koju je potrebno unijeti u organizam je 2-2,5 litre (8-10 čaša).
Gotovo 20% potreba za vodom moguće je zadovoljiti putem hrane, dok je ostatak potrebno podmiriti unosom tekućine. Diuretici, kao što su kofein i alkohol uzrokuju veću potrebu za vodom jer potiču veće izlučivanje vode iz organizma. Diuretici mogu imati čak i suprotno djelovanje na naše tijelo izvlačeći vodu i kisik iz stanica.
Osigurajte si dovoljno odmora
Najbolji recept za sjajne i bistre oči je okrepljujući noćni odmor. Potrebno je između 6 i 8 sati sna da bi svi naši sustavi tijela mogli normalno funkcionirati tijekom dana. Loš učinak nedostatka sna pokazat će se vremenom i na našoj koži, jer se kožne stanice i mišićno tkivo najviše regeneriraju tijekom sna.
Stoga nedostatak sna ubrzava proces starenja, koža gubi elastičnost te se na njoj manifestira bljedilo, podočnjaci, bore, a remeti se i rad nadbubrežne žlijezde, koja je između ostalog odgovorna za regulaciju razine vode i minerala u organizmu.
Provodite dovoljno vremena na sunčevoj svjetlosti
Oči su jedini organ koji dobiva energiju direktno putem svjetla, dok ju ostali organi crpe jedni iz drugih. Uz to, sunce je glavni izvor vitamina D koji je dokazano zaslužan i za lijep izgled naše kože.
Istraživanja su pokazala da ako se u našem organizmu nalazi dovoljno vitamina D, naš ten i koža će biti čisti, bez akni, bore će se smanjiti, neće doći do pojave mrlja na licu, povećat će se elastičnost kože.
Naravno da pretjerano izlaganje lica suncu može uzrokovati oštećenje kože, kao i nastanak malignih promjena. Kako u svemu u životu, pa tako i po pitanju izlaganja suncu, trebamo biti umjereni.
Soda bikarbona za podočnjake
Za ovaj mini kožni projekt potrebno vam je nekoliko žličica sode bikarbone i nekoliko kapi vode. Smjesu je potrebno dobro izmiješati žlicom, te ju potom nanijeti na područje ispod očiju, ali ne i na same oči. Smjesu možete nanijeti pozadinom žlice ili prstima.
Ostavite sodu da djeluje nekoliko minuta, potom pažljivo isperite i pogledajte rezultate.
Pravilno dišite
Najvažnija hrana naše krvi je kisik. Prekomjernim unosom nikotina u organizam dolazi do razgrađivanja i smanjene proizvodnje kolagena te kao posljedica nastaju bore, a elastičnost kože se također posljedično smanjuje. Pušenje dovodi i do sužavanja krvnih žila, a time i do smanjene opskrbe kože kisikom.
Vježbe disanja su već dobro poznati lijek za sve bolesti. Bez obzira na to pojavljuju li vam se podočnjaci zbog umora, iscrpljenosti, anemije, problema s endokrinim sustavom ili nekog drugog uzročnika, vježbe disanja imat će pozitivan efekt na sve uzroke.
Pravilnim disanjem opskrbljujemo tijelo dovoljnom količinom kisika koja je potrebna za optimalno funkcioniranje organizma. Pomoću jednostavnih vježbi divine disanja vratit ćete endokrini sustav u ravnotežu, napunit ćete se energijom, postići ćete zdravlje tijela i duha.
Njegujte kožu prirodnom kozmetikom
Uvriježeno je mišljenje da korištenje skupocjenih preparata za njegu područja oko očiju pomaže. Ponekad pomaže, ali ono nije neophodno. Područje oko očiju je dovoljno njegovati masnom hranjivom prirodnom kremom koju inače koristimo za njegu lica.
Ne zaboravite i osnovnu higijenu redovitog čišćenja lica i skidanja šminke. Šminku možete skidati uz pomoć vate natopljene s nekoliko kapi biljnog ulja ili biljnog mlijeka. Prirodni preparati bi trebali sadržavati visoko kvalitetna bazna ulja poput:
- ulja koštica marelice,
- ulja slatkog badema,
- jojobinog ulja,
- ulja mandinga,
- ulja vučjeg trna,
- ulja sjemenki nara.
Pojavu podočnjaka ublažavaju i hladni oblozi. Na otečene vrećaste podočnjake možete staviti prethodno ohlađene ploške krumpira. Ploške krumpira stavite na zatvorene kapke i područje oko očiju te ostavite da djeluju 15 do 20 minuta. Isti učinak postići ćete kriškama svježeg krastavca, koje izvrsno potiče sužavanje krvnih žilica i privremeno smanjenje natečenosti ispod očiju.
Možda najpoznatije korištena metoda za osvježavanje umornih očiju je čaj od kamilice. Žličicu čaja ili cvjetića kamilice prelijemo s četvrt litre vruće vode, ostavimo 10 minuta i procijedimo. Pričekamo da se tekućina ohladi pa u nju umočimo gazu ili vatu i stavimo obloge nekoliko minuta na oči. Jednako djelotvoran je i zeleni čaj. Koristiti možete i vrećice koje su prethodno namočene u hladnoj vodi. Ohlađene vrećice potrebno je na kapcima i području podočnjaka držati oko 30 minuta.
Za ublažavanje bora i podočnjaka, razmutite bjelanjak jajeta i četkicom ga lagano nanesite oko očiju, odnosno na podočnjake. Kako se bjelanjak suši, osjetit ćete zatezanje. Ostavite da stoji dvadeset minuta, a potom isperite hladnom vodom.
Više o podočnjacima možete doznati u našim člancima:
- Koji tretman odabrati za uklanjanje podočnjaka?
- Vrećice ispod očiju
- Podočnjaci – kako ih se riješiti, djeluju li kreme?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Zašto se grčevi u stražnjici pojavljuju tijekom mjesečnice?
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja