Ulje za masažu: Ljekovito je, fino miriše i masaža je duplo ugodnija! Evo kako odabrati najbolje ulje, a možete ga pripremiti i sami

Ulje za masažu

Ulje za masažu koristi se kako bi ruke lakše klizile po koži tijekom masiranja. Ulja za masažu ujedno su i hranjiva za kožu te pomažu u relaksaciji. Bitno je znati odabrati pravo ulje kako biste dobili sve prednosti masaže.

Ulje za masažu – vrste

Postoje dvije vrste ulja za masažu – bazna i aromatična.

Bazna ulja za masažu biljnog su porijekla i uglavnom nemaju jak miris. Ova ulja najčešće se koriste zasebno za običnu masažu ili zajedno s esencijalnim uljima kao razrjeđivači.

Aromatična ulja za masažu (esencijalna ili eterična ulja za masažu) sadrže posebne ekstrakte bilja, a koriste se za aromaterapiju. Ova ulja imaju ugodnu aromu te pomažu relaksaciji, koncentraciji, smirivanju ili tretiranju određenih stanja (kao što su menstrualni bolovi ili depresija).

Potrebno je male količine jednog ili više esencijalnih ulja pomiješati s baznim uljem prije primjene na kožu.

Najbolje ulje za masažu
FOTO: Shutterstock

Kako odabrati najbolje ulje za masažu?

Najbolja bazna ulja za masažu su ekstra djevičanska, hladno prešana jer zadržavaju najviše prirodnih sastojaka. S obzirom na to da se dobivaju iz različitih biljnih izvora, imaju različite vrijednosti. U nastavku pročitajte koja su najbolja bazna ulja i koje su njihove prednosti.

  • Bademovo ulje – najpopularnije je bazno ulje. Obiluje vitaminima A, B1, B2, B6, E i mineralima te sadrži protuupalna svojstva. Lako se razmazuje te je pogodno za sve tipove kože, ali najviše koristi suhoj koži. Ipak, ne preporučuje se ljudima koji su alergični na orašaste plodove
  • Ulje jojobe – odličan je odabir za ljude koji imaju probleme s kožom i aknama. Slično je prirodnom ulju tijela, što ga čini manje masnim od drugih ulja. Ima antibakterijska svojstva i vrlo se brzo upija.
  • Ulje grožđanih sjemenki – lako se upija u kožu i ne ostavlja mastan osjećaj. Najčešće se koristi za masažu beba i djece, iako je pogodno i za odrasle. Sadrži vitamin E i esencijalne kiseline te regenerira kožu i vraća joj elastičnost.
  • Ulje jezgre marelice – slično je bademovom ulju, što ga čini odličnom alternativom za ljude alergične na orašaste plodove. Bogato je vitaminima A i E te ima duži rok trajanja od bademovog ulja.
  • Ulje avokada – pomlađuje i uklanja mrtve stanice, zbog čega je pogodno za zrelu ili suhu kožu. Teže je od ostalih ulja pa se preporučuje miješanje s lakšim uljem (kao što je bademovo). Bogato je vitaminima te hidratizira i omekšava kožu.
  • Kokosovo ulje – teško i gusto ulje koje se koristi za suhu i ispucalu kožu. Potrebno ga je zagrijati prije primjene na kožu. Pogodno je za ljude koji imaju akne na leđima jer ne zatvara pore i sprječava nastanak novih akni. 

Ako se odlučite za aromaterapiju, postoje različita esencijalna ulja koja možete birati po mirisu ili po učinku. Tako se za smanjenje stresa i poticaj raspoloženja preporučuju ulje jasmina i ulje lavande.

Za opuštanje mišića koriste se ulje mažurana i ulje kamilice, dok se za smanjenje upala koristi ulje metvice.
Ulje za masažu možete potražiti u drogerijama
FOTO: Shutterstock

Ulje za masažu – cijena

Ulje za masažu možete potražiti u drogerijama kao što su dm, BIPA i Müller te u ljekarnama ili biljnim ljekarnama.

Cijene ulja variraju ovisno o vrsti i kvaliteti ulja:

  • Masažno ulje Afrodita Cosmetics raznih mirisa, 500 ml – 24,50 eura
  • Spa Spirit wellness masažno ulje, 1000 ml – 16,91 euro
  • biofarm 100% RAW ulje sjemenki marelice, 200 ml – 7,68 eura
  • Roial ulje za masažu od badema, 500ml – 9,60 eura
  • Ulje za masažu Melis od naranče, 1000 ml – 14,60 eura.

Ako ipak ne želite izdvajati novac za posebna ulja, možete koristiti maslinovo ulje iz trgovine.

Ulje za masažu - recept
FOTO: Shutterstock

Kako napraviti ulje za masažu?

U nastavku pročitajte kako napraviti jednostavno ulje za masažu koje će opustiti vaše tijelo i um te vas pripremiti za ugodan san.

Sastojci:

  • 1 – 2 kapi eteričnog ulja mandarine (pročišćava i opušta)
  • 12 – 14 kapi eteričnog ulja lavande (opušta bolne mišiće i grčeve i djeluje smirujuće)
  • 6 – 7 kapi eteričnog ulja valerijane (smiruje središnji živčani sustav, blagotvorno djeluje na nervozu i nesanicu)
  • 3 – 4 kapi sandalovine (djeluje protuupalno)
  • 100 ml baznog ulja grožđanih sjemenki.

Priprema

  1. U bazno ulje dodajte navedene sastojke u navedenom omjeru.
  2. Sastojke dobro promiješajte.

Na čistu kožu dodajte malo ulja i započnite s masažom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

4.67 / 5   6

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Vezani pojmovi: ulje za masažu, 

Podijelite članak

Kopirajte adresu