Najbolji vitamini za djecu za imunitet prema nutricionistici
- Budite prvi i komentirajte!
- 7 min čitanja
Česte prehlade i bolesti u zimskom dijelu godine mogu biti frustrirajuće i za djecu i za roditelje. Situacija je još izazovnija ako dijete pohađa vrtić pa se uzimaju bolovanja i više puta tijekom jeseni, odnosno zime. Zato u nastavko otkrivamo koji su najbolji vitamini za djecu za imunitet.
Graditi dječji imunitet nije lako jer ponekad nailazimo na otpor djece prema nutritivno bogatijoj hrani, a s druge strane djeca stalno traže slatkiše i visoko procesuiranu hranu koja ima suprotni učinak na imunitet.
Nažalost, neki roditelji gledaju na slatkiše i grickalice kao dječju hranu pa se takva hrana nerijetko koristi i kao sredstvo smirivanja djeteta i konačnog popuštanja. Ovo je zasigurno greška zbog potencijalnih razvoja poremećaja u prehrani, no to je zasebna tema.
Iako roditelji moraju biti kreativni kako bi djeci približili svježe voće i povrće, obične, a ne voćne i zašećerene mliječne proizvode i sl., ponekad je u redu posegnuti za dodacima prehrani. Naravno, na ovaj korak se treba odlučiti tek nakon konzultacija s liječnikom, farmaceutom ili nutricionistom.
Ono što je najbolje za imunitet djece predstavlja jedan kotač sastavljen od zasebnih dijelova koji čine cjelinu. Nije samo prehrana važna, iako ona zauzima velik dio tog kotača. Važni su i san, boravak na otvorenom, kretanje.
Također, dovoljan unos tekućine, vode ili čaja svakako je bolji izbor od zašećerenih sokova. Danas djeca jedu previše šećera, ali i zasićene masti putem raznih čipseva i drugih slanih grickalica, ali i brze hrane gdje lanci takve hrane nastoje privući djecu kroz omiljene junake.
Roditelji često nisu svjesni gdje se sve šećer nalazi i u kojoj količini, a o zasićenim mastima i ne razmišljaju. Tu se ubrajaju i visokoprocesuirane kartonske kutije dječjih žitarica koje svojim oblicima ni ne podsjećaju na, primjerice, zrno zobi prirodnog oblika.
Važno je naglasiti da djeci ne treba braniti omiljenu hranu, ali odgovornost za prehrambene navike je na roditeljima. Prije svega, hrana treba biti neutralna, a ne sredstvo manipuliranja u smislu nagrađivanja, kažnjavanja ili smirivanja hranom.
Takvim ponašanjem stvaramo podlogu za buduće emocionalne jedače koji nisu naučili regulirati emocije na pravilan način, već putem hrane. Također, nije potrebno siliti dijete da pojede svu hranu s tanjura jer ga odvajamo od prirodnih mehanizama gladi i sitosti.
Izazovno je graditi zdrave prehrambene navike kod djece jer su tu razne reklame, utjecaj okoline, rodbina i prijatelji koji stalno nude djeci nešto slatko za grickati, ali ipak djeca najviše gledaju roditelje. Zato je važno da i roditelji vode računa o zdravoj prehrani.
Najbolji vitamini za djecu za imunitet
Iako bismo o pravilnom usvajanju zdravih prehrambenih navika mogli naveliko pričati, pogotovo kod djece, fokusirat ćemo se na dodatke prehrani i hranu koja je najbogatija vitaminima za jačanje imuniteta. Imajte na umu da su dodaci prehrani samo to – dodaci, a ne zamjena za uravnoteženu prehranu.
Vitamin C
Nemoguće je govoriti o jačanju imuniteta, posebice tijekom zime, ako ne spomenemo vitamin C. Ovaj esencijalni vitamin moramo unositi putem hrane jer ga naš organizam ne može proizvesti, a bez njega nema zdravlja.
Najviše ćemo ga pronaći u raznim agrumima kao što su limun, naranče, mandarine, kivi, u drugom voću poput jagoda i malina, a jednako tako sadrže ga i paprika i brokula.
Vitamin C djeluje antioksidativno, što znači da štiti stanice od oštećenja. Pomaže u stvaranju antitijela, skraćuje, iako ne može nužno spriječiti, prehladu te pomaže u proizvodnji bijelih krvnih stanica. Poznat je i kao vitamin ljepote jer je bitan za sintezu kolagena.
Za što veću bioraspoloživost i iskoristivost u tijelu važno je odabrati kvalitetne dodatke vitamina C. Pored liposomalnog, to je svakako i vitamin C s bioflavonoidima. Riječ je o spojevima iz citrusnog voća koji pomažu da se vitamin C bolje apsorbira.
Lakše će ga uzimati u tekućem obliku. Odrasli će, pak, uzimati čak jedan gram vitamina C, posebice ako je riječ o terapijskim dozama.
Vitamin D
Idući vitamin koji je za većinu obavezan kao dodatak prehrani tijekom zime je vitamin D. Osim što pomaže apsorpciju kalcija, vitamin D snažan je imunološki saveznik i to toliko da se njegov manjak povezuje s određenim autoimunim bolestima.
Nažalost, vitamin D ne možemo nadoknaditi samo putem hrane jer ga sadrži mali broj namirnica, i to u nedovoljnim količinama. Pored mliječnih proizvoda obogaćenih vitaminom D, gljive, masnija riba poput lososa, maslac i jaja sadrže vitamin D.
Osim za imunitet, dječji kostur i zubi, njihov rast i razvitak ovise o adekvatnim dozama vitamina D. Nekad su djeca bila prisiljena piti riblje ulje kako bi se spriječio rahitis. Međutim, danas djeca nisu nužno prisiljena piti riblje ulje neprivlačnog okusa i mirisa.
Vitamin D danas je dostupan kao dodatak prehrani u različitim dozama koje se izražavaju internacionalnim jedinicama – IU. Jedna IU jedinica sadrži oko 0,025 μg vitamina D.
Za djecu to će obično biti doza između 400 – 1.000 IU, ovisno o dobi. Vitamin D je topiv u mastima pa će najčešće doći u kombinaciji s nekom uljnom bazom kao što je uljni sprej ili uljne kapsule. Za djecu je idealan sprej kojim je dovoljno špricati ispod jezika, a jednako su dobre i kapi vitamina D.
Vitamin D, osim što sprječava rahitis, pomaže u borbi protiv infekcija, jača imunitet i održava cjelokupno zdravlje. Dobro ga je uzimati s obrocima koji su bogati omega-3 masnim kiselinama poput ribe ili s mliječnim proizvodima.
Vitamin A
Pored vitamina D, kad su u pitanju najbolji vitamini za djecu za imunitet, iduća dva važna vitamina za imunitet kod djece su također topiva u mastima, a to su vitamini A i E. Iako je vitamin A najpoznatiji za zdravlje vida, jednako je važan i za imunitet jer pridonosi zdravlju sluzokože, što je bitno za obranu od mikroorganizama.
U zapadnom svijetu rijetko se bilježi deficit vitamina A jer je topiv u mastima pa se samim time i skladišti u tijelu. Međutim, opet je važno voditi računa o njegovom unosu. Pronalazimo ga u narančastom, žutom i crvenom voću i povrću, ali značajne količine vitamina A nalazimo u životinjskoj jetri.
Vitamin A, kao čisti dodatak prehrani moguće je dobiti medicinskom preporukom, a na ostale načine kao dodatak prehrani vitamin A možemo uzimati kao multivitaminsku tabletu. Razlog tome je što vitamin A u prekomjernim dozama, s druge strane, može biti toksičan.
Ovdje je dovoljno fokusirati se na hranu koja sadrži vitamin A, a evo i popisa:
Kada pripremate povrće, svakako dodajte malo ulja ili maslaca kako bi se vitamin A bolje apsorbirao iz hrane. Životinjski proizvodi već u sebi sadrže masti. U slučaju voća dodajte koji orašasti plod poput neprženih i neslanih badema, oraha i sl.
Vitamin E
Vitamin E je antioksidans, a čim je neki nutrijent antioksidans, ima veze s imunitetom. Ponekad malo pažnje pridajemo važnosti kože kao prvoj liniji obrane od vanjskog svijeta, a upravo je za zdravu kožu važan vitamin E.
Vitamin E nalazi se u uljima poput maslinovog ili suncokretovog, u sjemenkama i orašastim plodovima, u voću poput avokada, ali i u obogaćenim žitaricama. U dodacima prehrani vitamin E dolazi u kompleksu s drugim vitaminima kao multivitaminska tableta, ali dostupan je i u obliku kapi.
Cink
Iako idući mikronutrijent nije vitamin, već mineral, igra važnu ulogu u održavanju i jačanju imuniteta, a riječ je o cinku. Cink je važan za pravilnu proizvodnju imunoloških stanica kao što su bijele krvne stanice i T-limfociti.
Cink je neophodan za pravilan rast i razvoj djece, zacjeljivanje rana, u borbi protiv infekcija i zaštiti organizma od bolesti. Pored toga, pruža antioksidativnu zaštitu. U hrani ga nalazimo u mesu, ribi i morskim plodovima, integralnim žitaricama, mahunarkama, sjemenkama i orašastim plodovima.
Dodaci prehrani cinka najčešće dolaze u obliku tableta, a za djecu u obliku gumenih bombona.
Željezo
Posljednji u nizu važan mineral za dječji imunitet svakako je željezo, koje se ubraja među najčešće deficitarne minerale. Iako se većina željeza u tijelu reciklira, njegov manjak putem hrane itekako se odražava na zdravlje.
Važan je za aktivaciju imunoloških stanica, u borbi protiv infekcija, a posebice je važan za sprječavanje anemije, čiji su popratni simptomi umor, opadanje kose, slabost i slabija imunološka otpornost.
U hrani nalazimo hemsko željezo karakteristično za namirnice životinjskog porijekla, posebice crveno meso, dok se nehemsko željezo nalazi u namirnicama biljnog porijekla poput zelenog lisnatog povrća, mahunarki, integralnih žitarica, sjemenki i orašastih plodova.
Veću bioraspoloživost željeza imaju namirnice životinjskog porijekla, dok se apsorpcija nehemskog željeza može povećati dodatkom vitamina C, npr. cijeđenjem limuna na salatu od zelenog lisnatog povrća.
Kao dodatak prehrani za djecu će najprikladniji biti tekući dodatak, posebice jer su tablete željeza neugodnog metalnog okusa. Idealno je uzimati željezo na prazan želudac zbog bolje apsorpcije, izbjegavajući u tom vremenu uzimanje mliječnih proizvoda.
Naime, kalcij smanjuje apsorpciju željeza pa takve namirnice jedite odvojeno, odnosno nakon uzimanja željeza kao dodatka prehrani. Svakako prepustite liječniku da odredi dozu i vrstu dodatka prehrani.
Pročitajte i ove članke:
- Vitamin C za djecu: Unosi li ga vaše dijete dovoljno? Nutricionistica otkriva koje su posljedice deficita i kako zadovoljiti dnevnu dozu
- Beta glukan za imunitet: Važno je odabrati pravi! Magistar farmacije otkriva kakva su iskustva te kako ga i koliko dugo piti
- Kada piti vitamine i minerale? Nije svejedno! Nutricionistica donosi sve odgovore.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja